Run and Gun 2....

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Παρότι φαίνεται να είμαι ο μοναδικός που ασχολείται με το r&g2 δεν πειράζει το απολαμβάνω. :mrgreen:
Οι σταυρωτές ντρίπλες που κάνουν οι παίχτες είναι όλα τα λεφτά!
Με έχουν καθαρίσει πάντως,δεν μπορώ να σταυρώσω νίκη.Νομ΄ζω πως είναι πιο δύσκολο από το πρώτο.
Στο medium,έχανα,στο easy έχανα,ε δεν θα το αντέξω να παίξω και να χάσω και στο easiest,δεν θα το επιχειρήσω καν και θα παλέψω μέχρι να το δαμάσω. :oops:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Olorin έγραψε:το R&G2 ήταν ίσως το πιο δημοφιλές θέμα των νέων επισκεπτών
θυμασαι ποιος απο εδω ειχε μανια με το να εξομοιωθει το παιχνιδι? :idea:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

pepinos έγραψε:
Olorin έγραψε:το R&G2 ήταν ίσως το πιο δημοφιλές θέμα των νέων επισκεπτών
θυμασαι ποιος απο εδω ειχε μανια με το να εξομοιωθει το παιχνιδι? :idea:
Πολλοί και διάφοροι...

Τόσο καινούριοι που ερχόντουσαν κατά καιρούς (πολλοί εξ αυτών μάλιστα αποκλειστικά και μόνο για να ρωτήσουν για το R&G2) όσο και παλιοί, όπως εγώ, ο grip και άλλοι...

Δεν σε καταλαβαίνω, τι εννοείς???
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

το εννοω φιλικα εαν θυμασαι ποιοι ζηταγανε να εξομοιωθει το παιχνιδι

παντως θυμαμαι κανα χρονο πριν, ηταν playable αλλα κολλαγε μολις αρχιζες να παιζεις (μεχρι 1 λεπτο το πολυ)

και πηγαινε και αργα το παιχνιδι τοτε...τωρα παει 100% της ταχυτητας του παιχνιδιου

υ㨨εχουν ξεκινησει να φτιαχνουν και τις ταχυτητες για αυτα τα παιχνιδια

το συγκεκριμενο υπηρχε καποτε στον σταθμο του ηλεκτρικου στο μαρουσι......ηθλε πολλα φραγκα για να το τερματισεις
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

pepinos έγραψε:το εννοω φιλικα εαν θυμασαι ποιοι ζηταγανε να εξομοιωθει το παιχνιδι
Με παρεξήγησες, δεν το είπα ειρωνικά... Απλώς επειδή ήταν πράγματι πάρα πολλοί αυτοί που ρώταγαν για το R&G2, στα αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοούσες...
pepinos έγραψε:παντως θυμαμαι κανα χρονο πριν, ηταν playable αλλα κολλαγε μολις αρχιζες να παιζεις (μεχρι 1 λεπτο το πολυ)

και πηγαινε και αργα το παιχνιδι τοτε...τωρα παει 100% της ταχυτητας του παιχνιδιου
Είσαι σίγουρος??? Γιατί μέχρι την περασμένη βδομάδα δεν είχε καν σπάσει το protection, οπότε ήταν αδύνατο να ήταν playable. Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο μπασκετάκι (ίσως το πρώτο R&G ή το NBA Play By Play)???
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Δημοσίευση από dukepapas »

Παιδιά καλησπέρα ήθελα μια απορια να μου εξιγιση καπιος ανέφερε ότι είναι 100% στην ταχύτητα αλλά εμένα με λαπτοπ διπιρινο 2,10 Ghz και μνήμη 4 γιγα παίζει στο 66% με ένα Toshiba satellite μπορώ να κάνω κάτι για να ανεβάσω λίγο την ταχύτητα ίσος με το να μιωσο λίγο την απόδοση τον γραφικών?? Help please
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εξαρτάται και το πόσο optimized έχει γίνει για κάθε εταιρεία.
Στα amd (κάτοχος εγώ) δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα όσο σε intel.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Δημοσίευση από dukepapas »

και εγω amd durion εχω στα 2,10 ghz :cry:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Και εγώ έχω Χ2 6400+ στα 3.2 GHz και πάλι ζορίζεται αρκετά. Αν κάποιος πιάνει full speed, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει σε τι CPU.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Mε τον ταπεινο E5200 2.5 GHz (απλως με σφιχτα Ram timings 3-2-2-2 -10 ) 100%
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Στο δικό μου κυμαίνεται μεταξύ 85-95% in game. Από ότι φαίνεται, όντως το ΜΑΜΕ είναι Intel optimized, γιατί νομίζω ότι τον Ε5200 τον "έχω" σε άλλου είδους benchmarks. :(

dukepapas, ένα κόλπο που αξίζει να δοκιμάσεις είναι να το ρυθμίσεις σε single screen cabinet. Όταν φορτώσει το παιχνίδι, πατάς το Tab και πηγαίνεις Dip Switches->Screens->αλλάζεις το 2 σε 1. Βγαίνεις από το μενού, κλείνεις το παιχνίδι και το ξαναξεκινάς. Έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο ταχύτερο έτσι. Αλλιώς πας για αγορά Intel CPU. ;)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε:Στο δικό μου κυμαίνεται μεταξύ 85-95% in game. Από ότι φαίνεται, όντως το ΜΑΜΕ είναι Intel optimized, γιατί νομίζω ότι τον Ε5200 τον "έχω" σε άλλου είδους benchmarks. :(

Χωρις να ειμαι ειδικος, εχω την εντυπωση , οτι το ΜAME (πηγαιος κωδικας του) δεν ειναι Intel optimized ,αλλα γενικα οι compilers κανουν καλυτερη δουλεια με τους intel ,αλλα και οπως φαινεται και απο το παρακατω thread
http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=99114.0
καποιες φορες ειναι και θεμα του εκαστοτε παιχνιδιου αλλα και του mame-driver του ...


Phenom II vs Core 2 Duo - Benchmarks

I decided I might as well make this its own thread, if anyone else has some head to head comparisons for different processor types, feel free to add it here as well, or if anyone has any specific games they wish for me to test, let me know and Ill run it.

I have two very similar computers, one is running a core2 Duo at 3.2 Ghz overclock, with 2 gig ram, and WinXP 64-bit. My other computer is running an AMD Phenom II X3 at 3.19 Ghz overclock, with 2 gig ram, and Win7 64-bit.

The Core2 Duo machine is the better machine, it has faster ram, and a better video card. The AMD machine is running on an old AM2 socket motherboard from 2007 (thank you AMD for making the first next-gen processor that I didnt need to buy a new MoBoard for!). While the AMD machine has a third core, but I did not do anything special to the affinity to aid it. All in all I think its a fairly good test. The effects of OS differences I think are minimal (as evidenced by my previous tests of XP64 vs Vista64), and the hardware outside of processor should not have much of an effect either. Certainly we all know that processor horsepower is the main driving force in emulation speed (mame in particular) so I think this represents a fairly good test.

I ran Mame 0.132, compiled freshly from source using Headkaze's Compiler, with the hiscore diff patch applied. For the AMD I optomized for AMD 64, and for the Core 2 build I optimized for Core 2. Both builds were done as well with 64-bit processor and Dual Core checked.

I ran two batteries of tests, one using 240 seconds of run time, and another using 440 seconds. After looking at the data though, there is nothing additional provided by the additional, longer runs. The results of the games, comparatively, was close enough to be considered the same (within +/- 2%, except for gauntleg, but I suspect theres more error in that one since both numbers jumped significantly, and thus is not a good test). Here is the string used:

vmame.exe -noautoframeskip -frameskip 0 -seconds_to_run 240 -nothrottle -nosleep -video ddraw -skip_gameinfo -effect none -nowaitvsync -noread config -mt [ROMNAME]

Core2 Duo - 3.2 Ghz - 240s
blitz2k - 128.0%
gauntleg - 184.1%
gradius4 - 78.3%
kinst2 - 533.2%
radikalb - 97.2%
ridgerac - 103.3%
tekken3 - 149.3%
wargods - 275.8%

Phenom II - 3.19 Ghz - 240s
blitz2k - 135.7% +6%
gauntleg - 206.0% +12%
gradius4 - 100.6% +28%
kinst2 - 412.8% -23%
radikalb - 119.1% +23%
ridgerac - 101.3% -2%
tekken3 - 110.9% -26%
wargods - 224.1% -19%

So the conclusion remains, inconclusive. Personally I'm surprised by the results, as I expected the Core2 to be faster across the board. As with many things in Mame, it appears to be about the driver. In 8 relatively randomly selected games, each processor was beaten badly in two, and barely in two, you cant ask for a much more standard randomness then that. If anyone has the opportunity to double check the the difference between XP64 and Win7 64 as your OS Id appreciate it.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση