Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Υ.Γ.: μου έχει μείνει άλλο ένα άνευ οθόνης... παλαιότερα θεωρούσα ότι είναι κάποιο virtua striker, τώρα ίσως να αναθεωρώ γιατί έχει την ίδια συνδεσμολογία αν και στερείται μάλλον οπτικού drive κλπ (οπότε μπορεί να είναι και jamma board τελικά)... παίζει με μετατροπή να το κάνω να παίζει σε TFT μέσω VGA/DVI/HDMI κάτι τέλος πάντων? Έχει και αυτό από ότι είδα την τελευταία φορά που το άνοιξα, αυτά τα δύο 9pin καλώδια serial, αλλά δεν το ξεκοίλιασα τελείως να δω τα ενδόψυχα του όπως είχα κάνει πολύ παλιά (τότε που βγήκε η διάγνωση περί virtua striker). Αχ, βρε Αρχιμήδη φωτιές μου ανάβεις πάνω που είχα ηρεμήσει και τα είχα ξεχάσει/ξεγράψει όλα αυτά. :mame:

Άσε που άμα είναι τελικά jamma board, έχω το bubble bobble σε jamma (πιθανόν παίζει δεν ξέρω) και θα ήταν όνειρο να το κάτσω επάνω. Θα μου πεις μόνο bb; Ε, είναι το αγαπημένο μου τί να κάνω; :bub: Frag, ορίστε τι μου κάνετε τώρα... που είναι ένα PS3, ένα Xbox 360 να βγάλω το άχτι μου, να ξελαμπικάρω; :pac: :pacbad:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Νεκτάριε όντως πήγαν σε καλά χέρια, και αυτά θα τα τιμήσω (σε αντίθεση με την υπόλοιπη ρετρό συλλογή που είναι στο ράφι). :D

Μέχρι και πετονιά θα πάρω να μεταφερθώ πλήρως στην εποχή!!! :twisted:

Και εννοείται πως θα ξαναέρθεις να παίξουμε και κάνα διπλό να γουστάρουμε :bub:

Επί την ευκαιρία η καμπίνα του doc δουλεύει? Τη δοκιμάσατε μετά το κουβάλημα? (Με τέτοιο κουβάλημα πρέπει να γίνατε και bobybuilders!)
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:Υ.Γ.: μου έχει μείνει άλλο ένα άνευ οθόνης... παλαιότερα θεωρούσα ότι είναι κάποιο virtua striker, τώρα ίσως να αναθεωρώ γιατί έχει την ίδια συνδεσμολογία αν και στερείται μάλλον οπτικού drive κλπ (οπότε μπορεί να είναι και jamma board τελικά)... παίζει με μετατροπή να το κάνω να παίζει σε TFT μέσω VGA/DVI/HDMI κάτι τέλος πάντων? Έχει και αυτό από ότι είδα την τελευταία φορά που το άνοιξα, αυτά τα δύο 9pin καλώδια serial, αλλά δεν το ξεκοίλιασα τελείως να δω τα ενδόψυχα του όπως είχα κάνει πολύ παλιά (τότε που βγήκε η διάγνωση περί virtua striker). Αχ, βρε Αρχιμήδη φωτιές μου ανάβεις πάνω που είχα ηρεμήσει και τα είχα ξεχάσει/ξεγράψει όλα αυτά. :mame:

Άσε που άμα είναι τελικά jamma board, έχω το bubble bobble σε jamma (πιθανόν παίζει δεν ξέρω) και θα ήταν όνειρο να το κάτσω επάνω. Θα μου πεις μόνο bb; Ε, είναι το αγαπημένο μου τί να κάνω; :bub: Frag, ορίστε τι μου κάνετε τώρα... που είναι ένα PS3, ένα Xbox 360 να βγάλω το άχτι μου, να ξελαμπικάρω; :pac: :pacbad:
Αν εννοείς ότι είναι ίδιο με τα δύο "μεγάλα" που έδωσες, το πιθανότερο αυτό που έχει πάνω να είναι pc2jamma (επειδή υπάρχει και το pc)
Αυτό σημαίνει ότι φτιάχνεται χωρίς να χρειαστείς να αγοράσεις κάτι
Το κακό είναι ότι το pc2jamma πάιζει με το arcadeos, που υποστηρίζει μόνο τις DOS εκδόσεις του ΜΑΜΕ (αν και δεν το έχω δοκιμάσει με τίποτα άλλο)

Ωστόσο αν έχεις TFT οθόνη, τα πράγματα είναι ευκολότερα. Το μόνο που χρειάζεται είναι κάτι σαν το i-pac. Αυτό που θα πάρει και ο Φώτης για το νανάκι δηλαδή. Επειδή ο Φώτης ωστόσο θα χρησιμοποιήσει το arcade monitor, που έχει πάνω το νανάκι, χρειάζεται να αγοράσει ένα επιπλέον εξάρτημα!

Αν θέλεις να στο φτιάξω... κανένα πρόβλημα. Όλα φτιάχνονται. Στις arcade παιχνιδομηχανές το "δυσκολότερο" είναι η καμπίνα. Αν έχεις την καμπίνα τα υπόλοιπα είναι τυπωποιημένα :)


Fotis_KFOR έγραψε:Νεκτάριε όντως πήγαν σε καλά χέρια, και αυτά θα τα τιμήσω (σε αντίθεση με την υπόλοιπη ρετρό συλλογή που είναι στο ράφι). :D

Μέχρι και πετονιά θα πάρω να μεταφερθώ πλήρως στην εποχή!!! :twisted:

Και εννοείται πως θα ξαναέρθεις να παίξουμε και κάνα διπλό να γουστάρουμε :bub:

Επί την ευκαιρία η καμπίνα του doc δουλεύει? Τη δοκιμάσατε μετά το κουβάλημα? (Με τέτοιο κουβάλημα πρέπει να γίνατε και bobybuilders!)

Υ.Γ. Τους κερματοδέκτες σου, τελικά τους έφτιαξα και τους δύο (στα δυο μεγάλα. Ακόμη το νανάκι δεν το έχω κοιτάξει). Αυτοί οι κερματοδέκτες είναι πολύ απλοί (παλιοί) και όχι ηλεκτρονική σαν το δικό μου. Αυτό σημαίνει ότι "πάσχουν" από το πρόβλημα τις πετονιάς :) :) Στο δικό μου, η πετονιά... απλά δεν δουλεύει 8) :)
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Του md το παρατήσαμε και πήγαμε για καφέ, λόγω όμορφου Ήλιου. Δουλεύει λογικά, μόνο λίγο ρεγουλάρισμα - ελατήριο θέλει το τιμόνι στα αριστερά αν θυμάμαι καλά, δεν είχε επαναφορά. Τώρα για το άλλο φίλε arximidis θα τα πούμε κάποια στιγμή, φτιάξε τον Φώτη και βλέπουμε εμείς, χώρος δεν υπάρχει οπότε δεν έχει νόημα να φτιαχτεί και να σκονίζεται.
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Πάντως από ένα σημείο και έπειτα γίνεται εθιστικό.
Ιδιαίτερα όταν έχεις να παίξεις ένα αγαπημένο σου παιχνίδι πάρα πολύ καιρό
Με την αδερφή μου παίζαμε διπλό ένα παλιό παιχνίδι και κολλήσαμε. Ιδιαίτερα ο κερματοδέκτης σε πηγαίνει σε άλλες εποχές. :wink: Ο ήχος το νομίσματος όταν πέφτει ή ακόμη όταν προσπαθείς να βάλεις το κέρμα πριν τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση :)
Η αντικατάσταση του κερματοδέκτη με ένα πλήκτρο, χάνει πολύ (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από metalcandyman »

arximidis έγραψε:Πάντως από ένα σημείο και έπειτα γίνεται εθιστικό.
Ιδιαίτερα όταν έχεις να παίξεις ένα αγαπημένο σου παιχνίδι πάρα πολύ καιρό
Με την αδερφή μου παίζαμε διπλό ένα παλιό παιχνίδι και κολλήσαμε. Ιδιαίτερα ο κερματοδέκτης σε πηγαίνει σε άλλες εποχές. :wink: Ο ήχος το νομίσματος όταν πέφτει ή ακόμη όταν προσπαθείς να βάλεις το κέρμα πριν τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση :)
Η αντικατάσταση του κερματοδέκτη με ένα πλήκτρο, χάνει πολύ (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου)
Συμφωνω απολυτα φιλε.Εξαλου τα Arcades ειναι ερωτας,ειναι καψουρα,ειναι τρελα δεν αντεχω να περασει μερα χωρις να παιξω κανενα δυωρο το λιγοτερο.Αrcades και τα μυαλο στα καγκελα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

ΔΩΣΤΕ ARCADES ΣΤΟ ΛΑΟ !!!!!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

Εσύ πήρες ρε... :P :P :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

ΓΜ την τρέλα μου έτσι; Μιλάμε πόσο καιρό κόβω βόλτες 3 φορές την εβδομάδα από το ίδιο μέρος; Κάνα εξάμηνο; Μέχρι και απέξω έχω παρκάρει κάνα δυο φορές το αυτοκίνητο και έχω ρίξει κλεφτές ματιές μέσα από τα βρώμικα και θαμπά τζάμια της ημιυπόγειας αποθήκης. ΣΤΡΑΒΩΜΑΡΑ ΡΕΕΕΕ!!! Θα μου πεις και τώρα που το είδες αυτό που είδες τί άλλαξε αφού είναι εγκαταλειμένη η αποθήκη και πάντα κλειδωμένη; Εμ, θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μία αποθήκη να πω πόσο 300~400 μέτρα εμβαδό, λιγότερο - παραπάνω; Και έλα μωρέ πόσα παλιά arcades να χωράει μέσα όρθια, σε δύο σειρές, το ένα πάνω στο άλλο κλπ; Καμιά εκατοστή; Παραπάνω; Λιγότερα; Σε πάρα πολύ κατάσταση πολλά, ξεκειλιασμένα αρκετά τίγκα σε μερικά στρώματα σκόνης προστασίας ακόμη δείχνουν πολύ όμορφα. ΓΜ την τρέλα μου έτσι; Αυτά... τα είπα και ξεθύμανα. Δεν έχει στοιχεία ή τηλέφωνα, τίποτα, αλλά θα έχω το μυαλό μου, αν δω την παραμικρή κίνηση κάνω επίθεση και ρίχνω σύρμα σε όλους εδώ. Δεν είμαι αισιόδοξος, αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς. Όμορφο και συναμα άσχημο θέαμα πάντως.
Εικόνα
geok
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Απρ 2012 18:10

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από geok »

Χαιρετώ την arcado-ομάδα!
και εγω ειμαι απο τους παλιούς και μάλιστα έχω αρχίσει να ψαχνω μηπως και φτιαξω κατι και εγω μαζι με τον αδελφό μου.
Πολύ ωραιο το thread και το εχω διαβασει μερικες φορες μηπως μου ξεφυγει κατι :)
Να ρωτήσω τον αγαπητο ambu_dare για ποια αποθήκη λεει? Μηπως δώσει στοιχεία και περάσουμε και εμεις απο εκεί να βρούμε τον ιδιοκτήτη ?
(συγνώμη που παρεμβαίνω έτσι αλλά μολις διάβασα και για παλιά αποθήκη με 10άρικα μέσα μου γυρισε το μάτι :D )
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Κανένα πρόβλημα

Άλλωστε τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με τις παιχνιδομηχανές του Φώτη και έχω παραμελήσει λίγο τη δική μου. Μόλις τις τελειώσω θα ξαναπιάσω δουλειά... Η αλήθεια είναι το Πάσχα δεν ασχολήθηκα πολύ ούτε με τις μηχανές του Φώτη :whistle:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

geok έγραψε:Χαιρετώ την arcado-ομάδα!
και εγω ειμαι απο τους παλιούς και μάλιστα έχω αρχίσει να ψαχνω μηπως και φτιαξω κατι και εγω μαζι με τον αδελφό μου.
Πολύ ωραιο το thread και το εχω διαβασει μερικες φορες μηπως μου ξεφυγει κατι :)
Να ρωτήσω τον αγαπητο ambu_dare για ποια αποθήκη λεει? Μηπως δώσει στοιχεία και περάσουμε και εμεις απο εκεί να βρούμε τον ιδιοκτήτη ?
(συγνώμη που παρεμβαίνω έτσι αλλά μολις διάβασα και για παλιά αποθήκη με 10άρικα μέσα μου γυρισε το μάτι :D )
Καλώς ήρθες στα μέρη μας! :)
Προς το παρόν δεν την έχει δείξει ούτε σε εμένα που είμαστε κουμπάροι. :P
Πάντως αν το διαβάζω σωστά το μήνυμα του, δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για τον ιδιοκτήτη.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Έχω αρκετό καιρό να περάσω από εκεί αλλά είναι Καλλιθέα οδός Σαπφούς, δίπλα περίπου από το γωνιακό ουζερί το οποίο βρίσκεται στην συμβολή των οδών Χαροκόπου και Σαπφούς. Be my guest, απλά μην τον τρομάξετε αν τον βρείτε τον άνθρωπο και ρίξτε σύρμα και εδώ αν βγάλετε άκρη. Καλή τύχη...
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Μετά από απουσία αρκετών μηνών, επανέρχομαι με την κατασκευή της πλακέτας του ελεγκτή των χειριστηρίων και της μηχανής γενικότερα
Τις τελευταίες μέρες ολοκλήρωσα το pcb layout και είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην κατασκευή της πλακέτας, αφού πρώτα ελέγξω το σχέδιο


Λεπτομέρειες:
Μπορεί να χειριστεί μέχρι 32 πλήκτρα/επαφές
Εξομοιώνει ένα πληκτρολόγιο PS/2
Εκκινεί TV και PC
Επεκτάσιμο (π.χ infrared, Bluetooth)

Στις επόμενες φωτογραφίες βλέπετε το pcb layout

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Nemo »

Nemo έγραψε:Αρχιμηδης ονομα και πραγμα !!!!

Ρespect !!!!!
:shock: Βρε καλα το χα πει .....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση