GBA - EEPROM save type

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Απάντηση
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

GBA - EEPROM save type

Δημοσίευση από Octabitus »

Ορισμένα roms για GBA (Max Payne, The Sims, THPS 2,3,4 κ.α) μου παρουσιάζουν το ακόλουθο πρόβλημα: Όταν τα περάσω στο επανεγγραφόμενο cartridge μου, ενώ παίζουν κανονικά, όταν έρθει η ώρα του save game, κάνουν τον κινέζο. Ή που θα βγει μήνυμα για error ή που λένε ότι ok αφεντικό,έσωσα αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν σώσει. Παρατήρησα ότι το φαινόμενο αυτό εμφανίζεται σε παιχνίδια που το save file type τους είναι eeprom. Τα flash και sram δεν έχουν πρόβλημα.

Υπάρχει μήπως τρόπος να αλλάξω το save type του rom???

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, θα ήθελα να το μοιραστεί μαζί μου γιατί είναι αμαρτία να περιμένω να μαζέψω λεφτά για το 1GB cartridge της ΕΖ Τeam (που ισχυρίζεται ότι έφτιαξε το prob με τα eeprom). Tnx in (GB)advance!
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Φίλε Octabitus.
Πιθανώς η λύση στο πρόβλημα σου λέγεται "rom patch"
Δεν έχω άμεση εμπειρία από τα συγκεκριμένα games σε επανεγγραφόμενο cart και βαριέμαι να κάνω tests στο παλιό δικό μου.
Ωστόσο αν δεις την τελευταία version του GoodGBA (2.01) πλήρη θα δεις κάποια files σαν τα παρακάτω:
Max Payne (U)
Max Payne (U) [f1] (EEPROM)
Max Payne (U) [f2] (EEPROM)
Tony Hawk's Pro Skater 2 (U) [!]
Tony Hawk's Pro Skater 2 (U) [f2] (EEPROM)
όπου [f] είναι ο κωδικός για το fix. Δοκίμασε να τρέξεις αυτή την έκδοση στο cart σου και πες μου αποτέλεσμα. Κάποιος κοινός γνωστός μας πρέπει να τα έχει όλα αυτά τα roms :wink:
Για τα ρέστα, ένα Google search με το κατάλληλο query θα βοηθήσει λογικά, ενώ υπάρχει και αυτό εδώ το πολύ καλό forum για γενικότερη ενημέρωση:
http://fileforums.com/forumdisplay.php?f=20

(rom) Doctor Maddog

PS: Άν τα παραπάνω βοήθησαν, θέλω δώρο *ORIGINAL* NES CLASSICS για GBA kthnx
:lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Παιδιά άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά με καίει! Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω eprom για gba στην Ελλάδα; Δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν μπορώ να παραγγείλω από το νετ.
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Τελικά από ότι ανακάλυψα μετά από ένα γκούγκλισμα, το πρόβλημα υπάρχει στα παιχνίδια που το save type τους είναι EEPROM v124. Για τους fellow gamers λοιπόν που δεν έχουν στην διάθεσή τους τα fixed roms του GoodGBA (ή που δεν θέλουν να λένε στον αδερφό τους κάθε λίγο "γράψε μου κανένα CDάκι ρε χλιμίτζουρα" ^_^), υπάρχει αυτό εδώ το patch. Tο δοκίμασα σήμερα με κάμποσα προβληματικά παιχνίδια (Max Payne, Metal Slug Advance, Zelda Minish Cap) και λειτουργεί άψογα.

Επιπλέον, πέτυχα και ένα φοβερό linker για VisualBoyAdvance (δεν φαντάζομαι να χρησιμοποιεί κανείς άλλον GBA emu...). Με αυτό εδώ, θα μπορείτε πλέον να ανταλλάσετε pokemon από την μία version στην άλλη αλλά και να παίξετε Zelda Four Swords...μόνος σας! Έχει και επιλογή για LAN...

Ίσως είναι λίγο old news, αλλά μιας που τα πέτυχα, είπα να κάνω το post και για τους νέους.
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Απάντηση