Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Χαιρετω παιδες!
Θελω να παρω ενα νεο υπολογιστη,μιας και το παλια μου συστημα (2006 !) ,αν και με εβγαλε ασπροπροσωπο μεχρι τωρα,καπου δεν μπορει να κανει πια πολλα πραγματα!

Με ενδιαφερει,πανω απο ολα να μπορω να παιξω σε νορμαλ κατασταση παιχνιδα,οπως το Gauntlet legends και Gauntlet legends dark legacy της midway (2000?),και ακομα το star wars trilogy sto supermodel

Φυσικα,οσο το οικονομικοτερο ειναι το συστημα,που μπορει να τα τρεξει,τοσο το καλυτερο για μενα!


Ευχαριστω!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από dukepapas »

καλησπέρα ενας διπύρηνος θα ηταν οκ αν ειναι απλα παιχνίδια με μια απλη καρτα γραφικών ειναι καλα εκτος αν θες να παιζεις και πιο μεταγενέστερα παιχνίδια. :)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Oτι υπολογιστη καινουργιο και να παρεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα και αναλογα με τα λεφτα σου κανονιζεις και περνεις.Εχε υποψη σου οτι οι επεξεργαστες της Intel λειτουργουν καλητερα με τους emulators γενικοτερα απο αυτους της AMD ομως κοστιζουν περισσοτερο.Γραψε αν σε ενδιαφερουν τα συγχρονα παιχνιδια,ποσα λεφτα διαθετεις κλπ ωστε να σε κανουμε της προτασεις μας πιο συγκεκριμενα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Το 90% των συγχρονων emulators θελουν γρηγορο CPU. Πηγαινε σε Intel CPU και οχι AMD. Αν θες να μπορεις να τρεχεις και νεοτερα emulators οπως το PCSX2 (Playstation 2 emu) θες CPU στα 3,4+Ghz και οπωσδηποτε τετραπυρηνο.

Μια και θα δωσεις καποια χρηματα, προσπαθησε να παρεις οτι καλυτερο μπορεις για να μην χρειαστεις αναβαθμιση συντομα.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από dukepapas »

Εξαρτάτε τι θες να παιξεις αν θες μαμε και πεντιουμ 4 το παιζει αν θες ps2 emul θες υπολογιστή της ΝΑΣΑ.. :wink: πεστα ρε geo!!!!
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!
Βασικα θα ηθελα κατι στα 500-600 ευρω μαξιμουμ,λογω τσεπης (χωρις οθονη)
Ενας φιλος μου ειπε οτι συστημα με Ι5 μπορει να βγει καπου εκει,αλλα πλεον εχω χασει επαφη ,και δεν ξερω τι ακριβως πρεπει να του ζητησω
Γινεται να τρεξω αυτα που ανεφερα?
(Gauntlet legends και Gauntlet legends dark legacy της midway (2000?) σε ΜΑΜΕ,και ακομα το star wars trilogy sto supermodel)

Σιγουρα δεν εχω για NASA ,αν και το Gauntlet legends dark legacy,σε ps2 θα ηθελα πολυ να το τρεξω αλλα.... :(

Τωρα απο pc games ,θελω μεχρι οσα βγηκαν το 2010-11,οχι παραπανω
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Φιλε μου με 500-600 ευρω μπορεις να φτιαξεις και γαμω τα συστηματα με i5 κλπ και δεν θα εχεις κανενα προβλημα αφου δεν θες και οθονη και λογικα θα κρατησεις και το κουτι που εχεις.Αν σε στησει και καποιος τον υπολογιστη τοτε ανετα μπορουμε να σε προτεινουμε τι να παρεις και επιλεγεις εσυ μετα.

Παντως για παιχνιδια ps2 που θες θα σε προτεινα να παρεις ενα μεταχειρισμενο τσιπαρισμενο ps2 Που στα σκουπηδια μπορεις να βρεις κιολας που λεει ο λογος και να κανεις την δουλεια σου μια χαρα χωρις να μπλεκεσαι με emulators.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Ευχαριστω φιλε!
Οθονη εχω μια 17,και λογω ηλικιας φτανει,αλλα αν χρειαστω αυριο-μεθαυριο,και ενταξει βρισκεις με 200 ευρω πολυ καλα πραμματα
Το κουτι θα το κρατησω,για να εχω την ευχερεια,αν μου την "δωσει" ,να παιζω ανετα τις "αρχαιολογιες" μου,οποτε εχω κεφια!
Απλα θα περασω και τα win98,να τα εχω μαζι με τα XP/SP3 που εχω τωρα,για να ειμαι κομπλε!(Καλα αλλος θα τα κανει αυτα,εγω απλα το αναφερω)
Πχ εχω το stupid invaders,που τρωει κατι κολληματα στα XP,ενω με τα win98/Me,ηταν αψογο!


PS2 θελω μονο το Gauntlet legends dark legacy,και αφου υπαρχει και σε ΜΑΜΕ,δεν υπαρχει λογος να ψαχνω στα σκουπιδια,και να τσακωνομαι με πακιστανους! :lol:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Για να παιζεις αρχαιολογιες υπαρχει και αυτη η λυση: https://www.virtualbox.org/

Ειναι δωρεαν και σου επιτρεπει να τρεχεις λειτουργικα συστηματα "πανω" απο το κανονικο σου λειτουργικο. Εχω Win7/64 και με το virtualbox μπορω και τρεχω ταυτοχρονα WinXP - για παλιοτερα προγραμματα που δεν δουλευουν στα Win7/64 - στο ιδιο μηχανημα.

"Δυο σε ενα!" :wink:
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Για τον intel i5 πάντως εγκρίνω και επαυξάνω όπως προτείνεται παραπάνω και αφού δεν έχεις τρελές απαιτήσεις με τα 600 ευρώ περίπου που θέλεις να διαθέσεις θα είσαι μια χαρά! :)
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

GeoMan έγραψε:Για να παιζεις αρχαιολογιες υπαρχει και αυτη η λυση: https://www.virtualbox.org/

Ειναι δωρεαν και σου επιτρεπει να τρεχεις λειτουργικα συστηματα "πανω" απο το κανονικο σου λειτουργικο. Εχω Win7/64 και με το virtualbox μπορω και τρεχω ταυτοχρονα WinXP - για παλιοτερα προγραμματα που δεν δουλευουν στα Win7/64 - στο ιδιο μηχανημα.

"Δυο σε ενα!" :wink:
Eυχαριστω geoman,αλλα το δοκιμασα στο συστημα που εχω
CPU CORE DUO 2,2 GHZ
GFX FX-5900
RAM 2 GB
WIN XP/SP3

Και γενικα σερνοταν ενα παιχνιδι,που δεν θα επρεπε Aztecs (1999),το οποιο ειναι point and click adventure,με απαιτησεις ...αρχαιολογικες στην κυριολεξια!

Λες με το Ι5,που θα ειναι πιο ισχυρο συστημα,να τρεξει καλυτερα?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Πρωτα απο ολα με 2GB RAM δεν μπορεις να τρεξεις με αξιωσεις 2 λειτουργικα ταυτοχρονα γιατι η μνημη μοιραζεται μεταξυ των δυο (οπως και η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης). Οποτε χρειαζεσαι minimum 4GB Ram, σχετικα καλη καρτα γραφικων και i5 CPU ή μεγαλυτερο.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

GeoMan έγραψε:Πρωτα απο ολα με 2GB RAM δεν μπορεις να τρεξεις με αξιωσεις 2 λειτουργικα ταυτοχρονα γιατι η μνημη μοιραζεται μεταξυ των δυο (οπως και η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης). Οποτε χρειαζεσαι minimum 4GB Ram, σχετικα καλη καρτα γραφικων και i5 CPU ή μεγαλυτερο.
Aρα με ενα "αξιοπρεπες" i5 ,μπορω να κανω δουλεια,αν καταλαβα καλα!
Αρα να μην ανησυχω πλεον για την "μακροημερευση" του παλιου τοσο πολυ πλεον!
Ευχαριστω φιλε μου!Ηταν μια καη ειδηση αυτο!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

core i5 και 8ΜΒ μνήμης RAM και θα φυσάνε όλα αυτά που θέλεις :D
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Fotis_KFOR έγραψε:core i5 και 8ΜΒ μνήμης RAM και θα φυσάνε όλα αυτά που θέλεις :D
ΟΚ!
Αληθεια απο περιεργεια,με i7,που φτανει καποιος?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση