Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

grip έγραψε:Ωραίος...
Πόσο θα χρεώνεις??? :mrgreen:
arximidis έγραψε:Μισό ευρώ... αλλά υπάρχουν και "κολπάκια" :wink: :D


Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία και ευτυχία!
Δεν έχω ιδέα αν ο grip εννοούσε το κόστος του ενός credit ή την κατασκευή μιας καμπίνας.
Εγώ θα το ερμηνεύσω με τον δεύτερο τρόπο. Μόλις σου παράγγειλα δύο... :twisted: :twisted: :twisted:

Άντε, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Maddog έγραψε:
Δεν έχω ιδέα αν ο grip εννοούσε το κόστος του ενός credit ή την κατασκευή μιας καμπίνας.
Εγώ θα το ερμηνεύσω με τον δεύτερο τρόπο. Μόλις σου παράγγειλα δύο... :twisted: :twisted: :twisted:

Άντε, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!! :D
Και το δεύτερο γίνεται!
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Αν θέλει μόνο την καμπίνα τότε δεν πάει ακριβά (είναι και λιγότερος κόπος για μένα)... Αν το θέλει πλήρως έτοιμο θα κοστίσει κυρίως λόγω της οθόνης - τηλεόρασης και του υπολογιστή. Θα μπορούσα ακόμη να φτιάξω μια με όλα τα ηλεκτρονικά έτοιμα εκτός του υπολογιστή και της τηλεόρασης, ώστε να βάζει ότι θέλει αυτός που θα την αγόραζε

Το καλό με αυτήν την περίπτωση είναι ότι αν φτιάξω καινούργια καμπίνα θα είναι τέλεια, αφού τώρα έχω μάθει.
Στην πραγματικότητα και η δική μου καμπίνα έχει βγεί τέλεια, παρόλο που είναι η πρώτη που φτιάχνω. Το μόνο πρόβλημα είναι στο στοκάρισμα που δεν έγινε και τόσο σωστά (και φυσικά τώρα ξέρω το γιατί). Βεβαια ακόμη και τώρα μπορώ να το διορθώσω και πιθανόν να το κάνω (ή καλύτερα θα το διορθώσω σίγουρα, γιατί μελλοντικά ακόμη και αυτήν την καμπίνα το πιθανότερο να την πουλήσω) ;) :)

Βέβαια όλα όσα αναφέρω έχουν να κάνουν μόνο για την περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει να τη φτιάξει μόνος του!!!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Βέβαια η παιχνιδομηχανή δεν είναι ακόμη έτοιμη... Μπορεί η καμπίνα να έχει μόνο το τζάμι που λείπει, αλλά η μηχανή έχει και άλλα καλούδια (π.χ. βλέπε αιθητήρες δόνησης για την εξομοίωση του tilt στο pinball κ.α.)
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Nemo »

arximidis έγραψε:
Το καλό με αυτήν την περίπτωση είναι ότι αν φτιάξω καινούργια καμπίνα θα είναι τέλεια, αφού τώρα έχω μάθει.
Στην πραγματικότητα και η δική μου καμπίνα έχει βγεί τέλεια, παρόλο που είναι η πρώτη που φτιάχνω. Το μόνο πρόβλημα είναι στο στοκάρισμα που δεν έγινε και τόσο σωστά (και φυσικά τώρα ξέρω το γιατί). Βεβαια ακόμη και τώρα μπορώ να το διορθώσω και πιθανόν να το κάνω (ή καλύτερα θα το διορθώσω σίγουρα, γιατί μελλοντικά ακόμη και αυτήν την καμπίνα το πιθανότερο να την πουλήσω) ;) :)
Μάθε τέχνη κι άστηνε,
κι αν πεινάσεις(που δεν σε κοβω με καμια για κατι τετοιο
, αλλα .....λεμε τωρα) πιάστηνε .
:lol: :lol: :lol:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Μην το λές... "πεινασμένος" είμαι.
Υποτίθεται είμαι μηχανικός (τι υποτίθεται; Λέμε τώρα) και παρόλο αυτά κάνω μια άσχετη δουλειά, με ημιαπασχόληση


Πάντως αν κάποιος μου έλεγε να του φτιάξω μια καμπίνα (που εννοείται αυτός δεν θα μπορούσε να φτιάξει μόνος του) θα το έκανα με μεγάλη μου ευχαρίστηση
Επειδή οι περισσότεροι έχουν έναν παλιό υπολογιστή και μια οθόνη (ή τηλεόραση. Η τηλεόραση θέλει βέβαια και την κατάλληλη κάρτα γραφικών) κάπου ξεχασμένα σε μια αποθήκη, εγώ θα μπορούσα να τα μετατρέψω σε μια παιχνιδομηχανή, αρκεί ο ενδιαφερόμενος να μου τα έδινε. Αυτό και μόνο θα κατέβαζε το κόστος κατακόρυφα!!!

Σε μια τέτοια περίπτωση, με ένα πρόχειρο υπολογισμό το μηχάνημα εντελώς έτοιμο θα έβγαινε κανένα 300 - 350 (χωρίς τα παιχνίδια που θα τα περνάει ο χρήστης. Άλλωστε για υπολογιστή πρόκειται... θα μπορεί να το κάνει και μόνος του)

Με το "Εντελώς έτοιμο", εννοώ με τα πάντα απάνω... πλήκτρα, κερματοδέκτης, αισθητήρες, ελεγκτές κτλ και φυσικά ολοκαίνουργιο και όχι μεταχειρισμένο
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από grip »

Maddog έγραψε:
grip έγραψε:Ωραίος...
Πόσο θα χρεώνεις??? :mrgreen:
arximidis έγραψε:Μισό ευρώ... αλλά υπάρχουν και "κολπάκια" :wink: :D


Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία και ευτυχία!
Δεν έχω ιδέα αν ο grip εννοούσε το κόστος του ενός credit ή την κατασκευή μιας καμπίνας.
Εγώ θα το ερμηνεύσω με τον δεύτερο τρόπο. Μόλις σου παράγγειλα δύο... :twisted: :twisted: :twisted:

Άντε, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!! :D
Χέχε. Γάτος ο γιατρός. :mrgreen:
Τα υπογλώσσια μου που είναι.... :P
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Σήμερα βρήκα χρόνο και έβαψα και τις πόρτες!
Αντε... μόνο το τζάμι έμεινε :D
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Κοίταξα στο ebay για arcade μηχανές και πόσο τις πουλάνε. Μού έφυγε το κεφάλι με τις τιμές !!!

Τα πιο φθηνά που βρήκα είναι (μεταχειρισμένα πάντα)
http://www.ebay.com/itm/Empty-8-Liner-V ... 5ae422e759
http://www.ebay.com/itm/Empty-Megatouch ... 5ae422e755
http://www.ebay.com/itm/Empty-8-Liner-V ... 5ae422e74d
Αλλά πρέπει να τα παραλάβεις μόνος σου. Είναι βέβαια και "άθλια"

Άλλα που βρήκα είναι
http://www.ebay.com/itm/Capcom-Vs-SNK-A ... 4cfc7c5f0e
Και αυτό πρέπει να το παραλάβεις

Μετά αυτό
http://www.ebay.com/itm/SILVER-STRIKE-A ... 43ac503889
Και αυτό τα ίδια, αλλά είναι πιο καλό από τα άλλα. Αδεια καμπίνα είναι μεταχειρισμένη (150 δολλάρια λέει)

Από την άλλη αυτό, πιο ακριβό και θέλει αρκετή δουλειά (και αυτό πρέπει να το παραλάβεις)
http://www.ebay.com/itm/Video-Arcade-Ca ... 19c8e356e7


Το πιο καλό που βρήκα είναι ένα bartop σε κιτ (ολοκαίνουργιο). Το καλό είναι ότι αποστέλλεται!
Το κιτ σημαίνει ότι θα χρειαστεί να το συναρμολογήσεις, που έχει λίγη διαδικασία.
Επιλέον δεν δίνει υπολογιστή και οθόνη (για να κρατήσει την τιμή χαμηλά). Αυτά τα βάζεις μόνος σου. Η οθόνη πρέπει να είναι μόνο επίπεδη (οι CRT δεν χωράνε)

Μαζί με τα έξοδα αποστολής, βγαίνει κοντά στην τιμή που σας είπα και εγώ στο προηγούμενο Post. Αλλά είναι bartop και όχι κανονική καμπίνα σαν τη δική μου

Βέβαια μου αρέσουν τα φωτεινά πλήκτρα και τα LED που έχει βάλει. Γενικά είναι ωραία δουλειά!!!
Οποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει το Link είναι αυτό
http://www.ebay.com/itm/ARCADE-CABINET- ... 2a170c707a


Από εκεί και έπειτα οι τιμές εκτοξεύονται. Ωστόσο μερικές καμπίνες είναι πολύ μ@μ@τες. Λεφτά να έχεις για να δώσεις :D.
Για μένα το bartop είναι καλή επιλογή

edit Σημείωση:. Μιλάω μόνο για μηχανές που πωλούνται στο ebay και όχι κάπου αλλού, που πιθανόν να βρείτε φθηνότερα. Είχα κοιτάξει και στο παρλεθόν στο ebay και θέλησα να δω τι "παίζει" και τώρα :wink:
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Τώρα εγώ που πάντα ψηνόμουν για μία καμπίνα ή έστω ένα bartop να ελπίζω σε κάτι; Ωστόσο έχω και καμπίνα διαθέσιμη για μετατροπές, και ένα σωρό πλήκτρα/joysticks/οθόνες/κάρτες/pc για λεηλασία/ανταλλακτικά. Παίζει να τα βρούμε φίλε μου; Είσαι ανοικτός σε συνάντηση γνωριμία; Κερνάω καφεδάκι για ρομαντική gaming συζήτηση, με απώτερο στόχο το πάντρεμα των επιθυμιών μου με το μεράκι σου ώστε να δημιουργηθεί από την επαφή μας ένα μικρό θαύμα της ζωής (είπαμε cabinet μην πάει ο νους σου στο πονηρό).
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:Τώρα εγώ που πάντα ψηνόμουν για μία καμπίνα ή έστω ένα bartop να ελπίζω σε κάτι; Ωστόσο έχω και καμπίνα διαθέσιμη για μετατροπές, και ένα σωρό πλήκτρα/joysticks/οθόνες/κάρτες/pc για λεηλασία/ανταλλακτικά. Παίζει να τα βρούμε φίλε μου; Είσαι ανοικτός σε συνάντηση γνωριμία; Κερνάω καφεδάκι για ρομαντική gaming συζήτηση, με απώτερο στόχο το πάντρεμα των επιθυμιών μου με το μεράκι σου ώστε να δημιουργηθεί από την επαφή μας ένα μικρό θαύμα της ζωής (είπαμε cabinet μην πάει ο νους σου στο πονηρό).
Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά αυτές τις μέρες είμαι πνιγμένος. Επιπλέον ασχολούμαι και με κάτι άλλο και έχω "παρατήσει" για την ώρα την παχνιδομηχανή. Αν προσθέσεις ότι την έχω "αρπάξει" για τα καλά, καταλαβαίνεις που βρίσκομαι :(

Η απάντησή μου είναι ότι όλα γίνονται... Όσα περισσότερα μπορείς να μου παρέχεις τόσο το καλύτερο και για μένα, αλλά και για σένα ;)
Μπορούμε μια μέρα να κανονίσουμε να τα πούμε και από κοντά (καλό θα ήταν αυτό να γίνει όταν τελειώσω με την μηχανή ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος).

Υ.Γ. Δηλώνω φανατικός ετεροφυλόφιλος, οπότε στο πονηρό δεν πάω ούτε κατά διάνοια. :) :) :)
Τους "άλλους" τους έχω για γκαντεμιά... Μια φορά στη ζωή μου ένας με κοίταξε λίγο περίεργα (απλά κοίταξε, τίποτα περισσότερο) και την ίδια μέρα με χτύπησε το ηλεκτρικό ρεύμα :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

arximidis έγραψε:Μπορούμε μια μέρα να κανονίσουμε να τα πούμε και από κοντά (καλό θα ήταν αυτό να γίνει όταν τελειώσω με την μηχανή ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος).

Υ.Γ. Δηλώνω φανατικός ετεροφυλόφιλος, οπότε στο πονηρό δεν πάω ούτε κατά διάνοια. :) :) :)
Αν θέλεις, έρχεσαι στο meating που οργανώνεται να σε γνωρίσουμε όλοι.
Για τα άλλα μην ανησυχείς, ο ambu_dare είναι κουμπάρος και εγγυούμαι εγώ ότι δεν έχει "περίεργες" διαθέσεις. Εδώ είναι ακόμα ερωτευμένος με την γυναίκα του... :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Ναι αν είναι θα έρθω, αν και δεν ξέρω τα "λημέρια σας"

Βέβαια ξαναλέω ότι από παιχνίδια (MAME και τα σχετικά) δεν ξέρω και πολλά πράγματα, όποτε μάλλον δε θα είμαι και καλή παρέα :)
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Έλα εσύ και μια χαρά παρεα θα είμαστε όλοι, μην ανησυχείς, οι συζητήσεις δεν περιλαμβάνουν μόνο mame, αλλά από διάφορα γενικά θέματα, retro, σύγχρονα πράγματα, ακόμα και για γυναίκες με μυτερά αυτιά και κεραίες!!!!!!!!
Απάντηση