Νεο Sasser Worm !

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Νεο Sasser Worm !

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Για τους τεμπέληδες που δεν κάνουν windows update ή/και AntiVirus updates, τότε πιθανόν να έχετε αρπάξει το Worm Sasser.a ή b

καθαριστήρι Εδώ

Patch Εδώ
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
telnet05
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 10:21

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ... SASSER

Δημοσίευση από telnet05 »

Αντε να δουμε σε πιο variant θα σταματηση τελικα?!?
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ... SASSER

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

telnet05 έγραψε:Αντε να δουμε σε πιο variant θα σταματηση τελικα?!?
χεχε είμαστε στο D...
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Επί του πρακτέου ελάχιστες φορές έχω κάνει updates από αυτά που η M$ θεωρεί 'critical'. Επίσης προτείνω σε αυτούς που με εμπιστεύονται για την συντήρηση του Υ/Η τους, να ΜΗΝ εμπιστεύονται ότι η εν λόγω 'κυρία' προσπαθεί να μας πείσει πως είναι ΝΤΕ και καλά τέτοιο. Αυτός είναι ο κανόνας για μένα. Όπως όλοι οι κανόνες όμως, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που τον επιβεβαιώνουν. Μια εξαίρεση ήταν το hotfix για το περιβόητο worm w32.klez.

Όπως και νά 'χει είμαστε 'δεσμευμένοι' με ένα λειτουργικό που ελάχιστα πράγματα γνωρίζουμε για το πως δρα πίσω από την 'βιτρίνα' του. Εξηγούμαι: Πρόσφατα ένας φίλος έστειλε email στην Αμερικάνικη Πρεσβεία ζητώντας άδεια παραμονής στις ΗΠΑ για ένα Σαββατοκύριακο (ήθελε σε επικείμενο ταξίδι του στον Καναδά να περάσει μια βόλτα από την Νέα Υόρκη). Η/Ο υπεύθυνος του απάντησε μεταξύ άλλων πως "ο Υ/Η που χρησιμοποιείτε έχει διαπράξει παράνομες ενέργειες." Αλήθεια ή ψέμα το παραπάνω γεγονός με έβαλε σε σκέψεις... Όπως και κάποιες άλλες "συμπτώσεις" ή "συγκυρίες" που προκύπτουν μόνο και μόνο εγκαθιστώντας τα XP (Fresh install) σε νέο Η/Υ και παρακολουθώντας (TCP/IP monitoring) τις διευθύνσεις που επικοινωνούν 2-3 προγραμματάκια όπως SVCHOST, ALG και φυσικά το τελευταία επίκαιρο λόγω Sasser, LSASS.

Προτείνω λοιπόν λιγότερα updates (εκτός και γνωρίζετε τι ακριβώς κάνει αυτό που περνάτε), ένα καλό antivirus (υπάρχουν μερικά πολύ αξιόλογα και μάλιστα δωρεάν - βλέπε AVG) και ένα ΚΑΛΟ firewall (βλέπε Outpost 1.0 - και αυτό είναι free) να τρέχουν πριν ακόμη κάνετε την πρώτη σύνδεσή σας στο internet. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα προβλήματα θα γλυτώσετε και πόσα άλλα θα ανακαλύψετε ότι γλυτώσατε στην πορεία.

Οι περισσότεροι από σας ξέρουν πως είμαι διαχειριστής μιας αρκετά μεγάλης ομάδας υπολογιστών εκεί που εργάζομαι, και τα προϊόντα της M$ είναι τα βασικά εργαλεία δουλειάς μου.
Αυτό όμως δε θα πει πως είμαι και ευχαριστημένος με αυτά... ή μάλλον με την πολιτική της "μαμάς εταιρείας" σε σχέση με το τι πρέπει να ξέρει για τη χρήση τους από τους "πελάτες της" (και μάλιστα χωρίς την συναίνεσή τους)...

just my 20c...
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Οι περισσότεροι από σας ξέρουν πως είμαι διαχειριστής μιας αρκετά μεγάλης ομάδας υπολογιστών εκεί που εργάζομαι, και τα προϊόντα της M$ είναι τα βασικά εργαλεία δουλειάς μου.

Αυτό όμως δε θα πει πως είμαι και ευχαριστημένος με αυτά... ή μάλλον με την πολιτική της "μαμάς εταιρείας" σε σχέση με το τι πρέπει να ξέρει για τη χρήση τους από τους "πελάτες της" (και μάλιστα χωρίς την συναίνεσή τους)...

(Τι ήταν αυτό; Η ΗΧΩ... Η ΗΧΩ.... Η ΗΧΩ....) χεχε

Δεν ξέρω αλλά σχετικά με τα updates βλέπω διάφορα περίεργα τελευταία. Έχω δει WinXP Service Pack v.2097, το οποίο εμπεριέχει XP Firewall Manager, Popup Blocker, Blaster Detector και διάφορα άλλα καλούδια. Είδα και τα Longhorn και διαπίστωσα ότι όλα είναι δανεικά από εκεί. Δε μπορώ να προβλέψω τα μελλοντικά σχέδια της μαμάς, και φαντάζομαι ότι στο SP2 θα μας πάρει πίσω κάποια που μας είχε δώσει στο έτσι (reactivation? dunno). Το βέβαιον είναι ένα: Η Μ$ για το computer world είναι ό,τι η Αμερική για το real world.

Αυτά... Α, και κάτι ακόμα... Εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε Linux, και δε βάλετε Slackware, είστε gay :P
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

I prefer Knoppix (am I gay?) :roll:
ΑΣΧΕΤΟ - έψαξα αρκετά στο net για κάποιο tutorial για windows98Se bootable cd (ναι το παραδέχομαι - έχω μια τρέλλα με αυτά). Βρήκα διάφορα forums/sites etc που υποτίθεται πως σε καθοδηγούν προς το σωστό δρόμο αλλά τίποτε ολοκληρωμένο... Ρε συ Badge (και οποιοσδήποτε ξέρει) έχουμε τίποτε υπόψη μας; (WinXP bootable δεν παιζει - BartPE rulez them all - Win98/ME plz only) Ιδέες, απόψεις, σχόλια... δεκτά.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση