MAME και VecFever

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoAnas »

Είχα σκάσει! Μου το είχε εκμυστηρευτεί πριν από το (δικό μας / ορθόδοξο) Πάσχα ότι δούλευε πάνε σε αυτό το project και ότι ήξερε ότι θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως και θα με έκανε να πηδήξω ίσαμε το ταβάνι από την χαρά μου! Μου έστειλε και κατιτίς να δοκιμάσω, αλλά μου είπε να μην βγάλω άχνα...όπερ και εγένετο!

Τι συμβαίνει;


Αυτά συμβαίνουν...Μια ειδική έκδοση MAME τρέχει το "κομμάτι" της στο PC και από δίπλα το Vectrex να επικοινωνεί μέσω VecFever . Όλη η δράση απεικονίζεται στην οθόνη, με όλη της την μεγαλοπρέπεια. :pong:

Εικόνα

Αυτό σημαίνει ότι εσείς θα απολαμβάνετε από εδώ και πέρα το Vector game της αρεσκείας σας, με τον ορθόδοξο τρόπο που έχει σχεδιαστεί και θα το χαίρεστε όπως πρέπει! O Malban ήταν ο πρώτος άνθρωπος που επισκέφτηκε ο Thomas για να του μεταφέρει τα νέα. Γείτονες γαρ, γερά "ψαγμένοι" οι δυο τους και με τόνους εμπειρία, ικανή να κάνει παπάδες. Καθίσαν μαζί αρκετές ώρες (βασικά το ξενύχτησαν) και έβαλαν πολλά στη θέση τους. Το πρώτο και μεγαλύτερο μέρος του project έχει πλέον ολοκληρωθεί. Χθες μιλούσαμε και μου τα είπε κι εμένα, ενώ περιμένω πως και πως πίσω από τις κονσόλες μου για να τις βάλω "φωτιά"

Όλες τις λεπτομέρειες και τα τεχνικά στοιχεία που ίσως σας ενδιαφέρουν, μπορείτε να τα βρείτε εδώ: http://vide.malban.de/14th-of-april-vectrex-night

Τέτοια δράση στην οθόνη του Vectrex που θα ξαναβλέπαμε, έτσι; ;)

Παρόλα αυτά δεν "αντιδρούν" όλα τα παιχνίδια (οι roms :) ) το ίδιο καλά. Κάποια φαίνονται "ζάχαρη", ενώ σε κάποια άλλα το flicker περισσεύει. Όλα είναι υπό έρευνα και υπό διαρκή παρακολούθηση και βελτίωση...Τα όμορφα έρχονται :)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από Maddog »

Καλή φάση, αν κατάλαβα σωστά παίζουν όλα τα arcade vector games του MAME στην οθόνη του Vectrex? The way it should be? :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoAnas »

Έτσι ακριβώς, μόνο δυο μικρές λεπτομέρειες...1) για να γίνει αυτό, χρειάζεται να υπάρχει "πειραγμένο" VecFever ...2) Κάποια vector games έχουν πολύ "ισχυρό" flickering και είναι πολύ κουραστικά στην απεικόνιση.

Περισσότερα, όταν "πειράξω" το δικό μου fever και ο Thomas ασχοληθεί με τα Windows (Η ειδική έκδοση MAME τρέχει προς το παρόν σε iOS και Linux) ;-)
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoAnas »

Καινούργιο firmware στο VecFever και καινούργιο Vec_MAME!!! Τα όποια μικρά προβλήματα φαίνεται να έχουν ξεπεραστεί και όπως μου μεταφέρει ο Thomas, απέχουμε ελάχιστα από την τελική. Τελικό beta testing (είμαι ο μόνος που δοκιμάζει σε Win PC, αφού όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν σε Mac)

Για τους άπιστους....Να κι ένα καινούργιο video που ανέβασα πριν από λίγες ώρες. Ένα όνειρο ζωής γίνεται πραγματικότητα...ειλικρινά! :D

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από Maddog »

https://www.youtube.com/watch?v=U-5LWyqn6P0

Επειδή με το "Youtube" tag που έχεις βάλει εγώ σε Chrome και Firefox δεν έβλεπα τίποτα, βάζω το full link.
Πρέπει να είναι περίεργη αίσθηση πάντως να είσαι μειοψηφία με Windows PC ε; :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από Nemo »

Και καλά έκανε τελικά αφού είχαμε να δούμε δημοσίευσή σου από τον περασμένο Ιούλιο :P :twisted:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoAnas »

Nemo έγραψε:Και καλά έκανε τελικά αφού είχαμε να δούμε δημοσίευσή σου από τον περασμένο Ιούλιο :P :twisted:
:o :shock: ... :lol:
Maddog έγραψε:Επειδή με το "Youtube" tag που έχεις βάλει εγώ σε Chrome και Firefox δεν έβλεπα τίποτα, βάζω το full link.
Πρέπει να είναι περίεργη αίσθηση πάντως να είσαι μειοψηφία με Windows PC ε; :P
Thanks Bill! :wink:

Όσο αφορά τα Windows, άστα Bill, πίκρα :D
Δεν ξέρω τι γίνεται κατά τα μέρη σου, αλλά οι Β.Ευρωπαίοι devs φαίνεται να συμπαθούν ιδιαίτερα τα μήλα!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoMan »

GeoAnas έγραψε:Δεν ξέρω τι γίνεται κατά τα μέρη σου, αλλά οι Β.Ευρωπαίοι devs φαίνεται να συμπαθούν ιδιαίτερα τα μήλα!
Βαλε Linux Mint να βρεις την υγεια σου! Ελαφρυ και χωρις τις extra σαβουρες και τον ελεγχο των δεδομενων σου απο την Microsoft...

:D
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: MAME και VecFever

Δημοσίευση από GeoAnas »

Έχω και από αυτά :-)
Απάντηση