Προβληματικό νεο PC

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Προβληματικό νεο PC

Δημοσίευση από grip »

Ως ελαφρως απελπισμενος γραφω το προβλημα μου μηπως και κανεις απο εσας γνωριζει τη σ#@$!!τα φταιει και κανει κατι ταρζανιες ο νεος μου υπολογιστης καθοτι αυτοι οι <<γνωστες>> των MULTIRAMA(απ' οπου και τον αγορασα) δεν ξερουν φαινεται να ξερουν.....
Ο υπολογιστης:Athlon AMD 64 3700
Motherboard:Gigabyte k8 sli
Καρτα γραφικων:ΑTI RADEON X 700
RAM: 2x512 Kingston
HD:SEAGATE SATA 200GB
Το προβλημα ειναι οτι ο υπολογιστης εαν τον κανεις 6-7 επανεκκινησεις(ή οποτε του καπνισει γενικοτερα)κολαει στο φορτωμα των windows.Απο εκει που κανει κανονικα 5 γραμμες να φορτωσει κανει 60!!!!! :shock: :shock: (και οταν το κανει αυτο δεν ακουγεται τπτ μεσα στον επεξεργαστη να δουλευει...).Μου ειπαν φταιει το kaspersky διοτι ειναι βαρυ σαν antivirus.Τους ακουσα και το εβγαλα αλλα παλι 1 στις 10 επανεκκινησεις που του κανω,το ξανακανει....!!!!!
Το εφερα στο καταστημα και μου αναβαθμισαν τα bios απο την motherboard και μου ειπαν οτι παει σφαιρα,αλλα παλι σημερα το πρωι μου το ξανακανε.........
Τι λετε να φταιει παιδια :?: :?: :?:
Εχω τρελαθει...... :x :x :x :x :x :x
Δεν το αντεχω αλλο.... :cry: :cry: :cry:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

σίγουρα κάτι φταίει! Για νέο μηχάνημα δεν είναι λογικό! Για να τσεκάρεις και μόνο σου το hardware θα σου πρότεινα να κατεβάσεις sisoft sandra και κάνε όλα τα test...
μήπως το έχεις σε δίκτυο???
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Η μαγική λέξη είναι N-force 4 αυτή είναι μάλλον η πηγή του κακού. Update όλους τους drivers και ειδικά τον driver για το Sata....
Γενικά M/b με αυτό το chipset είτε είναι gigabyte ή MSI που θεωρώ από τις κορυφαίες εταιρίες στο χώρο, παρουσιάζουν πολλά προβλήματα συμβατότητας με πολλές συσκευές.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν καλοκατάλαβα το "δεν ακούγεται τίποτα στον επεξεργαστή"
Εννοείς ότι σταματάνε και οι ανεμιστήρες; Εννοείς ότι δεν ακούς τον σκληρό δίσκο; Και τι είναι αυτές οι 5 και οι 60 "γραμμές" που κάνει για να φορτώσει; :shock:
Και από τροφοδοτικό πως πάμε, χρειάζεται τουλάχιστον 400+ W για να αντέχει όλα αυτά χωρίς φασαρίες!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Maddog έγραψε:Και τι είναι αυτές οι 5 και οι 60 "γραμμές" που κάνει για να φορτώσει; :shock:!
Μάλλον για την μπάρα προόδου που περνάει κάτω από το λογότυπο των XP την ώρα που ξεκινάνε.
Όσο για το τροφοδοτικό οτιδήποτε μικρότερο από 400W θα ήταν έγκλημα να μπει σε τέτοιο μηχάνημα.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Αν με βάλεις να πω κάτι επί του θέματος off the top of my head θα πω ότι το πρόβλημα είναι καθαρά στη μνήμη. Μπορεί να είναι το chipset όπως λέει ο Brain, αλλά αυτό θα ευθυνόταν αν ζόριζες το μηχάνημα με 3D games/apps και σου το έκανε τότε. Το restart ΔΕΝ τυχαίνει στα XP σε σωστό μηχάνημα.

Εγώ τι θα έκανα. Θα έβρισκα το Hiren's Boot CD, είτε από το μούλο είτε από torrent (πανεύκολο, να μην επεκταθώ). Κατόπιν θα έκανα boot το σύστημα με αυτό, θα πήγαινα στο Testing Tools, Memory Testing Tools, GoldMemory (ή DocMemory). Θα το έτρεχα, θα διαπίστωνα ότι μου βγάζει fault στη μνήμη, θα πήγαινα στο κατάστημα, και θα έδινα τη μνήμη μου στον υπάλληλο να τη φάει.

Εναλλακτικά μπορείς να περάσεις από το www.simmtester.com και να φτιάξεις μια boot δισκετούλα, αλλά δε στο συνιστώ. Το Hiren's είναι μακράν καλύτερο σαν option, άσε που το καις και σε mini CD και το έχεις στο πορτοφόλι σου για μια ώρα ανάγκης.
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

τα multirama πουλάνε fix μηχανήματα, που λίγο πολύ είναι δοκιμασμένα και δεν υπάρχει ασυμβατότητα στο hardware. Αυτό το λέω γιατί έχουν περάσει από τα χέρια (φίλοι, συγγενείς, συμμαθητές) καμιά 10αρια multirama pc + 1 multirama laptop. Γι αυτό και σκέφτηκα μήπως καμία μνήμη τρώει φρίκη και πρότεινα sisoft sandra.
Το δεν ακούγεται τίποτα στον επεξεργαστή το μεταφράζω δεν ακούω τον σκληρό, μου κάνει και πιο λογικό.

Ps: για να δούμε πόσο γούρικα είναι τα post μου πριν από final exam...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

-δεν ειμαι τεχνικος ,
-ουτε εχω πολυχρονη εμπειρια καποιων αλλων παιδιων που ηδη απαντησαν
-δεν ειμαι ο papartoo ( :?: :?: :?: )

αλλα my pick ειναι οτι προβλημα πρεπει να ειναι ειναι βρισκετε σκληρο + nforce4 drivers (συμφωνω δηλαδη με τον προεδρο ( :arrow: :?: :?: :?: )

αλλωστε οταν εγκαθιστας για πρωτη φορα τους nforce drivers σου πριν κανει εγκατατσταση του nforce ide driver σε ρωταει αν θελεις να κρατησεις τους microsoft generic drivers και οτι η εγκατασταση του nforce ide driver ειναι προεαιρετικη etc .

ΥΓ
Θα μορουσες δοκιμαστικα να κανεις fallback/υπαναχωρηση στους microsoft generic ide drivers απο την διαχειρηση συσκευων .....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
romhunter
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Απρ 2005 16:08

Δημοσίευση από romhunter »

Μπορεί να φταίει το ότι αντί για το DMA ο σκληρός δίσκος να δουλεύει σε rio mode το οποίο είναι πολύ πιο αργό απ' ότι το πρώτο.
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

για να καταλάβω, τους IDE drivers της NVIDIA καλύτερα να μην τους βάζουμε... ? τόσο χάλια?
romhunter
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Απρ 2005 16:08

Δημοσίευση από romhunter »

Επίσης δεν μας αναφέρεις το τροφοδοτικό που διαθέτει το σύστημά σου..
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

420 watt ειναι το τροφοδοτικο.
Οταν λεω οτι δεν ακουγεται τιποτα,εννοω οτι ακουγεται το ανεμιστηρακι,αλλα τιποτα παραπανω.
Μετα απο περιπου 20-25 γραμμες αρχιζει να ξαναφορτωνει και να ακουγεται ο κανονικος θορυβος απο το κουτι.
(Στην ουσια δηλ,αρχιζει να φορτωνει κανονικα στην αρχη,και μετα νεκρωνει για καποιο διαστημα,και μετα ξαναξεκινα να φορτωνει μονο του.)
Το μηχανημα ειναι Β.Τ.Ο. και οχι απο τα ετοιμα....
Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι το εν λογω κολλημα το κανει οταν τον ανοιγω μετα απο ωρα(χωρις αυτο να ειναι απολυτο....)Εκατσα χθες βραδυ σαν τον μα....α και του εκανα καμια 30 restart και ηταν ολα ok,και σημερα το πρωι με το που τον ανοιγω μου ξαναεκανε αυτες τις μ........ς :x !!!!!!!
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

βρε μπας και φταίει καμία loose connection, λέω μήπως ?
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

τόσα σου είπαμε grip δοκίμασε κάτι!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Λοιπόν. Έφτιαξα ένα παρόμοιο μηχάνημα προχθές για μένα. Οι μόνες διαφορές με το δικό σου grip είναι πως έχει μεγαλύτερο CPU (4200+), 450W τροφοδοτικό και περισσότερη μνήμη (2GB). Εγκατέστησα όλους τους οδηγούς της MSI και επίσης έκανα όλα τα bios/drivers updates που μου πρότεινε το MSI Live Update 3 της μητρικής.

Παρατήρησα πως ΜΕΤΑ το bios update (το έκανα μέσω windows) άρχισε να μου κάνει "νερά" το Nforce LAN (δεν έβλεπε δίκτυο ενώ υπήρχε αναμμένο φωτάκι στο port). Με τα πολλά αποφάσισα να κάνω ΑΛΛΟ ένα update αλλά αυτή τη φορά μόνος μου (μέσω DOS).

Ως δια μαγείας τα πάντα λύθηκαν μετά από αυτό. Τα προβλήματα που αναφέρεις ίσως να έχουν να κάνουν με τους οδηγούς. Τρέξε το cd της μητρικής και εγκατέστησε ΟΛΑ τα προγράμματα για Monitoring (temp etc) MSI Live update κλπ. Κατόπιν τρέξε το MSI Live update 3 και για ότι σου προτείνει πες του ΝΑΙ εκτός από το windows bios update (αυτό κάνε το μέσω δισκέτας).

Περισσότερο info μετά που θα κάνεις τα παραπάνω και μου πεις τι έγινε! :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση