Alex Kidd in Miracle world

aka User Games Reviews. Τα καλύτερα πηγαίνουν στα reviews του mame.gr.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Badge

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Alex Kidd in Miracle world

Δημοσίευση από sap »

Kαλησπερα. υποθέτω ότι το Alex Kidd δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως B-side μιας και είναι από το γνωστότερα παιχνίδια του Master System (SEGA) ωστόσο πήρα το θάρρος να κάνω την παρουσίαση για τους φίλους που δεν έχουν ασχοληθεί με τις 8-bit παιχνιδομηχανές. Συγγνώμη για λάθη, και αν είναι η γραμματοσειρά όπως να ναι.


GAME: Alex Kidd in Miracle World
PLATFORM: Sega Master System
COMPANY: Sega
YEAR: 1986
Εικόνα
designer : Kotaro Hayashida
genre : platform
Mode : single player
Media : cartridge , built in

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ : Κλασσικό παιχνίδι πλατφόρμας . Ο παίχτης έχει στον ελεγχό του τον Alex Kidd , ο οποίος προχωρόντας έχει την δυνατότητα να πηδήξει ,να ρίξει μπουνιά καθώς και να κολυμπήσει . Στις επόμενες πίστες υπάρχει η δυνατότητα να οδηγήσει μηχανή , ένα ιδιότυπο ελικόπτερο στο οποίο κάνει πετάλι για να πετάξει καθώς και μία βάρκα. Τα τρία τελευταία συνήθως τα αγοράζει από μαγαζάκια διάσπαρτα στις πίστες με τη χρήση χρημάτων (Baums).
Στο τέλος κάθε πίστας αντιμετωπίζει αρχηγούς παίζοντας πέτρα , ψαλίδι , χαρτί μαζί τους .

ΙΣΤΟΡΙΑ (STORY) : Πολλούς αιώνες πριν , στομ πλανήτη Aries ζει ένα αγόρι με το όνομα Alex Kidd για μερικά χρόνια ζούσε στο βουνό Eternal που εξασκούσε την πολεμική τέχνη Shellcore που δίνει την δύναμη σε κάποιον να σπάσει πέτρες με τη γροθιά του .
Στο δρόμο προς την πατρίδα συναντά έναν ετοιμοθάνατο που του λέει οτί η πόλη radactian (ή radaxian) βρίσκεται σε κίνδυνο και του δίνει ένα χάρτη και ενα μενταγιόν από sunstone.
Στη διάρκεια του παιχνιδιού ο Alex μαθαίνει ότι είναι πρίγκηπας της Radaxian που είχε απαχθεί όταν ήταν μικρός και ο τύρανος και -κακός- του παιχνιδιού Janken the Great (janken είναι το πετρα ψαλίδι χαρτί στα ιαπωνικά) , θα πρέπει να ελευθερώσει τον φυλακισμένο αδερφό του (Igul) και να σώσει τον λαό του από τον τύρανο παίρνοντας το πιο ισχυρό όπλο το στέμμα.
Εικόνα

ΓΡΑΦΙΚΑ : Πάρα πολύ καλά γραφικά για την εποχή του (1986) πολλά χρώματα (κονσόλα γαρ) με καλό scrolling και σχετική ποικιλία .

ΗΧΟΣ : Αξιοπρεπής ήχος . με αλλαγές στις διάφορες πίστες και όταν αντιμετωπίζεις τους αρχηγούς . Προσωπικά έχει μείνει χαραγμένος στην μνήμη μου λόγω των πολλών ωρών που είχα διαθέσει.

GAMEPLAY : Πολύ δυνατό σημείο αν και το παιχνίδι ήταν μονοδιάστατο , και μόνο γραμμικά προχωρούσες . Ο Alex Kidd ετρεχε, κολυμπούσε , οδηγούσε μηχανη, ελικοπτερο κτλ .
Εικόνα
Το να μαζέψεις χρήματα για να αγοράσεις το οχήματα καθώς και κάποια bonus επιθεσής και άμυνας, ωθούσε τον παίχτη να τα μαζέψει από καθε γωνιά της πίστας .
Εικόνα
Οι διάφορες παγίδες χρειαζόταν μιά υποτυπώδες τακτική . Το πέτρα - ψαλίδι - χαρτί θα μπορουσέ να δώσει χρώμα στο παιχνίδι αλλά θα μιλήσουμε αργότερα για αυτό.

ΣΥΝΟΛΟ : Πασίγνωστο παιχνίδι για master system ίσως να μπορούσε ο Alex Kidd να εξελιχθεί σε πρώτο όνομα (πάνω από τον τρομερό Sonic) αν και εφόσον τα επόμενα παιχνίδια ήταν πολύ καλύτερα (προσώπικά μόνο το shinobi world μου φάνηκε ενδιαφέρον) . Με τη χρήση emulator , που μπορείς να σώσεις , όλα γινονταί απλά.

ΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ : Το παιχνίδι παρουσιάστηκε την 1 Νοεμβρίου 1986 στην Ιαπωνία σε cartridge . Μετά το 1990 ήταν ενσωματωμένο με την κονσόλα Master system 2 (αν θυμάμαι καλά το Master System 1 ειχέ το Sonic 1)
Ενώ στην κασέτα ο Alex στο τέλος της πίστας έτρωγε μια μπάλα ρυζιού , στο in-built τρώει χαμπουργκερ (έγινε αμερικάνος?) .
Υποτίθετε ότι το παιχνίδι είχε continue εφόσον στην οθόνη του game over ειχες πατημένο το πάνω και πατάγες γρηγορα το 2 κουμπί ωστόσο στον εξω μειωτή δεν μου δούλεψε,

ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ : Στην δεύτερη πίστα , που είναι υποθαλάσσια σκοτώνοντας πρώτο χταπόδι (ενά-ένα το πλοκάμι) και κανόντας πανω κάτω ακριβως πάνω από το πυθάρι του πηδάς μια πίστα.
Εικόνα
Στο ηφαίστειο και το πρώτο κάστρο μπορούσες να πάρεις το telepathy ball και ετσί να μπορείς να βλέπεις τη διαλέγει ο αντίπαλος στο πετρά ψαλίδι χαρτί.
Για να ελευθερώσεις τον αδερφό σου χτυπάς θάλασσα -ψάρι.
Στο παιχνίδι πέτρα ψαλίδι χαρτί με τους αρχηγούς δεν άλλαζε εφόσον ακολουθούσες την παρακάτω σειρά (μόνο ο τελευταίος αρχηγός ίσως αλλα και πάλι αν αλλαζές τελευταία στιγμή το άλλαζες. Ετσι

1ος STONE HEAD πέτρα - ψαλίδι
2ος SCISSOR HEAD ψαλίδι - χαρτί
3ος PAPER HEAD πέτρα - ψαλίδι

Μετά το πέτρα ψαλίδι πρέπει να τους δώσεις 3 χτυπήματα στο κεφάλι

4ος STONE HEAD χαρτί - χαρτί
5ος SCISSOR HEAD πετρά - πέτρα
6ος PAPER HEAD πέτρα - ψαλίδι (τέρμα αριστερά γωνιά κ μπουνιά)

Ο τελευταίος είναι πιθανό να αλλάζει τελευταία στιγμή ανάλογα με το τι έχεις

7ος Janken the great χαρτί - χαρτί (πας κολλητά του ώσπου να μην πεθαίνεις παριμένεις πηδάς χτυπάς. Mου θυμίζει λίγο πρώτη πίστα shinobi)

Στην τελευταία πίστα σχεδόν απαραίτητο για να πάρεις το στέμμα είναι η ασπιδούλα (Β) . Εδώ έχεις πάρει μια πλάκα από το βασιλιά με το τι πρέπει να πατήσεις για να πάρεις το στέμμα . Ωστόσο πρέπει να τα πατήσεις ανάποδα και συγεκριμένα ήλιος- θαλασσά- φεγγάρι- αστέρι- ήλιος φεγγάρι θάλασσα- ψάρι - αστέρι - ψάρι.
Εικόνα
Την πρώτη φορά που είχα τελειώσει το παιχνίδι το σκορ μου ήταν 66600
και σαν δεκάχρονο σκιάχθηκα.

Παρακάτω είναι ένα zip αρχειάκι (καμμια 300 bytes) με screenshots από τον Dega
http://rapidshare.com/files/132383174/a ... s.rar.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sap την 14 Αύγ 2008 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Να σε συγχαρώ για δύο λόγους:
1)Για την καταπληκτική παρουσίασή σου για ένα φοβερό παιχνίδι το οποίο μου είχε κλέψει αρκετές ώρες στα νιάτα μου.
2)Γιατί ''ζωντάνεψες'' μία κατηγορία του forum μας που είχε μείνει ανενεργή για πολύ καιρό.

Συγχαρητήρια και πάλι :clap:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Δημοσίευση από sap »

Ευχαριστώ Grip η αληθειά είναι οτι το διασκέδασα ξαναπαίζοντας το παιχνίδι και ψάχνοντας πληροφορίες για αυτό (δεν είχα ιδέα από το story πριν το παιχνίδι και η ιδέα της πολεμικής τέχνης για να σπας πέτρες με γροθιά ήταν πολύ sic) .
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Συγχαρητήρια και από μένα sap, ξύπνησες μνήμες για ένα αγαπημένο και πανέμορφο παιχνίδι στο Master System!

:clap: :clap: :clap: :clap:

Οι φωτό που μας δίνεις είναι πολύ κατατοπιστικές. Καλό θα ήταν να τις είχες βάλει ανάμεσα στο κείμενο.
Θα έδινε μια ακόμα μεγαλύτερη ομορφιά στο κατά τα άλλα πολύ ωραίο review-οδηγό σου!

Μια διόρθωση

Το Alex Kidd ήταν αρχικά built-in στο Master System 2 και αργότερα αντί για το Alex Kidd βάλανε το Sonic.

Και πάλι συγχαρητήρια! :D
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Δημοσίευση από sap »

Ευχαριστώ πολύ TallMan .
Δυστυχώς δεν ξέρω πως να βάζω photo σε thread , δεν το χω ψαξει ποτέ
(imageshack ή κάπως έτσι υποθέτω). Αν μπορείς στείλε μου pm τον τρόπο (τα βασικά) .
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Οκ, θα κοιτάξω αύριο το πρωί να σου γράψω σε pm μερικά πράγματα. :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Vrohopoios
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005 01:53
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από Vrohopoios »

Συγχαρητήρια φίλε μου!!! :clapping:

Πολύ καλή δουλειά!!! :ok:

Καλώς ήλθες… :bye:
"Keep On Swinging"
fotis aggelopoulos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Απρ 2009 22:36

Δημοσίευση από fotis aggelopoulos »

thanx
soysleshy

Yes

Δημοσίευση από soysleshy »

+1. αυτό είναι πολύ ενδιαφέρουσα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Alex Kidd in Miracle world

Δημοσίευση από grip »

καλή προσπάθεια.Αφού γράγουν και ελληνικά πάει να πει ότι βελτιώνονται :)
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Alex Kidd in Miracle world

Δημοσίευση από metalcandyman »

Nα και ενα δεικο μου gameplay τερματισμου για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι :wink:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 4CLEKl74yo
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Απάντηση