mame με καλη αναλυση

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
roberto barlos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 00:26

mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από roberto barlos »

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινουριο μέλος της παρέας σας και παρότι ακόμα ψάχνω τον τρόπο δόμησης και περιεχωμένων του site φαίνεται ότι έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά..
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εδώ κάποια έκδοση του mame με καλή ανάλυση. Πιο συγκεκριμένα, έχω κατεβάσει από άλλο site το mameUI32 και όλα τα παιχνίδια έχουν χαμηλή ανάλυση (256Χ192, 320Χ224, 384Χ240, κλπ) και είτε φαίνονται μικρά στην οθόνη μου (η οποία έχει ανάλυση 1680Χ1050), είτε αλλοιώνονται πολύ τα γραφικά όταν τα βάζω σε πλήρη οθόνη. θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι έχω τα windows xp 2003, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από azrael11 »

roberto barlos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινουριο μέλος της παρέας σας και παρότι ακόμα ψάχνω τον τρόπο δόμησης και περιεχωμένων του site φαίνεται ότι έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά..
Καλημέρα και καλώς ήρθες....
roberto barlos έγραψε:Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εδώ κάποια έκδοση του mame με καλή ανάλυση.
Αν και δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ελπίζω να εννοείς "να βλέπεις στην οθόνη σου καλή ανάλυση"... αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα...
roberto barlos έγραψε: Πιο συγκεκριμένα, έχω κατεβάσει από άλλο site το mameUI32 και όλα τα παιχνίδια έχουν χαμηλή ανάλυση (256Χ192, 320Χ224, 384Χ240, κλπ) και είτε φαίνονται μικρά στην οθόνη μου (η οποία έχει ανάλυση 1680Χ1050),


TFT,LED ή "καθοδικού σωλήνα" ? ....
roberto barlos έγραψε: είτε αλλοιώνονται πολύ τα γραφικά όταν τα βάζω σε πλήρη οθόνη. θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι έχω τα windows xp 2003, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Το ότι έχεις το windowsxp ... "2003?" είναι μια σωστή κίνηση...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
roberto barlos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 00:26

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από roberto barlos »

Καλησπέρα κ πάλι. Αυτό για το οποίο ζητάω βοήθεια και που ψάχνω είναι μία καλύτερη έκδοση του mame από αυτή που έχω η οποία έχει σε όλα τα παιχνίδια τις αποδόσεις που προανέφερα (256Χ192, 320χ224, 384Χ240).
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από Maddog »

Το MAME σηκώνει ότι ανάλυση διαθέτει η οθόνη σου (τουλάχιστον μέχρι το 1920χ1080 που διαθέτω)
Μήπως το μπερδεύεις με την native ανάλυση των παιχνιδιών;
Εν πάσει περιπτώσει, γράψε μας τι ρυθμίσεις έχεις στο Default Game Options->Screen
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από azrael11 »

Και σε παρακαλώ πες μας τι οθόνη διαθέτεις ...
Και τι ισχύ έχει το μηχάνημα έχεις...

Μπορεί ένας συνδυασμός HLSL να σου δώσει σχεδόν τέλειο οπτικό αποτέλεσμα...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
roberto barlos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 00:26

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από roberto barlos »

Καλημέρα σε όλους. Καταρχάς θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που ασχολείστε με την περίπτωσή μου, γτ είναι φανερό ότι δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω απο το αντικείμενο. Παρόλα αυτά είμαι λάτρης των παλιών arcade games (κατα κόσμον μπιμπλίκια) και γ αυτό θα ήθελα να μπορώ να τα απολαμβάνω στο μέγιστο στο δικό μου pc. Σε συνέχεια των δικών σας αναρτήσεων που με ρωτάτε τα χαρακτηριστικά του pc μου, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ο υπολογιστής μου είναι AMD Athlon (tm) 64X2 dual, Core processor 4200+, 2.21GHZ, 2.00 GB RAM. Η οθόνη μου είναι LG FLATRON L206WU 1680X1050 / 60 HZ και η κάρτα γραφικών μου είναι η GEFORCE 8500 GT. Οπότε, με αυτα τα δεδομένα, θα ήθελα να μου πείτε ποιες ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω στο Default Game Options (το οποίο δεν ήξερα καν ότι υπήρχε και γ αυτό το λόγο έκανα τις αλλαγές μέσα από τα παιχνίδια) για να έχω την καλύτερη δυνατή ανάλυση. Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι μια καλή μέρα σε όλους. :)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από Maddog »

Λοιπόν, οι δικές μου βασικές ρυθμίσεις σε MAME 0.146 που δίνουν μια μάλλον ικανοποιητική εικόνα σε 23" LG (1920χ1080). Δεν χρησιμοποιώ κανένα εφέ τύπου scanlines και πρακτικά είμαι πολύ κοντά στις default ρυθμίσεις, απλώς εκμεταλλεύομαι κανονικά την ανάλυση του monitor. Δεν μου χρειάζονται τα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια που μπορεί να κάνει το MAME.
Default Game Options->Display
Run in a window: ανενεργό
Start out maximized, Enforce aspect ratio, Throttle: ενεργά
Videomode: Direct3D
Use Bilinear Filtering: ενεργό (Version 9)
->Advanced
Triple buffering, Refresh Speed: ενεργά. Όλα τα άλλα όχι.
->Screen
Screen, Resolution, Refresh:Auto (ή ορίζεις το Resolution και το Refresh που θέλεις...αλλά τότε πρέπει να ορίσεις και το Screen, πχ DISPLAY 1)
Autoselect aspect: ενεργό
Switch resolutions to fit: ανενεργό

Δοκιμάζεις αυτά και βλέπουμε...ή αν κάποιος άλλος έχει καλύτερες προτάσεις, τον ακούμε. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
roberto barlos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 00:26

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από roberto barlos »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!! Κάθε περαιτέρω συμβουλή καλοδεχούμενη....
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από grip »

Δούλεψαν οι ρυθμίσεις του Maddog ή να ψάξουμε κάτι άλλο?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
roberto barlos
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 00:26

Re: mame με καλη αναλυση

Δημοσίευση από roberto barlos »

Μια χαρά δούλεψαν.... Σας ευχαριστώ πολυ όλους και χρόνια πολλά.....
Απάντηση