Snapsots, roms versions

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
aksestos
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006 01:58

Snapsots, roms versions

Δημοσίευση από aksestos »

Δυο ερωτησεις για τον αγαπημενο μας emulator

1. Ξερετε που μπορω να βρω Ο Λ Α τα snapsots, cabinets, flyers?
(Yποερωτηση: Τα marquee,title,control panel τι ειναι? Χρειαζονται σε τιποτα?)

2. Η καθε rom ειναι μοναδικη ή μπορει και αυτη να ποικιλει και να εχει τις versions της? Προσοχη, δεν μιλαω για τους κλωνους
Και για να μην παρερμηνευτω θα προσπαθησω να γινω σαφεστερος:
Στο γνωστο παιχνιδι Phoenix υπαρχουν οι εξης παραλλαγες
Phoenix(Amstar)
Batman Part 2
Condor
Falcon bootleg set 1
Falcon bootleg set 2
(και αλλες ακομα, υπαρχουν στη λιστα του ΜΑΜΕ)
Ρωταω λοιπον: η rom του Phoenix(Amstar) ή η rom του Batman Part 2 κ.ο.κ ειναι στάνταρ και απαράλαχτη απο τοτε που πρωτοβγηκε ή μπορει και αυτη να αλλαζει?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ενδιαφέρουσες ερωτήσεις, θα προσπαθήσω να τις απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ.

1) τα snaps/cabs/flyers υπάρχουν στο Pleasure Dome σαν free torrents και στο http://www.mamechannel.it/

Marquee: εικόνα από τη "μαρκίζα" του παιχνιδιού, δηλαδή το οριζόντιο κομμάτι στο επάνω μέρος του cabinet που συνήθως είχε το όνομα του παιχνιδιού και κάποιο artwork.
Title: screenshot με το title screen του παιχνιδιού.
Control Panel: εικόνα από τα χειριστήρια του παιχνιδιού με το ανάλογο artwork.
Κανένα δεν είναι απαραίτητο, απλώς είναι ενδιαφέροντα bonus items.

2) Κάθε συγκεκριμένη rom είναι μοναδική. Πιθανότητα να αλλάξει υπάρχει μόνο αν αποκτηθούν νέες γνώσεις που επιτρέψουν καλύτερο dump (πχ dump κάποιου protection chip, αποκρυπτογράφηση κάποιων επιπλέον rom) ή αν διορθωθεί κάποια rom που αποδείχτηκε bad dump.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
aksestos
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006 01:58

Δημοσίευση από aksestos »

1) To pleasure dome τι ειναι και πως θα αποκτησω προσβαση σε αυτο?
Στο link που εβαλες πηγα αλλα μου ζητησε κωδικο για να κατεβασω, ειναι free το registration? Τελοσπαντων, μηπως καποιος απο σας εχει σε ΕΝΑ και μονο αρχειο snapshots απο ολα τα games για να μη ψαχνω απο δω κι απο κει? Εχω ηδη καποιες 100δες. Αυτο που θελω ειναι να κλικαρω σε ενα απ τα χιλιαδες παιχνιδια της λιστας και να μου βγαζει την αντιστοιχη εικονα του.
Απ οτι καταλαβα και τα marquee,title,control panel ειναι πανω κατω οτι και τα cabs,flyers.

2) Κι εγω ετσι νομιζα αλλα ρωτησα γιατι παρατηρησα οτι καποιες rom συγκεκριμενου παιχνιδιου επαιζε μονο σε καποιες εκδοσειες mame ενω σε καποιες αλλες εκδοσεις mame δεν επαιζε!! Και φυσικα το μεγεθος ηταν διαφορετικο.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

aksestos έγραψε:

Στο link που εβαλες πηγα αλλα μου ζητησε κωδικο για να κατεβασω, ειναι free το registration?

Πανω αριστερά εχει με κόκκινα γράμματα φίλε μου το download login το οποιο ειναι ίδιο παντου στο συγκεκριμένο site...
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση