Final fantasy 6 για gameboy advance

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Final fantasy 6 για gameboy advance

Δημοσίευση από theoritikos »

Προσπαθώ να βρω αυτό το παιχνίδι (το original πάντα..) είτε στο ebay είτε στα καταστήματα και δεν το βρίσκω!
Στο ebay το μόνο που έχω βρει είναι το cartridge σκέτο, το οποίο με βάζει σε σκέψεις πως είναι bootleg, και στα άλλα καταστήματα (online και συμβατικά) δεν υπάρχει καν!
Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν ξέρει έστω και ένα κατάστημα που να το έχει κομπλέ ( κουτί και manual)?
Ναι giama σε σένα μιλάω! :lol:
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτό εδώ ας πούμε δεν σου κάνει;
:arrow: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0254071719

Και έχει και αρκετά ακόμα διαθέσιμα boxed/complete. Δεν βλέπω να έψαξες και πολύ σοβαρά... :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:Αυτό εδώ ας πούμε δεν σου κάνει;
:arrow: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0254071719

Και έχει και αρκετά ακόμα διαθέσιμα boxed/complete. Δεν βλέπω να έψαξες και πολύ σοβαρά... :roll:
Αν προσέξεις ο δεύτερος bidder είμαι εγώ! :D Μάλλον δεν το κοίταξες και εσύ αρκετά! Το bid το έκανα αφού έκανα το post!
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Οι πλειοδότες είναι ανώνυμοι (στην συγκεκριμένη δημοπρασία)
Πάντως ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !! :lol:
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Σου συνιστώ να ρίξεις μια ερωτησούλα αν είναι original. Αν δεν σου απαντήσει μην κάνεις bid.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Theoritikos: όπως είπε και ο geoanas, δεν μπορούμε να δούμε τους bidders με ονόματα εμείς, βλέπουμε μόνο "bidder 1", "bidder 2" κλπ...Καλή επιτυχία πάντως.

Giama: σωστή η παρατήρηση, πωλητές που δεν απαντάνε εντός 24ώρου είναι πάντοτε bad news. Ο συγκεκριμένος πάντως φαίνεται εντάξει. Αν δεις το feedback του, πουλάει συνεχώς GBA και δεν έχει ούτε ένα negative, ενώ ακόμα και από τα 2 neutral το ένα είναι τελείως άδικο. Πιστεύω ότι αν πούλαγε πειρατικά carts κάποιος από όλους αυτούς θα το είχε πάρει χαμπάρι. Αν πάλι είναι τόσο καλά πειρατικά που να μην τα καταλαβαίνει κανείς, μάλλον δεν έχει καμμία απολύτως σημασία. :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Με προβληματίζουν τα εξής στον συγκεκριμένο:
- Δεν αναφέρει ότι είναι original. Με τόσα bootleg που κυκλοφορούν στο ebay, αν πουλούσα original θα το έγραφα με μεγάλα γράμματα.
- Αναφέρει ότι θα στείλει flat το κουτί [έχω δει bootleg φίλου, που έλεγε ότι το δίνει καινούριο με κουτί και οδηγίες και του ήρθε η κασέτα, το κουτί ανατυπωμένο και flat και το "manual" ήταν κάτι τυπωμένο από το gamefaqs] Απ'την άλλη έχω δει και original κουτί flatαρισμένο για να μη διαλυθεί στη μεταφορά, οπότε δεν είναι απαραίτητα κακό σημάδι αυτό.


Συμφωνώ πως έχει πολλές θετικές και πολλές από πώληση GBA games. Απ'την άλλη όσοι θα είχαν αντίρρηση θα μπορούσε απλά να τους λέει σας δίνω τα λεφτά σας πίσω κλπ. και να γλίτωνε την αρνητική.

Πιστεύω ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ΟΚ αλλά δεν χάνεις απολύτως τίποτα να σιγουρευτείς λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Επειδή με βάλατε σε σκέψεις τον ρώτησα τον πωλητή αν είναι bootleg, αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα...
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Τον ξανακοιτάω τώρα τον τύπο και σαν πολλά "Brand New" με flat κουτί και τέτοια και πάνω από 1 αντίτυπο από το καθένα. Έστω ότι τα πήρε πολλά πακέτο ξέρω γω από videogame store που έκλεισε/τα είχε προσφορά/δεν ξέρω τί. Αυτός τώρα τα έχει ανοίξει όλα αυτά και καλά, τα τέσταρε, έκανε flat το κουτί για να μην τσαλακωθεί κλπ.

Εμένα αυτά δεν μου αρέσουν, σου προτείνω να μην κοιτάξεις άλλες δημοπρασίες του. Tώρα που τον ξανατσέκαρα κλίνω πιο πολύ στο ότι ΔΕΝ πουλάει original. Πιστεύω δηλαδή ότι αν αγοράσεις θα λάβεις κασέτα bootleg, τυπωμένο χαρτονάκι που θα το διπλώσεις για να φτιάξεις κάτι σαν κουτί και φωτοτυπία από gamefaqs ή κάτι τέτοιο για manual.
Προφανώς το κουτί δεν κάθεται να το flatάρει ο ίδιος, έτσι του έρχονται του ανθρώπου έτσι τα δίνει. Και δεν το κάνει για να μην τσαλακωθεί το κουτί αλλά για να γλιτώσει τον κόπο να το συναρμολογήσει.

Τεσπα. Ευτυχώς δεν κέρδισες.


Κι ένα άλλο ύποπτο χαρακτηριστικό επίσης είναι οι "Stock photos". Βέβαια τίποτα δεν θα τον εμπόδιζε να χρησιμοποιούσε μια φωτογραφία από άλλη καταχώρηση όπου να φαίνονταν όλα ωραία και καλά, όμως δεν θα ήταν καλυμμένος αν σου έδειχνε το κανονικό manual και του έλεγες εγώ έλαβα gamefaqs. Ενώ τώρα που είναι όλα στο φλου κάνει ό,τι γουστάρει.
Ξαναλέω φυσικά ότι και αυτό είναι απλά ένδειξη, όχι ότι όποιος χρησιμοποιεί stock photos είναι και απατεώνας.


Στον συγκεκριμένο έχουν μαζευτεί αρκετές ενδείξεις πάντως. (δεν αναφέρει αν είναι original, flat κουτί, δεν απάντησε στο email, stock photo, brand new αλλά tested [κλασικό για bootlegs επειδή τα παίρνει χύμα και δεν είναι sealed])
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Ευτυχώς που δεν κέρδισα την δημοπρασία!
Αν δεν μου λέγατε να τον ρωτήσω,μπορεί να έκανα μεγαλύτερο bid και να ακριβοπλήρωνα ένα bootleg!
Μου κάνει εντύπωση πάντως που όσα καταστήματα στο κέντρο έχουν ακόμα gba games, θα έχουν είτε το 4 είτε το 5 αλλά όχι το 6!
Τόσο σπάνιο είναι πια??
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, αλλά αυτό το παιχνίδι δεν θέλει να έρθει στην κατοχή μου! Ο μόνος seller που δείχνει να το έχει αυθεντικό, στέλνει μόνο Αγγλία :evil: ....
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Διάβασε πάντως κι αυτό να το έχεις υπόψη σου:

http://reviews.ebay.com/HOW-TO-IDENTIFY ... 0000906542


Α, και επίσης, αν έχεις ακόμη περιέργεια για τον προηγούμενο πωλητή, μπορείς να βάλεις τη Nintendo να το τσεκάρει και να σου πει. Πληροφορίες εδώ:
http://ap.nintendo.com/internet
Απάντηση