Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Και εγώ πιστεύω στην άποψη του μεγάλου Douglas Adams (*)
:arrow:
Τον πλανήτη και τους κατοίκους του είχαν παραγγείλει σε εξωγήινους κατασκευαστές επι παραγγελία πλανητών τα ποντίκια. Αυτά δεν είναι αυτό που νομίζουμε με το φτωχό μας μυαλό, αλλά απλώς προβολές στην διάσταση μας υπερ-ευφυών πανδιαστατικών όντων και χρηματοδοτήσανε την δημιουργία της Γης που είναι ένας υπερυπολογιστής τόσο πολύπλοκος ώστε έχει και οργανική ζωή ως μέρος του προγράμματος του, ώστε να βρεθεί η Ύστατη Ερώτηση που ταιριάζει στην ήδη γνωστή Ύστατη Απάντηση που ως γνωστόν είναι "42".

(*) όποιος έχει διαβάσει Hitchhiker's Guide to the Galaxy θα καταλάβει.
Όποιος δεν έχει, να το πράξει πάραυτα!

(το έσκισα αρκετά ή να προσπαθήσω κι άλλο; Btw, ψηλέ μια και ρώτησες, δεν γίνονται μικρότερα)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Δημοσίευση από nikos »

:lol: Εχω δει την ταινια,και μεταξυ μας η τελευταια σκηνη,απο την οποια παιρνεις το κειμενο,ηταν ολα τα λεφτα!

Οντως πληρης συγχηση! :shock:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ROFL ρε!!! :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όχι, δεν έχω δει την ταινία...
Τα βιβλία έχω διαβάσει, εδώ και πολλά χρόνια, ορμώμενος από το ομώνυμο text adventure που είχα δει κάποτε σε ένα αρχαίο PC. Και μεταξύ μας, δεν νομίζω ότι καμμία ταινία μπορεί να μεταφέρει όλα τα απίστευτα που διαδραματίζονται στα βιβλία του Adams. Ο τύπος ήταν απλώς ιδιοφυία!

Και μια και ανέφερα το adventure, όποιος αισθάνεται αρκετά γενναίος για να αντιμετωπίσει ένα κλασσικό (και τραγικά δύσκολο ενίοτε...) text adventure, μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του παίζοντας την updated online έκδοση που υπάρχει στο site του BBC Radio 4. Δύο συμβουλές θα σας δώσω: "turn on light" και Don't Panic!

Ένα απολαυστικό παράδειγμα του gameplay (προσέξτε τι γίνεται στο τέλος) από μια αποτυχημένη μου προσπάθεια μόλις τώρα. Με bold οι εντολές που έδωσα:
Front of House
You can enter your home to the north. A path leads around it to the northeast and northwest, and a country lane is visible to the south. All that lies between your home and the huge yellow bulldozer bearing down on it is a few yards of mud.

Mr. Prosser, from the local council, is standing on the other side of the bulldozer. He seems to be wearing a digital watch. He looks startled to see you emerge, and yells at you to get out of the way.
The bulldozer rumbles slowly toward your home.
> lie down in mud
You lie down in the path of the advancing bulldozer. Prosser yells at you to for crissake move!!!
> wait
Time passes...

The bulldozer thunders toward you. The ground is shaking beneath you as you lie in the mud.
> wait
Time passes...

The noise of the giant bulldozer is now so violently loud that you can't even hear Prosser yelling to warn you that you will be killed if you don't get the hell out of the way. You just see him gesticulating wildly.
> wait
Time passes...

With a terrible grinding of gears the bulldozer comes to an abrupt halt just in front of you. It shakes, shudders, and emits noxious substances all over your rose bed. Prosser is incoherent with rage.

Moments later, your friend Ford Prefect arrives. He hardly seems to notice your predicament, but keeps glancing nervously at the sky. He says "Hello, Arthur," takes a towel from his battered leather satchel, and offers it to you.
> get towel
As you take it, Ford says "Er, look, thanks for lending me the towel... been nice knowing you... got to go now..." He smiles oddly and walks down the Country Lane.
> follow ford
You can't do that while you're lying down!
> stand up
The bulldozer driver gives a quick chew of his gum and slams in the clutch. The bulldozer piles into the side of your home.

Your home collapses in a cloud of dust, and a stray flying brick hits you squarely on the back of the head. You try to think of some suitable last words, but what with the confusion of the moment and the spinning of your head, you are unable to compose anything pithy and expire in silence.
> look
You keep out of this, you're dead. An ambulance arrives.
> examine ambulance
You keep out of this, you're dead and should be concentrating on developing a good firm rigor mortis. You are put in the ambulance, which drives away.
> scream
For a dead person you are talking too much. As the ambulance reaches the mortuary a fleet of Vogon Constructor ships unexpectedly arrives and demolishes the Earth to make way for a new hyperspace bypass.

We are about to give you your score. Put on your peril-sensitive sunglasses now. (Hit RETURN or ENTER when ready.)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
misspepper
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 17:02

Δημοσίευση από misspepper »

Δυστυχώς είμαι και γω απο τους δύσπιστους που πιστεύουν πως αυτό ήταν ένα ωραία σκηνοθετημένο σκηνικό λόγω του ψυχρού πολέμου.Αλλά και πάλι :roll: ...σας φώτησα...... :shock:

Και κάτι άσχετο...βγάλαμε...το Χριστούγεννιάτικό δέντρο,βγάλαμε το Χριστουγεννιάτικό δέντρο!!!
(...γιατρέ και μπαν να με κάνεις,ουδείς θα το αντιληφθεί...χεχεχεχε:tease:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από Nemo »

τοπικ raider mode on

:arrow:

http://mythbustersresults.com/nasa-moon-landing


τοπικ raider mode off
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από Maddog »

Τι raider, gravedigger εννοείς...
Που πας και τα θυμάσαι όλα αυτά βρε θηρίο!!! :D

Πάντως είναι πολύ εύκολο για τους συνωμοσιολόγους να πουν ότι ΚΑΙ οι Mythbusters είναι στο κόλπο και πληρώθηκαν από την CIA για να υπερασπιστούν τις ψεύτικες προσεληνώσεις. :twisted: :twisted: :twisted:
Για εμένα πάλι είναι πολύ ευκολότερο απλά να δεχτώ ότι πήγαμε στην Σελήνη, δεν βρήκαμε τίποτα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και τα παρατήσαμε... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από Scatman »

Nemo, the old topic raider :P

Εμένα παντως μου φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι από παλαιοτέρων ετών γινόταν απίστευτες επενδύσεις σε ταξίδια (και μη) ανακάλυψης του διαστήματος αλλά παράλληλα, στα μέρη μας... στη γη...παραμένουν ανεξερεύνητα σημαντικότατα στοιχεία όπως πχ οι Ωκεανοί :roll:
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από grip »

Έχει κάμποσους μήνες που το έχω δει το επεισόδιο. Θεωρώ ότι πήγαμε,και θα μου φαινόταν πολύ παράξενο να έβγαζαν κάποιο αντίθετο συμπέρασμα και οι busters και να μην γινόταν ένας ψιλοπανικός. -όταν ήταν και πιο φρέσκο το επεισόδιο-.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Nemo(1)
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Σεπ 2013 01:27

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από Nemo(1) »

Maddog έγραψε:Τι raider, gravedigger εννοείς...

Topic Raider ,εκ του Tomb Raider = Τυμβ-ωρυχος .....
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από nikos »

Πλακα εχουν αυτοι οι "μυθοσπαστες" που με συγχρονα μεσα,προσπαθουν να κανουν το ασπρο μαυρο!Οχι δεν θα πω "λαδωθηκαν" (σιγα το δυσκολο βεβαια,οταν τα λεφτα ειναι καλα),απλα εκαναν το ..... "πατριωτικο τους καθηκον
Ορισμενες φωτογραφιες ειναι τοσο αστειες και φανερα κατασκευασμενες,για να πεισουν ενα συγκεκριμενο κοινο που ηθελαν τοτε και για λογους φανερης προπαγανδας.
Το μεγαλο πατημα του αστοναυτη,λες και πατησε ελεφαντας σε λασπη,ενω η βαρυτητα στην σεληνη ειναι μηδαμινη,και απο την αλλη να δειχνουν τους αστροναυτες να χοροπηδανε,(ειδικα στο κατεβασμα απο το σκαφος λες και ηταν πουπουλο) δινει μια προχειροτητα φαιδρη,και (οσο και να προσπαθουνε οι "μυθοσπαστες") η σημαια σε κενο αερος δεν ανεμιζει,μιας και ακομα και για κλασμα δευτερολεπτου να κυματισε (απο τι?) σιγουρα δεν θα προλαβε ο αστροναυτης να το "πιασει" τοσο καθαρα με μια καμερα της εποχης!
Αφου λοιπον πηγαν γιατι δεν εβγαλαν ΣΩΣΤΕΣ φωτογραφιες να στεκουν απλα επιστημονικα,και ερχονται να πουν μετα 40 χρονια δικαιολογιες,με βιντεο που φτιαχνονται σημερα με νεες τεχνολογιες?Γιατι δεν ειπαν απο τοτε,οτι πηραμε αυτες τις φωτο γιατι ειχαμε προβληματα?

Απλα μπορει να πηγαν αργοτερα,η απλα να εφτασε ενα μη επανδρωμενο σκαφος και με ωραιες φωτο εικονα και ηχο απο αλλο στουντιο,να δουλεψαν στην αρχη τον κοσμο.
Και μετα ακομα και να πηγαν, οι πραγματικες φωτο που θα εβγαζαν απο την σεληνη θα τους διευψεδαν για την πρωτη προσεδαφιση!
Ποσο απλο να ξεγελαστηκαν ακομα και το 99% οσων ηταν εκει,γιατι ολοι εβλεπαν στα κομπιουτερ και στις οθονες μονο το μη επανδρωμενο διαστημοπλοιο,και ευκολα να εστειλαν τα "ντοκουμεντα" με τους αστροναυτες μεσω δορυφορου,με οση καθυστερηση χρονικη χρειαζεται δηθεν ενα σημα απο την σεληνη!
Ελαχιστοι γνωριζαν τι πραγματικα παιχτηκε στα παρασκηνια,και αυτοι δεν μιλησαν ειτε απο πατριωτικο καθηκον η τον φοβο της εκκαθαρισης!Εκτος αν νομιζει καποιος οτι οι αμερικανοι ειναι πιο κυριοι απο τους σοβιετικους και αλλους πρακτορες!
Τα κολπα της CIA,για βασανισμους και δημιουργια καταστασεων ειναι απιστευτα!
Αλλωστε ποιος να παραδεχτει σημερα,οτι πιαστηκε κοροιδο τοτε?
Ποιος δεν θυμαται προσφατα τα "ανυπαρκτα χημικα στο ιρακ"?
Αλλωστε μην ξεχνατε,ποση προπαγανδα δημιουργησαν οι ιδιοι ,με τα "ουφο" για να καλυψουν τα πειραματα τους για πολεμικους σκοπους!

Ενα ωραιο εργακι,το οποιο βεβαια ταινια ειναι, αλλα δινει μια ιδεα τι μπορει να στηθηκε,ειναι και το "Capricorne one",με ηθοποιαρες μεσα,και κυριως δειτε το πρωτα σαν μια εξειρετικη περιπετεια,αλλα και μετα σαν σκεψη!

Και βεβαια σκεφτειτε και το αλλο!
Οταν θελουμε να πιστεψουμε σε κατι,το πιστευουμε αρκει καποιος να μας το πει,και δεν ζηταμε αποδειξεις!
Το θεμα των ουφο ας πουμε,ειχε και εχει τοσους οπαδους ,ενω δεν στεκει ουτε λογικα η υπαρξη τους,γιατι απλα καποιοι θελουν να τα πιστευουνε (οπως εγω μεχρι τα εικοσι)ποσο μαλλον ενα ωραιο καλοστημενο για την εποχη κολπο,απο μια χωρα που ολοι νομιζαμε τοτε,οτι ηταν "καθαρη"!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Πήγε ο άνθρωπος στην Σελήνη?

Δημοσίευση από nikos »

Μηπως ηταν τελικη ενα ωραιο "moon landing emulation" της εποχης? :twisted:
Ποιο ευκολο παντως ειναι να πηγαν στην σεληνη,απο το να εξωμειωθουν τα Gaelco.... :mrgreen: :lol:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση