Max Drive pro : Game Cube revolution!

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Άρα πλέον μόνο με SD Media Launcher γίνεται η δουλειά.

Σωστή η σκέψη τους, γιατί να μην βγάζουν λεφτά και από τον Gecko Adapter; Και αφού έτσι κι αλλιώς έφτιαχναν κάρτες μνήμης γιατί να μη δίνουν τη δική τους;

Βέβαια το αποτέλεσμα είναι τα Action Replay που αγόρασα να κάνουν μόνο για να τους τα :evil: στον :twisted: !!!

xalia ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

μπορείς να τα ασκοτώσεις στο ebay τα a/r... με λίγη τύχη...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Επειδή υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση να αγοράσω ενα gamecube (αυτή την φορά είναι σίγουρο..), τι με βολεύει ποιο πολύ να προμυθευτώ για το softmod? To action replay, ή τον adaptor που βγήκε πρόσφατα?
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

το νέο action replay δε θα παίξει, το αναφέρει και ο giama πιο πάνω...

ο νέος adaptor πάλι φένεται πολύ καλός! (δεν τον έχω δοκιμάσει...ακόμα)
+ είναι ολοκληρωμένη λύση

όταν λέμε adaptor εννούμε το SD MEDIA LAUNCHER
http://us.codejunkies.com/shop/product. ... ProdID=345
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Διάβασα σε ένα ξένο forum, πως τα pal και ntsc cubes δεν μπορούν να δείξουν Γιαπωνέζικους χαρακτήρες. Έχει συμβεί σε κανέναν από εσάς?
Επίσης, τα ritek δισκάκια που τα βρίσκεται? Πήγα στο media center αλλά δεν τα βρήκα. Είχαν κάτι traxdata, tdk και κάτι άλλα άγνωστης προέλευσης.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Τα Traxdata είναι Ritek, αυτά να πάρεις.

Αυτό που νομίζω ότι ισχύει είναι ότι για Ιαπωνικά παιχνίδια θα πρέπει να έχεις ξεχωριστή memory card γιατί την κάνει format "με ιαπωνικό τρόπο". Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
hudjw
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιουν 2007 08:28
Τοποθεσία: Πάφος / Κύπρος

Δημοσίευση από hudjw »

Παιδιά γεια σας και απο μένα ,
Είναι κανείς απο Κύπρο να μου πει αν μπορώ να βρώ απο κάπου το sd media launcher ;
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

hudjw έγραψε:Παιδιά γεια σας και απο μένα ,
Είναι κανείς απο Κύπρο να μου πει αν μπορώ να βρώ απο κάπου το sd media launcher ;
kαλως ηρθες hudjw :)

Νομιζω το μονος αλλο μελος του mame.gr απο την Μεγαλονησο ειναι ο Wolfmenace
ο οποιος αν και ειχε ψιλοχαθει(χαθηκε στην δινη τουWorld of Warcraft) και εκανε την επανεμφανιση του με μια εντυπωσιακη προσφορα για τα μελη του φορουμ ,ασχετη βεβαια με το θεμα του τοπικ.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
kapamaru
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Ιουν 2007 23:08

Δημοσίευση από kapamaru »

Όσοι πρόκειται να παίξετε γιαπωνέζικα παιχνίδια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΜΟΡΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ/ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ. Το cube θα κάνει φορμάτ στη γλώσσα του παιχνιδιού που διαβάζει την κάρτα σε αντίθετη περίπτωση με αποτέλεσμα να χαθούν τα save. Από την άλλη για τους ιαπωνικούς χαρακτήρες, το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο σε παιχνίδια που χρησημοποιούν τη γραμματοσειρά του μηχανιμάτος, η οποία φυσικά δεν υπάρχει στο ευρωπαϊκό. Σε όσα παιχνίδια χρησημοποιούν δικές τους γραμματοσειρές, τα ιαπωνικά φαίνονται κανονικά. Βέβαια αυτό σας ενδιαφέρει μόνο στην περίπτωση που και σεις ξέρετε ιαπωνικά. Από όσα έχω παίξει, μόνο μια ή δύο φορές είχα το πρόβλημα να μην φαίνονται οι χαρακτήρες.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Άσχετο αλλά βρήκα έναν άλλον emu για το cube ονόματι Gekkο.
Εικόνα
Εικόνα
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

δυστυχώς η ανάπτυξή του έχει σταματήσει, δεν υπάρχει ζωντανός emulator για gamecube. τον είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο τις μαύρες μέρες που είχα pc. έτρεχε games αλλά με πολύ χαμηλά frames. εκτός από δυνατή cpu θέλει και πολύ δυνατή κάρτα γραφικών! κάτι για το οποίο ποτέ δε χάλασα $$...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ DATEL ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ.-

Είχα την ατυχία να αγοράσω 5 Action Replay "σκάρτα" αν θυμάστε πριν κανα 6μηνο. Φυσικά από την Datel έκαναν τον Κινέζο, αλλά τελικά κατάφερα μέσω του πωλητή (Γερμανός [όχι η αλυσίδα], πάλι καλά) να κάνω κάτι και να τα αλλάξω με SD Media Launchers και χρηματική διαφορά. Αυτός υποθέτω ότι ψιλοβαριόταν την ταλαιπωρία μάλλον κι έτσι μου είπε να μου δώσει τα λεφτά μου πίσω γιατί θα έπρεπε να αγοράσω 20 τουλάχιστον κομμάτια από τους SD Media Launchers (πιστεύω αυτό μου το είπε απλά για να με αποθαρρύνει). Όταν με τα πολλά έφτασε να μου πει για τα 20 κομμάτια (είχαν περάσει ήδη κοντά 40 μέρες "διαπραγματεύσεων"), στο codejunkies έλεγε ότι ήταν out of stock, επομένως δεν είχα άλλο τρόπο να πάρω έστω τα 3-4 κομμάτια για εμένα και φίλους/συγγενείς που τους είχα τάξει. Σκέφτηκα ότι (θα) υπάρχει και το μαγαζί του Βαγγέλη στην τελική για να πουληθούν, άρα του λέω να φέρει 20 κομμάτια και θα τα πάρω όλα. Περνάνε οι μήνες, να τον πρήζω κάθε 3 εβδομάδες περίπου τί γίνεται και τί γίνεται (κάθε φορά να μου λέει ότι την επόμενη εβδομάδα θα παράγγελνε, μετά να μου λέει ότι είναι out of stock αλλά θα ξαναπροσπαθήσει κλπ κλπ), τελικά πριν από 2 εβδομάδες μου λέει "Sorry, βρήκα μόνο 6 κομμάτια, Stock is rare". Του λέω τέλεια, μπορώ να τα πάρω όλα; ΟΚ λέει, αλλά προφανώς μου έδωσε μια τιμή αρκετά πιο ανεβασμένη (+65%!!) από την τιμή που μου είχε δώσει για τα 20 κομμάτια, εν μέρει λογικό αφού αγοράζω λιγότερα. Τεσπα, να μην τα πολυλογώ, τον πλήρωσα και τα παρέλαβα σήμερα. ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ *μπιιιπ* ΤΗΝ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΟΥ?????

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ BOOT DISC!!!!! ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!!!!! ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΧΡΗΣΤΑ ΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ, ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!! ΤΑ ACTION REPLAY ΠΕΣ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ CHEATS (ΑΝ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ORIGINAL DISCS ΝΑ ΒΑΛΩ), ΕΤΟΥΤΟ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ, ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗΝ SD ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ USB SD READER ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ!!!

Δεν κατηγορώ τον πωλητή, παρόλο που ταλαιπωρήθηκα και από αυτόν (και στην τελική όταν είχα αγοράσει τα Action Replay έδειχνε στη φωτογραφία την παλιά έκδοση και έγραφε και στο κείμενο ότι δέχεται νέους κωδικούς κλπ. κλπ. και μάλλον αυτός είναι ο λόγος που δέχθηκε να μου τα αλλάξει), αλλά αυτοί στην Datel δεν θέλουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ;;;; Έχω διαβάσει και ιστορίες πολλών άλλων στο Internet που έχουν ταλαιπωρηθεί, νομίζω και κάτι που είχε παραγγείλει ο xalia (Max Drive Pro?) είχε πρόβλημα με κάτι να του λείπει, ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Τι να πω...
Εγω την είχα πατήσει μια φορά όταν είχα παραγγείλει τρία action replay για τα cube των συναδέλφων μου,και αυτοί στην datel μου είχαν στείλει τρία για το ds νομίζω...... :roll:
Βέβαια,το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κάνω ένα τηλεφώνημα σε αυτούς στην Αγγλία για να πάρω ένα κωδικό επιστροφής και να τα στείλω πίσω με δικά μου χρήματα...:(
Σε μία εβδομάδα μου είχαν στείλει τα σωστά παρότι στο site τους έγραφε ότι δεν υπήρχαν άλλα τέτοια...(πρέπει να είχα προλάβει τα τελευταία... :lol: )
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Τσαπατσούληδες τελείως. Μπορεί να είναι και μονίμως μεθυσμένοι, σ'εσένα να είδαν DS, σ'εμένα να ξεχάσανε να βάλουν τα δισκάκια μέσα στο κουτί κλπ. κλπ.

Το θέμα είναι ότι δεν τα πήρα και απευθείας από αυτούς, οπότε μάλλον πρέπει να πάω μέσω του μεσάζοντα. Θα δοκιμάσω να στείλω κι ένα email σ'αυτούς απόψε.

Αν θυμάμαι καλά ο xalia είχε παραγγείλει Action Replay Max Evo αλλά από ένα σημείο είχαν αρχίσει κι έβαζαν απλή κάρτα μνήμης μέσα (χωρίς ειδοποίηση), κάτι τέτοιο.

Άντε να δούμε!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

είχα πάρει action replay max evo, που λογικά ήταν max drive pro + action replay!
ενώ τα δισκάκια ήταν max drive pro η κάρτα ΔΕΝ ήταν! παρόλα αυτά εγώ είχε περάσει το gcos και δεν είχα πρόβλημα...
anyway τώρα παίζω μόνο με το action replay hack, το max drive το έκανα δώρο σε ένα φίλο...
giama αν πιάσεις ποτέ τα sd media ολοκληρωμένα πες μας και πως είναι!!!

ps: μάλον ήμουν πολυ τυχερός που με τόσες παραγγελίες πήγαν όλα okay... κουράγιο!!!!
reboot
--------
Απάντηση