GP2X κανείς;;;

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Να 'σαι καλά φίλε μου. :wink: Το έψαξα πολύ το θέμα και κατέληξα σε Transcend 4GB που δεν είναι HDSC και είναι ταχύτατη (150x-22.5Μb/sec αν δεν απατώμαι).Περιμένω να μου έρθει μαζί με ασορτί card reader Transcend. :wink: Μετά βλέπουμε.Με το 4.00 θα πάρω και μια 8gb για ταινίες και..gg :P

Σήμερα το απόγευμα μου ήρθε το GP.Σαν value pack που ήταν,το πακέτο περιείχε:καλώδιο usb,ακουστικά,λουράκι για τη συσκευή,μαλακό pouch με λουράκι και μια τετράδα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες Ni-Mh 2500mAh παρακαλώ!!!(no name αλλά την δουλειά τους θα την κάνουν άψογα).

Πρώτες εντυπώσεις:ποιότητα μια χαρά(8/10),πανάλφρο(9/10),πανέμορφο και στις σωστές διαστάσεις(9/10),η οθόνη τα σπάει(ε εντάξει δεν είναι και σαν του Psp)(9/10),ο ήχος καλός αλλά όχι πολύ δυνατός(8/10).

Οι μόνες μου ενστάσεις είναι οι εξής:
1)Οι μπαταρίες μπαίνουν/βγαίνουν πολύ δύσκολα.Ξενυχιάστηκα :?
2)..και σημαντικότερο,τις μπαταρίες κυριολεκτικά τις ΠΙΝΕΙ!Έπαιξα 40 λεπτά με duracell plus και finito La musica...Τώρα θα δοκιμάσω και τις bundled να δω τι παίζει.Λογικά θα είναι καλύτερα λόγω διαφορετικού τύπου και μικρότερου voltage (1.2V έναντι 1.5V).

Επίσης πήρα και την hardcase (recommended) και αντάπτορα για ρεύμα (αν και μου στείλαν κατά λάθος για psp :evil: :evil: ).

Ελπίζω τώρα με την εξεταστική να καταφέρω να αφιερώσω λίγο χρόνο...Αυτό που με απασχολεί είναι το θέμα της αυτονομίας,αν και θα έρθω σε ασφαλή συμπεράσματα το βράδυ που θα λιώσω με τις άλλες μπαταρίες.Αν υπάρξει κάτι,σκέφτομαι να επενδύσω σε ένα καλό σετ 2700mAh επαναφορτιζόμενες νικελίου με έναν καλό φορτιστή(σε λογικά λεφτά)..

Είδομεν...

Όσον αφορά τα παιχνίδια τώρα...
Ωραία παιχνιδάκια και τα 4 (5 θα έπρεπε να ήταν αλλά το ένα δεν το φορτώνει... :roll: ).
Έπαθα πλάκα με το demo του Payback (το οποίο είναι ουσιαστικά κόπια του GTA 2 αλλά σε full 3D γραφικά).Δεν ήξερα ότι το μηχάνημα είχε τέτοιες δυνατότητεσ γραφικών,νόμιζα ότι περιορίζονται σε καθαρά 2D εφαρμογές.

Έχοντας πει όλα αυτά,σας αφήνω στην ησυχία σας και πάω να λιώσω!!!

cheers!
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Πολλές με γειές και καλό λιώσιμο λοιπόν! :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Σε ευχαριστώ.

2-3 σημεία που έχω να προσθέσω:
1)Οι μπαταρίες που υπήρχαν στο κουτί μπαίνουν κανονικά στο battery bay.Μάλλον οι Duracell είναι ελάχιστ μακρύτερες
2)Όσον αφορά την κατανάλωση ενέργειας,δοκίμασα τις προαναφερθείσες μπαταρίες και πάλι έγιναν τροφή στα χέρια του ανελέητου GP2X.Διάβασα ,όμως,στο User's guide ότι πρέπει να φορτιστούν πριν χρησιμοποιηθούν οπότε έκανα πατάτα.Εξάλλου έπρεπεν να ξέρω καλύτερα-οι μπαταρίες νικελίου μέρα με την ημέρα δημιουργούν shorts στο εσωτερικό τους και μετά από καιρό..πάπαλα.

Όπως και να έχει,μόλις παρήγγειλα έναν ωραιότατο φορτιστή Powerex/Maha με το αντίστοιχο σετ 2700mAh Ni-Mh γιατί δε μπορώ να είμαι με την ψυχή στο στόμα...Άμα λάχει κάνω και ενα discharge/charge τις μπαταρίες του κουτιού και θα έχω 4 σετάκια να αλλάζω.

Ας λύσω πρώτα αυτά τα προβληματάκια και μετά θα αρχίσω να ψάχνομαι για emulators κλπ κλπ...

Ο Θεός βοηθός.

σημείωση:συνειδητοποίησα ότι έχω ήδη ρίξει πολύ χρήμα στο συγκεκριμένο μηχάνημα.(σύνολο 300Ε :shock: :shock: :shock: ).Ελπίζω να αποδόσει και να με βγάλει ασπροπρόσωπο... :roll: :shock:
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Για να τα πάρουμε με την σειρά λοιπόν...

Πολύ καλά έκανες και πήρες 4άρα μνήμη καθώς αυτές των 2GB κρίνονται ως ανεπαρκείς για χρήση με παιχνιδομηχανές και ειδικά με το GP2X που έχει ένα πλήθος εφαρμογών και emus να του ταΐσεις.

Οι μπαταρίες που εμπεριέχονται δεν είναι noname απλά έχουν την στάμπα της GPH και θεωρητικά είναι φτιαγμένες ειδικά για αυτό. Εάν τις φορτίσεις πλήρως θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά με τις όποιες απλές έχεις χρησιμοποιήσει έως σήμερα, τις οποίες τις καταπίνει σαν στραγάλια. Η λεπτομέρεια ότι σου δίνει 2 σετ μπαταριών (4 συνολικά), θεωρητικά δεν θα σε αφήσει ποτέ άδειο αφού όση ώρα παίζεις με το ένα ζευγάρι, θα φορτίζεις το άλλο. Όντως είναι κάτι τι πιο μικρές από τις άλλες, οπότε καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς μόνο αυτές για να μην φθαρούν τα μεταλλικά στην υποδοχή των μπαταριών. Πάντως και 2700 που πήρα άλλης εταιρείας, μάλλον δείχνουν να αποδίδουν λιγότερο από τις δικές του.

Το hardcase είναι πολύ καλή αγορά και απαραίτητη. αντάπτορα δεν έχω μιας και έτσι χάνεται η έννοια της φορητότητας.

Για την ποιότητα κατασκευής, είμαι και εγώ ευχαριστημένος, αλλά μετά από πολλές ώρες ενασχόλησης και με το GP2X και με το PSP, πρέπει να δηλώσω ότι αυτή του PSP είναι σαφώς ανώτερη και άνευ συγκρίσεων τελικά. Δεν γνωρίζω για το F200 τί λέει, αν και αν δεν κάνω λάθος τα χαρακτηριστικά τους είναι τα ίδια. Το χειριστήριο, είναι σαφώς καλύτερο από το απλό σταυρόνημα (τεσσάρων διευθύνσεων αντί των 8 + 1) αν και μία έκδοση και με τα δύο (όπως του PSP) θα ήταν κουκλί. Πάντως η οθόνη αφής πρέπει να είναι τζαμάτη για adventures...

300 ευρώ σύνολο, πολλά μου φαίνονται και νομίζω ότι έκανες μάλλον κάποιες υπερβολικές αγορές. Αλλά από την άλλη κάπου εκεί σταματάνε και τα έξοδα του (άντε καμιά μεγαλύτερη μνήμη αργότερα), αφού όλα τα υπόλοιπα είναι for free... Βρες τους emus και άρχισε να το ταΐζεις... πεινάει το καημένο, δεν το ακούς; :lol:

Ωπ μην ξεχάσω, καλορίζικο, καλοτάξιδο και καλό λιώσιμο... (καλώδιο για την ΤιΒι πήρες; το τρίμετρο το καλό έτσι;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Aμ το ακούω, δεν το ακούω...?
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντησή σου...

Σήμερα λοιπόν μου ήρθε ο φορτιστής με τις μπαταρίες.Τις φόρτισα και χρησιμοποίησα το ένα ζευγάρι στο GP2X.Μου πήρε περίπου 2.5-3 ώρες (που περιελάμβαναν 1 ώρα file managing + περίπου 1.5 ώρα gaming) για να μου ανάψει κόκκινο λαμπάκι.Καλά είναι,δε λέω...Ελπίζω να κυμαίνονται εκεί και οι χρόνοι καθαρού gaming(αν και λογικά θα είναι λίγο λιγότερο..ε?)..
Τελοσπάντων τώρα έχω αφήσει τις "μαμά" μπαταρίες να φορτίσουν over night για να αναστηθούν κι αυτές και να περάσουν από την αρμόζουσα δοκιμασία. :P

Όσο για τα χρήματα που έδωσα ,βγαίνουν τόσα συνολικά (μαζί με φορτιστή,4άδα μπαταρίες,θήκη,καλώδιο ρεύματος,4GB μνήμη και card reader.)Πιστεύω ότι επι μέρους το κάθε εξάρτημα είχε καλή τιμή (εκτός από την κάρτα που θα μπορούσε να είχε κανένα 10άευρω φθηνότερα).Απλά έγιναν τα έξοδα όλα μαζί.Γι αυτό μου κακοφάνηκε.. :roll: Και μάλλον δε θα μπορούσα να κάνω χωρίς καποια από αυτα (άντε ίσως θα μπορούσα να αφήσω απ'έξω το καλώδιο ρεύματος)

Α όσο για το καλώδιο tv δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου.Προτιμώ να το έχω καθαρά hand held-τουλάχιστον στην αρχή.Αν σκεφτώ κάτι τέτοιο κάποτε,ίσως ένα cradle είναι ό,τι πρέπει.Δεν είναι και τόσο ακριβό εξάλλου- γι αυτά που προσφέρει...

Από παιχνίδια ακόμα δεν είχα χρόνο να το ψάξω στο internet κλπ για καλά πράγματα..Εξαλλου δε μου έχει έρθει ακόμα και η SD card.Ανακάλυψα όμως ότι είχε κάποια παιχνιδάκια στο CD του πακέτου(για την ακρίβεια 130MB περίπου).Τα περισσότερα δεν μου κίνησαν το ενδιαφέρον αλλά κάποια είναι όλα τα λεφτά.Το τρελό λιώσιμο έπεσε στο FloboPuyo που ήταν προεγκατεστημένο στην built in μνήμη.Μούδιασε το χέρι μου... :P
Που να βάλω δηλαδή και κανένα Marvel vs. Capcom ή 1945 Strikers... :twisted: Χαμός στην άσφαλτο.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου ,επίσης...Καλό λιώσιμο σε όλους μας!!!
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Λοιπόν...πήρα και την κάρτα.

Έψαξα λίγο από εδώ κι από εκεί,αλλά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω για να βάλω emulator/game να παίξει.Κάποιες οδηγίες κανένας..?Γιατί έχω χαθεί εντελώς... :cry: :roll:
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
a6n0rma1
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008 21:14

Δημοσίευση από a6n0rma1 »

Πές αναλυτικά ποιόν emulator θές και θα σου προτείνουμε οδηγίες. Υπάρχουν emulators για Mame, Nintendo, Sega, Sony κλπ...Πιό αναλυτικά κοίτα http://wiki.gp2x.org/wiki/Emulators...Αν θές πεαραιτέρω infos ρώτα. Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένους τους περισότερους απο αυτούς τους emulators και μου δουλεύουν κανονικά. Καλό ψαχούλεμα!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Κάνε και μία βόλτα από:
ΕΔΩ :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Μάλιστα... δύο νέα έχουμε αυτή την εβδομάδα για το GP2X και αμφιβάλω εάν μπορεί να πει κανείς ότι είναι ευχάριστα.

Πρώτον, "έπεσε" το αγαπημένο μέρος που κάναμε τα "ψώνια" μας για τα διάφορα καλούδια της κονσόλας. Τώρα εάν είναι ένα προσωρινό παρκάρισμα μέχρι να ανανεωθεί η χρήση του domain ή κάτι πιο μόνιμο, απλά μένει να διαπιστωθεί.

Δεύτερον, η κυκλοφορία νέου firmware για το FX100 η οποία είναι η 4.0.0. Έχει κυκλοφορήσει εδώ και λίγες ημέρες στο γνωστό μέρος αλλά... αλλά μάλλον δεν θα σας συνιστούσα να ασχοληθείτε άμεσα μαζί του αφού δείχνει να μην έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις στον κόσμο που το δοκίμασε. Αναφέρουν χαρακτηριστικά ότι "ψαλιδίζει" κάποιες χρήσιμες λειτουργίες/επιλογές (π.χ.: file explorer / access NAND memory / samba, ftp and telnet options κλπ), έχει αντιστρέψει τα δύο κανάλια του ήχου (το δεξί στα αριστερά και αντίστροφα), ενώ οι μισοί αναφέρουν ότι στο νέο firmware ο ήχος παίζει καλύτερα, κάποιοι αναφέρουν ότι αντιμετωπίζουν προβλήματα :roll: Το περιβάλλον είναι ίδιο με αυτό του FX200 που μάλλον αποτελεί την βάση για αυτό το firmware και το Utility / Help menu από όσο γνωρίζω έχει πάει εκδρομή. Η υποστήριξη για κάρτες SDHC είναι ένα από τα ατού, αλλά κάποιες από τις παλιές παύουν να αναγνωρίζονται. Κάποιοι emulators αναφέρουν ότι τρέχουν πιο γρήγορα όπως ο PicoDrive και ο SquidSnes ενώ άλλοι γκρινιάζουν ότι ο PocketSNES δεν μπορεί να βρει τις roms... Το γενικό κλίμα αυτή την περίοδο δείχνει να είναι σαφώς ενάντια στην αναβάθμιση σε αυτή την έκδοση και οι περισσότεροι προτείνουν την 3.0.0 ή την 2.1.1 ως καλύτερες και πιο χρηστικές. Εγώ θα παραμείνω στην 3.0.0 για την ώρα μέχρι να κυκλοφορήσει κάποια καλύτερη/διορθωτική έκδοση. Οι αγαπημένοι μου emus δουλεύουν μία χαρά οπότε αφού δουλεύει γιατί να το αναβαθμίσω σε κάτι που πολλοί ισχυρίζονται ότι είναι χειρότερο;

Τέσπα, εάν κάποιος από εδώ το έχει δοκιμάσει πλήρως και μπορεί να μας ενημερώσει σχετικά ας το κάνει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Η περίπτωση α) του προηγούμενου δημοσιεύματος δεν ισχύει πια... ήδη το "κατάστημα" άνοιξε ξανά τις πόρτες του και είναι έτοιμο να σας υποδεχτεί. :wink: :ok:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ Firmware 4.0.0 (F100) ή 4.0.2 (F200).

Βγήκε νέα έκδοση για το firmware που καλύπτει και το F100 αλλά και το F200. Είναι η 4.1.0 και προσθέτει διάφορες νέες λειτουργίες ενώ παράλληλα διορθώνει και κάποια παλαιά σφάλματα.

Περισσότερα αλλά και τα firmware updates θα τα βρείτε:

Firmware 4.1.0 for F-100

Firmware 4.1.0 for F-200

Το απαραίτητο Firmware 4.0.2 for F-200
--------------------------------------
4.1.0 Firmware Update Information
--------------------------------------
1. Player Functions
- E-book
* L/R button enables next/previous page
* Pressing A button +L/R button or A button + left/right D-pad button enables moving backward/forward 1,000 lines of text.
- Photo Viewer
* Set as background function and button added. Users can set as background any photo they choose by pressing the button from the Photo Viewer menu.
(Default background can be restored from Settings>System)
* Fit to screen mode added.
* Image resolution information viewing added. (Press A button while in menu)
- Music/Movie Player
Status bar and volume control can be adjusted through touch and drag
- Movie Player
* Change screen resolution button added
* Key Lock function added (A+L buttons simultaneously, toggles lock/unlock)
- Music Player
* Hold & key lock function changed to A+L buttons
* Mono sound problems resolved
2. Other functions
- Volume control
* Fixed volume control problem - smoother volume control
- direction key input speed enhanced
* Enhanced the input speed of direction keys in menus and players.
- Fixed direction key error when more than 2 directions are simultaneously pressed.
- Touch and drag function enhanced to work more smoothly. Αφορά μόνο το F200
Οδηγίες αναβάθμισης:
1. Download the firmware file
2. Decompress file and place files in the root of the SD card.
3. Turn on GP2X while holding down Select+Home
4. Firmware upgrades itself.
*Firmware 4.0.2 should exist on GP2X (μόνο για το F200 ή 4.0.0 για το F100). If not, upgrade to 4.0.2 before updating to 4.1.0
※ Make sure you have enough battery or use the AC adapter while upgrading the firmware. If the power goes out while upgrading, it may damage the system.
Warning: Do not update to 4.1.0 unless your GP2x already has 4.0.0 or 4.0.2 on it. Current indications are that doing so will turn your handheld into an expensive brick.

Flashing your firmware is DANGEROUS due to broken NAND drivers, read Orkie's post here. He talks about downgrading, but this applies for "upgrading", too. Yes it should work several times, but it will brick your GP2X sooner or later if you do it too many times.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Για την ιστορια να πω πως το handheld υποστηριζει την εξομοιωση και του PC-98
http://archive.gp2x.de/cgi-bin/cfiles.c ... ,0,71,1966
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Μπλα μπλα... Νέο firmware για το GP2X F200 έκδοση 4.1.1.

*Firmware 4.0.2 should exist on GP2X. If not, upgrade to 4.0.2 before updating to 4.1.1

Κάντε βόλτα για το DL από ΕΔΩ

Τα καθέκαστα:
Firmware 4.1.1 for F-200
Firmware 4.1.1 for use only in the F-200 is released to the public.
This version does not work for GP2X F-100 consoles.

--------------------------------------
4.1.1 Firmware Update Information
--------------------------------------

1. Player Functions
- E-book
* Left/Right button enables next/previous page
* Pressing A button +L/R button or A button + left/right D-pad button enables moving backward/forward 1,000 lines of text.
- Photo Viewer
* Set as background function and button added. Users can set as background any photo they choose by pressing the button from the Photo Viewer menu.
(Default background can be restored from Settings>System)
* Fit to screen mode added.
* Image resolution information viewing added. (Press A button while in menu)
- Music/Movie Player
Status bar and volume control can be adjusted through touch and drag
- Movie Player
* Change screen resolution button added
* Key Lock function added (A+L buttons simultaneously, toggles lock/unlock)
- Music Player
* Hold & key lock function changed to A+L buttons
* Mono sound problems resolved

2. Other functions
- Volume control
* Fixed volume control problem - smoother volume control
- direction key input speed enhanced
* Enhanced the input speed of direction keys in menus and players.
- Fixed direction key error when more than 2 directions are simultaneously pressed.
- Touch and drag function enhanced to work more smoothly.
- Fixed the backlight problem on the left side of LCD screen.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Δυστηχως τα <<μαντατα>> δεν ειναι καθολου καλα ... :(

[quote=EvilDragon]Well, I can confirm it's official as it is.
The GP2X F200 is discontinued. We tried talking to GPH to continue manufacturing, as we currently have a high demand. And as the gp2x is slightly out-of-date, I'm sure it would be possible keeping the production costs low enough to get a 99 Euro retail price which would make a huge sale...
Προελευση ειδησης
GPH decided it to be the other way. The gp2x is dead.[/quote]
:arrow:
Προελευση ειδησης
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Πωπω...
Τι κεραμίδα ήταν αυτήν Κυριακάτικα.... :cry:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση