ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Karnov »

Εύγε grip.. Έπιασες τις 2000 δημοσιεύσεις.. Γιορτάζεις σήμερα. :D
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από metalcandyman »

Οπως εχω ξαναπει πρωτα απ'ολα ειμαι gamer και δεν ειμαι του ψαξιματος και απο τεχνικα θεματα δεν ειμαι τοσο εμπειρος.Γιαυτο λοιπον θελω μια μικρη βοηθεια για να δω αν τα εκανα ολα σωστα.Αφου ειδα οτι οι ρυθμισεις του φιλου karnov λειτουργουν κανονικα και στην 0.147 την κατεβασα και αντεγραψα τα παντα απο την 0.146 στην 0.147.Επισης κατεβασα το πακετο των roms το 0.146 to 0.147 και απλα τα πεταξα μεσα στα υπολοιπα ετσι πρεπει η εκανα λαθος;.Aπο τα extras ειμαι καλημενος με αυτα της 0.146 η θελει να κατεβασω και τιποτα αλλο;Χρειαζεται να κατεβασω την 0.147u3 η ειμαι οκ με την 0.147 που εχω;Δεν βρισκω φακελο favorites για να βαλω μεσα τα αγαπημενα μου και να μην τα ψαχνω ενα ενα δεν υπαρχει η δεν το βλεπω;Τα CHD της 0.146 ταιριαζουν στην 0.147 η θελει παλι να κατεβασω αλλα;

Oποιο αλανι μπορει ας δωσει ενα χερι βοηθειας σαυτα τα θεματακια.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από grip »

Αφού δουλεύει στην 0.147 μείνε εκεί.Για τις roms,πρέπει να τις περάσεις πρώτα από έναν rom manager (όλοι μας σχεδόν,νομίζω χρησιμοποιούμε το crlmame) γιατί μπορεί να θέλουν κάποιο rebuild,rename κτλ κάποιας rom ή rom set.Θα σου δουλέψουν σχεδόν όλες,αλλά δεν θα έχεις το 100% οκ.Τα extras,νομίζω πως αν θες μόνο τα snaps είναι αρκετά χρήσιμα για να έχεις μια ιδέα το τι είναι το κάθε νέο παιχνίδι -που είναι playable- που προσθέσανε.Τα chd,κατά 99% είναι εντάξει.Απλά σίγουρα θα έχουν προστεθεί ένα δύο ακόμη,οπότε σίγουρα και σε αυτά δεν θα έχεις 100% full set,αλλά ούτε χάνεις κάτι σημαντικό μη έχοντας τα νέα chd από 0.146->0.147 ούτε και νομίζω να είσαι και άτομο που σκας επι του παρόντος με αυτό. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από metalcandyman »

Φιλε Grip χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σου.Οπως ειπες δεν σκαω με τιποτα απο ολα αυτα,δεν με νοιαζη καθολου να εχω το 100% και το crlmame ειναι ψιλα γραμματα για μενα :D Για την ο.146 ειχα πληρες romset,CHD και extras οποτε κατεβασα και το 0.146 to 0.147 τα πεταξα ολα αυτα στην 0.147 και καθαρισα.Πιστευω πανω απο 90% να ειμαι οκ και ολα τα κλασσικα παιχνιδια να τα παιζω.Ολα τα αλλα απλα δεν με απασχολουν.Και παλι ευχαριστω αλανι.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Καλημερα παιδια, χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!
Εχω μεινει αρκετα πισω με τα mame και για να καταλαβετε τι εννοω η εκδοση mame που εχω εγω ειναι η UI32,
εφαρμογη του 2007. Τωρα ομως που εχω λιγο χρονο λεω να ασχοληθω, το θεμα ειναι οτι αντιμετωπιζω ενα μικρο θεματακι.
Κατεβασα την καινουργια UI32.146 που ειναι του 2012 αλλα σχεδον δεν παιζει κανενα παιχνιδι ( αντε να παιζουν απο τα 6000 τα 100 ).
Πριν απο λιγο κατεβασα και το mame 0147s απο την σελιδα με τα downloads. Φυσικα το ξεζιπαρα και τα εριξα μεσα στα παλια αρχεια
για να γινει η αντικατασταση τους. Κατι μου λεει οτι εχω κανει μανταρα..Θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιος οδηγος ( βιντεο ) η κατι
που να με οδηγηση στον σωστο τροπο επιλυσης τους θεματος μου...οποτε Pls help... :?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δυστυχώς...

Δημοσίευση από Ace »

...από το 2007 μέχρι σήμερα έχουν γίνει πολλές αλλαγές στις ROMs του MAME και είναι απολύτως φυσιολογικό να μην σου παίζουν πολλές από αυτές. Αν και το 6000:100 μου φαίνεται λίγο υπερβολικό και θα έπρεπε να ήταν κάπου 6000:1000, δεν έχει σημασία διότι τα βήματα είναι ίδια: κατεβάζεις το CLRMamePro -διαβάζεις λίγο τις οδηγίες χρήσης του- και το βάζεις να σου ξεδιαλέξει τις ROMS βάσει της τελευταίας stable έκδοσης 0.147. Όσα σου αφήσει τα κρατάς, τα υπόλοιπα τα αποχαιρετάς και τα ξανακατεβάζεις από την αρχή. Google για "MAME ROMs" και επιλέγεις κάποια σελίδα που να διαθέτει προς download το τελευταίο 0.147 romset. Προσωπική επιλογή είναι το Planet Emulation.

ΥΓ1: Η 0.147s είναι ο source code που εσένα δεν σου χρειάζεται, πέτα ολόκληρο τον φάκελλο και χρησιμοποίησε την 0.147b ως βάση για το CLRMamePro και την MAMEUI 0.147 για να παίξεις...
ΥΓ2: Αν κολλήσεις σε κάποιο από τα παραπάνω βήματα, χαρά μας να σε βοηθήσουμε περαιτέρω!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Nemo »

Δυο παλιοτεροι οδηγοι στα ελληνικα
ενας mini οδηγος σε video απο τον Grip (2009)
http://www.youtube.com/watch?v=IgyUBB5Bk2k



κι ο ενδελεχης και πληρης οδηγος σε pdf αλλα δυστηχως outdated (2006) από τον Ambu_Dare
http://www.mame.gr/files/misc/Mame32GuideGR.pdf
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από grip »

^^
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια nemo αλλά τα thanks πρέπει να πάνε σε άλλον συμφορουμίτη για το παραπάνω video.
Στο δικό μου δεν είχατε την ''τύχη'' να ακούσετε την γαιδουροφωνάρα μου,και κρύφτηκα πίσω από ένα μουσικό χαλί. :mrgreen:
Να το ξεθάψω ή το έχει κάποιος εύκαιρο?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Nemo »

grip έγραψε:^^
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια nemo αλλά τα thanks πρέπει να πάνε σε άλλον συμφορουμίτη για το παραπάνω video.
Στο δικό μου δεν είχατε την ''τύχη'' να ακούσετε την γαιδουροφωνάρα μου,και κρύφτηκα πίσω από ένα μουσικό χαλί. :mrgreen:
Οντως (τα μπερδεψα γιατι ειχαν εμφανιστει στο ιδιο thread)
:arrow: http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... it=youtube
grip έγραψε: Να το ξεθάψω ή το έχει κάποιος εύκαιρο?
Το ξανανεβασα μια και το rapidshare link ειναι dead πλεον....
:arrow: http://www.filedropper.com/mame32videotutorialbygrip
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Maddog »

Good job, Nemo! :)
Μου φαίνεται πάντως ότι πρέπει να βάλω ένα καλό bounty για όποιον φτιάξει νέο up2date tutorial... :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: Δυστυχώς...

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Ace έγραψε:...από το 2007 μέχρι σήμερα έχουν γίνει πολλές αλλαγές στις ROMs του MAME και είναι απολύτως φυσιολογικό να μην σου παίζουν πολλές από αυτές. Αν και το 6000:100 μου φαίνεται λίγο υπερβολικό και θα έπρεπε να ήταν κάπου 6000:1000, δεν έχει σημασία διότι τα βήματα είναι ίδια: κατεβάζεις το CLRMamePro -διαβάζεις λίγο τις οδηγίες χρήσης του- και το βάζεις να σου ξεδιαλέξει τις ROMS βάσει της τελευταίας stable έκδοσης 0.147. Όσα σου αφήσει τα κρατάς, τα υπόλοιπα τα αποχαιρετάς και τα ξανακατεβάζεις από την αρχή. Google για "MAME ROMs" και επιλέγεις κάποια σελίδα που να διαθέτει προς download το τελευταίο 0.147 romset. Προσωπική επιλογή είναι το Planet Emulation.

ΥΓ1: Η 0.147s είναι ο source code που εσένα δεν σου χρειάζεται, πέτα ολόκληρο τον φάκελλο και χρησιμοποίησε την 0.147b ως βάση για το CLRMamePro και την MAMEUI 0.147 για να παίξεις...
ΥΓ2: Αν κολλήσεις σε κάποιο από τα παραπάνω βήματα, χαρά μας να σε βοηθήσουμε περαιτέρω!
Καλημερα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Θα κανω βημα βημα οτι χρειαζεται και πιστευω να ειμαι οκ. Αν βρω δυσκολια θα γραψω εδω.
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Καλησπερα και παλι.. Κατεβασα τον CLRMame Pro εκανα οτι μου ζητησε...μετα εκανα και ενα rebuild μιας και το βρηκα ενδιαφερον,
μετα κατεβασα απο εδω την MAMEUI 32 Binary 0.147 για το δικο μου συστημα και μπορω να πω οτι ειμαι οκ ως τωρα...οντως πολλες αλλαγες..
και παντα προς το καλυτερο.. τι να πω μπραβο που παιζουμε ακομα και σημερα αυτα τα παιχνιδια,..,,
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Μπράβο και...

Δημοσίευση από Ace »

...καλώς ήρθες, στα νέα δεδομένα του emulation, λοιπόν! Θα ανακαλύψεις σιγά σιγά τα unplayable μέχρι πρότινος και τα νεοεισαχθέντα ROMsets, θα απολαύσεις τα μουράτα HLSL φίλτρα και γενικά θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!

ΥΓ: Να πω την αλήθεια με τις λακωνικές οδηγίες που ομολογουμένως σου έδωσα, δεν περίμενα να βγάλεις εύκολα άκρη, ειδικά με το CLRMAMEPro... Προφανώς βοηθήσαν τα μάλα και τα video tutorials. Μπράβο και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Και εκει που χαιρομουν οτι ολα πανε καλα ειπα να παιξω και καποια αλλα παιχνιδακια αγαπημενα..απο SNK " neo geo " και τα λοιπα...
ομως δεν παιζει κανενα απολυτος και ολα βγαζουν αυτο το μηνυμα...
Αρα κατι δεν εχω κανει σωστα και τσαμπα η χαρα μου...
Συνημμένα
sfalma rom.png
sfalma rom.png (26.15 KiB) Προβλήθηκε 5486 φορές
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Δημοσίευση από Nemo »

Stavrosmp έγραψε:Και εκει που χαιρομουν οτι ολα πανε καλα ειπα να παιξω και καποια αλλα παιχνιδακια αγαπημενα..απο SNK " neo geo " και τα λοιπα...
ομως δεν παιζει κανενα απολυτος και ολα βγαζουν αυτο το μηνυμα...
Αρα κατι δεν εχω κανει σωστα και τσαμπα η χαρα μου...

Απαντηθηκε στο αλλο subforum :mrgreen:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση