Ποιός θυμάται το ZZAP 64;

Συζήτηση για Computer Emulators.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR, Scatman

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε:
GeoAnas έγραψε:...και μια που αναφέραμε retro mags για ρίχτε και μια ματιά σε αυτό το εκκολαπτόμενο site...xmmm αξιόλογη προσπάθεια (εάν και εφόσον ευοδωθεί)
http://web.1asphost.com/immortalx/pixelmag/
Update 2/1/03...μπα, it is long dead :?
Τα έχω και αυτά πάντως :)
Και μου φαίνεται ότι ο μόνος λόγος που αγοράζω ακόμα PC Master σήμερα είναι τα αμυδρά echoes του Pixel που υπάρχουν ακόμα στο περιοδικό!

για να δουμε αν θα ευοδωθει μια αναλογη προσπαθεια

http://retro.ellhnismos.org/
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Maddog έγραψε:
GeoAnas έγραψε:...και μια που αναφέραμε retro mags για ρίχτε και μια ματιά σε αυτό το εκκολαπτόμενο site...xmmm αξιόλογη προσπάθεια (εάν και εφόσον ευοδωθεί)
http://web.1asphost.com/immortalx/pixelmag/
Update 2/1/03...μπα, it is long dead :?
Τα έχω και αυτά πάντως :)
Και μου φαίνεται ότι ο μόνος λόγος που αγοράζω ακόμα PC Master σήμερα είναι τα αμυδρά echoes του Pixel που υπάρχουν ακόμα στο περιοδικό!
Γιατί με πληγώνεις έτσι βρε Maddog??? :cry: (btw, χρόνια πολλά και για την ονομαστική σου εορτή, έστω και με μεγάλη καθυστέρηση -10 ημερών-, όπως είπα και σε άλλο post, εδώ και 2 βδομάδες δεν μπορούσα να συνδεθώ...)

Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο για εμένα το διαβάζεις το PC Master... :P Έτσι είχες πει εσύ τουλάχιστον (στο πρώτο meeting αν θυμάμαι καλά...)
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μη του ξυπνάς μνήμες που δεν θέλει να θυμάται... Δεν είχες πει τότε πως ήσουν φανατικός Nintendo fan!!! :twisted:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

νομιζω οτι το Nintendoπαρεξηγησατε το παιδι ,
εδω στο τελευταιο Pcmaster Gold , βρισκομενος στο διλημμα
αφιερωμα
1)στο Shadow of the Beast Series
&
2) Mario

χωρις καμια απολυτως πιεση , ή σκοπιμότητα :twisted:

επελεξε το 1)

Olorin έγραψε:, όπως είπα και σε άλλο post, εδώ και 2 βδομάδες δεν μπορούσα να συνδεθώ...)
Welcome back Olorin.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, η "αντικειμενική" ενημέρωση μας για τον Mario και το συνάφι του είναι εξαιρετική από το meeting και μετά :P
Seriously Olorin (θίγω σοβαρό θέμα) έχω την εντύπωση ότι το όλο spirit του περιοδικού είναι σε πτώση το τελευταίο διάστημα, παλιότερα μου φαινόταν πιο διασκεδαστικό στην ανάγνωση-παίζει βέβαια σοβαρά και η πιθανότητα να έχω γίνει εγώ πιο γέρος και στριμμένος (η αδερφή μου λέει ότι της θυμίζω τους δύο γέρους του Muppet Show μαζί :roll: ) και να μην έχω πλέον καλό συντονισμό, αλλά κάπως έτσι αισθανόμουν και για το Pixel στην after 1990 εποχή του. Θα δείξει...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ΔΕΝ θα συμφωνήσω με το Maddog. MIA XAPA είναι το περιοδικό (όποτε γράφει για τη gameland & το mame.gr)... :whistle:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Μιας και μιλάμε για παλιά περιοδικά, ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να βρώ στο net scans του PIXEL?
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Ρε Πρόεδρα, τι θα γίνει επιτέλους, με το login??? Μήπως έχω λέπρα ή ακόμα χειρότερα γρίππη των πουλερικών και δε με αφήνετε να μπω...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, Explorer, Firefox, δε γίνεται τίποτα... Μόνο με... Ultrex δε λούστηκα!!!! Και το μόνο που έχω καταφέρει, είναι να μπω μόλις 1 φορά από το σπίτι μου από τότε που μπήκε το 2006!!! (Τώρα σας γράφω από τη σχολή...)
Maddog έγραψε:Ναι, η "αντικειμενική" ενημέρωση μας για τον Mario και το συνάφι του είναι εξαιρετική από το meeting και μετά :P
Seriously Olorin (θίγω σοβαρό θέμα) έχω την εντύπωση ότι το όλο spirit του περιοδικού είναι σε πτώση το τελευταίο διάστημα, παλιότερα μου φαινόταν πιο διασκεδαστικό στην ανάγνωση-παίζει βέβαια σοβαρά και η πιθανότητα να έχω γίνει εγώ πιο γέρος και στριμμένος (η αδερφή μου λέει ότι της θυμίζω τους δύο γέρους του Muppet Show μαζί :roll: ) και να μην έχω πλέον καλό συντονισμό, αλλά κάπως έτσι αισθανόμουν και για το Pixel στην after 1990 εποχή του. Θα δείξει...
Τώρα γίνεσαι κακεντρεχής, μικροπρεπής και μεροληπτικός (ή μήπως εγώ είμαι αυτός???).

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η αδυναμία μου στη "Big N" και η απέχθειά μου στη SEGA και τον Sonic, εκφράζεται μόνο όταν (προσπαθώ ανεπιτυχώς να) κάνω χιούμορ... Δε φταίω εγώ που το ύφος του περιοδικού που δουλεύω με αναγκάζει να βρίσκομαι συνεχώς σε αυτή θέση... Ή μήπως φταίω εγώ που το "Shadow the Hedgehog" είναι άθλιο και το κατακράζω στο review του στο "PlayOn!"???

Πέρα από την πλάκα τώρα, όταν μιλάω σοβαρά, εκφράζω και το θαυμασμό και το σεβασμό μου προς τη SEGA. Αν θυμάμαι καλά, έχω αναφέρει ότι το Dreamcast ήταν ίσως η πιο παρεξηγημένη και αδικημένη κονσόλα όλων των εποχών...

Όσο για περισσότερα σχετικά με το περιοδικό και την εξέλιξη (ή... παρακμή του, όπως έχει επικρατήσει να θεωρείται), θα ήταν καλύτερα να τα πούμε "off the record" σε κάποιο (official ή unofficial) meeting (ή και "meat-ing", δεν έχω πρόβλημα, το τρώω όλο το φαγάκι μου, όπως ξέρετε...)
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Olorin έγραψε:Ρε Πρόεδρα, τι θα γίνει επιτέλους, με το login??? Μήπως έχω λέπρα ή ακόμα χειρότερα γρίππη των πουλερικών και δε με αφήνετε να μπω...
Προβλήματα με το login δεν έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό, στη δικιά σου περίπτωση ένα cookie cleanup ίσως σου έκανε δουλεία ?!
Μπορεί βέβαια να φταίει και το κάρμα σου καθώς νομίζω τα προβλήματα σου αρχίσαν από τότε που ο Maddog έγινε mod :twisted: :crazy:
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ο Maddog πρέπει να έχει κάνει κάτι (voodoo?) σε σχέση με τον Olorin και το site... Μια καλή ιδέα Olorin είναι να επαναλαμβάνεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ:
"H Sega είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εταιρία" κάθε φορά που προσπαθείς να κάνεις login. :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Κι όμως, ο Πρόεδρας για άλλη μια φορά (όπως πάντα άλλωστε!) είχε δίκιο!!! :wink:

Τελικά, το μόνο που χρειαζόταν ήταν όπως είπε ένα "cookie cleanup":

Πήρα λοιπόν ένα πακέτο κουλουράκια και τα καθάρισα από αμύγδαλα, σταφίδες, choc chips και άλλα περιττά στολίδια και μόνο τότε μου ήρθε η ιδέα να σβήσω τα Cookies μου!!! :D :P

Όσο για τα Voodoo του... κουμπάρου του Whacker, δεν πα'να μου κάνει και ATI και nVidia, η γνώμη μου για τη SEGA δεν αλλάζει (η ειρωνεία είναι πως ποτέ δεν έχω δηλώσει την πραγματική γνώμη μου για τη SEGA, απλώς τη γνώμη μου για τη SEGA σε σχέση με τη Nintendo λέω ο άνθρωπος...)
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Τα φαγες τα κουλουράκια ή σε φάγανε ρε Olorin...; και πήγε και ο νους μου στο κακό... :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005 08:48
Τοποθεσία: Syros
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CountRaven »

Long time no post, mas fagan ta 10ora ka8hmerina programata ergasias..

To PIXEL htan APLA oti KALUTERO eixe kikloforisei stpn eidiko typo plhroforikhs. To proto PIXEL pou prepei na diabasa htan to teyxos 70 (deite sumptosh ayto pou exie online to site pou anaferate prin), to review sto Lost Patrol me eixe sigklonisei toso polu pou eblepa synexeia sto video to Platoon gia apeksartish.. Blepete to PC me CGA pou eixa tote den etrexe thn PC ekdosh tou pexnidiou pou apetouse apo EGA ke pano... (arxes pros mesa 90s .... 8liberes epoxes gia tous PCbious ton 4 xromaton pou DEN eixan lefta na paroun kaluterh karta grafikon ke monitor me apotelesma t aperisotera PC games na mhn trexun sta mhxanhmata tous, home users tou tote ke tou shmera mh gelate)...

Ke h proth epoxh tou PC MASTER htan foberh ke malista gia xronia to PC AMSTEr paremine sta8erh aksia... Me analogo tou PIXEL klima sto grapsimo ke sta feellings pou ebegne (xoumorisitko ktl)... Kuriolektika h hmera pou ebgene to neo PIXEL h PC MASTER htan h kaluterh mera tou mhna. Alaze olh mou h soxlikh routina. Epikes epoxes!!!!

Oi agaphmenes mou stiles PC MASTER htan oi stilles How To ke Programming. Malista sth sthlh How to tu Dekembriou tou 1995 eixe dhmosiey8ei gramma mou me programatistikes erotiseis me titlo "ola se ena".. xaxaxa

Eperna ke to USER me thn peribohth disketa 3.5 pou diabazontan ke apo PC ke apo AMIGa ke apo ATARI ST (akoma den eox katalabei pos ginontan ayto).. Kalo periodikaki ke ayto ala oxi sa to PIXEL...

To telefteo teyxos tou PC MASTER pou exo aograsei ihtna ayto me afieroma emulators prin 2-3 xronia...

Ante giati de mazyeomaste oloi edo tou forum na bgaloume ena magazine se styl PIXEL? Na exei ke th trexousa PC Maniac ke internet Maniac 8emaotlogia, na exei ke stiles gia texnologia genika, sthles gia kinita phones ke af8ones stiles gia retro gaming, emulators, retro systems ktl... ke DVD me kaloudia...

:)

ti lete?
A1200 - 68030/50MHz, 2MB Chip Ram, 16MB Fast Ram, 6GB HDD, PCMCIA 10MBit Ethernet Adapter

Pegasos 1, G3@600MHz, MorphOS 1.4.5, Radeon 7500 128MB, 256MB RAM,
80GB HARD DRIVE. 52x CD-ROM
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Προς ενημέρωση όλων των οπαδών του περιοδικού Pixel...

Στο site του φίλου ΑΕΟΝ, ήδη τα τεύχη που βρίσκονται online κοντέυουν τα 20 (μέχρι να το γράψω αυτό το δημοσίευμα μπορεί να είναι πολύ περισσότερα).
Τα τεύχη με τον καιρό αυξάνονται με φρενήρεις ρυθμούς, κυρίως λόγω του "πορωμένου" Akmakas, ο οποίος έχει κ***φτιάξει το scanner του, του έχει βάλει turbo, έχει ανοίξει τις "πεταλούδες" και με ενισχυμένο αεροσυμπιεστή, σκανάρει με απίστευτους ρυθμούς (σκανάρει πιο γρήγορα από ότι εγώ τα κάνω download)...

Οσοι λοιπόν αναπολούσαν τις παλιές καλές εποχές, μπορούν να συνδεθούν στο RetroManiax και να τα κατεβάσετε...

(Περιττό να πω για εμάς τους πιο "παλιούς" ότι, ότι είναι το mame.gr για τα arcades είναι το RetroManiax για τα comics, τις τηλεοπτικές εκπομπές αλλά και τους home micros που μας συντρόφευαν στο παρελθόν... ήδη ολοκληρώθηκε η ανεύρεση μετά από καιρό προσπάθειας η σειρά Battlestar Galactica για όσους την θυμούνται, ενώ τα "ανοιχτά" project είναι πολλά και πολυμέτωπα. Ένα από αυτά είναι και η ψηφιοποίηση του περιοδικού Pixel.)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Οπως τα ειπε ο Ambu - ελατε απο κει να βαλετε ενα χερακι για να φτιαξουμε full sets και σε αλλα retro things :twisted:
Leave the gun. Take the cannoli.
Απάντηση