ΑDAWARE FOUND!!!

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Όταν λέω έγχρωμο , εννοώ κανονικό έγχρωμο.
Έπαιζα από 8 ετών όταν με πήγαινε ο πατήρ μου στο λούνα πάρκ στη Σαλαμίνα.(Θεσσαλονίκη)
Το αγαπημένο μου ήταν το super bug.(b/w)
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

To πρώτο game που έπαιξα, ήταν το Space Invaders (με έγχρωμες ταινίες). Δούλευε (τότε) με τάλιρο(!). Ήμουν 10 και εμένα με πήγε πρώτη φορά ο πατέρας μου. :)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για εμένα ήταν το 1979 κάποιο με τουβλάκια (Super Breakout μάλλον?)
Ήμουν τότε 6 ετών. Το μηχάνημα έπαιρνε όντως τάλληρα και βρισκόταν σε ένα καφενείο που απείχε 5 τετράγωνα από το σπίτι μου (ολόκληρο ταξίδι δηλαδή για τον μικρό Maddog...πήγαινα και μόνος μου μάλιστα, κρυφά γιατί θα με σκότωνε ο πατέρας μου αν το μάθαινε!)
Ακόμα θυμάμαι μια φορά που ξόδεψα το (μυθικό για 6χρονο τότε!) ποσόν των 65 δραχμών σε τάλληρα στο συγκεκριμένο, μιλάμε για μεγάλο κόλλημα... :D
Ah, the memories...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Να και μερικές φωτογραφίες από πλακέτες των παιχνιδιών εκείνης της εποχής....αχχχχ!

http://www.andys-arcade.net/personal/bronzeage/
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

κκκ

Δημοσίευση από Badge »

Πώς φαίνεται ότι ηλικιακά εγώ κι ο Maddog είμαστε τακίμια χεχε. Κι εμένα το Breakout ήταν το πρώτο μου, και ακριβώς δίπλα του το Space Invaders. Έγχρωμες λωρίδες και τα σχετικά. Θυμάμαι ότι μετά βίας κατάφερνα να χειριστώ το spinner του Breakout (υπερβολικά μεγάλο για το χέρι μου), και μου είχε μείνει η απορία γιατί στο καλό δεν το αντικαθιστούσαν με ένα μοχλό να μπορώ να παίζω πιο άνετα.

Τις γερές περιουσίες σε μέταλλο (δεκάρικα θυμάμαι) τις έχωνα στο καράβι κάθε φορά που ταξιδεύαμε. ΣΑΠΦΩ, ΑΛΚΑΙΟΣ, ΟΜΗΡΟΣ. Εκεί πρωτοανακάλυψα τη μαγεία των Donkey Kong (γοριλάκι το λέγαμε), Karate Champ VS, Amidar και Nibbler... Ah, those were the days. Little old Badge growing up... sniff
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

μια απ'τα ιδια...του κλεβα ταληρα απο το παντελονι οταν κοιμοταν και βουρ για το tivoli στο Φαληρο...απορω πως δεν εχω συνδεσει τα coin ops με το ξυλο που ετρωγα τοτε...κανονικα δεν θα πρεπε να ειμαι εδω :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Είχα πάει και εγώ στο Tivoli μια φορά. Έπαιζα (ΜΟΝΟ) Ms PacMan. :P
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

χεχε...ειχε ενα καλο με υποβρυχια που εβαζες τη μουρη σου σε κατι διοπτρες για να δεις ... αλλα ηταν ψηλα και για να φτασω εκλεβα ενα σκαμνακι που ειχαν στη διπλανη αιθουσα που επαιζαν εκεινο το παιχνιδι με το τραπεζι που εβγαζε αερα και χτυπαγες ενα "καπακι" κλπ κλπ...και αλλες φαπες απο κει...πολυ σκληρα τα πρωτα χρονια των coin-ops στην Ελλαδα :?
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Χα χα χα χα, ΝΑΙ ΝΑΙ!!! το θυμάμαι!!!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση