πρόβλημα με run & gun (mame game)

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
lefkas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 19:41

πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από lefkas »

καλησπέρα,

μετά απο χρόνια, ξέθαψα ενα DVD που είχα με mame games.
Έβαλα να παίξω, θυμήθηκα τα παλιά με κάποια ωραία παιχνίδια, αλλά όταν ήρθε η ώρα να παίξω το αγαπημένο μου παιχνίδι, το run & gun, αντιμετώπισα τα εξής 2 προβλήματα:

1) ενώ τα βελάκια απο το πληκτρολόγιο παίζουν κανονικά, οταν έρχεται η στιγμη που διαλέγεις ομάδα, δεν δουλευουν. Οπότε αναγκαστικά παίρνω την ομάδα που δίνει default επάνω αριστερά.

2) Αφου ξεκινήσω (με την ομάδα που θα μου τύχει) , διαπιστώνω οτι το παιχνίδι παίζει με ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ταχύτητα....είναι αδύνατο να παίξει κανείς έτσι.

Υπάρχει κανένας τρόπος να λύσω αυτά τα 2 προβλήματα?

Ευχαριστώ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από Maddog »

Έχω την 0.146 και δεν υπάρχει κανένα από τα δύο προβλήματα που αναφέρεις. Εσύ σε ποιά έκδοση προσπαθείς να το τρέξεις; Αυτό το "μετά από χρόνια" με βάζει σε σκέψεις, αφού το Run and Gun είχε προβληματικό emulation για πολύ καιρό. Ίσως απλά προσπαθείς να το τρέξεις σε έκδοση ΜΑΜΕ που δεν έχει ολοκληρώσει την εξομοίωση του;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
lefkas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 19:41

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από lefkas »

Χμ...
Έκδοση 0.74 (2003)....
Θα κατεβάσω αυτήν που λες και θα δω.
lefkas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 19:41

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από lefkas »

Το δοκίμασα,
έβαλα την έκδοση 0.148
έβαλα στο ROM το αρχειο του run&gun,οπως και το αρχειο neogeo που λεει οτι χρειαζεται.
Ανοιγει η κονσολα, αλλα όταν επιλεγω το παιχνιδι βγαζει error μηνυμα
"The selected game is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different game"
Κάνω κατι λαθος???

Ακομα δοκιμασα την εκδοση 0.148 που ειναι με παραθυρο, οπως η παλια μου (που πριν ξεκινησω τα παιχνιδια πρωτη φορα πρεπει να κανω audit all games. Και εκει βγαζει μηνυματα "required files are missing"

ευχαριστω
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από nikos »

Προφανως αλλαξε και το ρομακι,με τον καιρο!
Ξανακατεβασε το,και τρεξτο! :wink:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
lefkas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 19:41

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από lefkas »

καλησπέρα και πάλι,

αφου έφαγα καμποσο χρονο, χωρις αποτελεσμα, μπηκα και διαβασα τον παρακατω οδηγό, τον οποιο και ακολουθησα.

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=2299

Στην πορεία που ακολόυθησα, είδα τα εξής:

1) Κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας την έκδοση που λεει, έιδα οτι οταν εκανα extract το αρχειο .7z που λέει (MAMEUI) δεν μου δημιούργησε τον φάκελο ROMS. Μικρό το κακό, τον εφταξα μετά μόνος μου (λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα-σωστα?)
2) Δεν μπορεσα απο το Ιταλικο site να κατεβάσω τα αρχεια που λεει "snaps / icons / samples", αλλά και τα "artwork / cabinets / cpanel / flyers / marquees / titles / PCBs". Αυτά τελικά χρειάζονται? Αν ναι, μπορώ να τα βρώ απο κάπου αλλού?
3) Συνολικά κατέβασα απο εκεί που λέει ο οδηγός 5 .zip παιχνιδια. Ολα ήταν run & gun (κατέβασα ονόματα πχ run&gun, run&guna, run&gunu κτλ). Επισης κατέβασα και το αρχειο neogeo.zip. Αυτά τα 6 αρχεια τα έβαλα στον φάκελο ROMS.
Όταν όμως ανοιξα το mame και έκανα audit all, μου έβγαλε αποτέλεσμα 6 correct και 1 incorrect...πως βρήκε 7 αρχεία, και γιατί το ένα απο αυτά είναι incorrect?
Πηγάινοντας στο Available, είδα εκεί σαν "ΟΚ", 2 μονο απο τα 5 αρχεί run&gun που έβαλα. Τα άλλα 2 ήταν με "Χ". Πέμπτο δεν υπήρχε....
Αποφάσισα να δοκιμάσω το ένα απο τα 2. Το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά, τρελή χαρα. Μπορούσα να επιλέξω ομάδα κανονικά, και η ταχύτητα ήταν η σωστή. Και εκεί που χαίρομαι, και έχω μπει στην 2η περίοδο και ρίχνω 10 πόντους στην άλλη ομαδα, το παιχνίδι κολλάει σε ένα replay (κάνει πάντα replay τις καλές φάσεις).
Δεν πειράζει λέω...έτυχε. Ανοίγω ξανά το παιχνίδι, απο το άλλο καλό αρχείο αυτήν την φορά. Και ξανά τα ίδια....σε replay στην 2η περίοδο, κόλλησε...

Οπότε:
Α) έκανα κάτι λάθος (σύμφωνα με τα παραπάνω)
Β) Αν όχι, τι μπορεί να φταίει και κολλάει το παιχνίδι?

Ευχαριστώ, και σόρυ για το κατεβατό.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από grip »

Αν θες να παίξεις μονάχα τα run and gun κατέβασε την τελευταία έκδοση του mame.Αν έχεις 64bit σύστημα πήγαινε http://www.mameui.info/ και κατέβασέ το.
Ειδάλλως μια έκδοση που να σου γεμίζει το μάτι από τις 32bit εκδόσεις από εδώ. http://www.emucr.com/
Βάζεις μέσα στον φάκελο τις roms που έχεις και λογικά θα παίξουν τα run and gun.
Τα υπόλοιπα snaps κτλ είναι για ''καλλωπιστικούς'' λόγους,οπότε παίξει πρώτα να σου φύγει η επιθυμία και αν θες να το προχωρήσεις εδώ θα είμαστε.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
lefkas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 19:41

Re: πρόβλημα με run & gun (mame game)

Δημοσίευση από lefkas »

grip

Αυτό που μου πρότεινες δεν διαφέρει με αυτό που έκανα, αν διάβασες παραπάνω.
το δοκίμασα πάντως, μόνο και μόνο για να δω αν η 64-bit έκδοση θα κάνει διαφορά.
Τελικά μια απο τα ίδια. Το παιχνίδι ξεκινά κανονικά, και στο πρώτο replay της 2ης περιόδου κολλάει.
Μπορεί κανείς να σκεφτεί έναν λόγο που συμβαίνει αυτό?
Επισης, μια ακόμα ερώτηση. Σε μια παλίά έκδοση που είχα (2002-2003 κάπου εκεί), έβγαζε δεξιά μια εικόνα (screenshot) απο το παιχνίδι που βλέπεις στα αριστερά.
Αυτό είναι πολύ χρήσιμο, γιατι με μια ματιά αναγνωρίζεις το παιχνίδι.
Πλέον με την έκδοση 0.148, αλλά και με την 0.74 που έχω, δεν συμβαινει αυτό. Τι πρέπει να κάνω?

ευχαριστω
Απάντηση