Saturn και πάλι...

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
argi73
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006 12:21
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από argi73 »

GeoAnas έγραψε:
argi73 έγραψε:Thanks Maddoc
Έχει δίκιο ο doc αλλά απλώς ανάφερα ότι μπορείς να παίξεις και με τα wavia .
TOSEC really RULEZ ! ....only for "perfection" lovers !
Λάθος MadDog.. αλλά σίγουρα είναι και Doc με τόσες γνώσεις!!

Modchip έχω βρει εδώ http://www.racketboy.com/saturn-modchip/index.htm και εδώ http://www.jandaman.com/games.mvc?p=sat ... y_code=SAT
Υποστήριξη για την εγκατάσταση και όχι μόνο εδώ: http://forums.segaxtreme.net/index.php?showtopic=4368

Δεν έχω πρόβλημα να το εγκαταστήσω (έχω αρκετή εμπειρία σε ανοίγματα και κολλήσεις.. Το πρώτο ήταν ένα GBA που του έβαλα afterburner+dimmer από τις πρώτες κονσόλες στην Ελλάδα με backlight!) απλός δεν ξέρω ακόμα τι version κονσόλα θα βρω…. Το ΣουΚου θα πάω από Στουρνάρη…
Αλήθεια theoritikos τι Version Saturn βρήκες, πόσο και από πού; Θα με βοηθούσε στο ψάξιμο…. Thanks
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

TOSEC Sega Saturn ISO (2006-04-06) [Complete] 1 of 2 {Includes all folders complete with games #-I.}
φρέσκο φρέσκο 31 giga άρα ολο το set θα είναι κάπου στα 60!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

argi73 έγραψε: Αλήθεια theoritikos τι Version Saturn βρήκες, πόσο και από πού; Θα με βοηθούσε στο ψάξιμο…. Thanks
Βρήκα ενα model 2 saturn στα 45 € με δυο χειριστήρια και ενα παιχνίδι ( το quake) απο ενα παιδί που είναι και αυτός συλλέκτης. Αν ενδιαφέρεσαι το mail του είναι teomakris@gmail.com , ή σε αυτό το link http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=4218990 είναι ο ίδιος.
Άσχετο μένεις Αθήνα? Αν ναι, αν πάρεις το modchip απο τον racketboy, να κανονίσουμε να πάρεις ενα και για εμένα μαζί με το memory expansion, και να το εγκαταστήσεις, αφού ξέρεις απο κολλιτίρι.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Xalia: οι καρποί της πρόσφατης δουλειάς...μάντεψε τι ποσοστό είναι δικά μου και κερδίζεις το set δώρο! :wink:
The saga continues...

theoritikos: λογικά μένει Αθήνα, εκτός πια και αν είναι τελείως βαρεμένος και του αρέσουν τα ταξιδάκια:
Το ΣουΚου θα πάω από Στουρνάρη…
Έχε υπόψη σου πάντως ότι με το setup που προτείνεις (modchip+ απλή memory expansion) δεν θα μπορείς να τρέξεις παιχνίδια από άλλα regions, εκτός αν κάνεις region patch όλα τα ISO. Η τιμή για το Saturn πάντως είναι αρκετά καλή κατά την γνώμη μου.

argi73: το Maddog και το Maddoc είναι απολύτως εναλλάξιμα και εξίσου σωστά :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
argi73
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006 12:21
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από argi73 »

Καλημέρα theoritikos
Από Αθήνα είμαι, αν παραγγείλω mod για μένα δεν έχω πρόβλημα να πάρω και για σένα.. Το κόλλημα είναι εύκολο χρειάζεται απλός ένα καλώδιο για να πάρει 5V το chip, και αν χρειαστεί (σπάνιο) ένα δεύτερο στο CD-rom.
Το πρόβλημα είναι με το ολοκληρωμένο του CD-rom Υπάρχουν Version2 με 32 pins IC και με 64pins. Αν έχεις 64pin υπάρχει κάποιες πιθανότητες να μην δουλέψει το chip….. Δες εδώ http://www.robwebb.clara.co.uk/shop/saturn/saturn.htm την διαφορά 32pin με το 64 pin.
Αλήθεια το δικό σου είναι PAL? Μήπως μπορείς να δεις τι μοντέλο? Αν είναι PAL πρέπει να είναι MK-80200A-50 για το οποίο έχω δει πολλές αναφορές ότι έχει 64pins…Το ψάχνω ακόμα. Θα ενημερώνω για οτιδήποτε νεότερο…

Για το memory expansion καλό είναι να προτιμήσεις το AR plus γιατί μπορεί να ξεκινήσει όλα τα παιχνίδια ανεξαρτήτου region. Αλλιώς θα χρειάζεται «πειράζεις» τα ISO να φαίνονται ευρωπαϊκά.
Edit.. Αργησα να τελειώσω το post και με πρόλαβε ο Maddog...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Maddog 1000000000000% yoyrs!!! you rule da houz!!! 8)
.
.
.
.
.
.
.

:?: το πήρα το set???
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

ΟΧΙ
1ον, η απάντηση είναι λάθος και αποτυγχάνεις στο quiz! :P
2ον, είναι γνωστό ότι είσαι με τους "άλλους" :lol:

Λέω να το δώσω στα άλλα παλληκάρια που έχουν και real hardware... 8)

PS: argi73, ο κωδικός του μοντέλου δεν λέει απολύτως τίποτα για το πόσα pins έχει το chip. Έχει βγει το συμπέρασμα ότι ο μοναδικός 100% βέβαιος τρόπος να μάθεις είναι να ανοίξεις την κονσόλα και να κοιτάξεις!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
argi73
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006 12:21
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από argi73 »

Hi Maddog,

Ευχαριστώ για την παρατήρηση, τελικά από ότι έχω διαβάσει εχείς δικαίο....
Δεν αντεξα και σήμερα μετά την δουλεία πήγα στο μαγαζί στην Στουρνάρη και είχει ενα Satun μαλλον V2 γιατί είχε στρογυλά κουμπία στα 45€. Υπήρχε και το κουτί του σε όχι πολύ καλη κατάσταση... Δεν το πήρα αλλά το σκεύτομαι υπάρχει και η εγγύηση 6 μηνών.
Πάντος εκεί βρήκα 1-2 games για το ιστορικό Game Gear μου (πως τις τρώει τις μπαταρίες ετσι μόνο φορητό δεν είναι!!!)

Ισως το πάρω αυριο....
Πάτνως τι έχεται ακούσει για τα 64πινα ICs και modchip?όποια εμπειρία καλοδεχούμενη..
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

To κοίταξα το saturn μου, και ανακάλυψα πως είναι 32pin, οπότε το modchip δουλεύει άνετα. Τώρα όσον αφορά το expansion δεν με πειράζει, αφου τα παιχνίδια που θα παίζω είναι ήδη σε iso μορφή (οπότε maddog γλίτωσες κάμποσα dvd με isos).
Άβαταρ μέλους
argi73
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006 12:21
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από argi73 »

Hi,

Theoritikos δεν σου έχω πει κάτι για το chip γιατί ακόμα ψάχνομαι.. Έχω βρει ένα Saturn έτοιμο με modchip+region switch+4in1 cart+scart+2 pads+6 original games γύρω στα 100 και είμαστε στις διαπραγματεύσεις… τα ίδια και περισσότερα θα μου βγει αν πάρω από εδώ την κονσόλα (40-50€)και φέρω από έξω modchip (18€) + ArPlus (35€) συν το ρίσκο να μην παίξει το MOD….Παίζει και το ενδεχόμενο να βρω μια κονσόλα free, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ακόμα, αν παίξει αυτό το σενάριο και πάρω modchip θα σε ενημερώσω…
Πάντως το Σουκου λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να κατεβάζω το νέα Saturn Tosec… (Thanks Maddog)
Απάντηση