Bubble Bobble-Το αγαπημενο μου + το bootleg του στην Ελλάδα

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
undelete88
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Ιουν 2006 14:36

Bubble Bobble-Το αγαπημενο μου + το bootleg του στην Ελλάδα

Δημοσίευση από undelete88 »

Θυμάται κανεις το bootleg του bubble bobble που κυκλοφορουσε στα Arcade
εδω στην Ελλάδα? Στην τελευταία πιστα (100) δεν είχε ενα "τετραγωνο" αντι για τον Hyper-Drunk ή κανω λάθος?

Επιτελους μετα την διορθωση καποιας CPU στο MAME ειδαμε και το Attract Mode σωστα!
(Ο Bub *σκοτωνει* τους εχθρους στο How to play!) :-)

Παντως με λυπεί το γεγονος οτι η Taito το 1996 -ακουσον ακουσον-
*εχασε* (!) τον πηγαίο κωδικα του Bubble-Bobble! Χα! Backup δεν κρατάει κανείς;!
***M.A.M.E. for ever :-)***
(mame.dk always remembered!)
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Nαι. Στην τελευταία πίστα φαινόταν ένα μεγάλο τετράγωνο πράγμα που άλλαζε αποχρώσεις κατά την κίνηση...
Αλλά οι διαφορές τους δεν ήταν μόνο εκεί.
Κάποιοι εχθροί που στο Βubble Bobble πυροβολούν κάτι στρόγγυλες μπάλες (τα άσπρα ΚΚΚ πίστα 7) στο αντίστοιχο παιχνίδι δεν πυροβολούσαν αλλά και γενικά με τους εχθρούς κάτι παιζόταν στο σύνολο (νομίζω και οι τυπάδες με τα κόκκινα τα πράσινα καπέλα δεν πυροβολούσαν πίστα 50...).
Κάτι τα πολλά χρόνια που έχουν περάσει κάτι η μνήμη... επίσης εάν δεν κάνω λάθος κάτι αντίστοιχο με τον αρχηγό του τέλους παιζόταν και με τις πύλες... εάν θυμάμαι καλά (ναι καλά τώρα μίστερ αλτσχάιμερ) σε κάποια (20+) τα διαμαντάκια δεν φαινόντουσαν ενώ στην θέση τους ήταν αντίστοιχα μικρά τετράγωνα... ή μήπως ήταν το background? :roll:

All Bubble Bobble levels are here...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Αν είσαι φανατικός του Bubble Bobble, ρίξε μια ματιά στον πρόγονό του, άγνωστο στην Ελλάδα ... The Fairy Land Story ...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Νομίζω πως είχε παίξει τρελλή hack-ιά με το Ελληνικό Bubble Bobble. Το πρόβλημα είναι πως μερικά graphics είχαν "πάει περίπατο". :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
undelete88
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Ιουν 2006 14:36

Re: Bubble Bobble-Το αγαπημενο μου + το bootleg του στην Ελλ

Δημοσίευση από undelete88 »

Sorryγια τη νεκρανάσταση αυτού του thread αλλά βρήκα video από Ιαπωνικό bootleg με το attract mode που (ακόμα!) ψάχνω..
http://youtu.be/08aQLjmVTlw?t=3m33s
Αν ξέρει/θυμάται κανείς κάποιον emulator (MAME? Raine? δεν είχα δοκιμάσει άλλους τότε) που να παίζει έτσι θα του στήσω ένα άγαλμα :)
***M.A.M.E. for ever :-)***
(mame.dk always remembered!)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Bubble Bobble-Το αγαπημενο μου + το bootleg του στην Ελλάδα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Γιατι σε καθε forum ζητανε συγνωμη τα μελη που ανασταινουν καποιο θεμα ποτε δεν μπορεσα να το καταλαβω ισα ισα που επρεπε και μπραβο να τους λεμε γενικοτερα.Παντως ρε μαγκες εμενα με λειπει το Bootleg που λιωναμε στα ηλεκτρονικα με το μεγαλο τετραγωνο που αλαζε χρωματα στη θεση του Hyper Drunk και ολες της αλλες αλαγες που ειχε με τους εχθρους.Οταν το ειχα παιξει στο MAME και ειδα πρωτη φορα κανονικα τον τελικο ολες της αλαγες γενικοτερα ειχα παθει πλακα λεμε.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Απάντηση