ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Επειδή είμαι οπαδός της τακτικής των update σε όλα τα τρέχοντα αλλά αναγνωρίζω ότι αρκετοί είτε δεν έχουν το χρόνο ή έστω την διάθεση να κάνουν σε κάθε u την ίδια διαδικασία, αλλά μόνο σε όλοκληρες εκδόσεις, τότε θα σας συμβούλευα να κατεβάζετε από το αντίτοιχο section του πολύ καλού retroroms download - olddatfiles/ (με δωρεάν εγγραφή) τα αντίστοιχα ενδιάμεσα dat των u και να τα ταΐζετε στο clrmamepro πρίν την ολόκληρη έκδοση.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:...Για τα missing samples μην ψάχνετε, δεν έχουν γίνει dump και δεν θα τα βρείτε πουθενά. Απλώς υπάρχει η υποδομή στον κώδικα του ΜΑΜΕ ώστε *αν και όταν* γίνουν dump να είναι άμεσα αξιοποιήσιμα. Όλα τα samples που είναι διαθέσιμα επισήμως υπάρχουν στην σελίδα του ΜΑΜΕ (whacker's link παραπάνω)
Whacker έγραψε:Δεν είναι πολλά τα παιχνίδια που τους λείπουν τα samples - παρ' όλ' αυτά αν κάποιος γνωρίζει κανένα UNOFFICIAL έτσι ώστε να ξεφορτωθούμε τα dummy files... ας το πεί.

UPDATE:

Στο site του Twisty μπορεί να βρει κανείς και τα υπόλοιπα (αλλά όχι τα ζητούμενα)... Απ' ότι λέει ο ίδιος "αν δεν είναι εκεί δεν είναι πουθενά"... :roll:
Όπως πάντα - καλύτερα αργά παρά ποτέ (φταίει η απόσταση που πρέπει να διανύσει από τον Vega έως εδώ το μήνυμα μου άραγε?).

Όλα τα samples αλλά - (μέχρι να βγουν τα επίσημα samples για τα missing) και τα dummies ώστε να μην τα φτιάχνετε μόνοι σας (και μου κουράζεστε) στο:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Οντως,τα samples που μου ελειπαν οταν επιχειρουσα το roms-update τα βρηκα στο http://www.mamechannel.it/pages/samples.php
Απορω πως και το επισημο site του mame δεν τα εχει προσθεσει και αυτα.... :?:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τα samples αυτά είναι dummies (=ψεύτικα) και η μόνη τους χρησιμότητα είναι να μην βλέπετε missing samples στο scan! Αν προσπαθήσετε να ακούσετε το σχετικό wav, είναι σιωπή. Ο λόγος που δεν είναι 0 byte files είναι ότι το πρότυπο wav απαιτεί κάποιον στοιχειώδη header για να είναι όντως wav. Αν τα ελέγξετε, τα data τους είναι ολόιδια.
Προφανώς δεν μπορεί να προστεθούν στο επίσημο site ανεπίσημα dummies χωρίς καμμία ουσιαστική χρησιμότητα. :!:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

αν και στο παράθυρο με τα λάθη πλέον δεν μου εφανίζει κανένα λάθος (used to...) το εικονίδιο στο profiler εξακολουθεί να είναι στο κόκκινο!

γιατρέ μου, να ανησυχώ? :D
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:αν και στο παράθυρο με τα λάθη πλέον δεν μου εφανίζει κανένα λάθος (used to...) το εικονίδιο στο profiler εξακολουθεί να είναι στο κόκκινο!

γιατρέ μου, να ανησυχώ? :D
:?:

1. Μήπως έκανες πρώτα ένα scan με τα CHDs (και έλειπαν κάποια) ενώ στο τελευταίο δεν τα είχες μέσα? Έτσι παρότι στο δεύτερο full scan έχεις αφαιρέσει την επιλογή "CHDs" και δεν σου βγάζει κανένα σφάλμα στα υπόλοιπα ROMs/Sets, το εικονίδιο παραμένει κόκκινο έχοντας την "ανάμνηση" από το full scan με τα CHDs included.

:?:

2. Πάντα μετά το full scan (έστω και χωρίς σφάλματα) κάνε και ένα fast scan (άλλωστε είναι ταχύτατο).

:?:

3. Έκανες "Audit All Games" στο mame32 και όλα πάνε καλά?

Τι σε νοιάζει τότε...

Κάνε delete το dat αυτό και δες στο επόμενο dat update που θα κάνεις τι θα γίνει...

Εμένα ποτέ δεν μου το έχει κάνει (πλην της περίπτωσης που αναφέρω παραπάνω με τα CHDs)... όμως έχουν την τάση να συμβαίνουν διάφορα περίεργα στον καθένα μας... αν όλα δουλεύουν καλά τότε μην σε ενδιαφέρει μία λεπτομέρεια...

Εμένα, το mame32 αρνήται πεισματικά να αλλάξει το background στους δύο υπολογιστές που έχω στο σπίτι, ενώ στο γραφείο δουλεύει φίνα...
Υποψιάζομαι ότι φταίει ο driver της κάρτας γραφικών: μα ότι και να κάνω ότι και να του δοκιμάσω (μέχρι που το :threaten:) τίποτα, μόνο το δικό του default background δουλεύει, οπότε υπομονή μέχρι να πάρω αυτή την καρτούλα που έχω βάλει στο μάτι και θα δούμε αν θα λυθεί το "μυστήριο" (μα στο background κόλλησε η μ.....α?). Tέσπα όλα τα άλλα δουλεύουν φίνα, οπότε... :jester: (αφού δεν υπάρχει emoticon "στα @...... μου" το παίζω τρελλός)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εαν το αφησεις χωρις background και το τρεξεις Ambu,τι θα σου βγαλει?Το λευκο??
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

l3ft3r1s έγραψε:αν και στο παράθυρο με τα λάθη πλέον δεν μου εφανίζει κανένα λάθος (used to...) το εικονίδιο στο profiler εξακολουθεί να είναι στο κόκκινο!

γιατρέ μου, να ανησυχώ? :D
Κάνε ένα scan (όχι fast scan) και δες τα αποτελέσματα (το report που δίνει στο τέλος). Ο ένοχος πρέπει να φαίνεται εκεί...Εννοώ αυτό το παράθυρο:
Missing Sets: 33 of 92
Wrong SetName Case: 0
Wrong Named Sets: 0

Missing Roms: 121 of 196
Missing Bytes: 15gb of 41gb
Wrong Named Roms: 0
Wrong RomName Case: 0
Wrong Sized Roms: 0
Wrong Date/Time Roms: 0
Wrong CRC32s: 0
Wrong MD5s: <n/a>
Wrong SHA1s: <n/a>

Missing Samples: <n/a>
Wrong SampleName Case: <n/a>

Missing DiskImages: <n/a>
Wrong DiskImageName Case: <n/a>
Wrong Named DiskImages: <n/a>
Wrong CHD_MD5/SHA1s: <n/a>
Αν όλα αυτά που γράφουν "missing" και "wrong" είναι 0, είσαι ΟΚ και βλέπεις πράσινο. Ενδεχομένως σου λείπει κάποια bad dump/no dump rom και γιαυτό δεν βλέπεις πράσινο, παρόλο που το report είναι καθαρό όπως λες. Αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για την χρηστικότητα του romset, εκτός αν έχεις μεγάλο καημό να δεις πράσινο.
Άν δεν βγάζεις άκρη, δείξε μας το report που σου δίνει. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

ambu_dare τα chd δεν τα έχω και πάντα επιλέγω να μην τα σκανάρει...
fast scan δεν έχω κάνει ποτέ, θα κάνω απ την επόμενη φορά
κάνω audit all games και δουλεύουν όλα κανονικά, μόνα τα chd δεν βλέπει :O
Maddog το report που μου εμφανίζει αν κάνω μόνο scan (χωρίς Update) είναι αυτό:
Missing Sets: 0 of 6029
Wrong SetName Case: 0 [0 fixed]
Wrong Named Sets: 0 [0 fixed]

Missing Roms: 0 of 87481
Missing Bytes: 0 of 48gb
Wrong Named Roms: 0 [0 fixed]
Wrong RomName Case: 0 [0 fixed]
Wrong Sized Roms: 0 [0 fixed]
Wrong Date/Time Roms: 0 [0 fixed]
Wrong CRC32s: 0
Wrong MD5s: <n/a>
Wrong SHA1s: <n/a>

Missing Samples: 0 of 2481
Wrong SampleName Case: 0 [0 fixed]

Missing DiskImages: <n/a>
Wrong DiskImageName Case: <n/a>
Wrong Named DiskImages: <n/a>
Wrong CHD_MD5/SHA1s: <n/a>

Unneeded Files/Folders: 0 [0 fixed]

Number Of Sets: 6029
Number Of BIOS sets: 26
Number Of Parents: 1361
Number Of Clones: 2758
Number Of Others: 1910
Number Of Roms: 87481
Number Of Samples: 2481
Number Of 'nodump' ROMs: 261
Number Of 'baddump' ROMs: 331
όταν κάνω και update μου εμφανίζει:
Wrong Named Sets: 7 [7 fixed]
αλλά όταν κάνω audit όλα ΟΚ!

επίσης ένα άλλο περίεργο, αν και απάντησα καταφατικά στο μήνυμα για το wotw όπως είπε ο ambu, σε κάθε scan (στο οποίο γίνεται και update) με ξαναρωτάει!

θα κάνω αυτό που είπε ο ambu, θα διαγράψω τα παλιά dat και θα δω στο επόμενο update τι θα βγάλει...

αυτά τα nodump και baddump, μήπως φταίνε αυτά? :O
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:θα κάνω αυτό που είπε ο ambu, θα διαγράψω τα παλιά dat και θα δω στο επόμενο update τι θα βγάλει...
Από ότι είδα όλα είναι μία χαρά (επιμένω μήπως έστω ξεκίνησες ένα scan με τα CHDs? - έστω και αν το ακύρωσες και μετά έκανες scan με τα CHDs ανενεργά "κρατάει" την "ανάμνηση" του πρώτου με τα CHDs missing - ακόμα και αν πρόλαβε να βρει μόνο ένα). Είμαι σίγουρος ότι όταν διαγράψεις το dat και φτιάξεις νέο είτε για αυτη την έκδοση του mame32 είτε για νέα όλα θα πάνε καλά. (δεν λέω ότι θα πρασινίσουν όλα καθότι κατακόκκινος myself :lol:). Μπορείς αν θέλεις αφού το καταφέρεις και γίνει πράσινο, επιλέγοντας τα CHDs και κάνοντας scan και το ξανακοκκινίσεις (πάλι παίζεις με το clrmamepro?). In my opinion: όχι απαραίτητο αλλά κάνε πάντα και ένα fast scan μετά από ένα επιτυχημένο full scan, κάνει ελάχιστο/μηδαμινό χρόνο και δεν "κοστίζει" τίποτα. (επίσης εάν έχεις κάνει scan με λάθη και έπειτα προσθέσεις κάποια missing, μην μπαίνεις στον κόπο να κάνεις scan αλλά με ένα fast scan καθάρισες - αφού κρατάει cached τα αποτελέσματα από το προηγούμενο full scan).
l3ft3r1s έγραψε:επίσης ένα άλλο περίεργο, αν και απάντησα καταφατικά στο μήνυμα για το wotw όπως είπε ο ambu, σε κάθε scan (στο οποίο γίνεται και update) με ξαναρωτάει!
Tο wοtw θα σε ρωτάει σε κάθε νέο dat που θα φτιάχνεις για τις ROMs/Sets είτε απαντάς θετικά είτε αρνητικά (εγώ απαντάω θετικά γιατί έχω το dummy sample file, οπότε δεν μου βγάζει σφάλμα και αποκλειστικά και μόνο για αυτόν τον λόγο). Αλλά μετά το πρώτο scan δεν σε ξαναρωτάει στο ίδιο dat file.
l3ft3r1s έγραψε:αυτά τα nodump και baddump, μήπως φταίνε αυτά? :O
OXI


Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες ότι σε κάθε scan κάνεις και update. Λογικά εφόσον είναι 0 missing σε όλες τις κατηγορίες δεν χρειάζεται update, και βέβαια δεν χρειάζεται άλλο scan.
Πως γίνεται να κάνεις scan, τα αποτελέσματα να είναι: 0 wrong names (0 fixed) και με "Update" να σου διορθώνει 7 εφόσον όλα ήταν εντάξει? Κάνε ένα νέο dat file και δοκίμασε (βεβαίως στο παράθυρο scan τα check / fix να είναι όλα τσεκαρισμένα).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

ambu. όταν λέω scan με update εννοώ scan στο οποίο έχουμε βάλαι και add-paths... ;)

έσβησα όλα τα dat files, έφτιαξα καινούριο, όλες οι ρυθμίσεις σύμφωνα με τον οδηγό. εκτός από το add path
έκανα scan και βγήκαν όλα καθαρά. ούτε σφάλματα, ούτε κάτι στο report.
αλλά το dat πάλι από γκρίζσο έγινε κόκκινο!
edit: ούτε με ρώτησε για το wowt
δεν με νοιάζει, αρκετά, εφόσον τα παίζω όλα οκ... :D

κάτι άλλο έχω ένα joypad του ps2 στο pc (το directX το βλέπει κανονικά) και σε ορισμένα παιχνίδια (πχ championship sprint) συμπεριφέρεται κάπως τρελά/δεν μπορώ να το κοντρολάρω εγώ!

καμία ιδιαίτερη ρύθμιση μήπως? :shock:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για το scan είμαι βέβαιος ότι φταίνε τα missing CHDs. Όπως και να'χει, εφόσον δεν έχεις missing roms, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Για το joypad, κάθε παιχνίδι έχει δικές του ρυθμίσεις (το μενού που βγαίνει όταν πατάς το TAB)
Από εκεί υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίσεις τα πλήκτρα για το συγκεκριμένο παιχνίδι μεμονωμένα -εφόσον δεν βολεύουν τα default- καθώς και να "παίξεις" με τις ευαισθησίες των analog devices, όπου πιστεύω ότι είναι και το πρόβλημα σου.
Θυμίζω επίσης ότι ειδικά το Championship Sprint είχε λίγο "περίεργα" controls από την φύση του. Συγκεκριμένα είχε ένα αναλογικό "dial" (=τιμόνι) για την περιστροφή αριστερά-δεξιά και ένα επίσης αναλογικό pedal για το γκάζι. Οπότε πρέπει όταν ρυθμίζεις το joypad να λάβεις και αυτό υπόψη σου.
Πχ αν κάνεις assign το γκάζι σε κάποιο κουμπί (που είναι digital=on/off) ο μόνος τρόπος να εξομοιώσεις την αναλογική λειτουργία είναι να πατάς και να αφήνεις το κουμπί με ρυθμό κατάλληλο για αυτό που επιδιώκεις και παράλληλα να έχεις ρυθμίσει σωστά το autocenter speed κλπ. επιλογές.
Παίξε με το "analog controls" option στο μενού, αλλάζοντας τιμές μέχρι να βρείς τι σου αρέσει. Ακόμα και να το κάνεις τελείως μπάχαλο, μπορείς να σβήσεις το cfg από τον δίσκο και να το επαναφέρεις έτσι στις standard ρυθμίσεις.

PS: υποθέτω βέβαια ότι έχεις κάνει σωστό calibration στο joypad μέσα από τα Windows όταν το εγκατέστησες...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

τελικά μπορεί να έγινε κόκκινο, αλλά σήμερα που ξανάνοιξα το clrmamepro ήταν πράσινο! και στο καινούριο Update που έκανα πάλι πράσινο! επιτέλους :)

όσο για το joypad... ακόμα δεν τα κατάφερα...πείραξα ότι ρυθμιση ήταν σχετική με το joypad, τόσο απ το mame όσο και μέσα στο παιχνίδι... σε μερικά έστρωσε κάπως σε άλλα ακόμα προσπαθώ! θα την βρω την άκρη!

ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:τελικά μπορεί να έγινε κόκκινο, αλλά σήμερα που ξανάνοιξα το clrmamepro ήταν πράσινο! και στο καινούριο Update που έκανα πάλι πράσινο! επιτέλους :)
Another happy man... :lol:
l3ft3r1s έγραψε:όσο για το joypad... ακόμα δεν τα κατάφερα...πείραξα ότι ρυθμιση ήταν σχετική με το joypad, τόσο απ το mame όσο και μέσα στο παιχνίδι... σε μερικά έστρωσε κάπως σε άλλα ακόμα προσπαθώ! θα την βρω την άκρη!
Υπομονή και επιμονή...
l3ft3r1s έγραψε:ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!
Μην σε νοιάζει, για αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΑΡ2006:
Στις τελευταίες μου αναβαθμίσεις με το νέο πλέον clrmamepro διαπίστωσα, ότι ο rom manager αναγνωρίζει μόνος του ότι έχει αλλάξει η έκδοση του εκτελέσιμου (Mame32.exe) και μετά το απαραίτητο μήνυμα ότι θα σβήσει όλα τα (cache, fastscan κ.λπ.) ενημερώνει μόνος του το αντίστοιχο dat αρχείο με την έκδοση και την ποσότητα των ROMs και Sets, δίνοντας του την ένδειξη not scanned (παρόλα αυτά το κυκλάκι παραμένει πράσινο). Το μόνο που ίσως χρειαστεί να κάνετε είναι να αλλάξετε το όνομα του dat σε σκέτο Mame32 Emulator ώστε να μην ξανασχοληθήτε μαζί του. Kρατάει και τις ρυθμίσεις με τους καταλόγους ROMs / Samples / Add-Path, έτσι έαν έχετε ένα συγκεκριμένο σημείο για τις updated ROMs το μόνο που θα κάνετε είναι load dat file και scan. (bug? στο πρώτο scan που ήταν επιτυχές (0 missing σε όλα), επιστρέφοντας στον profiler διαπίστωσα ότι το κυκλάκι ήταν κόκκινο, επιστροφή στον scanner και κάνω ένα fast scan, τώρα πλέον το κυκλάκι επανήλθε στο πράσινο χρώμα).
Εικόνα
Απάντηση