Almost Complete MAME σε ένα DVD

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

@ xalia

... Και εγώ στα 2750 game roms έχω καταλήξει... +25bios files ...
Σωστός - τα ίδια έχω.

mame32 v0.102
games = 5848
αφαιρούμε τα CHDs -78 = 5770
αφαιρούμε τα non working - 629 (+23 CHDs non working = 652) περιλαμβάνει και τους κλώνους

αφού τώρα είμαστε στα 5141 games αφαιρούμε και τους κλώνους
- 2391 = 2750 (2391 είναι working κλώνοι χωρίς CHDs)

Δυστυχώς όμως πρέπει για να είμαστε σωστοί να εντάξουμε και κλώνους των οποίων τα parent sets δεν δουλεύουν τα: Alien Storm / Armored Warriors / Counter Run / Cyberbots / Cycle Shooting / Dragon World II / FixEight / Free Kick / GP Rider / Guardian / Marvel Super Heros / Marvel Super Heros VS Street Fighter / Seibu Cup Soccer / Slap Fight / Time Crisis / Tokio - Scramble Formation / Vampire Hunter 2 / Xing Yen Man Guan. (ουφ τελείωσα? και λίγα ήταν λες να μου ξέφυγε κανένα?)

2750 + 18 = 2768.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Maddog για την ολική αφαίρεση των Majhong παιχνιδιών (αν όχι όλων το 95% τουλάχιστον). Άρα άλλα 166 games off.

2768 - 166 = 2602 games total.

Χοντρικά:
(11,8 GB / 5770) x 2602 = 5,3 GB μόνο οι roms. (έχω βέβαια την εντύπωση ότι στην τρέχουσα ver του mame το πραγματικό μέγεθος πρέπει να είναι μικρότερο όμως δεν νομίζω ότι χωράει σε μονής στρώσης DVD).

Αυτά μόνο για τις roms παρόμοια διαδικασία επιβάλλεται και για όλα τα extras: samples - snaps - icons και αν τα βάλουμε και όλα τα υπόλοιπα control panels - cabinets - titles ...

Εν τέλει ξέρεις τι λέω? Υπομονή κανά-δυο χρονάκια ακόμα και γράφουμε το πλήρες set είτε σε BLUE RAY disk είτε σε HD-DVD.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Μικρη παρατηρηση...σε κανα 2 χρονακια ομως μπορει το ΜΑΜΕ να ειναι 50gb οποτε και παλι εδω σας βλεπω να τα υπολογιζετε ξανα... 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

paspartoo έγραψε:Μικρη παρατηρηση...σε κανα 2 χρονακια ομως μπορει το ΜΑΜΕ να ειναι 50gb οποτε και παλι εδω σας βλεπω να τα υπολογιζετε ξανα... 8)
Δυστυχώς φίλε paspartoo θα σε λυπήσω (με την ευχάριστη έννοια - αν αυτή υπάρχει).

Ας μεγαλώσουν και ας προσθέσουν στο mame ότι θέλουν:

Εικόνα

.................................Capacity
................... Blu-Ray ............................. HD DVD
ROM single layer: 23.3 / 25GB ..........Single layer: 15GB
ROM dual layer: 46.6 / 50GB .............Dual layer: 30GB
RW single layer: 23.3 / 25 / 27GB ..................
RW dual layer: 46.6 / 50 / 54GB ....................
Highest test: 100GB ..........................Highest test: 45GB
Theoretical limit: 200GB .....................Theoretical limit: 60GB

50 GB δεν σου φτάνουν? 100GB ίσως 200GB?

check this out:
http://www.engadget.com/entry/1234000623059130/

Το BlueRay παραμένει πιο ακριβό και χρειάζεται μεγάλες επενδύσεις από τις εταιρείες για την γραμμή παραγωγής σε αντίθεση με τα HD-DVD που απλά γίνεται με μικρομετατροπές της ήδη υπάρχουσας γραμμής παραγωγής DVD. Όμως το Blue-Ray επιτυγχάνει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Παρόλα αυτά ήδη πολλές κινηματογραφικές εταιρείες έχουν αλλάξει στρατόπεδο και μέρα με την μέρα στηρίζουν πιο πολλές το blue ray disk. Γιατί? Γιατί η sony που το αναπτύσει έχει έναν (όχι τόσο κρυφό) άσσο στο "μανίκι" της: όνομα αυτού Playstation 3.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Τα κεφάλια μέσα! Μέχρι τη δευτέρα πρέπει να έχω ένα paper έτοιμο σχετικά με GSM security και τη τετάρτη γράφω networks!
Ξανά από την αρχή! Όλα τα clones είναι κοντά στο 1giga, και ξεκαθαρίζονται εύκολα, (με το datautil) άρα καλή κίνηση είναι να δημιουργηθεί ένα dat που αφαιρεί να non working games από το πλήρη romset, ακόμα γιατί να μείνουν τα roms των chd αφού έτσι και αλλιώς δε παίζουν?? αυτό το dat που θα αφαιρεί τα non working και τα chd roms θα το δημιουργήσω εγώ, (κατά πέμπτη μεριά?? +/- 10%), από εκεί και πέρα πιστεύω ότι η συντήρηση του είναι εύκολη υπόθεση αφού σε κάθε έκδοση u είναι λίγα τα games που μπαινοβγαίνουν...
αυτό που με απασχολεί είναι τα snaps και γενικά αν μπει κάποιο άλλο art set....
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το μόνο art set που χρειάζεται είναι τα snaps, γιατί βοηθούν πολύ το navigation στην λίστα παιχνιδιών του ΜΑΜΕ32. Τα υπόλοιπα-nuke :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Επιτέλους τελείωσα με εκείνο το καταραμένο paper που σας έχω πρήξει και από σήμερα θα ασχοληθώ ξανά σοβαρά με το όλο project... ελπίζω σύντομα να έχω έτοιμο και το πρώτο dat...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

hi paidia.i alithia einai oti parakoloutho afta pou grafete,k exo meini afonos me tis gnosis sas... :shock: .pos ta katafernete k vriskete toso efkola akri me ta roms ola ta alla,ine kati aksiothavmasto.toulaxiston ena megalo mravo apo emena to aksizete.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

grip

welcome to the club

μακαρι καποτε να φτασουμε στο σημειο οπως οι ιταλοι mamemaniacs, να εξομοιωνουμε και εμεις καποια mame games

ουτος η αλλος τις γνωσεις τις ξερουμε..........αλλα οι εκ του εξωτερικου οπως εχεις διαβασει σε αλλο post δεν μας υπολογιζουν
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Just for the record, έφτιαξα ένα full backup του 0.102 πριν το update σε u1... Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 10 DVDs χωρίς τα flyers & cabinets. Αυτό θα πάει πακέτο στον GeoAnas (btw: η Forthnet μου "πετάει" το mail σαν spam, και δεν μπορώ να σου στείλω mail Γιώργο...) μια και του το έχω τάξει εδώ και πολύ καιρό. :? :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Hurrrahhh ! Message received ! Computer armed and ready ! :yahoo:
Η Forthnet κάνει κάτι τέτοια χαζά αλλά στην περίπτωση σου όλοι γνωρίζουμε ότι είσαι well known spammer. Ντροπή σου ! :tease:
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

στο ΜΑΜΕ32 τα custom filter δουλεύουν? μπορώ να βάλω φίλτρο να ΜΗ μου δείχνει τα chd???
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

xalia έγραψε:στο ΜΑΜΕ32 τα custom filter δουλεύουν? μπορώ να βάλω φίλτρο να ΜΗ μου δείχνει τα chd???
Δουλεύει, όμως F... δεν έχω καταφέρει να τα βγάλω στην άκρη - από την άλλη να σου πω την αλήθεια δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί αφού τσέκαρα ότι δουλεύουν τα ξαπόστειλα από τον σκληρό (-30 GB περίπου δεν είναι λίγα), οπότε στη στήλη available φαίνονται πια όλα πλην των CHDs παιχνιδιών.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Συνέχεια από προηγούμενο ...

Από την άλλη δοκίμασε αν θέλεις να τα έχεις στον σκληρό, να τα βάλεις σε άλλον κατάλογο και όχι τον ...\mame32\roms\ και απλά αν θέλεις να παίξεις να τον δηλώνεις στο Οptions\directories\roms και όταν δεν τα θέλεις να σβήνεις το Path από το Options\directories\roms έτσι τα CHDs θα μένουν στον σκληρό.
Μπακαλοδουλειά αλλά αυτήν την στιγμή μόνο αυτό μπορώ να σου προτείνω.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Βασικά, αφού τα CHD games θα λείπουν, επιλέγοντας το "available" δεν θα τα βλέπεις, όπως είπε και ο ambu_dare.
Άλλη μια πιό elegant (αλλά και πιο μπελαλίδικη αρχικά!) λύση είναι να πας στο "folders" και είτε να κάνεις edit το favorites.ini βάζοντας τα filenames από τους drivers που έχεις συμπεριλάβει και μόνο, είτε να φτιάξεις ένα τελείως δικό σου .ini (πχ xaliaDVD.ini) :P
Δες πως είναι φτιαγμένα τα άλλα .ini εκεί (πχ το custom.ini ή το version.ini) για να καταλάβεις πως δουλεύει αυτό.
Επίσης, αντί να γράφεις filenames σαν βλάκας, αφού φτιάξεις το ini που θέλεις, μέσα από το GUI έχεις την δυνατότητα με δεξί click σε κάθε game που θέλεις να συμπεριλάβεις, να επιλέξεις "add to custom folder" και να επιλέξεις το δικό σου. Δοκίμασε αν θέλεις να βάλεις μερικά παιχνίδια στο favorites, μπορείς μετά εύκολα να τα αφαιρέσεις ξανά διαλέγοντας το favorites και με δεξί click "remove from this folder". Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για οποιοδήποτε άλλο custom folder! Είναι χρονοβόρο για να περάσεις όλα τα games του DVD σου, αλλά είναι ο μόνος σίγουρος τέλειος τρόπος να συμπεριλάβεις μόνο αυτά και τίποτα άλλο, νομίζω...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

xmxmmxmx θα πέσουν δοκιμές σήμερα και θα δούμε.... ευχαριστώ!!
reboot
--------
Απάντηση