τι κάνουμε με τα προβληματικά game;

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

τι κάνουμε με τα προβληματικά game;

Δημοσίευση από oneofthem »

γεια, είμαι σε Μameui, τελευταία έκδοση, αρχάριος και θέλω να ρωτήσω τα εξής

1) όταν κάποιο game έχει κάποιο πρόβλημα, πως μπορώ να διακρίνω αν είναι δικό μου θέμα (πχ αν δεν έχω κάποιο αρχείο που χρειάζεται ή αν δεν είναι η σωστή έκδοσή των αρχείων) κι επομένως αν είναι κάτι που πιθανόν λύνεται, ή αν απλώς δεν είναι fully-working το game και δεν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση;

2) αν μια parent έκδοση έχει κάποιο πρόβλημα, έχει νόημα να κατεβάσω τα clone του; μπορεί να παίξουν σωστά τα clone; λογικά όχι αφού χρησιμοποιεί αρχεία του parent, έτσι δεν είναι; αλλά από την άλλη θα μπορούσε να λείπει κάτι από το parent που πιθανόν να υπάρχει στα αρχεία του clone;

3) δίπλα στα games, στα αριστερά έχει τους φακέλους ενώ στα δεξιά δείχνει τα sw files
έστω πως έχω επιλέξει ένα game και έχω κατεβάσει το zip rom του αλλά και ένα chd το οποίο έβαλα σε αντίστοιχο φάκελο
στα sw files βλέπω να δείχνει 10 αρχεία (ανάμεσά τους το chd που κατέβασα)
χρειάζομαι και τα 10 αρχεία ή είναι το ίδιο αρχείο με διαφορετικά filename;

ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: τι κάνουμε με τα προβληματικά game;

Δημοσίευση από Ace »

Στα γρήγορα:

1) Όταν το πρόβλημα στη ROM βρίσκεται από τη μεριά σου, δεν θα φορτώνει καθόλου το παιχνίδι και θα σε πετάει ξανά στη επιφάνεια εργασίας, ενώ αν είναι από τη μεριά του MAME κατά 99% θα φορτώνει κανονικά, ενώ θα εμφανίζει και κάποιο μήνυμα που θα περιγράφει γενικά την φύση του προβλήματος. Στην πορεία του παιχνιδιού θα διαπιστώνεις κι από μόνος σου, που ακριβώς είναι το πρόβλημα -πχ. γραφικά, ήχος, χειρισμός, προστασία κλπ.

2) Σε κάποια set ναι, έχει νόημα, διότι μπορεί όντως να μην παίζει η parent αλλά να παίζει η clone - πχ. λόγω διαφορετικού protection scheme.

3) Μάλλον όχι, αλλά σε ποιο ακριβώς μηχάνημα/software list αναφέρεσαι;
oneofthem
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008 10:26

Re: τι κάνουμε με τα προβληματικά game;

Δημοσίευση από oneofthem »

ωραία ευχαριστώ πολύ,

1) τα παιχνίδια που βρίσκω προβληματάκια κι έχουν μαύρο εικονίδιο τα ξεκινάει οπότε δεν είναι από τη μεριά μου, μην ψάξω παραπέρα

2) οπότε καλού κακού να δοκιμάζω και τα clone όπου μπορώ

3) το gui που έχω, έχει έναν ακόμη κάθετο τομέα που λέγεται software area
δηλαδή από αριστερά προς τα δεξιά έχω:
- folders
- games
- software
- cabinet, snapshot, history etc

στο software area, έχει κάποια tabs και το πρώτο είναι το sw files στο οποίο βλέπω κάποια filename
ένα filename όμως ήταν ίδιο με το chd που είχα κατεβάσει οπότε κατάλαβα ότι αυτά είναι filenames των chd του game
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: τι κάνουμε με τα προβληματικά game;

Δημοσίευση από Maddog »

Σχετικά με το (1), κάπου υπάρχει και μια επιλογή audit roms που μπορεί να σου κάνει έναν πρόχειρο έλεγχο πως έχεις τις σωστές roms.
Εγώ χρησιμοποιώ το vanilla MAME64 και η επιλογή αυτή κρύβεται στο ui.ini: info_audit_enabled >>> από 0 το κάνεις 1.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση