GP2X κανείς;;;

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Εικόνα

Κυκλοφορεί η νέα εκδόση για:

Gp2x-cap32: Amstrad Cpc Emulator For Gp2x V1.3.1
What's new in version 1.3.1 :
- Display in green (monochrome)
- Check CPM disk automatically
(and run |CPM instead of RUN")
- Bug fix in the disk explorer menu
(when the number of files on disk was too high)

Ενώ στην προηγούμενη έκδοση είχαν γίνει οι παρακάτω αλλαγές...

What's new in version 1.3.0 :
- Games on disk are now automatically loaded on startup !
- Menu to explore the disk content and possibly load files with
Basic RUN" command
- Add several news options such as one to display (or not) the border
- Code cleaning
Τα "απαραίτητα" μπορείτε να τα βρείτε ΕΔΩ μαζί με έναν emulator για Texas Instruments TI99 home computer. (Gp2x-ti99 : A Ti-99/4 Emulator For Gp2x V1.0.1)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Asxetius
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Δεκ 2007 02:01

Δημοσίευση από Asxetius »

Καλησπέρα.
Σήμερα παρέλαβα το GP2X F200, και ξεκίνησα το διάβασμα.
Θα τα λέμε απο εδώ... :D
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Καλώς όρισες στην παρέα μας λοιπόν...
και μην ξεχνάς ότι περιμένουμε εντυπώσεις και σχόλια από το νέο σου απόκτημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Asxetius
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Δεκ 2007 02:01

Δημοσίευση από Asxetius »

Μεγάλωσα με Pac man, Frogger, Phoenix, Donkey Kong κ.τ.λ.
Εχουν φύγει πολλά δεκάρικα. :)

Ο λόγος που το πήρα ήταν για αυτά τα παιχνίδια.

Το μηχανάκι το έχω 1 μέρα οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά.

1). Η ποιότητα κατασκευής των πλαστικών δεν είναι ότι περίμενα.

2). Θα βόλευε περισσότερο να είχε composite έξοδο στο TV out.
S-video δεν έχουν όλες οι τηλεοράσεις.

3) Αν είχε και τo joystick θα ήταν τέλειο.

Κατά τ'αλλα μ'αρεσε πολύ.
Εβαλα το mame GP2x 5.1 και 4 παιχνιδάκια(Frogger,Pang,Phoenix,1942) για αρχή.
Η ταχύτητα νομίζω είναι πολύ καλή,
Εγραψα μια ταινία 700ΜΒ στην SD και έπαιξε πολύ πολύ καλά, και με ελληνικούς srt υπότιτλους.

Αυτά για την ώρα.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ορίστε αντί να δίνεις δεκάρικα από 'δω και εκεί τα έδωσες μαζεμένα και πήρες μία φορητή κονσολίτσα να τα έχεις μαζί σου...

1. OK, σίγουρα δεν είναι και PSP αλλά είναι πολύ καλή πιστεύω... ειδικά εάν το συγκρίνεις με την νέα έκδοση του PSP (εγώ είμαι φαν της προηγούμενης) :twisted:

2. Η λύση είναι πάρα πολύ απλή και οικονομική: SCART RCA ADAPTER 3-IN-1
Εικόνα

3. To Joystick ήταν στην προηγούμενη έκδοση F100.

Αλήθεια έχεις PSP; Η οθόνη του F200 τί λέει τελικά; (αν και δεν έχουν ανακοινώσει σοβαρές αλλαγές) Κάνα adventurάκι με την touch screen έπαιξες; Το σύνδεσες στην ΤιΒι να μεταφέρεις εντυπώσεις και από εκεί;

Καλορίζικο και καλοτάξιδο... :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Asxetius
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Δεκ 2007 02:01

Δημοσίευση από Asxetius »

2 ακόμη πραγματάκια με χάλασαν.

Το power LED είναι τόσο φωτεινό, που με στραβώνει και σκέφτομαι να το καλύψω με κάποιο αυτοκόλλητο.
Η θέση για το TV-Out δεν είναι το καλύτερο όταν το συνδέεις με την τηλεόραση. Ενοχλεί το καλώδιο. Αν το TV-out ήταν στην θέση της SD card θα ήταν τέλειο.

Η οθόνη του μου θυμίζει τα 3 pocket PC που έχω, 3.5" QVGA
Kαλή για την ανάλυση της και την ποιότητα της.
Σήμερα το σύνδεσα για 2η φορά σε μια 29" TV και έβαλα το mame - scrable για τον αδερφό μου. Κόλλησε άγρια. Ηταν παιχνίδι που του έφαγε πολλά δεκάρικα. Η ποιότητα καλή με όχι τόσο καλή γεωμετρία. Ισως φταίνε οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης. Δεν το έψαξα αυτό. Αλλά που θα παει? Ερχονται μέρες ξεκούρασης. :)

Βασικά αυτά που δεν μου άρεσαν είναι θέματα εργονομίας και ποιότητας κατασκευής πλαστικών. Ισως μαυρο να ήταν πιο καλό.

Απο δυνατότητες το βρίσκω ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΤΑΤΟ
11 με τόνο.


PSP έχω το παλιό. Το πήρα πριν 2 βδομάδες απο το CARREFOUR με 99 euro. Και ήταν το Value Pack :)
Δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα, πέραν της γνωστής διαδικασίας "στρωσίματος". Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πάρα πολύ καλή οθόνη. Το μόνο κακό είναι ότι είναι κάπως βαρύ, σε σχέση με το LITE.
makis2008
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2008 00:40

Άλλος ένας στην παρέα

Δημοσίευση από makis2008 »

Γειά και απο εμένα! Σήμερα έκανα την παραγγελία και το περιμένω την Δευτέρα. Έχω ήδη ξεκινήσει να φορτίζω τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες μου και να κατεβάζω τα mame σε πρώτη φάση. Κατέβασα το MAME GP2X 5.1 αλλά δεν έχει roms. Τα roms τα κατεβάζω από εδώ http://www.gp2xtorrents.com/ . Απλά θέλω να ρωτήσω αν κάνω καλά (για τα roms εννοώ) ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να τα βρω κάπου αλλού. Ο φάκελος με τα roms που κατεβάζω είναι 1 γιγα και κατεβαίνουν με πολύ απίστευτη χαμηλή ταχύτητα. Μόλις το πάρω θα ξαναστείλω εντυπώσεις. Γειά και πάλι.
Άβαταρ μέλους
playmania
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιουν 2007 21:55
Τοποθεσία: www.playmania.gr

Δημοσίευση από playmania »

Όσα μέλη θέλουν να αγοράσουν το Gp2x F100 MK2, υπάρχουν 2 κομμάτια που έχουν ελάττωμα στο ηχείο. Συγκεκριμένα όταν αυξάνεται η ένταση, το μπάσο του ηχείου ''μπουκώνει''. Προτείνεται σε όσους προτιμούν να το συνδέσουν στην τηλεόραση.Πωλούνται στην τιμή των 140 ευρώ.

Καλή χρονιά και καλή διασκέδαση!
Τζέλλος Ευκλείδης
a6n0rma1
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008 21:14

Δημοσίευση από a6n0rma1 »

Χαιρετώ άπαντες! Είμαι και εγώ ένας περήφανος κάτοχος του ΦΟΒΕΡΟΥ GP2X. Έχω το τελευταίο μοντέλο, το F-200. Η touchscreenn είναι πολύ καλή. Το χειρηστήριο πολύ καλύτερο απο το παλιό. Ένας φίλος είχε το παλιό GP2X και δεν το είχα αγοράσει γιατί δε μου άρεσε καθόλου το χειριστήριο. Τώρα όμως με το ανασχεδιασμένο σταυρό κατέυθυνσης στη θέση του μοχλού και την οθόνη αφής όλα είναι οκ! Ειδικά το ScummVm είναι σκέτη μαγεία στο GP2X f-200. Με διαφορά η καλύτερη κοσνόλα για όσους λατρεύουν το emulation και τα θέλουν όλα νόμιμα ανοιχτά και δωρεάν χωρίς κόπο! Χάρηκα που επιτέλους βρήκα μια Ελληνική community χρηστών GP2X.

@makis2008 Καλό το GP2X torrents, αλλά δύστυχώς οι ταχύτητες είναι απαράδεκτες. Άλλωστε όταν εξοικιωθείς λίγο με το GP2X δε θα σου χρειάζονται τα premade emulator packs του, που και παλιές εκδόσεις emulators έχουν και δεν έχουν και όλα τα roms. Ψάξε να βρείς τα θρυλικά torrents του torrentvillage με γενικές ονομασίες "FULL ROMSETS" και πρόσθεσε την κονσόλα της οποίας τα roms θές και θα είσαι περδίκι. Π.Χ. 'SNES FULL ROMSET" κλπ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a6n0rma1 την 05 Φεβ 2008 12:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Εγώ σας χαιρέτησα και ποηγουμένως...

Περιμένω τώρα πώς και πώς να μου έρθει αύριο το μπιμπελό μου.(GP2X F100).

Τι έχετε να προτείνετε σαν πρώτα βήματα για downloads,firmware κλπ?Θέλω να παραγγείλω και μια SD Card αλλά δεν ξέρω τι μάρκα όπως επίσης και τι μέγεθος(λόγω υποστήριξης ή όχι του firmware).Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να είναι γρήγορη και μεγάλη(χωρίς υπονοούμενα...) :P

Πόσο θα βγει μια με 4Gb(αν την υποστηρίζει η συσκευή) και πόσο ένα card reader?(αν δεν απατώμαι δε γίνεται να φορτώσεις παιχνίδια απευυθείας από το pc στην κάρτα μέσω usb-GP2X... :roll: )
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Που είναι ο ambu δε ξύπνησε ακόμα? Θα σου πει τα πάντα για το gp2x, έχει 2 master και 1 phd πάνω στο αντικείμενο. Οι φήμες λένε ότι ετοιμάζει τη δικιά του open source λύση που θα τρέχει reactos και όχι linux!
On the other hand o giama μας είχε βολέψει όλους (μη πάει ο νους στο πονηρό) με κάρτες, πρέπει να έχει ακόμα αποθέματα.
reboot
--------
a6n0rma1
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008 21:14

Δημοσίευση από a6n0rma1 »

Το GP2X με το τελευταίο firmware που έχει (version 4.00 μόνο για το μοντέλο f200 αυτή την στιγμή) πλέον υποστηρίζει κανονικά κάρτες μνήμης SD και SDHC μέχρι χωρητικότητες 32 GB. Εγώ προσωπικά στο f200 μου αγόρασα μια κάρτα μήνμης της transcend (SDHC 8GB Class 6 που είναι οι γρηγορότερες με 45€ και δουλεύει άψογα!) {http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=958026}

Το μοντέλο f200 έχει ενσωματωμένο card reader οπότε απλά το συνδέεις με το pc και περνάς ότι θές! Για το f100 που περιμένεις μπορείς να βάλεις κάρτες sdhc αλλά δεν τις υποστηρίζει το firmware του ακόμα. Υπάρχει όμως ένα patch απο τον notaz, το οποίο επιτρέπει την χρήση καρτών sdhc και στα f100{http://www.gp32x.com/board/index.php?showtopic=35840}. Όσο για card reader, to μοντέλο f100 δεν έχει ενσωματωμένο, οπότε υπολόγισε άλλα 10€ για να πάρεις και ένα card reader μαζί με την κάρτα μήνμης.

Καλoρίζικο το f100 by the way!

Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα...
Το Gp2x πάσχει στον τομέα των commercial games. Μέχρι στιγμής 2 απο τα λίγα commercial games του έχουν ξεχωρίσει. Το ένα είναι το payback{http://gp2x.co.uk/payback.html} και το άλλο το bloodcross. To payback πωλείται απο το παραπάνω site και θα το τσιμπήσω οπωσδήποτε γιατί φτάνει το gp2x στα όριά του και το demo είναι καταπληκτικό. Το Blood Cross το χω δεί στο επίσημο site {www.gp2x.com} και στο youtube {http://www.youtube.com/watch?v=ZpZ3H1-V8UE} {http://www.youtube.com/watch?v=PrE-AAY7oSg} και φαίνεται απλά καταπληκτικό. Αλλά δεν έχω ιδέα που πωλείται! Στο playasia.com δεν υπάρχει. Στο gp2x.co.uk επίσης. Όποιος ξέρει που πωλείται please help! Είναι παιχνιδάρα και αξίζει να στηρίξουμε τους λίγους developers που υπάρχουν για το gp2x!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ξύπνιος είμαι απλά πήζω στην δουλεία... Βασικά είχα πάρει πριν πολύυυυυ καιρό μία 4άρα από το πλαίσιο με παράδοση κατ' οίκον. Εάν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν μία transcend η οποία δουλεύει άψογα, πάντως το νέο firmware αφορά μόνο το F200 ενώ συμβατότητα με κάρτες θα βρεις ΕΔΩ. Και φυσικά μπορείς να συνδέσεις το GP2X απευθείας στο PC σου μέσω USB θύρας, απλά από τα settings θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την θύρα επικοινωνίας, USB, βεβαίως εγώ έχω ενσωματωμένο USB/Card Reader στο PC οπότε χρησιμοποιώ αυτό...

Εικόνα
(επάνω από το system)

Την κάρτα εγώ την είχα τσιμπήσει γύρω στα 40Ε αλλά περιέργως βλέπω ότι έχει ανέβει η συγκεκριμένη (150Χ)... Δεν ξέρω τί να πω είναι πολύς καιρός από τότε και δεν με έχει ξανααπασχολήσει το θέμα μνήμη. Από emus, δοκίμσα και κατέληξα να έχω μόνιμα φορτωμένο το Mame/NeoGeo/CPS2 και κάποια επιλεγμένα παιχνίδια σχεδιασμένα είτε για το GP2X είτε ports από παλιά παιχνίδια (π.χ.: Tyrian).

Μπα, μάλλον για Win sVista GP2X SE με βλέπω... :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Mitsos_North
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008 15:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη && Λάρισα.σπουδές

Δημοσίευση από Mitsos_North »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
:shock: ελπίζω όμως να μην έκανα καμιά πατάτα που πήρα το f100...Γιατί μου λέτε ότι το firmware 4.00 είναι για το 200.Το προτίμησα λόγω του μοχλού και επειδή δεν ήθελα touchscreen..

Δηλαδή αν παραγγείλω μια transcend 4GB(150x) θα δουλεύει με το latest firmware για F100?
Όχι άλλο κάρβουνο!!!
a6n0rma1
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008 21:14

Δημοσίευση από a6n0rma1 »

Οι λόγοι που αναφέρεις είναι σωστοί και απολύτως λογικοί για να αγοράσεις το f100 και όχι το f200. Το firmware v4.00 δεν είναι ακόμα συμβατό με τις συσκευές f100 αλλά η Gamepark Holdings δεσμέυτηκε στο επίσημο site οτι σύντομα θα κυκλοφορήσει και για τα f100 το ίδιο firmware. Στην θέση σου θα αγόραζα μια κάρτα 2 gb που είναι πολύ φτηνές πλέον και όταν βγεί το καινούριο firmware που θα υποστηρίζει και sdhc κάρτες τσιμπάς μια 8gb ή και μεγαλύτερη και είσαι αρχηγός. Μερικές κάρτες 4gb είναι ασύμβατες με το f100 αυτή την στιγμή και με το firmware που έχει.

Ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση