Πλήκτρα για Αmiga games?

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Απάντηση
nfan
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Αύγ 2008 21:28

Πλήκτρα για Αmiga games?

Δημοσίευση από nfan »

Γεια σας παιδιά..έχω την τελευταία version του emulator για Αmiga αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω να παίζω με τα πλήκτρα...μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
ευχαριστώ εκ των προτέρων 8)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Στο μενού του WinUAE πηγαίνεις Host->Input

To default που έχει είναι το "Compatibility Mode". Δεξιά επιλέγεις την συσκευή που θέλεις και βλέπεις από κάτω την αντιστοιχία: Input source=τι πρέπει να πατήσεις, Input target=τι θα πατηθεί σε αυτή την περίπτωση στο emulated μηχάνημα. Πχ θα δεις Input source: D2 (Insert) και Input target: Left Amiga (0x66). Αυτό σημαίνει ότι αν πατήσεις το Insert στο πληκτρολόγιο σου, η emulated Amiga θα το δει σαν να πατάς το Left Amiga. Οπότε μπορείς να κοιτάξεις εκεί ποιά πλήκτρα αντιστοιχούν σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

Αν τώρα επιθυμείς να κάνεις redefine, φύγε από το compatibility και επέλεξε κάποιο από τα άλλα configuration 1-4. Θα σου δοθεί η δυνατότητα να ορίσεις οποιαδήποτε αντιστοιχία προτιμάς εσύ.

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nfan
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Αύγ 2008 21:28

Δημοσίευση από nfan »

πχ εμένα με ενδιαφέρει να δηλώσω σαν βασικά πλήκτρα τα βελάκια σαν πλήκτρα κίνησης,το space σαν fire,και το alt...στο input έχει ένα σωρό επιλογές και ομολογώ με μπέρδεψαν αρκετά...μόλις τα δηλώσω πρέπει να κλικάρω στο start κάτω δεξιά η δεν χρειάζεται?
τα φώτα σου επειγόντως :?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μην ξεχνάς ότι στην Amiga πολλά παιχνίδια έπαιζαν μόνο με joystick, οπότε μπορεί να μην λειτουργούν με πληκτρολόγιο.
Θα μπορούσες όμως να κάνεις ένα config που να αντιστοιχήσεις τα πλήκτρα ένα-ένα σε κινήσεις του joystick.

Host->Input->διάλεξε πχ το configuration 2.
Κατόπιν σκρόλαρε την λίστα μέχρι να βρεις στο Input Source πχ το Left (default input target είναι το "cursor left"), δηλαδή αν πατήσεις Left στο πληκτρολόγιο σου, στην emulated Amiga θα πατηθεί Cursor Left.
Εφόσον θέλεις να το αλλάξεις αυτό, πηγαίνεις κάτω που λέει επίσης "Cursor Left", ανοίγεις το παράθυρο με τις 10000 επιλογές πιθανών αντιδράσεων και επιλέγεις "Joy 1 Left", κάνοντας πλέον το Left του πληκτρολογίου σου να αντιστοιχεί σε αριστερή κίνηση του joystick 1 της Amiga. Αναλόγως ρυθμίζεις και όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεσαι.
Μην ξεχάσεις μετά να πας στο configurations και να σώσεις τις ρυθμίσεις σου σε κάποιο configuration. Δώσε Name (filename δηλαδή) και αν θέλεις Description για να θυμάσαι καλύτερα τι έχεις κάνει πχ "Redefined Keys" και πάτα save. Από εκεί και πέρα, θα φορτώνεις το configuration αυτό πριν παίξεις για να ισχύουν οι αλλαγές που έχεις κάνει.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να γίνω περισσότερο αναλυτικός. Αν θέλεις κάνε και μερικά πειράματα στην αρχή, δεν πρόκειται να καταστρέψεις τίποτα. Αν σβήσεις το εσφαλμένο configuration από τον κατάλογο "Configurations" δεν αλλάζει τίποτα απολύτως.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση