The future of Pinball Emulation

Άλλοι Arcade emulators πχ. Kawaks, FBA, Nebula, Zinc, Daphne κλπ

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker

Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

καλησπερα σημερα προσπαθωντας να βαλω τα κουμπια σε χειρητιστηριο ειδα οτι δεν μπενει το κουνιμα αριστερα δεξια οταν κουνας το φλιπερ.... εχει βαλει κανεις κινισεις σε χειριστηριο να μας πει τι ρυθμισεις χρειαζετε? γιατι αν δεν μπενουνε κινισεις τριγκερ κατι μου λεει οτι τσαμπα εκανα τις τρυπες στο νεο χειριστηριο. :x
Αν και θιμαμε σε καπια φαση μπορουσες καπως να τα διαλεξεις αλλα τωρα δεν με αφηνει στην παρουσα χρησιμοποιο το χειριστηριο του PS2.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από GeoMan »

Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις! Στο Future/Visual Pinball μπορεις να καθορισεις 3 κουμπια για να κουνας το φλιπερ δεξια-αριστερα και προς τα μπρος.

Αν λοιπον εχεις βαλει απο δυο κουμπια στην δεξια και την αριστερη πλευρα στο χειριστηριο που φτιαχνεις εισαι οκ. Το ενα θα ελεγχει την ρακετα και το αλλο το "σπρωξιμο" προς την συγκεκριμενη κατευθυνση.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

καλησπερα geo! κοιτα εκει που λεει για τα συγκεκριμενα κουμπια δεν με αφηνει να τα ορισω λεει non.....χρησιμοποιο τα κουμπια απο το χειρηστηριο του ps2 με το παρακατω εργαλιακι πεζεις ασυρματα και Mame και το Futere pinball αλλα δεν μπορω να ορισω το κουνημα μονο.
Στο ipac αν το αναγνωρισες και πεζεις Futere pinball σε αφησε να τα ορισεις αφου το αναγνωρισε ως πλακετα usb joystic πχ?

διαβαζωντας το μανιουαλ πριν λιγο γιαυτο το προσθεσα λεει οτι πρεπει να το υποστηριζει για το gamepad αυτος που εχει φτιαξει το τραπεζι σαν επιλογη αλλα δεν εχω βρει καπιο ακομα να το υποστηριζει. :evil:
Συνημμένα
2.JPG
2.JPG (20.27 KiB) Προβλήθηκε 4625 φορές
1.jpg
1.jpg (37.72 KiB) Προβλήθηκε 4625 φορές
Νέο - ACDSee 6.0 BMP Image.jpg
Νέο - ACDSee 6.0 BMP Image.jpg (177.3 KiB) Προβλήθηκε 4626 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από GeoMan »

Τωρα καταλαβα! Λοιπον πηγαινε εκει που λεει NudgeX και επελεξε π.χ. Χ-Axis. Ετσι θα σου επιτρεπει να κουνας το τραπεζι με τον αριστερο μοχλο του PS2 controller. Κανε το αντιστοιχα για το NudgeY.

Το I-PAC λειτουργει σαν πληκτρολογιο και οχι σαν joypad οποτε το ρυθμιζεις κανονικα οπως θα ρυθμιζες τα πληκτρα απο το πληκτρολογιο σου.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

δυστηχως δεν σου δινει καμια επιλογη στα κατω κουμπια δεν ξερω γιατι κατεβασα ενα προγραμμα που λεγεται Pinnacle Game Profiler και οριζεις εσυ τα παντα στο τι θες αλλα ακομα παιδεύομε με τις ρυθμισεις γιατι κολαει και παρολο που οριζω τα κουμπια τα βγαζει αλα νταλον.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από GeoMan »

Unit3D Pinball Construction software: πιο ρεαλιστικο δεν νομιζω να γινεται... θελει ομως καλο hardware!

Η τελευταια εκδοση (Alpha) υποστηριζει και Future Pinball tables.

http://www.unit3dpinball.net/
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από Nemo »

GeoMan έγραψε:Unit3D Pinball Construction software: πιο ρεαλιστικο δεν νομιζω να γινεται... θελει ομως καλο hardware!

Η τελευταια εκδοση (Alpha) υποστηριζει και Future Pinball tables.

http://www.unit3dpinball.net/
Ειναι ουσιαστικα συνδιασμος ~Future pinball + visula Pinbal + Unity

"Το αυτο" κατεβασα χθες το απογευμα αλλα μου εκανε νουμερα , δεν καταφερα να το τρεξω (χθες) :oops: .

(δεν θελω ου).
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

ουτε και εγω φτανει εως ενα σημειο και μετα κολαει απορω γιατι δεν κανουν μια καλη δουλεια να το τελιωσουν να δουν αν δουλευει και μετα να το ανεβασουν,μας ταραζουν σε beta και χαζομαρες και μετα κανουν την stable. :evil:
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από GeoMan »

Σε μενα τρεχει μια χαρα. Πρεπει να εχετε σεταρει το VPinMame πρωτα και να εχετε κατεβασει τα αντιστοιχα roms. Επισης σε μενα ηθελε να το εχω σε Fake Full Screen Mono στο Display Mode.
unity.png
unity.png (519.96 KiB) Προβλήθηκε 4597 φορές
Εχω κλεισει τo Bloom Effect γιατι δεν μου αρεσει ιδιαιτερα και το Ball Texture/Reflection γιατι η μπιλια ηταν αφυσικα γυαλιστερη σαν καθρεφτης (σε κανενα αυθεντικο φλιπερ που εχω παιξει δεν ηταν ετσι).
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

Για πες μας βρε geo τι διαφορα εχει απο το futere pinball? απλα ειναι ενα exe που τρεχει και το προαναφερθεν και τα vpinball;
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από GeoMan »

dukepapas έγραψε:Για πες μας βρε geo τι διαφορα εχει απο το futere pinball? απλα ειναι ενα exe που τρεχει και το προαναφερθεν και τα vpinball;
Εχει πολυ βελτιωμενα γραφικα/εφφε και μπολικες ρυθμισεις για να το φερεις στα μετρα σου (π.χ. με μια ρυθμιση στο γυρναει απο μερα σε νυχτα) καθως και βελτιωμενα physics (θεωρητικα παντα, σε σχεση με το Future Pinball physics 2.6 δεν μπορω να καταλαβω διαφορες).

Για να ειμαι ειλικρινης το εχουν παρακανει με τα εφφε: με το bloom ενεργοποιημενο και ολες τις αντανακλασεις (glass, playfiled) στο on, χανεις την μπιλια ευκολα αναμεσα στα φωτα που αναβοσβυνουν και τις δεκαδες αντανακλασεις, σε σημειο που σε δυσκολευει να παιξεις!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από Nemo »



https://www.youtube.com/watch?v=dYtjSCtHVr0
This video shows some news options coming in the next release of our pinball simulator, Unit3D Pinball:

- Built in table launcher
- Per table options, like ambiant light color, difficulty slider, DMD brgihtness
- News physics options like ball speed limitation, ball angular drag (spin tuner), gravity, timescale, etc...

This video also includes a quick game of Metallica Pro, with the electric chair multiball.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: The future of Pinball Emulation

Δημοσίευση από dukepapas »

Καλο φαίνεται αν και έχει πολυ λίγα τραπέζια για αρχή έχει δρόμο ακόμα.....
Απάντηση