Επισκευή πλακέτας Nibbler

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ας κάνουμε μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν ... 10 χρόνια πριν ...
Ήταν κάπου στα μέσα στο 2004, όταν είχα αγοράσει μια untested πλακέτα Nibbler από το Ebay (Γαλλίας) για ένα ευτελές αντίτιμο...
Η πλακέτα είχε πάρα πολλά προβλήματα, αλλά οι eproms ήταν σε άριστη κατάσταση.
Πάνω στην ανησυχία μου για να βρω την αιτία της βλάβης είχα αναρτήσει μηνύματα βοήθειας στα newsgroups.
Κάποιος συλλέκτης από την Αγγλία, ο Andrew Hannay ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα απελπισίας και μου ζήτησε να του στείλω τις eproms για να τις ελέγξει....
Παράλληλα στο ICQ είχα έρθει σε επαφή με τον Κώστα (Whacker) που μου είχε ζητήσει τα dumps...
Ο Άγγλος φίλος μας λοιπόν μου έστειλε πίσω τις Mask Roms (MROMS http://en.wikipedia.org/wiki/Mask_ROM ) μαζί με τα dumps, που κι εγώ με τη σειρά μου τα πέρασα στον Κώστα...
Τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε ... Ο πρώτος Ελληνικός MAME driver ήταν γεγονός, με την πολύτιμη διερευνητική βοήθεια από τον Maddog...
(Σκρόλαρετε στο τέλος της σελίδας...)
http://www.gameland.gr/old_gameland/200410.htm

Αυτή η πλακέτα ήταν στο χρονοντούλαπο μου, μέχρι πέρυσι που πήρα την απόφαση να την ρίξω μια ματιά χωρίς να έχω ιδέα σε τι θαυμαστό "μπελά" επρόκειτο να μπλέξω :)
Για να σας προλάβω, ενημερώνω ότι η κατάληξη ήταν αίσια :lol:

Τα βήματα μου περιγράφονται στο video που ανέβασα στο YT



:yahoo:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Nemo »

Ενα ιδιαιτερο και κατα καποιο τροπο ιστορικο κομματι hardware που ελαβε τιποτα λιγοτερο απο την ιδιαιτερη μεταχειριση και την φροντιδα που του αξιζε.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ευχαριστώ :wink: :!:
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από dukepapas »

Geo οι πλακετες που ειχανε bloodeg games με τα αυθεντικα ως προς το software ειναι ακριβώς το ιδιο παιχνίδι απλα αλαλάζουν τα τσιπ η και το παιχνιδι ως παιχνιδι.........?
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αλλάζει και το software αλλά και το hardware.
Το αν αλλάζει το παιχνίδι...χμμμ...εξαρτάται...συνήθως δεν υπάρχουν αλλαγές για να την πατάν οι πάικτες και να ρίχνουν τα κερματάκια τους, ταίζοντας το μηχάνημα...
Γενικά οι bootleg πλακέτες είναι άθλιες με όλη τη σημασία της λέξης...μπήκαν στην παραγωγή μόνο για να 'κονομήσουν οι κατασκευαστές και έχουν μικρή διάρκεια ζωής...
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από dukepapas »

Εγω το λεω για το παιχνίδι περισσότερο ετσι για την ιστορία δηλαδη τι κάνανε αγοράζανε μια ορίτζιναλ πλακέτα με το παιχνίδι τραβάγανε το ρομ και εκαναν δικια τους πλακετα ?
Αρα λογικα τα ρομ ηταν κανονικα το bloodeg αφορουσε μονο την πλακετα............
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από GeoAnas »

Όχι, υπήρχαν επεμβάσεις και στις roms. Αν δεις τα bootleg romsets μέσα στο ΜΑΜΕ έχουν σημαντικές διαφορές...
Τροποποιούσαν το παιχνίδι ώστε να τρέχει σε άλλο hardware...είχαμε αλλαγές στο char set / title screen ...κλπ κλπ...αναλόγως του παιχνιδιού.
Το hardware μπορεί να ήταν τελείως διαφορετικό όπως π.χ. η πλακέτα RAIDEN που στην bootleg έκδοση της ΔΕΝ είχε CPUs αλλά προγραμματιζόμενα chips Xilinx, Altera κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Maddog »

You are scaring me with your mad skillz...
Μπράβο, αυτή η πλακέτα πραγματικά έχει ιστορία για εμάς. Χαίρομαι που είναι fully working μετά από 10 χρόνια και ελπίζω να έρθω κάποτε να την βάλεις και να παίξουμε μαζί! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αμήν !! ...από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί !!!!!!!!!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε:
xalia έγραψε:Το πολύ πολύ να περάσω μία βόλτα από UAE :mrgreen:
Bed and breakfast διαθέτομεν, οπότε αν κάποιος ψήνεται να μου αρριβάρει θα του κοστίσει αρκετά λιγότερο από το full cost.


Προλαβαίνετε .. δεν προλαβαίβετε ... :lol:
Ράβδους χρυσού δίνει το Ντουμπάι σε όσους παρουν το λεωφορείο την 1η Νοεμβρίου


Ράβδους χρυσού και άλλα δώρα θα κληρώσουν οι Αρχές στο Ντουμπάι για όσους αποφασίσουν, την 1η Νοεμβρίου να αφήσουν τα οχήματα τους και να πάρουν τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Στο Ντουμπάι, τη μεγαλύτερη πόλη των Εμιράτων, αντιστοιχούν 2,3 αυτοκίνητα ανά οικογένεια.

Όπως αναφέρει το perierga.gr, ο αρμόδιος υπουργός, τόνισε τα δώρα θα δοθούν με κλήρωση στους πολίτες που θα χρησιμοποιήσουν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς: 4 κιλά σε ράβδους χρυσού και πολλά ακόμα δώρα συνολικής αξίας 272 χιλιάδων δολαρίων.


Ωστόσο, όπως γράφει η εφημερίδα Gulf News, για να πάρει κάποιος μέρος στην κλήρωση θα πρέπει να είναι κάτοχος μηνιαίας κάρτας μετακίνησης με τα Μέσα Μεταφοράς.

:arrow: http://www.enikos.gr/various/272926,Rav ... _osoy.html

Υ.Γ.
Maddog έγραψε: Δεν πιστεύω να περιμένετε να σας πληρώσω εγώ αεροπλάνο, δώρα σε γκόμενες, ενοικίαση Ferrari και τέτοια... :twisted: :twisted: :twisted:
Για καμιά μηνιαία κάρτα μετακίνησης με τα Μέσα Μεταφοράς παίζει τίποτα??? :twisted:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Maddog »

Nemo έγραψε:Για καμιά μηνιαία κάρτα μετακίνησης με τα Μέσα Μεταφοράς παίζει τίποτα??? :twisted:
Δεν είναι ακριβώς κάρτα μηνιαίας μετακίνησης αλλά reloadable κάρτα από την οποία αφαιρείται κάθε φορά το κόστος της δεδομένης διαδρομής που κάνεις. Έχω ήδη μια αν και για να πούμε του στραβού το δίκιο, γενικά πολύ απλούστερο είναι να πάρεις έναν ταρίφα παρά να περιμένεις την συγκοινωνία.
Ναι λοιπόν, αναλαμβάνω να σας τις κάνω δώρο. Με την σειρά σας, ΑΝ κερδίσετε θα μου δώσετε το 50% των κερδών. :twisted:

Υπάρχει το εξής σχέδιο εδώ: η κάρτα κοστίζει για να εκδοθεί αρχικά 20 Dirham~4,5 ευρώ. Θα το δω σαν αγορά λαχείου, καθώς στα Εμιράτα ο τζόγος απαγορεύεται. Βάζεις λίγα, *μπορεί* να πάρεις πολλά αλλά μπορεί να πάρεις και τα @@ σου... :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Nemo »

Ειχα(με) δεν ειχα(με) παλι σε :offtopic: το καταντησα(με)

Παντως επειδη ο διαβολο$ (και τα $$$ ???) κρυβονται στις λεπτομερειες ,το κειμενο γραφει για
τόνισε τα δώρα θα δοθούν με κλήρωση στους πολίτες
το οποιο ενδεχομενως να εξαιρεί τους επισκεπτες-τουριστες ... :mrgreen:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλακέτας Nibbler

Δημοσίευση από Maddog »

Θα κάνουμε register όλες τις κάρτες σε εμένα που *είμαι* local-ι...σιγά που δεν θα βρούμε κόλπο. Έλληνες είμαστε... :P
Πολύ το συζητάτε όμως και θα χάσουμε το deadline. :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση