Μια τεχνικη ερωτηση

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Απάντηση
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από nikos »

Παιδια λογικα δεν εχει σχεση με computer emulation,αλλα δεν ηξερα που να το τοποθετησω στο φορουμ!

Επειδη ειμαι κοντα στην αγορα συγχρονου pc,και για να μη μπλεξω με virtual box,που παροτι το ετρεξα στο παλιο pc,βεβαια ηταν slow motion,δεν παυει να ειναι μπελας για μενα που ειμαι ουσιαστικα ασχετος,και να μην κανω καμμια ιστορια στον νεο υπολογιστη,σκεφτομαι το εξης!

Στο παλιο κομπιουτερ εχω 2 δισκους στον ενα εχω XP/SP3 ,στο αλλο τιποτα και θελω να περασω και τα win98/ΜΕ σε αυτον τον αδειο,ωστε να τρεχω τα παλια που ειτε παρουσιαζουν προβλημα,ειτε με το λειτουργικο,ειτε με τα υπερσυχρονα hardware κλπ,και δεν υπαρχει λυση ουτε με το scumm,ουτε μεσω gog κλπ

Ειναι κατι που γινεται απλα?
Τι μπορω να κανω να τα περασω εγω μονος μου,να μην υποχρεωνομαι σε φιλο,που οσο ναναι θα ειναι χρονος χαμενος γι'αυτον?

Ευχαριστω για καθε απαντηση!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από Scatman »

Σαφώς και γίνεται. Εδώ έχουν επιτύχει το Android/Win 8.1 :P

Απλά σε πρώτη φάση τα αγαπημένα WIn98 έχουν ιδιαιτερότητες και υποστηρίζουν μέχρι 40-60GB σκληρό (αν και πρέπει να είχε βελτιωθεί αυτό αργότερα). Αν ο σκληρός σου είναι >40GB βάζεις πρώτα το CD των XP και φτιάχνεις τα partitions όπως θες. Μετά κάνε Format στο επιθυμητό drive (πχ C:) με FAT32. Όταν ολοκληρωθεί θα αρχίσει να αντιγράφει αρχεία αλλά προς το παρών δε σε ενδιαφέρει αυτό γι'αυτο πατάς να κάνει restart. Όταν ξανα-μπουτάρει διάλεξε το άλλο drive να γίνει format σε fat32. Όταν τελειώσει κι αρχίζει να αντιγράφει πάλι αρχεία ξανακάνε restart. Έπειτα, βάλε το CD των 98 και τα περνάς. Όταν τελειώσει η διαδικασία και μπουν σωστά, βάζεις να κάνεις εγκατάσταση τα XP. Στην καρτέλα για προχωρημένους διάλεξε το άλλο section από εκεί που είναι περασμένα τα 98 κι αυτό ήταν.

Υπάρχει κι αυτό :




Αν ο σκληρός σου ειναι = < 40GB τότε τον χωρίζεις σε partitions, περνάς στο 1 τα 98 και στο άλλο τα XP διαλέγοντας απ'την καρτέλα προχωρημένων.


Το πρόβλημα είναι ότι θα ζοριστείς να βρεις drivers για τα 98 (κάρτα γραφικών κτλ).
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από nikos »

Αρα για μενα ,που μαλλον θα τα θαλασσωσω,ισως ειναι καλυτερα τα WINME,που νομιζω τα ειχα παλια στον 80GB Δισκο!
Ξερω οτι τα Me ηταν ασταθη συγκριτικα,με τα 98,αλλα...
Μπορω να κανω Partition,με winme/win98 σε αυτον τον δισκο των 80,μιας και εχω τα ΧΡ ηδη στον αλλο?
Εκει τι κανω?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από Scatman »

Αν φοβάσαι ότι γενικά θα τα θαλασσώσεις, μην κάνεις τπτ :P.

Χρησιμοποιήσε το VIrtual Box να τα περάσεις ή παρε ένα μονοπυρηνο P3/P4 με 1GB Ram, σκληρό που θες και καμία Voodoo/TNT2/9600 καρτα με 30-40 ευρώ να τελειώνεις
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από nikos »

Αν περασω τα WINME,στον δισκο αυτο,θα υπαρξει προβλημα?
για να μην μπλεκω με Partition
Να εχω στον ενα σκληρο XP/SP3,και στον αλλο ,WINME
Αυτο τι διαδικασια χρειαζεται?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από Scatman »

WinMe δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου, σορρυ
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Μια τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευση από nikos »

Καλα εκανες γιατι ηταν ασταθεστατα,αλλα πιστευω οτι για μερικα παλια παιχνιδια,που το θελω,και επαιζαν τοτε μια χαρα,θα ειναι ενταξει!
Nασαι καλα,τουλαχιστον πηρα μια ιδεα!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση