ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Τry google?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Παιδιά, δεν χρειάζεται να μπαίνετε σε αυτή την διαδικασία!
Τα ενδιάμεσα executables δεν χρειάζονται σε τίποτα. Βάλτε το τελευταίο διαθέσιμο (ή τελοσπάντων, αυτό για το οποίο θέλετε να κάνετε το rebuild) και ταίστε (drag and drop στο παράθυρο του scanner) στο ClrMAME Pro όλες τις updated roms μαζί. Ότι ταιριάζει, θα πάει αυτομάτως στην θέση του.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Κι αν ενδιάμεσα έχουν γίνει άλλες αλλαγές όπως rename σε sets / roms και μετά ξανά rename και μετά ... σε updates???

Τέσπα σίγουρα το πιο εύκολο είναι να κάνεις ένα Update "μονοκόμματο" όπως λέει ο φίλτατος MD, απλά όσο πιο πολλές binary "πηδήξεις" τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις για σφάλματα.

Από την άλλη καλύτερα να κατεβάσεις πέντε~δέκα "χαλασμένες" roms/sets που θα προκύψουν (παραπάνω δεν νομίζω να είναι εμένα από την 98u2 στην 101u3 ήταν αν θυμάμαι καλά 7) παρά να κατεβάζεις 10 ~ 15 binaries των 6,5 ΜΒ και setup & scan και setup & scan 10~15 φορές (άσχετα αν αυτό τελικά είναι πιο σωστό).

Τελικά καλό θα ήταν να παρακολουθείτε τα updates στην ώρα τους για να μην μαζευτούν πολλά.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Δεν θα χρειαστεί να κατεβάσεις τίποτα trust me. Ότι είναι obsolete και έχει τυχόν διαγραφεί / μετονομαστεί είτε δεν χρησιμοποιείται στο drag n drop ή θα βρεθεί στο φάκελλο "backup" του clrmame. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι άλλο ένα drag n drop από το συγκεκριμένο φάκελλο στο κυρίως window του rebuilder... 8)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Παιδια θυμαστε που σας ελεγα οτι οταν κανω update με το ctrlpro μου αφαιρει αντι να μου προσθετει παιχνιδια,και μου ειπατε να κοιταξω στο back up folder τι ακριβως μου βγαζει?
Ε,λοιπον ειναι 426 roms set που μου εχει αποθηκευσει εκει........
Μηπως φταιει οτι δεν εχω την πιο καινουργια εκδοση του ctrlpro,αλλα την 3.80?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Upgrade στην 3.83α χρειάζεται μόνο για ένα bug που υπάρχει με το kof2003 και δεν το κάνουν σωστά rebuild οι παλιότερες-μπερδεύεται το bios. Σοβαρό bug στο ClrMAME Pro που να ρισκάρεις απώλεια roms δεν έχω δει εδώ και πάνω από 2-3 χρόνια τουλάχιστον.
Αυτά που είναι στο backup, κανονικά είναι roms που υπήρχαν παλιότερα και στην τελευταία έκδοση του ΜΑΜΕ έχουν αλλάξει και δεν χρειάζονται πλέον. Για να είσαι απόλυτα βέβαιος, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα "ταίσεις" και αυτά στο πρόγραμμα (drag 'n drop). Αν τυχόν κάτι ταιριάζει, θα πάει αυτομάτως στην θέση του.
Προφανώς αυτό που λες εσύ "μου αφαιρεί παιχνίδια" είναι παιχνίδια που παίζανε στην παλιότερη έκδοση που είχες αλλά σε κάποια από τις νεότερες η rom άλλαξε και εσύ έχεις ακόμα την παλιά, οπότε δεν είναι πλέον πλήρης και την βγάζει missing ή προβληματική. Σε κάθε έκδοση του ΜΑΜΕ αλλάζουν δεκάδες roms, ανάλογα με τις τελευταίες εξελίξεις. Αν δεν βάζεις τις updated το rom set σου θα μειώνεται διαρκώς.
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το τελευταίο πλήρες rebuild που έχω είναι Μάρτιο 2002 (από τότε απλώς "χτίζω" επάνω του χρησιμοποιώντας το ClrMAME) και από τότε "μόνο" οι 2427 roms έχουν μείνει σταθερές ενώ άλλες 3350 προστέθηκαν αργότερα ή άλλαξαν περιεχόμενα στην πορεία (χωρίς τα NeoGeo). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Γενικά το ClrMAME Pro είναι ένα πολύ καλό utility αλλά σε ΚΑΘΕ "u" Update πρέπει να περνάς μια βόλτα από το site για "τυχούσα" νέα έκδοση.

@ Grip: Το πρόβλημα που αναφέρει ο Maddog μου έτυχε εμένα χθες βράδυ στο ΜΑΜΕ Audit. Με το latest ClrMAME Pro και με ένα rapid rebuild όλα λύθηκαν... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Προσθήκες στο αρχικό post...

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΙΑΝ2006:
Αν τυχόν στην αρχή του "scan", λάβετε μήνυμα να διαγράψετε κάποια ROM/Set (xxxxx.zip) και μετά το πέρας του Scan διαπιστώσετε ότι "κάτι λείπει" ενώ είσαστε σίγουροι ότι κατεβάσατε όλα τα απαραίτητα αρχεία από το mame.gr, μην τρομάξετε... δοκιμάστε αυτήν την διαγραμμένη ROM/Set (στον υποκατάλογο backup του clrmamepro), να την κάνετε "Drag 'n' Drop" στο λευκό παράθυρο αναφοράς σφαλμάτων μετά το πέρας της διαδικασίας του Scan. Φαίνεται ότι πρώτα διαγράφει τις "άχρηστες ROMs/Sets" από τον κατάλογο roms, ακόμα και αν τελικά περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες. Το καλό είναι ότι όπως είπαμε κρατάει backup - το κακό είναι ότι δεν το συμβουλεύεται αυτόματα...

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΙΑΝ2006:
Στην οθόνη ">Profiler<" του clrmamepro, δοκιμάστε να τραβήξετε - μεγαλώσετε λίγο το παράθυρο προς τα δεξιά. Θα εμφανιστούν στο δεξιό παράθυρο κάποιες extra στήλες (πλέον του "Profile") με χρήσιμες πληροφορίες: "Version" του Dat file ή ver. mame, συνοπτικά πόσα "Missing Sets" και "Missing ROMs" έχετε ανά dat file.

Τέλος προσθηκών στο αρχικό post...


@ grip
αγαπητέ φίλε, ίσως τελικά αυτές οι διαγραμμένες ROMs/Sets να είναι η απάντηση στο πρόβλημα σου, αν και η αλήθεια είναι ότι με έχεις προβληματίσει με το γεγονός του ότι ενώ το clrmamepro σου δίνει πλήρες το Roms/Sets με 0 missing, επιμένει το Audit All games του mame32 να σου βγάζει σφάλματα. Θα ήθελα πολύ να δω τι μηνύματα σου βγάζει το clrmamepro μετά το τελευταίο σου update (και το "Miss List ..." txt αρχείο) και επίσης το audit all games μόνο αυτό που λέει: ROMs & Samples / Correct / Incorrect / Total - Όχι το details: είναι αδιάφορο), αν θέλεις στείλε μου Εικόνα
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

ερώτηση:
όλα αυτά ισχύουν και για την πρώτη φορά που προσθέτουμε όλα τα roms? ή είναι μόνο για update?

ερώτηση 2: τα samples τα screenshot θέλουν και αυτά ειδική εγκατάσταση, ή μπορούμε να τα "πετάξουμε" έτσι στα folders?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Η πρώτη φορά που θα το χρησιμοποιήσεις είναι πανεύκολη! (αν και χρονοβόρα :roll: )
Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να βάλεις όλες τις roms που διαθέτεις σε ένα directory, να ορίσεις ένα destination directory (στο παράθυρο του rebuilder) κάπου αλλού και αφού τις επιλέξεις όλες (Ctrl+A στον Windows Explorer) να τις κάνεις drag 'n drop. Οτιδήποτε είναι σωστό, θα πάει αυτομάτως στο destination directory. Προσοχή, σε full set θα κάνει ΩΡΕΣ να τελειώσει ακόμα και σε ισχυρό μηχάνημα! Φυσικά θέλεις και μπόλικο χώρο στο δίσκο και ένα καλό defrag μετά...
Σημειώνω ότι υπάρχει και επιλογή "remove matched sourcefiles" η οποία όπως τα διαβάζει και τα κάνει rebuild, τα σβήνει κιόλας από το source dir οπότε δεν χρειάζεσαι διπλό χώρο στο δίσκο, αλλά μέχρι να μάθετε την λογική του προγράμματος πιστεύω καλύτερα να μην την ενεργοποιείτε.

Τα samples τα αφήνεις ζιπαρισμένα ξεχωριστά το καθένα με ίδιο filename με την rom που ανήκει. Αν τα κατεβάσεις από το mame.net είναι όλα εντάξει και απλώς τα βάζεις στο "samples" directory και σίγουρα δεν θα λείπει τίποτα (εκτός από όσα δεν είναι γενικώς διαθέσιμα πουθενά, υπάρχουν 5-6)

Τα screenshots μπορείς είτε να τα έχεις χύμα με το αντίστοιχο με την rom filename το καθένα, αλλά το καλύτερο και πιο συμμαζεμένο είναι να τα βάλεις όλα σε ένα αρχείο snap.zip που πάει στο αντίστοιχο directory.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:ερώτηση:
όλα αυτά ισχύουν και για την πρώτη φορά που προσθέτουμε όλα τα roms? ή είναι μόνο για update?

ερώτηση 2: τα samples τα screenshot θέλουν και αυτά ειδική εγκατάσταση, ή μπορούμε να τα "πετάξουμε" έτσι στα folders?
:arrow: ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ: Για ταχύτατες διαδικασίες (αν το set που έχεις είναι σχετικά πρόσφατο), αντίγραψε όλες τις roms που έχεις στον κατάλογo mame32\roms και έχοντας δηλώσει τον updates add κατάλογο όπως αναφέρω στο πρώτο post, θα επιταχυνθεί η διαδικασία γιατί θα έχεις τουλάχιστον περί τις 2500 roms/sets που δεν έχουν αλλάξει (MD speaking above) άρα δεν θα χρειαστεί το clrmamepro να κάνει ανάλυση/ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτές, (δηλαδή στο scan να αναλύσει την roms/set να κάνει το zip και έπειτα να το αντιγράψει αυτό στον προαναφερθέν κατάλογο mame32/roms). Ακόμα όμως και οι υπόλοιπες 3400 που θα μείνουν, δεν θα είναι εξολοκλήρου προβληματικές, άλλο να φτιάχνεις από το μηδέν μία rom και άλλο να προσθέτεις δυο - τρία χαλασμένα roms. Έπειτα, αφού τις διορθώνει και λάθος να είναι είτε byname είτε byrom δεν σε πειράζει να υπάρχουν και λανθασμένες στο mame32/rom αφού θα αναλάβει να το καθαρίσει.
Αν μετά το πέρας της διαδικασίας μείνουν κενά, τότε κάνε drag 'n' drop τα αρχεία που θα βρεις στο backup κατάλογο του clrmamepro στο παράθυρο αναφοράς του clrmamepro και αν υπάρχουν "χρήσιμες" πληροφορίες, θα πάνε μόνες τους στην σωστή θέση.

:arrow: Για τα samples απλή αντιγραφή στον αντίστοιχο κατάλογο mame32/samples με την μορφή zip που θα τα κατεβάσεις αρκεί. Αν σου βγάλει αναφορά ότι κάτι λείπει το clrmamepro just let me know, γιατί έχω πολύ καιρό να δω ανάλογο μήνυμα στις δικιές μου αναφορές (αφού έφτιαξα κάποια dummy files).
Δοκίμασε και εδώ: Samples & Dat File for Clrmamepro

:arrow: Για τα snaps λίγο πολύ ισχύει η ίδια διαδικασία στο scan του clrmamepro, μόνο που σαν κατάλογο δηλώνεις τον αντίστοιχο των snaps, και έχεις μόνο ένα αρχείo zip με περί τα 3.500 αρχεία (γλιτώνεις πολύ χώρο έχοντας το zip αρχείο αντί για χείμα τα υπόλοιπα) - και αλλιώς πάντως τα αναγνωρίζει. Πρέπει να κατεβάσεις από το site του clrmamepro το αντίστοιχο dat αρχείο για τα snaps.
Snaps Updates & Dat File for Clrmamepro

:idea:(tip: κάθε screenshot που "τραβάς" με το F12 και αντιγράφεται στον κατάλογο snap, "υπερέχει" αυτού που βρίσκεται στο zip και παρουσιάζεται αυτό στο αντίστοιχο πλαίσιο του mame32.)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ξεθαβω αυτο το topic παιδια για να σας ενημερωσω οτι επεστρεψα νικητης απο την μαχη με το cmamepro και την αναιτια(μεχρι προτινος)εξαφανιση των παιχνιδιων οταν επιχειρουσα update.....
:body-builder: :body-builder: :body-builder: :body-builder: :body-builder:
Τι εφταιγε:μαλλον ο τροπος που ειχα τα mamebios στο roms directory.
Tι γινοταν:Οταν εκανα update στα scan results εβλεπα οτι δεν μου εβλεπε καποια bios απο ορισμενες κατηγοριες παιχνιδιων(π.χ. playchoice,taitofx,cassete),και μου τα αφαιρουσε απο available.
Πανω στην απελπισια μου λοιπον,πειραματιστικα και ενεργοποιησα μια επιλογη(στα settings στα advanced ειναι αν θυμαμαι καλα που αναφερει:dont seterate bios from roms(η κατι τετοιο περιπου).
Αυτο ηταν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το θηριο αρχισε να λειτουργει κανονικα και το update ειναι πλεον παιχνιδακι!!!!(μεχρι την επομενη απορια μου......)
Να ευχαριστησω επι της ευκαιριας και ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το προβλημα μου(Ambu,Maddog,Whacher,)και με βοηθησαν ο καθενας με τον τροπο του.

THANKS!!!!!!YOY ARE THE BEST!! :good: :good: :good: :good: :fan1: :fan1: :fan1:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

εχω καποια sites οσο αφορα τα mame cheats τα οποια εχουν μεσα και αλλα cheats οπου δεν εχουν δημοσιευθει στο http://cheat.retrogames.com/

οι modelators επιτρεπουν να τα καταχωρισω στο forum?η να σταλθουνε prive?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εγώ σαν ΜΟΝΤΕΛΑΤΟΡ δεν έχω πρόβλημα... :lol: Βάρα αναφτά που λένε και στο χωριό μου... :elf:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Whacker έγραψε:Εγώ σαν ΜΟΝΤΕΛΑΤΟΡ δεν έχω πρόβλημα... :lol: Βάρα αναφτά που λένε και στο χωριό μου... :elf:
:P :P :P :P :P :P :P :P :P

αν και τα προβληματα υγειας που εχω,συνεχιζονται ακαθευκτα(και με καινουργιες περιπετειες αν και οπως λεμε απο κατω,σιγουρα εχω φαει καταρα απο καποιους και εχω αυτα τα ευτραπελα......)βγαινει μια αλαφρα γελιου απο το forum αυτο

παμε λιπον

http://emulcrash.gamezone21.com/index-e.html

http://ayrtemo.altervista.org/mame.php (περιεχει και αλλα καλουδια μεσα.....εαν καταφερει καποιος και μας πει πως εμφανιζονται ολοκληρωμενα,θα ημουν ευγνομων)

http://www.ppxbbs.com/search.php?search ... submit=yes
(προφανως να χρειαζεται εγγραφη για να μπεις στο βασικο πιατο :D :D )

και τελος στα αγαπημενα κλεφτρονια και γειτονες μας

http://www.mamechannel.it/smf/index.php?topic=436.15(σε αυτο το site πρεπει εκεινη τη στιγμη να κατεβαζεις το zipaki ειδαλως θα πρεπει να περιμενεις αλλη εκδοση να εμφανιστει,γιατι το ανεβαζουν μονο για ωρες)
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Απάντηση