PC MASTER και MAME GR

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ευγε PCMaster και αστους να λενε Razz
ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!
(λίγο πιο πολύ Sega είπαμε...) :P
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

:lol: :lol: :lol:

(και αν μου ξαναγραψει παιχνιδι ο Δοκτορας να μου τρυπησεις τη μυτη...)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Πανικος !!! (οπως θα λεγε και ο Pepinos)

Διαβαζα σημερα το Linux Format και βλεπω διαφημιση του επερχομενου PC Master Μαρτιου με full game το Myst (Masterpiece Edition) !!!!!!!!!!!!!

Τι να πω ? Μπραβο στον Τσουρινακη (λογω αντικειμενου) , στον Χαλκιδη (αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου...) και σε οποιον εχει σχεση με το περιοδικο και με την επιλογη του συγκεκριμενου game.

Μετα το Riven , το Exile , το URU ηρθε επιτελους η ωρα να ρεζιλ...να παιξω και το αρχικο σεναριο. Προταση και ευχη μου να παρουν σειρα και τα Simon the Sorcerer I και ΙΙ .

Μεχρι τοτε , καλο μας Myst 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
abyss
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Απρ 2006 12:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abyss »

Nemo έγραψε: Δεν πρεπει παραγνωριζουμε
- οτι ειναι το μονο ελληνικο περιοδικο με μονιμη στηλες/καλυψη της emulation scene οπως και του χωρου του retrogaming απο πολυ παλια ,και αρκετοι πρωτογνωρισαν*** το M.A.M.E
μεσα απο το συγκεκριμμενο περιοδικο .

***
Μιλαμε για το 98(πρωτη σχετικη αναφορα του pcmaster) οταν ακομα dialup 33.6 συνδεση ειχαν πανω κατω οσοι εχουν adsl σημερα .
Και, αν θυμάμαι καλά, το εν λόγω άρθρο το είχα γράψει εγώ.

Καλώς ήρθα στο Mame.gr λοιπόν, Σπύρος λέγομαι, και έχω γνωρίσει και τον Vag παίζοντας Kick Off 2. :)
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Καλώς το παιδί! :D Χαιρόμαστε ΚΑΡΓΑ που σε έχουμε μαζί μας! :)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

abyss έγραψε:Καλώς ήρθα στο Mame.gr λοιπόν, Σπύρος λέγομαι, και έχω γνωρίσει και τον Vag παίζοντας Kick Off 2. :)
Καλώς ήρθες Σπύρο!
Παιδιά, ο Σπύρος είναι από τους καλούς παίκτες του Kick off 2, δηλαδή από αυτούς τους 4 έλληνες που μπορούν να νικήσουν οποιονδήποτε.
Και έχει φτιάξει και ωραία πραγματάκια (και παιχνίδια) στη σελίδα του: http://www.paraschis.gr/indexgr.php ή http://www.paraschis.gr στα αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ξέρουμε ποιός είναι ο Σπύρος Π. , τυχαίνει να τον διάβαζα κάποτε στο PCM :)
Καλώς ήρθες στο forum Σπύρο, ελπίζω να σε ακούμε συχνά! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Ωωω επιστροφη στο χωρο του εγκληματος ε ?? :wink:

Πιστος αναγνωστης σου, στο PCM, σε καλωσοριζω με τη σειρα μου εδω και διατυπωνω και μια ενσταση - Γιατι το Equilib ειναι τοσο δυσκολο ??? :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Nemo έγραψε: Δεν πρεπει παραγνωριζουμε
- οτι ειναι το μονο ελληνικο περιοδικο με μονιμη στηλες/καλυψη της emulation scene οπως και του χωρου του retrogaming απο πολυ παλια ,και αρκετοι πρωτογνωρισαν*** το M.A.M.E
μεσα απο το συγκεκριμμενο περιοδικο .

***
Μιλαμε για το 98(πρωτη σχετικη αναφορα του pcmaster) οταν ακομα dialup 33.6 συνδεση ειχαν πανω κατω οσοι εχουν adsl σημερα .
:roll:
Για την ακρίβεια Οκτωβριος του 97 , στο τεύχος 88 του PCMaster 97-
,και όχι 98 :oops: (ας πρόσεχα) .


abyss έγραψε: Και, αν θυμάμαι καλά, το εν λόγω άρθρο το είχα γράψει εγώ.

Καλώς ήρθα στο Mame.gr λοιπόν, Σπύρος λέγομαι, και έχω γνωρίσει και τον Vag παίζοντας Kick Off 2. :)
Εικόνα
Εικόνα

Καλώς ήρθατε Κ. Παρασχη . :D

:offtopic:
(αν και θεωρώ ακόμα καλύτερη την στήλη που γράφατε μαζί με τον Meftah και τεστάρατε επι τόπου τα μηχανήματα .........)
:offtopic:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nemo την 22 Απρ 2006 14:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εκείνη την εποχή παιδιά η Gameland είχε ακόμη το όνομα: Whacker's Arcade Page και βρισκόταν ακόμη σε ένα τοπικό server της Compulink στην Καλαμάτα με ταχύτητα 128Kbps. Τότε ΟΛΑ τα νέα updates είχαν και links για τα αντίστοιχα roms... Όχι όπως τώρα... :?
Δείτε το Whacker's Arcade Page όπως ήταν τότε! :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
abyss
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Απρ 2006 12:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abyss »

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα, δεν το περίμενα!

Διαβάζοντας το περί ου ο λόγος άρθρο που ανέβασε ο Nemo, μπορώ να παρατηρήσω πολλά πράγματα:

- Στο άρθρο αναφέρεται ότι το περιοδικό θα έβαζε στο cd του roms! Είχα πολλές αντιρρήσεις για το θέμα, καθ' ότι εντελώς παράνομο. Η προσθήκη που αναφέρει ότι στο συνοδευτικό cd περιέχονται roms δεν έχει γραφτεί από μένα. Ευτυχώς εδώ είμαστε Ελλάδα και κάποια πράγματα δε μαθαίνονται παραέξω. Σε ένα τεύχος νομίζω ότι είχε μπει η πλήρης συλλογή των roms του MAME (κάπου 800 roms τότε)!!!.

- Το άρθρο μου φαίνεται πολύ βαρετά γραμμένο.

- Αν θυμάμαι καλά, είχα γράψει κάποια πράγματα και για άλλους εξομοιωτές - απ' αυτά θυμάμαι σίγουρα τους Callus και Rage. Για το Rage μάλιστα είχα γράψει κι ένα front-end που το ονόμασα "Orgilos" και το είχα βάλει στο CD του PC Master. Ήταν το μοναδικό πράγμα που είχα φτιάξει ποτέ σε Delphi.

- Δε νομίζω ότι αυτό το άρθρο ήταν η πρώτη αναφορά στο MAME σε ελληνικό περιοδικό πληροφορικής. Νομίζω ότι ο Ν. Δήμου στο RAM είχε γράψει λίγο νωρίτερα γι' αυτά. Πάντως, είχα προτείνει στο Βαγγέλη τον Κράτσα να γράψω ένα άρθρο για το MAME κάποιους μήνες νωρίτερα, αλλά το έφαγε (προσωρινά) η μαρμαγκα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος, γέρος άνθρωπος είμαι πια.

- Το e-mail μου! abyss@matrix.kapatel.gr - ο πρώτος μου provider. Νοσταλγία :)




Τώρα. σχετικά με τη στήλη που έγραφα με τον David Meftah... καλή ιδέα ήταν, αλλά η εκτέλεση είχε πάρα πολλά κενά. Τελικά όπως έβγαινε νομίζω ότι ήταν μια ανούσια στήλη. Θα προτιμούσα να πηγαίναμε σαν υποτιθέμενα άσχετοι από υπολογιστές πελάτες στα μαγαζιά και να αξιολογούσαμε την εξυπηρέτηση του καθενός (σε επίπεδο γνώσεων, ευγένειας, σαφήνειας κλπ)

Και, για να μη ξεχάσω και την ερώτηση του paspartoo... όχι και δύσκολο το Equilib! Καλά, για να είμαι ειλικρινής, στην πορεία μου προέκυψε να είναι πολύ μεγάλο το sprite του παίκτη σε σχέση με το ύψος της πίστας, αλλά ήταν αργά για αλλαγές (και μου άρεσε πολύ το ελικόπτερο του Blood Money για να το αλλάξω). Υποθέτω βέβαια ότι θα μπορούσα να του ανεβάσω την ανάλυση αφήνοντας τα γραφικά στο ίδιο μέγεθος και ταυτόχρονα να αυξήσω την ταχύτητα για να υπάρχει κάποια ισορροπία στο gameplay... αλλά έτσι η ήδη μικρή διάρκειά του θα γινόταν ακόμα μικρότερη.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

abyss έγραψε:...- Δε νομίζω ότι αυτό το άρθρο ήταν η πρώτη αναφορά στο MAME σε ελληνικό περιοδικό πληροφορικής. Νομίζω ότι ο Ν. Δήμου στο RAM είχε γράψει λίγο νωρίτερα γι' αυτά. Πάντως, είχα προτείνει στο Βαγγέλη τον Κράτσα να γράψω ένα άρθρο για το MAME κάποιους μήνες νωρίτερα, αλλά το έφαγε (προσωρινά) η μαρμαγκα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος, γέρος άνθρωπος είμαι πια...
Πράγματι ο Ν. Δήμου είχε γράψει το 1ο άρθρο στα Ελληνικά για τα emulators (πιο συγκεκριμένα για το MAME, με λίγες αναφορές σε κάποια single game emulators της εποχής). Νομίζω πως είχε συμβεί κάποια στιγμή γύρω στο 1996 αυτό, όταν ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε τι θα πει εξομοίωση.
Ήταν και ο βασικός λόγος να "ανεβάσω" τη σελίδα μου τότε... επειδή δεν μπορούσες εύκολα να βρεις roms & emulators παρά σε πολύ λίγα sites στον κόσμο. Του είχα στείλει και email τότε... :)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

abyss έγραψε: Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα, δεν το περίμενα!
Αυτό έλειπε ....
------------------------------------------------------------------------------------
abyss έγραψε:* Σε ένα τεύχος νομίζω ότι είχε μπει η πλήρης συλλογή των roms του MAME (κάπου 800 roms τότε)!!!.
PC Master, Σεπτέμβριος 1999.

------------------------------------------------------------------------------------
abyss έγραψε: **Το άρθρο μου φαίνεται πολύ βαρετά γραμμένο.
abyss έγραψε: , γέρος άνθρωπος είμαι πια.
------------------------------------------------------------------------------------
abyss έγραψε: *** Αν θυμάμαι καλά, είχα γράψει κάποια πράγματα και για άλλους εξομοιωτές - απ' αυτά θυμάμαι σίγουρα τους Callus και Rage. Για το Rage μάλιστα είχα γράψει κι ένα front-end που το ονόμασα "Orgilos" και το είχα βάλει στο CD του PC Master. Ήταν το μοναδικό πράγμα που είχα φτιάξει ποτέ σε Delphi.
PC Master Ιουλιος-Αυγουστος 98
Orgillos_v0.9.zip

-----------------------------------------------------------------------------------
abyss έγραψε: **Δε νομίζω ότι αυτό το άρθρο ήταν η πρώτη αναφορά στο MAME σε ελληνικό περιοδικό πληροφορικής. Νομίζω ότι ο Ν. Δήμου στο RAM είχε γράψει λίγο νωρίτερα γι' αυτά. Πάντως, είχα προτείνει στο Βαγγέλη τον Κράτσα να γράψω ένα άρθρο για το MAME κάποιους μήνες νωρίτερα, αλλά το έφαγε (προσωρινά) η μαρμαγκα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος, γέρος άνθρωπος είμαι πια.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Whacker έγραψε:
abyss έγραψε:...- Δε νομίζω ότι αυτό το άρθρο ήταν η πρώτη αναφορά στο MAME σε ελληνικό περιοδικό πληροφορικής. Νομίζω ότι ο Ν. Δήμου στο RAM είχε γράψει λίγο νωρίτερα γι' αυτά. Πάντως, είχα προτείνει στο Βαγγέλη τον Κράτσα να γράψω ένα άρθρο για το MAME κάποιους μήνες νωρίτερα, αλλά το έφαγε (προσωρινά) η μαρμαγκα. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος, γέρος άνθρωπος είμαι πια...
Πράγματι ο Ν. Δήμου είχε γράψει το 1ο άρθρο στα Ελληνικά για τα emulators (πιο συγκεκριμένα για το MAME, με λίγες αναφορές σε κάποια single game emulators της εποχής). Νομίζω πως είχε συμβεί κάποια στιγμή γύρω στο 1996 αυτό, όταν ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε τι θα πει εξομοίωση.
Ήταν και ο βασικός λόγος να "ανεβάσω" τη σελίδα μου τότε... επειδή δεν μπορούσες εύκολα να βρεις roms & emulators παρά σε πολύ λίγα sites στον κόσμο.


Σχετικό άρθρο είχε και στο Computer & Software τευχος 8/96 1η Μαιου-
(το θυμάται κανείς το C&Software ?? <<μετεξελίχθηκε>> στο Chip)
και μάλιστα στο Cd περιείχε emulators και νομίζω και κάποιες Gboy Roms.

Τώρα αν αρχίσουμε για το παλαιότερο άρθρο-αναφορά σχέτικο με emulation -και όχι σε σχέση με το M.A.M.E -σε ελληνικό περιοδικό πληροφορικής θα μπορούσαμε να φτάσουμε π.χ. στο αξέxαστο
Pixel και τον εξομοιωτή το C64 για Amiga απο την Readysoft (David
Foster και Randy Linden ),ο οποίος Randy Linden ήταν συνδημιουργός και του bleem! ή σε στους Pc εξομοιωτές για Amiga ή ΑtariST (Transformer ,PCDitto), και πάει λέγοντας ...

Και λέγοντας Bleem , θυμήθηκα ενα σχετικό email που είχα στείλει στον Κ.
Παράσχη -που αφορούσε την πρώτη beta του Bleem που είχε διαρεύσει .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
abyss
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Απρ 2006 12:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από abyss »

Nemo έγραψε:
PC Master Ιουλιος-Αυγουστος 98
Orgillos_v0.9.zip

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Whacker έγραψε: Πράγματι ο Ν. Δήμου είχε γράψει το 1ο άρθρο στα Ελληνικά για τα emulators (πιο συγκεκριμένα για το MAME, με λίγες αναφορές σε κάποια single game emulators της εποχής). Νομίζω πως είχε συμβεί κάποια στιγμή γύρω στο 1996 αυτό, όταν ο περισσότερος κόσμος δεν ήξερε τι θα πει εξομοίωση.
Ήταν και ο βασικός λόγος να "ανεβάσω" τη σελίδα μου τότε... επειδή δεν μπορούσες εύκολα να βρεις roms & emulators παρά σε πολύ λίγα sites στον κόσμο.
Σχετικό άρθρο είχε και στο Computer & Software τευχος 8/96 1η Μαιου-
(το θυμάται κανείς το C&Software ?? <<μετεξελίχθηκε>> στο Chip)
και μάλιστα στο Cd περιείχε emulators και νομίζω και κάποιες Gboy Roms.
Και λέγοντας Bleem , θυμήθηκα ενα σχετικό email που είχα στείλει στον Κ.
Παράσχη -που αφορούσε την πρώτη beta του Bleem που είχε διαρεύσει .
Ευχαριστώ για το upload του Orgilos... μια χαρά front-end είναι (και υποθέτω ότι πρέπει να το θεωρήσω exclusive PC-Master software)!

Χαίρομαι που υπάρχουν εδώ τόσοι γνώστες του κόσμου της εξομοίωσης. Εγώ είχα πρωτογράψει στο PC Master κάπου τους πρώτους μήνες του 97 και είχα προτείνει ένα άρθρο για το MAMΕ τότε.

Τι ακριβώς έλεγε το e-mail που είχες γράψει σε αυτόν τον κ. Παράσχη για το διάσημο leaked beta του Bleem;
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Διόρθωση σε προηγούμενο post μου: ΜΑΜΕ το 1996 δεν υπήρχε... Μη παρεξηγείτε, γέρος άνθρωπος... :lol: 8) :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση