Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

pooky(1) έγραψε:Ωραίος και πάλι.

Μόλις έκανα και συνδρομή στο κανάλι σου!
Ναι το είδα... Ευχαριστώ και για τα καλά λόγια


Υ.Γ. Λοιπόν, λογικά η μηχανή θα είναι εξ' ολοκλήρου έτοιμη με το πέρας του καλοκαιριού. Από εκεί και έπειτα θα σας την δείξω, θα σας δώσω διαστάσεις και όλα τα σχετικά.
Ωστόσο, αν οποιοσδήποτε επιθυμεί κάτι αντίστοιχο (και δεν μπορεί να το φτιάξει μόνος του), είμαι πρόθυμος να του φτιάξω εγώ μια αντίστοιχη μηχανή, έναντι μιας αμοιβής. Οι λεπτομέρειες όταν ολοκληρωθεί η δική μου μηχανή. Να την δείτε κιόλας, γιατί μπορεί και να μην σας αρέσει... 8)
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Και άλλες εικόνες!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχίζεται...
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Μια χαρά οι μεντεσέδες λοιπόν!!!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

pooky(1) έγραψε:Μια χαρά οι μεντεσέδες λοιπόν!!!!!!!

Πράγματι! Το μόνο κακό είναι ότι φαίνονται.
Βέβαια, υπάρχουν μεντεσέδες που την ίδια δουλειά θα κάνανε και επιπλέον δε θα φαινόντουσαν. Ωστόσο είναι ακριβότεροι και δεν τους πουλάνε στα χρωματοπωλεία (αλλά σε εξειδικευμένα μαγαζιά). :(

Βεβαια οι μεντεσέδες που έβαλα, άνετα μπορούν να βαφτούν και κατά κάποιο τρόπο να "εξαφανιστούν" :D
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Εμένα αντίθετα μου αρέσουν πάρα πολύ όπως είναι. Πάντα προσωπικά, τους προτιμώ να φαίνονται. Δίνουν αυτή την αίσθηση του "underground" και ότι το τελικό προϊόν είναι το αποτέλεσμα ενός ατόμου με μεράκι και όχι ότι έχει βγει από αλυσίδα παραγωγής κινέζικης πολυεθνικής!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

pooky(1) έγραψε:Εμένα αντίθετα μου αρέσουν πάρα πολύ όπως είναι. Πάντα προσωπικά, τους προτιμώ να φαίνονται. Δίνουν αυτή την αίσθηση του "underground" και ότι το τελικό προϊόν είναι το αποτέλεσμα ενός ατόμου με μεράκι και όχι ότι έχει βγει από αλυσίδα παραγωγής κινέζικης πολυεθνικής!

Όταν θα βαφτεί όμως με μαύρο χρώμα, θα φαίνεται πιο άσχημο. Θα τους βάψω και αυτούς μαύρους :D :D

Υ.Γ. Αν και έχει μερικά ελαττωματάκια, σε γενικές γραμμές είναι καλό. Έχω γίνει "εξπερ" στο να δουλεύω με το ξύλο :D :lol:
Τώρα που σιγά σιγά μαθαίνω, μελλοντικά θα φτιάξω και άλλα πράγματα (να φανταστείτε όταν ξεκίνησα με την μηχανή, δεν ήξερα σχεδόν τίποτα :wink: )
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος που είναι οι μεντεσέδες και από που φαίνονται (μιλάω για τα χρυσαφί στην 3η φωτό), αλλά μήπως θα μπορούσες να τους βιδώσεις και στο πλάι - ράχη αντί για το σημείο που τους βίδωσες; Δείχνει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα με το άνοιγμα να διατηρείται με τον ίδιο τρόπο - φορά χωρίς όμως να φαίνονται οι μεντεσέδες από το σημείο που έχει τραβηχτεί η φωτογραφία (και υποθέτω ότι είναι εξωτερικά - εμπρός - κάτω από το control panel).

Κατά τα άλλα, μάθε τέχνη και άσε την και όποτε χρειαστεί ξαναπιάσε την. Θα μας χρειαστούν αυτές σου οι γνώσεις... :-P
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος που είναι οι μεντεσέδες και από που φαίνονται (μιλάω για τα χρυσαφί στην 3η φωτό), αλλά μήπως θα μπορούσες να τους βιδώσεις και στο πλάι - ράχη αντί για το σημείο που τους βίδωσες; Δείχνει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα με το άνοιγμα να διατηρείται με τον ίδιο τρόπο - φορά χωρίς όμως να φαίνονται οι μεντεσέδες από το σημείο που έχει τραβηχτεί η φωτογραφία (και υποθέτω ότι είναι εξωτερικά - εμπρός - κάτω από το control panel).

Κατά τα άλλα, μάθε τέχνη και άσε την και όποτε χρειαστεί ξαναπιάσε την. Θα μας χρειαστούν αυτές σου οι γνώσεις... :-P
Πως θα ανοίγει, αν μπουν οι μεντεσέδες στο πλάι; :?:
Οι μεντεσέδες αυτοί είναι σαν αυτούς που βάζουν σε μικρά ντουλάπια (αυτό παλαιότερα, αφού τώρα βάζουν τους γνωστούς που τοποθετούνται στο πλάι). Θα τους βρεις ωστόσο σε μπαούλα κ.α.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Βασικά όταν έλεγα στο πλάι εννοούσα στην λεπτή πλευρά (ράχη ~ 2εκ.) της σανίδας και να ανοίγει πάλι προς τα κάτω. Δηλαδή στην ίδια ακριβώς θέση αλλά οι βίδες να μην είναι κάθετες στην σανίδα αλλά παράλληλες και εάν ανησυχείς για να μην σκάσει-ανοίξει το ξύλο, πριν τις βιδώσεις, κάνεις με ένα λεπτό τρυπάνι (όσο το κεντρικό της βίδας σε πάχος) τις τρύπες που θα βιδωθούν οι βίδες ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Βλέπω στην φωτό ότι μάλλον μπορεί να γίνει αυτό γιατί δείχνει να έχει φως - κενό στην συναρμογή και όχι να είναι κάθετα το ένα ξύλο με το άλλο. Να βάλω ένα πρόχειρο σχεδιάκι μπας και γίνω αντιληπτός τί λέω. Βέβαια, έτσι μπορεί να έχεις τον κίνδυνο να έχεις μεγαλύτερο κενό, αλλά εάν "φας" λίγο τα σημεία που μπαίνουν οι μεντεσέδες (όσο περίπου το πάχος τους), θα εξαλειφθεί εντελώς αυτό το κενό. Το Α είναι αυτό που έχεις κάνει και το Β αυτό που σου προτείνω εγώ, ελπίζω να είναι αντιληπτό τί εννοώ. Επίσης, οι μεντεσέδες με τις 3 συνήθως τρύπες είναι αρκετά χοντροί σαν σίδερο - η ράχη τους, υπάρχουν και μεντεσέδες "ταινίες" με μπόλικες τρύπες, που τους κόβεις εσύ σε όποιο μήκος θέλεις και είναι συνήθως πολύ πιο λεπτοί.

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:Βασικά όταν έλεγα στο πλάι εννοούσα στην λεπτή πλευρά (ράχη ~ 2εκ.) της σανίδας και να ανοίγει πάλι προς τα κάτω. Δηλαδή στην ίδια ακριβώς θέση αλλά οι βίδες να μην είναι κάθετες στην σανίδα αλλά παράλληλες και εάν ανησυχείς για να μην σκάσει-ανοίξει το ξύλο, πριν τις βιδώσεις, κάνεις με ένα λεπτό τρυπάνι (όσο το κεντρικό της βίδας σε πάχος) τις τρύπες που θα βιδωθούν οι βίδες ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Βλέπω στην φωτό ότι μάλλον μπορεί να γίνει αυτό γιατί δείχνει να έχει φως - κενό στην συναρμογή και όχι να είναι κάθετα το ένα ξύλο με το άλλο. Να βάλω ένα πρόχειρο σχεδιάκι μπας και γίνω αντιληπτός τί λέω. Βέβαια, έτσι μπορεί να έχεις τον κίνδυνο να έχεις μεγαλύτερο κενό, αλλά εάν "φας" λίγο τα σημεία που μπαίνουν οι μεντεσέδες (όσο περίπου το πάχος τους), θα εξαλειφθεί εντελώς αυτό το κενό. Το Α είναι αυτό που έχεις κάνει και το Β αυτό που σου προτείνω εγώ, ελπίζω να είναι αντιληπτό τί εννοώ. Επίσης, οι μεντεσέδες με τις 3 συνήθως τρύπες είναι αρκετά χοντροί σαν σίδερο - η ράχη τους, υπάρχουν και μεντεσέδες "ταινίες" με μπόλικες τρύπες, που τους κόβεις εσύ σε όποιο μήκος θέλεις και είναι συνήθως πολύ πιο λεπτοί.

Εικόνα

Αυτό είναι καλή ιδέα. Αρχικά και εγώ έτσι πήγα να τους βάλω, αλλά δυστυχώς το πάχος τους είναι πιο μεγάλο από το πάχος της πλάκας (1,5 cm) και άφηνε μεγάλο κενό.
Ωστόσο, λέω να πάω να κοιτάξω μήπως και βρω μικρότερους μεντεσέδες και τους αλλάξω

Υ.Γ. Ωραίο σχέδιο! :D
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Μόλις προμηθεύτηκα έναν καταλληλο μεντεσέ (έχει το σωστό πάχος)
Γενικά αυτοί οι μεντεσέδες λέγονται του μέτρου και αυτό ήταν που έπρεπε να αγοράσω εξ' αρχής.

Οπότε λύθηκε και το πρόβλημα αυτό... :D :wink:
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

E, αφού λύθηκε αυτό το πρόβλημα, νομίζω πλέον είσαι ένα βήμα πριν το τέλος... :lol: :lol: :lol:

Είμαι ωραίος στο να δίνω συμβουλές, στο να κάτσω να φτιάξω εγώ τίποτα μπαααα... :qb:
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:E, αφού λύθηκε αυτό το πρόβλημα, νομίζω πλέον είσαι ένα βήμα πριν το τέλος... :lol: :lol: :lol:

Είμαι ωραίος στο να δίνω συμβουλές, στο να κάτσω να φτιάξω εγώ τίποτα μπαααα... :qb:
H αλήθεια είναι έχω κάποια πραγματάκια ακόμη, αλλά τελειώνω (βέβαια υπάρχει και το στοκάρισμα και το βάψιμο).
Τώρα φτιάχνω το πλαίσιο που θα συγκρατεί την οθόνη (και θέλει λίγο προσοχή ώστε να φτιαχτεί σωστά, γιατί η οθόνη έχει βάρος)


Τελικά όλα μια απόφαση είναι. Και σε εμένα αν μου έλεγε κάποιος ότι θα έφτιαχνα κάτι τέτοιο, σίγουρα θα γελούσα. Πότε μου ήρθε η ιδέα, πότε μπήκα στην διαδικασία των αγορών και πότε ξεκίνησα να το φτιάχνω, ούτε που το κατάλαβα :D
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Βρε μανία με τους μεντεσέδες!

Είπαμε μια χαρά είναι! :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

pooky(1) έγραψε:Βρε μανία με τους μεντεσέδες!

Είπαμε μια χαρά είναι! :D
Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά!!! :lol:

Τώρα φτιάχνω το πλαίσιο για τη οθόνη... Μου έχει βγει ο τάκος στο πριόνι... και αυτή η ζέστη... ποτάμι ο ιδρώτας

Μετά έχει σειρά ο δρόμος προς τον Παράδεισο... εεμ ήθελα να πω, ο δρόμος από τον κερματοδέκτη στο κουτί που θα τοποθετούνται τα κέρματα :D
Απάντηση