Επόμενες μεταφράσεις

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επόμενες μεταφράσεις

Δημοσίευση από Vag »

Μετά την τεράστια μετάφραση του Flashback έχω ακόμα περισσότερη όρεξη αλλά και ελεύθερο χρόνο για νέες μεταφράσεις. Πολύ σύντομα θα βγάλω τρεις μικρές, το Krakout, το Mighty Bomb Jack και το Chip 'n Dale - Rescue rangers.

Απλώς θέλω να αναφέρω μερικά πράγματα:

Το Chip 'n Dale το είχε ξεκινήσει ο Samurai, ένας φίλος της GreekRoms που όμως το άφησε μισοτελειωμένο (κακώς). Ο φίλος Samurai λοιπόν δεν έφερε αντίρρηση και εγώ συνέχισα από εκεί που το είχε αφήσει. Ουσιαστικά έφτιαξα τις γραμματοσειρές από την αρχή, την title screen και έκανα και κάποια άλλα ακροβατικά. Κράτησα όμως την μετάφραση του κειμένου που είχε κάνει, κάνοντας κάποιες αλλαγές. Το παιχνίδι αυτό δεν το ήξερα, αλλά αποδείχτηκε διαμάντι. Έριξα μια ματιά και σε σελίδες με παιχνίδια κι έχει βαθμολογία 10!

Το Mighty Bomb Jack όπως ξέρετε το είχα ξεκινήσει αμέσως μετά την μετάφραση του Bomb Jack. Από τότε το έχω σχεδόν τελειώσει, απλώς έδωσα προτεραιότητα αλλού. Πρόσφατα, ένας άλλος φίλος της GreekRoms, ο Ηλίας, μετέφρασε το κείμενο του τέλους του παιχνιδιού (ως βάπτισμα του πυρός). Σε λίγες μέρες ελπίζω να το ολοκληρώσω. Ειδικά για αυτό το παιχνίδι, ίσως μεταφράσω και την NES έκδοση, μια και είναι σχεδόν ίδια με την arcade.

Το Krakout δεν το βιάζομαι, αν και σχεδόν έχει τελειώσει. Χρειάζεται να βρω μόνο 3 pointers, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Αναγκαστικά ακολουθώ την πανέξυπνη στρατηγική του trial and error. Αν είμαι τυχερός, θα τους βρω σύντομα, αν όχι, του χρόνου :-Ρ
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Vag έγραψε:Μετά την τεράστια μετάφραση του Flashback έχω ακόμα περισσότερη όρεξη αλλά και ελεύθερο χρόνο για νέες μεταφράσεις. Πολύ σύντομα θα βγάλω τρεις μικρές, το Krakout, το Mighty Bomb Jack και το Chip 'n Dale - Rescue rangers.

Απλώς θέλω να αναφέρω μερικά πράγματα:

Το Chip 'n Dale το είχε ξεκινήσει ο Samurai, ένας φίλος της GreekRoms που όμως το άφησε μισοτελειωμένο (κακώς). Ο φίλος Samurai λοιπόν δεν έφερε αντίρρηση και εγώ συνέχισα από εκεί που το είχε αφήσει. Ουσιαστικά έφτιαξα τις γραμματοσειρές από την αρχή, την title screen και έκανα και κάποια άλλα ακροβατικά. Κράτησα όμως την μετάφραση του κειμένου που είχε κάνει, κάνοντας κάποιες αλλαγές. Το παιχνίδι αυτό δεν το ήξερα, αλλά αποδείχτηκε διαμάντι. Έριξα μια ματιά και σε σελίδες με παιχνίδια κι έχει βαθμολογία 10!

Το Mighty Bomb Jack όπως ξέρετε το είχα ξεκινήσει αμέσως μετά την μετάφραση του Bomb Jack. Από τότε το έχω σχεδόν τελειώσει, απλώς έδωσα προτεραιότητα αλλού. Πρόσφατα, ένας άλλος φίλος της GreekRoms, ο Ηλίας, μετέφρασε το κείμενο του τέλους του παιχνιδιού (ως βάπτισμα του πυρός). Σε λίγες μέρες ελπίζω να το ολοκληρώσω. Ειδικά για αυτό το παιχνίδι, ίσως μεταφράσω και την NES έκδοση, μια και είναι σχεδόν ίδια με την arcade.

Το Krakout δεν το βιάζομαι, αν και σχεδόν έχει τελειώσει. Χρειάζεται να βρω μόνο 3 pointers, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο. Αναγκαστικά ακολουθώ την πανέξυπνη στρατηγική του trial and error. Αν είμαι τυχερός, θα τους βρω σύντομα, αν όχι, του χρόνου :-Ρ
Chip 'n' Dale Rescue Rangers??? Δε μιλάς σοβαρά Vag, έτσι??? Tο παιχνίδι ήταν από τα αγαπημένα μου σε NES και ένα εκ των 5 μόνο που είχα (τα υπόλοιπα 50-60 που έπαιξα ήταν ανταλλαγές από συμμαθητές...).

Ααααχ, ακόμα θυμάμαι τις ατελείωτες τσιρίδες της μικρής μου αδερφής όταν ο Chip μου έπαιρνε τον Dale της αγκαλιά και τον πέταγε στον γκρεμό (άσχετο αν το διπλό παιχνίδι υποτίθεται πως ήταν co-op... :twisted: )

Για να μην πω για τη θεϊκή μουσική που είναι ίσως η αγαπημένη μου από NES games...

Αν καταφέρεις και το μεταφράσεις, θα σε ευγνωμονώ περισσότερο κι από όταν μετέφρασες το Tehkan World Cup...
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ουσιαστικά είναι τελειωμένο, απλώς θέλω να βελτιώσω την title screen...
Επίσης πέρασα το κείμενο του τέλους στο Mighty Bomb Jack και άλλαξα και τους pointers. Όμως επειδή κάθε φράση έχει και control χαρακτήρες που δεν ξέρω τί κανουν, πρέπει να το τερματίσω για να σιγουρευτώ.
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Δεν είχα βρει ποτέ άλλον που να έχει στη συλλογή του το Chip 'n' Dale Rescue Rangers!!! Εμένα ήταν το ένα από τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια που είχα στο NES πριν τα πουλήσω όλα για να πάρω Super NES.

Μια χαρά είναι το παιχνίδι, διπλό ειδικά είναι πάρα πολύ καλό. Ενστάσεις μόνο για το γεγονός ότι ήταν πανεύκολο να το τερματίσεις και για κάποια μικροbugs που είχε στα γραφικά.
Απάντηση