Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Όπως είπε και ο Φώτης, σε ζηλεύω! Μακάρι να είχα κι εγώ το ταλέντο να κάνω κάτι τέτοιο! :oops:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Γεια σας παιδιά και πάλι :D

Στο παρακάτω βίντεο δείχνω ένα προβληματάκι που μου προέκυψε τις προάλλες και αφορά το χρώμα. Δείχνω επίσης και τον τρόπο που το έλυσα

Στην πραγματικότητα μετατρέπω το σήμα s-video σε composite (κάτι που εν γένει είναι εύκολο).
Βέβαια η κάρτα γραφικών υποστηρίζει το composite σήμα και θα μπορούσα να βγάζω έξοδο απ' ευθείας, χωρίς την ανάγκη μετατροπής. Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιεί το 7p βύσμα που είναι και συμβατό με το s-video. Ωστόσο το pinout, για τις υπόλοιπες υποδοχές, διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή και έτσι δεν ξέρω την ακριβή αντιστοιχία.
Κανονικά, η κάρτα έρχεται με ένα ειδικό καλώδιο, αλλά εγώ την αγόρασα από τα stock και δεν το συμπεριλάμβαναν :(

Η κάρτα είναι μια albatron geforce 9600GT. Υποτίθεται ότι υποστηρίζει και HD signal (βλέπε component), αλλά από τις ρυθμίσεις τις κάρτας βλέπω μόνο s-video και composite :?: (πιθανόν επιεδή αναγνωρίζει αυτόματα τι είναι συνδεδεμένο σε τι).

Αν κάποιος γνωρίζει το Pinout του βύσματος, θα μπορούσε να μου το πει.
Π.χ. αν έχει παρόμοια κάρτα και διαθέτει το ειδικό καλώδιο, μπορεί να κάνει δοκιμές με ένα πολύμετρο και να μου πει ποιο συνδέεται με τι. Θα το εκτιμούσα πολύ :D

Βέβαια και με το composite σήμα είμαι ικανοποιημένος, αφού η οθόνη είναι 21 ιντσών. Με το composite τα προβλήματα ξεκινούν από 25 και πάνω (η εικόνα θολώνει κτλ)


Το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=sAAM4EpQ1bc
Συνημμένα
svideo.jpg
svideo.jpg (52.03 KiB) Προβλήθηκε 1295 φορές
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Πέρα από ένα απλό χειριστήριο

Τι προάλλες έπαιζα ένα παλιό arcade παιχνίδι. Το virtua cop. Καθώς έπαιζα σκέφτηκα ότι θα ήταν ευκολότερο αντί για το ποντίκι (ή το joystic) να είχα ένα όπλο, που να κατευθύνει το στόχαστρο
( Η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη)

Έτσι λοιπόν είναι πολύ πιθανό να φτιάξω ένα τέτοιο όπλο και να το ενσωματώσω στην παιχνιδομηχανή

Μάλιστα προχώρησα ένα βήμα πιο πέρα και ήδη έχω γράψει το βασικό κώδικα. Στο παρακάτω βίντεο σας δείχνω το πρόγραμμα που για την ώρα ακολουθεί μια φωτεινή κηλίδα. Φυσικά αυτή η κηλίδα θα είναι στο υπέρυθρο φως.
Είναι πολύ εύκολο να μετατρέψετε μια web κάμερα, ώστε να βλέπει στο υπέρυθρο. Για παράδειγμα διαβάστε αυτό το άρθρο από την ιστοσελίδα μου
http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage ... bcamEN.htm


Και το βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=lsYNeBWVP8w
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Α, βάλθηκες να μας στείλεις καλοκαιριάτικα. Φυσικά θέλουμε και ολοκληρωμένο φωτορεπορτάζ μόλις ολοκληρώσεις τη καμπίνα!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

Είσαι γκουρού, τι να πω.
Ακόμα και ο original Αρχιμήδης θα εντυπωσιαζόταν νομίζω... :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Maddog έγραψε:Είσαι γκουρού, τι να πω.
Ακόμα και ο original Αρχιμήδης θα εντυπωσιαζόταν νομίζω... :)

Μπααα, άνεργος είμαι και... σκοτώνω την ώρα μου. :(
Ευτυχώς τα υλικά τα παίρνω από αυτά που... πετάνε οι υπόλοιποι (ανακύκλωση λέγεται :mrgreen: )
Βέβαια χρειάζεται να αγοράσω και μερικά από το χαρτζιλίκι μου... αλλά ευτυχώς είναι φθηνά (για παράδειγμα όλα τα απαραίτητα υλικά για την παιχνιδομηχανή :pac: , μου έχουν στοιχίσει λιγότερο από 100 ευρώ. Και δεν χρειάζεται να αγοράσω τίποτα άλλο :D ).
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Εδώ και μια βδομάδα δηλώνω συνάδελφός σου! :D H μόνη διαφορά ίσως να είναι ότι ήταν δική μου επιλογή γιατί είχα αρχίσει να χάνω τον εαυτό μου.

Μη σκας, έχει και τα καλά του. Σκοπεύω να λιώσω στα games (σήμερα έκλεισα 10ωρο από το πρωί) ,να ξυπνάω ότι ώρα θέλω, να κόβω βόλτες με το ποδήλατο και άλλα τέτοια που έκανα πριν 22 χρόνια όταν ήμουν 20!

Συνέχισε σταθερά συνάδελφε και έχε υπόψη σου ότι σε λίγο θα είσαι σε καλύτερη μοίρα από το να δουλεύεις για ένα κομμάτι ψωμί!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Χθές ασχολήθηκα λίγο με την καμπίνα (και διαλύθηκα... πολύ ράσπα και πριόνι)

Στις φωτογραφίες φαίνονται οι αλλαγές που έκανα και πως τις έκανα.

Παρατήρησα ότι η original καμπίνα (όπως σας είπα δεν έχω σχέδια, παρά μόνο μερικές φωτογραφίες. Άρα είμαι αναγκασμένος να κάνω δικά μου σχέδια και πολλές υποθέσεις) έχει μια κλίση προς τα μέσα στο σημείο που τοποθετείται ο κερματοδέκτης. Αυτό είναι λογικό γιατί το σημείο που βρίσκονται τα χειριστήρια, έχει μια κλίση προς τα πάνω. Για να διατηρηθεί η ορθή γωνία λοιπόν, είναι απαραίτητο το ξύλο (του κερματοδέκτη) να πάρει μια κλίση προς τα μέσα.
Τα πλαϊνά τμήματα πρέπει να ακολυθούν και αυτά την ίδια κλίση, σε εκείνο το σημείο, ώστε η απόσταση να παραμένει περίπου ίδια (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στις φωτογραφίες).

Αυτό που έκανα είναι να κόψω διαγώνια τα πλαϊνά τμήματα σε εκείνο το σημείο και να λιμάρω (με μια ράσπα) τις άκρες, ώστε να αποκτήσουν καμπυλότητα. Στη συνέχεια με γυαλόχαρτο έκανα το τελείωμα...
Συνημμένα
one.jpg
one.jpg (50.67 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
two.jpg
two.jpg (53.49 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
three.jpg
three.jpg (46.57 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

και άλλες εικόνες...
Συνημμένα
four.jpg
four.jpg (56.83 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
five.jpg
five.jpg (55.53 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
six.jpg
six.jpg (45.37 KiB) Προβλήθηκε 1256 φορές
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

/me googles "ράσπα"

Αισθάνομαι όλο και πιό άσχετος... :cry: :cry: :cry:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από GeoAnas »

"ΡΑΣΠΑ" RULEZ ! Προσοχή μόνο τα δάχτυλα !! :D
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

GeoAnas έγραψε:"ΡΑΣΠΑ" RULEZ ! Προσοχή μόνο τα δάχτυλα !! :D
:) Έχω λιμάρει... :) Στην πραγματικότητα το ξύλο λιμάρεται εύκολα. Θυμάμαι στη σχολή (πριν χρόνια) σε ένα εργαστήριο μας βάζανε να λιμάρουμε χάλυβα !!! :shock: Εκεί και αν είχαν πονέσει τα χέρια μου
Στην προκειμένη, χειρότερο μου φάνηκε το γυαλόχαρτο... που έπαιρναν φωτιά τα χέρια μου :D :lol:



Παρεμπίπτοντος δεν σας είπα το ξύλο που χρησιμοποιώ (αν και οι περισσότεροι θα το καταλάβατε)

Για τα πλάγια τμήματα χρησιμοποιώ ινοσανίδα (mdf), ενώ για τον πάτο, τα εσωτερικά ράφια, τα μπροστινά τμήματα κτλ χρησιμοποιώ μοριοσανίδα (νοβοπάν).
Γενικά το νοβοπάν είναι και το ξύλο στο οποίο βιδώνουν οι βίδες και για του λόγου το αληθές, ορίστε και μια φωτογραφία για να δείτε τι μπορεί να συμβεί στο Mdf
Συνημμένα
mdfnovo.jpg
mdfnovo.jpg (32.8 KiB) Προβλήθηκε 1248 φορές
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Maddog έγραψε:/me googles "ράσπα"

Αισθάνομαι όλο και πιό άσχετος... :cry: :cry: :cry:
Στα πρώτα παλιά λευκά κουτιά υπολογιστή που άνοιγα τρύπες στο πλάι για να μπουν ανεμιστήρες, ήμουν αναγκασμένος να "ρασπάρω" για να γίνουν λείες οι επιφάνειες και πραγματικά ένιωθα ότι είχα σπρώξει φορτηγό γεμάτο κατσίκες για χιλιόμετρα στην ανηφόρα.

Εμ Γιατρέ μου, έχουμε ματώσει για τα παλιόπισα! :D

Και μετά ακολουθούσε το βάψιμο, εκεί να δεις πλάκα!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ελπίζω τουλάχιστον να γκούγκλαρες σωστά ράσπα και όχι ράστα και να ξύνεις τώρα το κεφάλι σου, τί στο καλό θέλει ο φίλος το κομμωτήριο... :twisted:

Ωραία δουλειά και με extra info για τους αρχάριους... μέχρι εδώ καλά πάει, όταν θα αρχίσει να ηλεκτρονικά θα αρχίσουν οι καπνοί από το κεφάλι. :whistle:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Nek είναι περισσότερο δύσκολο το "υλοτομικό" .... :wink:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Απάντηση