Μe(a)ting....

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

10 σελίδες τη μέρα και είσαι okay! δεν είναι τίποτα...
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Olorin έγραψε:Παιδιά, sorry για την ακύρωση της τελευταίας στιγμής, αλλά μου ήρθε το μεσημέρι το χαρτί να παρουσιαστώ στον στρατό και τελικά δεν μπαίνω σε 3,5 μήνες (Αύγουστο) όπως μου είχαν πει αρχικά, αλλά σε... 10 μέρες!!!! :shock:
Με μένα συνέβη κάτι παρόμοιο:
Είχα κόψει την αναβολή μου ο ίδιος, ώστε να πάω στρατό Μάρτιο. Στην στρατολογία χάσανε το χαρτί και με έβαλαν και έκανα νέα αίτηση διακοπής της αναβολής, και ήταν πια να μπω Μάιο. Τα παραπάνω γίνανε επίσημα και μετά από συνεννόηση με συνταγματάρχη της στρατολογίας.
Μία μέρα του Μαρτίου, όταν γύρισα από τη δουλειά σπίτι, με πήραν τηλέφωνο από την αστυνομία και ακολούθησε ο εξ'ης γελοίος διάλογος:
- Τον κ. Δάσκαλο.
- Ο ίδιος.
- Σας παίρνουμε από την αστυνομία, ήρθε το χαρτί από τον στρατό και έπρεπε να είχατε παρουσιαστεί σήμερα.
- Χαχα, λάθος κάνετε. Είναι να παρουσιαστώ τον Μάιο.
- Όχι, όχι, αλήθεια! Ελάτε από δω να το δείτε, λέει ότι είναι για σήμερα.
- Δεν είναι δυνατόν.
- Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, γιατί και σε μας μόλις σήμερα ήρθε. Μπορείτε να παρουσιστείτε και αύριο.
- Ευχαριστώ, έρχομαι.

Έτσι έγινε με μένα.

Τέλος πάντων, σήμερα οι 12 μήνες λίγο είναι, δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις και τελειώνουν. Και Olorin, είναι όπως το λες. Μην το βλέπεις σαν χαμένο χρόνο, να το ευχαριστηθείς σα να είναι κατασκήνωση.
Προνόησε να πάρεις μαζί σου μερικά πράγματα γιατί για λίγες μέρες δεν θα μπορείς να αγοράσεις τίποτα ή να σου φέρουν τίποτα.
Εγώ προτείνω βαζελίνη (για τα άρβυλα), κέρινες ωτοασπίδες (πάρε 3-4 ζευγάρια, είναι 70 λεπτά), αρκετά ζευγάρια πάτους παπουτσιών, εσώρουχα (κατά προτίμηση τα κλασικά άσπρα), αθλητικές φανέλες, ένα μικρό σημειωματάριο που να χωράει στην τσέπη, αρκετές μικρές (αλλά γερές) κλειδαριές κι ένα handheld (που να μην είναι και πολύ ακριβό γιατί μπορεί να στο κλέψουν).
Και μια τελευταία συμβουλή: Το χαρτί λέει ότι μπορείς να παρουσιαστείς μέχρι τη δύση. Αν πας νωρίς, θα το μετανοιώσεις 100%. Αν πας πολύ αργά, τα ρούχα σου θα είναι τεράστια (δεν φαντάζεσαι) και το κρεβάτι σου θα είναι το χειρότερο. Πήγαινε φάε κάπου έξω για μεσημέρι, μετά για μια πορτοκαλάδα και αργότερα παρουσιάσου με το πάσο σου. Τις προηγούμενες μέρες όμως να έχεις κοιμηθεί όσο πιο πολύ μπορείς!
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NLS »

Vag, συμφωνώ 150% με τις συμβουλές σου. :)

Κατά σύμπτωση ΚΑΙ ΕΓΩ έκοψα την αναβολή μου (για την ακρίβεια... έβαλα βύσμα) ώστε να προλάβω Μάρτη γιατί είχα ήδη αποφοιτήσει Δεκέμβρη (ή ήταν Ιανουάριος) και για μέχρι Μάη δεν προλάβαινα να έχω βρει καμιά δουλεία, ενώ ήταν και TOO MUCH για διακοπές (5 μήνες!).

Αυτό οδήγησε στο να κάνω γενέθλια (30 Μάρτη) πολύ νέος, στο κέντρο (ήρθαν οι δικοί μου πάντως)... Μετά πέρασα ζόρικα (το που πήγα γαρ) αλλά ωραία... ευχαρίστως θα το ξανάκανα (απλά δεν ξέρω πόσα θα άντεχα).
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά...

Η αλήθεια είναι πως είχα σκοπό τις τελευταίες μέρες να συναντηθώ με όσους φίλους μου είχαν ήδη υπηρετήσει (εχμ, όλους δηλαδή...) για άντληση συμβουλών και οδηγιών, αλλά πλέον λόγω των συνθηκών, μάλλον θα περιοριστώ στις δικές σας...

Και πάλι,σας ξαναλέω, η θητεία δε με ενοχλεί τόσο...

Το θέμα της Πτυχιακής είναι που με έχει πανικοβάλει κατά κύριο λόγο (δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να περάσεις τις τελευταίες 10 μέρες σου ως πολίτης, γράφοντας στον υπολογιστή για 15+ ώρες τη μέρα κι έχοντας κι από πάνω το άγχος αν θα προλάβεις να τελειώσεις και αν θα μπορέσεις κατ'εέκταση να πάρεις πτυχίο...), αλλά και φυσικά ότι μου'ρθε λίγο ξαφνικό και με έπιασε εντελώς απροετοίμαστο...
NLS έγραψε:Αυτό οδήγησε στο να κάνω γενέθλια (30 Μάρτη) πολύ νέος, στο κέντρο (ήρθαν οι δικοί μου πάντως)... Μετά πέρασα ζόρικα (το που πήγα γαρ) αλλά ωραία... ευχαρίστως θα το ξανάκανα (απλά δεν ξέρω πόσα θα άντεχα).
Επειδή και στα δικά μου 26α γενέθλια (να υποθέσω πως πρέπει να αναβάλλω το πάρτι που σχεδίαζα στο σπίτι μου, ε???:oops:) θα είμαι υπερβολικά νέος ακόμα, αόρκιστος για την ακρίβεια (23 Μαΐου), ελπίζω τουλάχιστον να με αφήσουν να δω τον τελικό του Champions League... :(
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Βασικά, για να μην αγχώνεσαι για την πτυχιακή θα μπορούσες πολύ απλά: να κάτσεις κάτω και να την γράψεις από το να γυρνάς από το ένα φόρουμ στο άλλο και να κλαίγεσαι επειδή θα πας κατασκήνωση... :twisted:

Υπομονή... ο στρατός δεν είναι τίποτα την σήμερον ημέρα. Δεν έχεις ευθύνη για τίποτα παρά μόνο για τον εαυτό σου. Συμβουλές πολλές και ανάλογα με το που πας και ποιους έχεις να κάνεις, αλλά μία νομίζω είναι πάντα η καλύτερη, διαχρονικότερη και κλασσική... Να μην φαίνεσαι καθόλου (αν και για σένα κατανοώ είναι λίγο δύσκολο αυτό :)), ούτε για να καλό αλλά κυρίως για κακό. Σαν να μην υπάρχεις καθόλου. Κάνε τις υπηρεσίες σου, μην γκρινιάζεις σε κανέναν - ειδικά σε όσους είναι από πάνω - σύντομα θα ξεχάσουν ότι είσαι εκεί και θα ασχοληθούν με τίποτα κ...λόπαιδα που θα προκαλούν προβλήματα και εσύ θα έχεις απολυθεί πριν το καταλάβεις καλά - καλά.

Φρόντισε να περνάς όμορφα και ήρεμα, παρέα με αξιόλογους ανθρώπους γιατί είναι το τελευταίο σύνορο πριν την πραγματική ζωή. Μετά τον στρατό αρχίζουν τα δύσκολα (τώρα σου δίνω κουράγιο...;)).

Καλά να περνάς και πριν το καταλάβεις καλός πολίτης...
Α! και όταν έχεις πρόσβαση σε PC+internet, λέγε μας μια καλημέρα να ξέρουμε ότι είσαι καλά.
Εικόνα
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Και μια συμβουλή της τελευταίας στιγμής:
Πριν μπεις στο στρατόπεδο, να έχεις χέσει!
Σύμφωνα με τους ειδικούς γιατρούς (και δεν κάνω πλάκα), σε περιπτώσεις μεγάλου στρες, άγχους κ.λ.π. (που χωρίς λόγο έχουν οι περισσότεροι νέοι), οι στομαχικές λειτουργίες περνάνε στο background (Maddog επιβεβαίωσε αν το γνωρίζεις). Στον στρατό, σε αυτό συμβάλλει η κατάσταση της τουαλέτας των νέων (φαντάζομαι ιδιαίτερα των πολύ ψηλών, παρεμπιπτόντως). Για να καταλάβεις τί εννοώ, ο κουμπάρος μου ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ να πάει τουαλέτα για το χοντρό του μέχρι να ορκιστεί, όταν και πήγε σπίτι του!!! Κι εγώ σχεδόν το ίδιο (τηρουμένων των αναλογιών), έκανα δύο μέρες!!! Άλλο παράδειγμα, για να μη νομίζεις ότι σε δουλεύω, είναι σε περίπτωση πολέμου. Φαντάζεσαι δηλαδή να πολεμάς και να σου έρχεται να φύγεις για 10'; Δεν γίνεται, και γι αυτό ο οργανισμός από μόνος του συστέλλει τις στομαχικές λειτουργίες για όσο χρειάζεται.
Κάνε και ένα ζεστό μπάνιο να το φχαριστηθείς, γιατί δεν θα ξανακάνεις για κάμποσες μέρες (ή βδομάδες)...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

...αμα λεω οτι ειναι δυσκοιλιοι ανθρωποι οι μεταφραστες παιχνιδιων εχω αδικο ? :lol: :lol: :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Όσοι δεν ήρθατε χάσατε... περάσαμε καλά παρέα με φίλους αρχικά για καφέ και μετά για μάσα, δυστυχώς όχι όλοι μας...Nevermind, και το meating αρκετά καλό, αλλά η παρέα καλύτερη. Μου αρέσει που χωρίς να νοιαζόμαστε για τους γύρω μας, κουβεντιάζουμε φωνάζοντας λες και είμαστε μόνοι μας στον κόσμο... Γουστάρω όμως... Λέω να το καθιερώσουμε (αναλόγως τις δουλειές και τα τρεχάματα του καθενός μας) και να βγαίνουμε στάνταρ μία στο μήνα για τέτοιες φάσεις. Η retro-μάσα βραδιά της παρέας μας και ξεφεύγουμε από την καθημερινορουτίνα της ζωής μας. :wink:

Υ.Γ.: Πάλι εδώ είσαι Olorin, για τράβα να τελειώσεις την πτυχιακή σου και μη χαζεύεις...
:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Έτσι, έτσι,

περάσαμε υπέροχα και μιλήσαμε για πολλά καυτά θέματα όπως γυναίκες, κονσόλες, emulators, γυναίκες και πάλι κονσόλες.

Δεν κάναμε φασαρία, ξύλο κοντέψαμε να φάμε, αλλά τι να πεις όταν 5 νταγλάρια γκαρίζουν ποιός τολμάει να μιλήσει;

Η φάση της συνάντησης απερίγραπτη ειδικά την στιγμή που στην καφετέρια ήρθε μια θεά ξανθιά σερβιτόρα και κάτι μας τσαμπούναγε. (Έμαθα μετά ότι ρώταγε αν έφερε τις αποδείξεις). Τρελλό σκηνικό με τη θεά να μας ρωτάει και από κάτω όλοι με τις DS στα χέρια να κάνουμε σαν μαστουρωμένοι. Φυσικά όχι μόνο δεν της απαντήσαμε, ούτε που καταλάβαμε ότι ήρθε μέχρι την στιγμή που ο γιατρός μας φώναξε "Ρε γαϊδούρια!!!!".......

Φυσικά η τύπισσα τσίμπησε και είπε στο Grip ότι τον περιμένει αύριο για καφέ........... ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ είδα τον grip να το σκέφτεται πολύ (μάλλον προτιμάει να πάρει το DS από τον xalia από ότι κατάλαβα...) και λέω να πάω εγώ στο πόδι του!
:twisted: :twisted: :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Να αφησετε την ξαδερφη μου ησυχη !!!! :twisted:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Paspartoo, προλαβαίνουμε να πάμε μαζί!
Ως τις 5 θα είναι... :P :P :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Ναι Doc , κατσε να σε παρω ενα τηλεφωνο σπιτι να το κανονισουμε - να πω μια καλημερα και στον κοσμο εκει :twisted: :twisted: :twisted:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:Εγώ είδα τον grip να το σκέφτεται πολύ (μάλλον προτιμάει να πάρει το DS από τον xalia από ότι κατάλαβα...) και λέω να πάω εγώ στο πόδι του!
:twisted: :twisted: :twisted:
Στον δρόμο της επιστροφής εμένα μου είπε πως θα πήγαινε σήμερα κατά τις 11. Αν δεν είχα διάβασμα για το ccna (μόλις τώρα σταμάτησα να πάρω μια ανάσα), θα τον συνόδευα για να σας περιγράψω τι έγινε.
Pooky, έχεις δίκιο. Φωνάζαμε λες και δεν ήταν κανένας άλλος πάνω στον πλανήτη γη! Που να ήταν γεμάτη η καφετέρια, θα είχαμε γίνει το επίκεντρο της προσοχής (ειδικά με τα ds που μας είχε πιάσει πώρωση!)
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

pooky(1) έγραψε:Τρελλό σκηνικό με τη θεά να μας ρωτάει και από κάτω όλοι με τις DS στα χέρια να κάνουμε σαν μαστουρωμένοι. Φυσικά όχι μόνο δεν της απαντήσαμε, ούτε που καταλάβαμε ότι ήρθε μέχρι την στιγμή που ο γιατρός μας φώναξε "Ρε γαϊδούρια!!!!".......
Όχι ΟΛΟΙ... εγώ δεν είχα έρθει ακόμα και θέλω το μέτωπο μου και η υπόληψη μου να παραμείνουν καθαρά. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το παραπάνω περιστατικό... :lol:

Αλήθεια, μίλησε κανείς με τον φίλο Grip σήμερα ή κάπου "χάθηκε" ο "καημενούλης"; Λες να του "έτυχε" τίποτα; :lol:
Εικόνα
Απάντηση