Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Nemo έγραψε:
arximidis έγραψε:Νεα ιδεά... νέο FrontEnd

HTML5 FRONTEND

Δεν ξέρω αν είναι η πρώτη απόπειρα για html5 frontend, αλλά πάρτε μια πρώτη ματια

Σύντομα περισσότερες λεπτομέρειες
Eσυ σε λιγο οπως πας θα κανεις και καινουριο λειτουργικο :lol:

]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

Παρεπιμπτοντως


δεν απαντησες σχετικα στο σχετικο τοπικ του Retromaniaχ ... :mrgreen:
arximidis έγραψε:
Ίσως κάποιοι να αναρωτιούνται τί δουλειά έχει το smartphone στην εικόνα συνδέσεων... χμμ Έκπληξη!
Νemo έγραψε:
longshot mode on

Προφανως ως αντι - mouse για τους κατοχους cabinets ,

longershot mode on

Τωρα δεν ξερω αν εχεις κατα νου την χρηση in game της touchscreen/Android sensors (accelerometer, G-sensor, gyro e.t.c.)


οπως π.χ.
http://technokarak.com/android-apps-...n-windows.html


Αλλωστε σε απασχολουσε απο παλαιοτερα το θεμα μια ικανοποιητικη λυσης και στα light gun games ....
(και οχι μονο)

longershot mode off

:D :D Δεν νομίζω να φτάσω σε αυτό το σημείο


Υ.Γ. Δεν απάντησα γιατί κατά κάποιο τρόπο το απάντησες εσύ. Στην ουσία θα παίζεις τα παιχνίδια με το κινητό. Γέρνοντας το κινητό μπρος,πίσω, αριστερά, δεξιά κατευθύνεις ανάλογα και το παιχνίδι. Επιπλέον στην οθόνη έχει μερικά κουμπιά τα οποία τα πατάς και πυροβολάς ή κάτι τέτοιο.
Το πρόγραμμα το έγρραψα εγώ μόνος μου σε java και δεν χρησιμοποίησα τα έτοιμα που έδωσες στο link
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Δουλεύει!

Λοιπόν, μπορώ να πώ ότι έφτιαξα ένα πετυχημένο html frontEnd.
Το καλό της υπόθεσης είνια ότι μπορεί να το φτιάξεται όπως θέλετε (αφού είναι html).

Στα τελειώματα είμαι και θα το ανεβάζω... (παίρνετε και τον κώδικα, αφού είναι html είπαμε :wink: )

Μερικές εικόνες:
Συνημμένα
html1.jpg
html1.jpg (74.85 KiB) Προβλήθηκε 1393 φορές
html2.jpg
html2.jpg (69.58 KiB) Προβλήθηκε 1393 φορές
html3.jpg
html3.jpg (83.36 KiB) Προβλήθηκε 1393 φορές
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από azrael11 »

Συγχαρητήρια...

Πάρα πολυ καλή δουλειά...

Νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εκρηκτικό...

Ευχαριστώ πολύ...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

azrael11 έγραψε:Συγχαρητήρια...

Πάρα πολυ καλή δουλειά...

Νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εκρηκτικό...

Ευχαριστώ πολύ...

Ευχαριστώ, να είσαι καλά

Εσύ πώς πας με το δικό σου; Έχεις καιρό να ποστάρεις
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από azrael11 »

arximidis έγραψε: Ευχαριστώ, να είσαι καλά

Εσύ πώς πας με το δικό σου; Έχεις καιρό να ποστάρεις
Δύσκολα τα πράγματα στην πραγματική ζωή...

Κάποια στιγμή θα ποστάρω και εγώ που θα πάει... :D
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Ανέβασα την πρώτη επίσημη έκδοση
Δεν έχω γράψει καποιο tutorial ακόμη, αλλά θα γίνει και αυτό στο άμεσο μέλλον
Για την ώρα θα γράψω μερικά πραγματάκια σε αυτό το μήνυμα


Κατεβάστε το αρχείο zip από εδώ (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage ... tEndEN.htm) και αποσυμπιέστε το σε κάποιον φάκελο. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση.
Μέσα στο zip αρχείο θα βρείτε δύο εκτελέσιμα προγράμματα, ένα αρχείο "settings.ini" και έναν κατάλογο με το όνομα "default" (εδώ είναι που βρίσκεται ο κώδικας html/css/javascript).
Τρέχετε την εφαρμογή HTMLFrontEnd.exe, που στην πραγματικότητα είναι ένας απλός browser. Ενσωματώνει τον internet explorer και δίνει τη δυνατότητα να εκτελείτε τις συναρτήσεις χαμηλού επιπέδου (low level) μέσω της javascript. Για λόγους ασφαλείας μπλοκάρει την πρόσβαση στο διαδίκτυο (ωστόσο είναι δυνατόν να τρέξετε javascript κώδικα από το διαδίκτυο, για αυτό να είστε προσεκτικοί. Είναι προτιμότερο να τρέχετε την javascript μόνο από τοπικά αρχεία, όπου έχετε πρόσβαση στον κώδικα).

Σημείωση: Αγνοείστε, για την ώρα, το πρόγραμμα kbrdController.exe. Αυτό είναι ένα πρόγραμμα που επικοινωνεί με τον αυτοσχέδιο εξομοιωτή πληκτρολογίου που της παιχνιδομηχανής μου. Γενικά αν χρησιμοποιείτε το πληκτρολόγιο ή κάποιον άλλο εξομοιωτή (π.χ. ipac), τότε αυτό το πρόγραμμα δε σας χρειάζετε (ωστόσο μην το διαγράψετε).
Ανοίξτε το αρχείο "settings.ini" και διαβάστε όλα τα σχόλια. Θα σας καθοδηγήσουν για τις υποστηριζόμενες ρυθμίσεις. Μην ξεχάσετε να αλλάξετε τον κατάλογο του MAME στο τμήμα ALLOWED PROGRAMS του αρχείου "settings.ini", στον κατάλογο όπου 'εχετε αποθηκευμένο το mame.exe.
Επίσης μην ξεχάσετε να αλλάξετε την παράμετρο MAME_ROMS στο αρχείο main.html (βρίσκεται στον κατάλογο "default"), ώστε να δείχνει στον κατάλογο που είναι αποθηκευμένα τα roms. Βρίσκεται περίπου στη γραμμή 45 του κώδικα. Προσέξτε να διατηρήσετε την μορφή που βλέπετε στον κώδικα. Δηλαδή να χρησιμοποιείτε το \\ αντί για το \


Μέσα στον κατάλογο default\emulators\MAME\snaps αντιγράψτε τις εικόνες (snaps) για τα roms
Μέσα στον καάλογο default\emulators\MAME\videos αντιγράψτε τα βίντεο previews των roms



Χρήση:
Με το δεξιό/αριστερό πλήκτρο του πληκτρολογίου αλλάζετε τους εξομοιωτές. Με το enter επιλέγετε τον εξομοιωτή
Με τα πλήκτρα πάνω/κάτω επιλέγετε τα roms. Με το enter τρέχετε το επιλεγμένο παιχνίδι
Με το πλήκτρο backspace κλείνετε την λίστα με τα roms
Με το ESC κλείνετε το πρόγραμμα



Σημειώσεις:
1) Θα προσέξετε ότι όταν τρέχετε το πρόγραμμα, το βέλος του ποντικιού μεταφέρεται στην απάνω αριστερή γωνία του προγράμματος. Αυτό δεν είναι bug. Γίνεται επίτηδες, ώστε να εξασφαλιστεί ότι ο html κώδικας θα δέχεται τα πατήματα των πλήκτρων του πληκτρολογίου (αυτό θα αλλάξει στο μέλλον)
2) Μπορείτε να τρέξετε τον κώδικα από τον internet explorer, αλλά δε θα έχετε πρόσβαση στις συναρτήσεις χαμηλού επιπέδου
3) Έχω συμπεριλάβει μια μικρή λίστα με τα roms, για τους ελέγχους και μόνο (default\emulators\MAME\gamelist.xml). Αντικαταστήστε την με την πλήρη λίστα gamelist_full.xml (βρίσκεται στον ίδιο κατάλογο).
Προσοχή: Την πρώτη φορά που θα φορτώσετε την πλήρη λίστα, θα πάρει μερικό χρόνο γιατί είναι πολύ μεγάλη. Ωστόσο μετά από αυτό, θα φορτώνει γρήγορα
Αν θέλετε μια περισσότερο ενημερωμένη λίστα, εξάγετέ την από το mame.exe με την ακόλουθη εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων

mame -listxml >gamelist.xml
και αντικαταστήστε την παλιά λίστα


Το εξ' ορισμού html θέμα που συμπεριλαμβάνω, είναι φτιαγμένο για μια ανάλυση οθόνης 640x480, επειδή χρησιμοποιώ μια τηλεόραση στην παιχνιδομηχανή μου. Αν έχετε μεγαλύτερη ανάλυση, το κεντρικό παράθυρο δε θα καλύπτει όλη την οθόνη



Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε το HTMLFrontEnd σε δράση στην παιχνιδομηχανή μου

http://www.youtube.com/watch?v=4WZ9Sso0-WM




Υ.Γ. Παρακαλώ ενημερώστε για πιθανά σφάλματα που βρείτε στον κώδικα ή καταθέστε τις προτάσεις σας. Αν κάποιος ενημερώσει τον κώδικα, αν φυσικά το επιθυμεί, μπορεί να μου τον στείλει να τον συμπεριλάβω στην επόμενη έκδοση (θα δημοσιεύσω και το/της όνομά του/της


Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Nemo »

Εχοντας δει μονο το Video μεχρι στιγμης εχω να δηλωσω οτι

Πρωτα απ όλα ξεκίνησες με hat trick απο τα αποδυτηρια ....



Α ΕικόναΣΙΟΣ
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από grip »

Άξιος!!!
Ωραίο το εισαγωγικό εφέ με τους κεραυνούς :D
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Nemo έγραψε:Εχοντας δει μονο το Video μεχρι στιγμης εχω να δηλωσω οτι

Πρωτα απ όλα ξεκίνησες με hat trick απο τα αποδυτηρια ....



Α ΕικόναΣΙΟΣ
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στον commodore;

Κάτι είχα κάνει με το προηγούμενο FrontEnd και θέλω να τα περάσω και στο καινούργιο. Στην πρώτη έκδοση ωστόσο, μόνο το mame υποστηρίζεται
grip έγραψε:Άξιος!!!
Ωραίο το εισαγωγικό εφέ με τους κεραυνούς :D
Ναι δεν είναι όμως δικό μου και δε θυμάμαι από πού το είχα βρει. Είναι προτιμότερο να το αλλάξω, γιατί αναφέρεται αποκλειστικά στο ΜΑΜΕ, ενώ έχω σχέδια να υποστηρίξω και άλλου εξομοιωτές
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από grip »

Βάλτο όταν θα επιλέγεις να τρέχεις το mame :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Ενημέρωση (έκδοση 1.1)
Υποστήριξη του DOSBox

Ρυθμίσεις
1) Όπως και στο MAME ανοίξετε το αρχείο settings.ini και αλλάξτε τον κατάλογο σε εκέινον όπου έχετε εγκαταστήσει το DOSBox
2) Ανοίξετε το αρχείο main.html και κατευθυνθείτε στη γραμμή περίπου 59. Αλλάξτε τον κατάλογο μερ αυτόν όπου είναι αποθηκευμένα τα παιχνίδιο DOS

Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί είναι ο ακόλουθος
Εγκαταστείστε όλα τα παιχνίδια του DOS σε υποφακέλους κάτω από τον ίδιο προγονικό κατάλογο (αυτόν που επιλέξατε στην γραμμή 59). Το σημαντικό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι το όνομα του κάθε υποφακέλου θα πρέπει να είνια το ίδιο με το όνομα του βασικκού εκτελέσιμου αρχείου του παιχνιδιού (χωρίς την κατάλληξη exe)
Μήν αλλάξετε το μονό εισαγωγικό της μεταβλητής στη γραμμή 59 με διπλά εισαγωγικά

Βίντεο: τρέχοντας το extreme pinball
http://www.youtube.com/watch?v=4m6cJLXJ_WE
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Nemo »

Nemo έγραψε:

Α ΕικόναΣΙΟΣ
arximidis έγραψε: Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στον commodore;
Eιμαι Commodor-άς τι να κανουμε
( και μονο η παρουσια στις επιλογες του Front end ανεξαρτητα απο την λειτουργικοτητα του ακομα , ειναι δειγμα ...."σωστης""θεμελιωσης)


grip έγραψε:Βάλτο όταν θα επιλέγεις να τρέχεις το mame :wink:
??????
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Έχω βάλει το ccs64 και δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει με το πληκτρολόγιο :(



Εν τω μεταξύ...

Ενημέρωση (έκδοση 1.3) (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage ... tEndEN.htm)
Υποστήριξη του Nestopia

Ρυθμίσεις
1) Όπως και στο MAME ανοίξετε το αρχείο settings.ini και αλλάξτε τον κατάλογο σε εκέινον όπου έχετε εγκαταστήσει το nestopia
2) Ανοίξετε το αρχείο main.html και κατευθυνθείτε στη γραμμή περίπου 63. Αλλάξτε τον κατάλογο με αυτόν όπου είναι αποθηκευμένα τα roms


Για την ώρα δεν περνάω παραμέτρους στο nestopia (δεν ξέρω ποιες είναι). Ωστόσο είναι πολύ εύκολο να τις περάσετε και μόνοι σας, αν θέλετε. Πηγαίντε στη γραμμή 308 και προσθέστε τις, όπως περίπου έχουν προστεθεί για την περίπτωση του DosBox (γραμμή 293).
Στην δική μου περίπτωση ρύθμισα το Nestopia από το παράθυρο prefernces και επειδή αποθηκεύονται δεν χρειάζεται να τις περνάω από το FrontEnd
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Nemo »

arximidis έγραψε:
Nemo έγραψε:
arximidis έγραψε:
Eσυ σε λιγο οπως πας θα κανεις και καινουριο λειτουργικο :lol:



:D :D Δεν νομίζω να φτάσω σε αυτό το σημείο
Ήδη δουλέυω στην κατασκευή ενός browser που βασίζεται στο webkit, ώστε να μπορούμε να τρέχουμε το html ForntEnd σε όλες τις πλατφόρμες. Μέχρι στιμγής έχω φτιάξει τον browser, αλλά θέλει δουλειά ακόμη...

Εμπρος στο δρομο που χαραξαν (Google-OS/Firefox-OS)
:twisted: :twisted: :twisted:


]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]


Version 1.4 (current version)
Bug fixes
Εντωμεταξυ στο πι και φι φτασαμε στην 1.4

:arrow: http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage ... ontEnd.zip
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από dasonomos »

Παιδες, να ρωτησω κατι ασχετο?
Πως γινεται να μην πιξελιαζει το ΜΑΜΕ? Εκει που ειχα καλη εικονα ξαφνικα εγινε πολυ πιξελιασμενη...
Απάντηση