To mame αργοσβήνει?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από grip »

Ωραία πραγματάκια βλέπουν τα ματάκια μου.
Ελπίζω η αλλαγή ηγεσίας να φέρει και νέο άνεμο.
Όσο για τα παιχνίδια nikos,νομίζω πως έστω και στα 51 σου, θα χαμογελάσεις πιστεύω σύντομα. (αυτή η wishlist του haze,μπορεί να βγει σε καλό και κάτι θα φτιάξουν).
Βλέπω πάντως έχει και decathlete (οι παλιοί ξέρουν) και μπόλικα άλλα.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

Ένα Decathlete emulated θέλουμε, να σας πω εγώ ποιός αργοσβήνει... :twisted: :twisted: :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από nikos »

Maddog τρελλοσκυλο,To decathlete, πρεπει να εχει εξομειωθει σε καποιον emulator για saturn,η κανω λαθος?

Grip ,Λες την εποχη της κρισης,να ειναι τα mame ο μοναδικος λογος να χαμογελασουμε? :(

Ας ειναι!Απο ολοτελα!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Μακάρι να δούμε "ώθηση" στο project.

Ελπίζω μόνο η καμπή να μην είναι μόνιμη.

Μου φαίνεται ή όλη η emu scene βρίσκεται στην ίδια πορεία; Να μου πεις βέβαια, στο ZX-Spectrum τι άλλο να κάνουν; Στο SNES; Μια από τα ίδια!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

nikos έγραψε:Maddog τρελλοσκυλο,To decathlete, πρεπει να εχει εξομειωθει σε καποιον emulator για saturn,η κανω λαθος?
Δεν κάνεις καθόλου λάθος, είναι playable στον SSF εδώ και χρόνια. :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από manos426f »

pooky(1) έγραψε:Αν και δεν έχω το post count άλλων μελών εδώ, είναι το μόνο forum που έχω πραγματοποιήσει αληθινές φιλίες και έχω πει πολλά (αλλά και ακούσει ) σε πολλούς και από πολλούς, άτομα που έμειναν και δεν χάθηκαν, όπως έγινε με τη πλειοψηφία όλων των κομητών που γνώρισα στο retromaniax για παράδειγμα (από το οποίο συνειδητά έχω αρχίσει να αποσύρομαι γιατί δεν μου αρέσει η πορεία που έχει ακολουθήσει το τελευταίο καιρό, πορεία που δεν θυμίζει σε τίποτα το πρώτο καιρό που επικρατούσε το φιλικό και παρειστικο κλίμα που τόσο μου άρεσε και με έκανε να το αγαπήσω.
[Off-topic mode on]

Μη γίνεσαι άδικος ρε pooker,και μέσω GRM έχεις/έχω γνωρίσει άτομα με τα οποία υπάρχει επαφή και καφεδάκι,όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες. :wink:

'Οσον αφορά στην αλλαγή του,λίγο-πολύ ήταν αναπόφευκτη,τίποτα δε μένει ίδιο κι όσο ο όγκος ατόμων σε ένα forum ανεβαίνει,τόσο αλλάζει κι ο χαρακτήρας του κι εμπλουτίζεται,φτάνοντας ακόμη και σε ενδεχόμενη στροφή αυτού του χαρακτήρα.Μπορεί να φαίνεται άσχημο αυτό σε κάποιους από εμάς,αλλά δεν είναι κάτι το νέο στον κόσμο των forums.. :)

[Off-topic mode off]

Σχετικά με το ΜΑΜΕ (και το mame.gr κατ' επέκταση,μέχρι ενός σημείου),η προσφορά του σε εμάς τους old gamers είναι τόσο μεγάλη,που ακόμη κι αύριο να αποτελούσε παρελθόν,θα άφηνε πίσω του μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ κληρονομιά.Θεωρώ όμως ότι έχει ακόμη συγκινήσεις να μας προσφέρει!
Εμένα πάβτως το πρόσφατο άλμα από την 0.117 στην 0.141 version,μου επιφύλασσε αρκετές ευχάριστες εκπλήξεις! :D
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Για να συμπληρώσω κάτι για το MAME, για εμένα (και όχι μόνο) είναι ο σημαντικότερος εξομοιωτής ΟΛΩΝ των άλλων μιας και μας έφερε στο σπίτι τα ογκώδη coin op - ακόμα όπως λέει και ο Μάνος αν σταματούσε για πάντα αυτή τη στιγμή!

Και εξηγούμαι :

Φανταστείτε (σενάριο!) να μην υπήρχε τρόπος εξομοίωσης retro μηχανημάτων καθόλου. Αν ήθελα να θυμηθώ λοιπόν πως ήταν ένα παιχνίδι που μου άρεσε και ήθελα να το "ξαναζήσω" π.χ. στο Sega Mega Drive ή το NES, θα αγόραζα το αντίστοιχο μηχανημα με 20-40 ευρώ και θα τα έβλεπα live.

Δυστυχώς όμως το ίδιο δεν μπορεί να γίνει και για τα "ηλεκτρονικά", και εδώ ξεχωρίζω και δίνω τρελό Respect στο ΜΑΜΕ, μιας και για να ξαναδούμε κάποιο ηλεκτρονικό θα έπρεπε να τo βρούμε ΑΝ αυτό ήταν δυνατόν και ΑΝ είχαμε και τα λεφτά και ΑΝ είχαμε και το χώρο και...ΑΝ..ΑΝ... και όλα αυτά για ένα μόνο παιχνίδι, πόσο μάλλον για τα πάρα πολλά που υπάρχουν !!!

Θα ήταν τόσο τραγική η κατάσταση που θα βλέπαμε ένα screenshot από ένα παλιό ηλεκτρονικό και θα μας έπιανε συγκίνηση μιας και δεν θα μπορούσαμε να το ξαναπαίξουμε - ξαναδούμε ποτέ, και το screenshot αυτό θα το κάναμε και backup μην το χάσουμε, και για να δούμε ένα ηλεκτρονικό θα προσπαθούσαμε να βλέπουμε παλιές ταινίες 80s που για λίγα δευτερόλεπτα να δείχνανε μια σκηνή με ένα ηλεκτρονικό και να λέγαμε εκείνη τη στιγμή σε κάποιους ότι τέτοια παίζαμε μικροί και να μας κοιτάνε σαν εξωγήινους - Δυσκολεύομαι να το φανταστώ αυτό το σενάριο που λέω μιας και τώρα ακούγεται γελοίο και μελοδραματικό, ακούγεται όμως γελοίο επειδή ακριβώς υπάρχει το MAME, αλλιώς αυτή θα ήταν η (σκληρή )πραγματικότητα!!!

Έτσι λοιπόν θεωρώ το ΜΑΜΕ και σημαντικότερο και πιο πρωτότυπο από κάθε άλλη εξομοίωση και ακόμα και να σταματήσει τώρα (που δεν θα γίνει καν αυτό) ήδη έχει γράψει τη μεγαλύτερη ιστορία στο θέμα εξομοίωσης ακόμα και για μελλοντικούς εξομοιωτές που θα έρθουν σε πολλά χρόνια από τώρα!

+10000000000000 RESPECT ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΜΕ :D :mame:
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Ναι ρε bro Μάνο, δεν είπα το αντίθετο, όλα αλλάζουν και μαζί τους αλλάζουμε κι εμείς.

Θα ήθελα όμως η αίγλη και η αίσθηση που είχε τότε να είναι παρόμοια και σήμερα. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, τα παιδιά που γράφουν σήμερα είναι μια χαρά όλα και ανοιχτοί και καλοί χαρακτήρες, αλλά έχει ατονίσει πολύ το κλίμα που ήξερα και ήξερες. Τώρα δεν έχω καμία κόντρα με κανέναν, παλιότερα τα ανοιχτά μέτωπα ήταν πολλά με πολλούς και πολλές από εκεί, που ευτυχώς πήραν τον πουλόπουλο στην πλειοψηφία. Ειδικά τα παιδιά που ξεκινήσαμε μαζί ( ο Ηρακλής, ο Πάνος, εσύ, ο Κωνσταντίνος, ο billy και άλλοι) θεωρώ ότι μπορώ να πω πολλά πράγματα μαζί τους που δύσκολα λες με άλλους (έλα Γιατρέ επίτηδες σε άφησα απόξω για σπάσιμο :mrgreen: ) .

Δυστυχώς κάπου έχει αρχίσει να διαφαίνεται το ψυχρό πρόσωπο και εκεί. Καλά βέβαια οι συνθήκες φέτος είναι ιδιαίτερα άσχημες ειδικά στα οικονομικά, οπότε μόνο συναντήσεις και χαρούλες δεν θα θέλουν οι περισσότεροι, ελπίζω να δείξει και να αλλάξουν τα πράγματα για όλους προς το καλύτερο.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

pooky(1) έγραψε:έλα Γιατρέ επίτηδες σε άφησα απόξω για σπάσιμο :mrgreen:
Δεν σπάζομαι τόσο εύκολα ποταπό κουνούπι. :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από nikos »

Maddog έγραψε:
nikos έγραψε:Maddog τρελλοσκυλο,To decathlete, πρεπει να εχει εξομειωθει σε καποιον emulator για saturn,η κανω λαθος?
Δεν κάνεις καθόλου λάθος, είναι playable στον SSF εδώ και χρόνια. :wink:

Ναι αλλα ο SSF μου βγαζει "D3dx9_43.dll not found. Reinstalling might help fix this. :shock:

Eχει καποια λυση??
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Για δώσε full specs του μηχανήματος που χρησιμοποιείς. Επίσης λειτουργικό που το τρέχεις.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

Παρακαλω η συζητηση γις το SSF να συνεχιστει εδω ....
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... 474#p26474
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από ambu_dare »

Γράφω απλά για να δηλώσω ότι είμαι ακόμη ζωντανός. Τέλος πάντων για όσους ενδιαφέρονται ακόμη και στην περίπτωση που κάποιοι ανησυχήσατε για μένα. :mrgreen:

...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

ambu_dare έγραψε:Γράφω απλά για να δηλώσω ότι είμαι ακόμη ζωντανός. Τέλος πάντων για όσους ενδιαφέρονται ακόμη και στην περίπτωση που κάποιοι ανησυχήσατε για μένα. :mrgreen:

...
Ειναι γεγονος οτι γενικως εξαφανιστηκες (και απο το ρετρομανιαξ) ,αλλα να ανησυχησουμε γιατι???
Με γιατρο για κουμπαρο ,τον οποιο μαλιστα εχεις (κατα δικη του δηλωση) στα ωπα ωπα :mrgreen:
Maddog έγραψε: Τώρα για ΜΑΜΕ κινητό δεν το βλέπω, αλλά με βόλεψε ο κουμπάρος. Μου πήρε δώρο ένα Dingoo A320, οπότε έχουμε πλέον και φορητό ΜΑΜΕ!
Το έχω ξαναπεί, ξέρω τι κουμπάρους κάνω... :mrgreen:

(κανε τωρα πλακα να εμφανιστει ο ετερος "εξαφανισμενος" κουμπαρος ....) :twisted:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
kujo79
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Απρ 2008 17:15
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από kujo79 »

Καλησπέρα στα παιδιά, μετά από πολυυυυυύ καιρό!Αν και δεν είμαι από την αρχή στο φόρουμ, αυτά τα 5 χρόνια που το παρακολουθώ και τα 3,5 που συμμετέχω νιώθω σαν να είναι ένα στέκι μου και το mame ένας τρόπος διαφυγής από την καθημερινότητα.Εξάλλου εδώ ήρθα σε επαφή με την ρετρό πλευρά μου και έμαθα πολλά (compile κανείς; ),οπότε εύχομαι και πιστεύω τόσο το φόρουμ ,όσο και ο αγαπημένος μας emulator να συνεχίζουν για πολλά χρόνια ακόμα.

Θέλω να μοιραστώ μια προσωπική μου εμπειρία που πιστεύω οτι δείχνει πως και νέο κοινό υπάρχει για τα παλιά arcade ,αλλά και πως αυτά τα παλιά παιχνίδια εξακολούθουν να εθίζουν 20 και 30 χρόνια μετά.
Πριν από κανα εξάρι μήνες έγινε στη δουλεια αναβαθμιση Η/Υ και μας μείναν καποιοι παλιοί celeron.Ανέλαβα λοιπόν και φόρτωσα τον ένα με ένα παλιότερο πλήρες σετ mame (129) με mala ui ,βίντεο, high score κλπ για τον κενό και ελεύθερο χρόνο.Το αποτέλεσμα: πλέον γίνονται απιστευτες μάχες σε γνώστά και μη παιχνίδια,έχω ηδη μυήσει τρία 20χρονα παιδιά στον κόσμο μας και ετοιμάζω custom χειριστήριο για μεγαλύτερο ρεαλισμό,ενώ καθημερινα δοκιμάζονται και διαφορετικά παιχνίδια.

Φαίνεται λοιπόν πως και χωρίς 3d αυτά τα 'κουρέλια' τραγουδάνε ακόμα και κάτι μου λέει πως θα το κάνουν για πολύ καιρό ακόμα.........
Ρίξε μέταλλο μάστορα, έχασες!
Απάντηση