Radiant Silvergun working στο ΜΑΜΕ

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

παντως το Radiant Silvergun σε επεξεργαστη 3 γιγα που εχω μου παει σε ταχυτητα μεταξυ 45 με 50/60 ftp

εκτος εαν πρεπει να γινει ενα ειδος overclocking στο mame emulator, για να το δω στα 55 με 60/60
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:Ξε-σκι είχε και εκεί, thank you very much :mrgreen:
Σαν δεν ντρέπεσαι. Είμαι σίγουρος ότι το παραπάνω σχόλιο σου, θα ήθελε πολύ να το γνωρίζει και η γυναίκα σου - όπως και να το δει κανείς... :twisted: είτε συμμετείχε είτε όχι εννοώ
Maddog έγραψε:Ένα PC 20 ετών έχει ακριβώς ίδια πιθανότητα με μια κονσόλα 20 ετών να λειτουργεί σωστά, ίσως και μικρότερη λόγω της μεγαλύτερης πολυπλοκότητας/περισσότερων κινητών τμημάτων. :P


Πάντως ένα PCάκι 24ετίας που έχω στο υπόγειο (και πειραγμένο) μέσα στα νερά (γιατί ναι έχω και ιδιωτική πισίνα στο υπόγειο - κάθε φορά που βρέχει σχεδόν) παίζει ακόμα με win98 πια και μάλιστα παίζει και η οθόνη του - it's a miracle - AMD inside please. Τώρα αν χαλάσει κάτι, πίστεψε με υπάρχουν ανταλλακτικά μπόλικα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ΠΕΣΤΑ Ambu αγόρι μου!!! ΚΟΝΤΡΑ στην μπουρζουαζία των πλουσίων κατόχων real hardware!!!! ΖΗΤΩ ΟΙ EMULATORS!!!!! :aggressive:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

ambu_dare έγραψε:Πάντως ένα PCάκι 24ετίας που έχω στο υπόγειο (και πειραγμένο) μέσα στα νερά (γιατί ναι έχω και ιδιωτική πισίνα στο υπόγειο - κάθε φορά που βρέχει σχεδόν) παίζει ακόμα με win98 πια και μάλιστα παίζει και η οθόνη του - it's a miracle - AMD inside please. Τώρα αν χαλάσει κάτι, πίστεψε με υπάρχουν ανταλλακτικά μπόλικα... :lol:
24ετίας;;; :shock:
Θέλεις τώρα να πιστέψω ότι τρέχεις Win98 σε PC του 1981 (ΟΚ, άλλαξε ο χρόνος, 1982...) :?:
Καταρχήν, είχαν εφευρεθεί τα PC το 1982;

Whacker: ενώ η μπουρζουαζία με ιδιωτικές πισίνες στο υπόγειο δεν σε χαλάει καθόλου ε; Προσέχτε καλά και οι δυό σας, και εγώ και o Geoanas έχουμε κοφτερά δόντια, νομίζω άλλωστε ότι είναι εμφανές από το avatar! 8)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εκτός των άλλων....άλλη αίσθηση να γυαλίζεις , να χαιδεύεις και να θαυμάζεις τις καμπύλες του real hardware !
:delicious: :pong:
Είναι σα να συγκρίνουμε το αυθεντικό βινύλιο (με το θαυμάσιο artwork) με οποιοδήποτε mp3....
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:24ετίας;;; :shock:
Θέλεις τώρα να πιστέψω ότι τρέχεις Win98 σε PC του 1981 (ΟΚ, άλλαξε ο χρόνος, 1982...) :?:
Καταρχήν, είχαν εφευρεθεί τα PC το 1982;
S... Λάθος - κεκτημένη ταχύτητα. 14ετίας. (Αυτά παθαίνει κανείς όταν κάνει πολλά πράγματα μαζί, να δω τώρα αν το σπίτι που έκανα υπολογισμούς έχει το σωστό εμβαδόν).
Πάραυτα Ξεκίνησε σαν 386DX40 μετεξελίχθηκε σε 486DX100 επειτα σε Pentium 75 και τέλος σε Pentium 200 (τον οποίο όμως ότι ρυθμίσεις και αν έκανα στα jumperακια τον "βλέπει" σαν 166) Μετά έπαψε το κουτί να πέρνει τις καινούργιες mobo. Είμαι πάντως σίγουρος ότι αφού τα ξεπέρασε όλα αυτά μεχρι σήμερα θα δουλεύει άξογα και μετά τα είκοσι. Σε έξι χρονάκια τα λέμε.

Πόσοι όμως δεν έχουν ακόμα Amstrad 464 ή 6128? άντε και atari, spectrum ή amiga και "παίζουν" ακόμη? Και αυτοί σαν πρώτοι υπολογιστές δεν λογίζονται?

@Maddog
Μην σου ξεφύγει τίποτα εσένα, μην αφήσεις τίποτα να πέσει κάτω.
Maddog έγραψε:Whacker: ενώ η μπουρζουαζία με ιδιωτικές πισίνες στο υπόγειο δεν σε χαλάει καθόλου ε;
Τι να κάνουμε φίλε, είμαστε άνθρωποι που μας αρέσει η πολυτέλεια.
(ευτυχώς μετά από προσωπικές παρεμβάσεις, έπαψα να βγάζω τρείς κουβάδες ημερησίως και έσωσα ότι μπορούσα).
Maddog έγραψε:Προσέχτε καλά και οι δυό σας, και εγώ και o Geoanas έχουμε κοφτερά δόντια, νομίζω άλλωστε ότι είναι εμφανές από το avatar! 8)
Σκασίλα μας, εμείς έχουμε ακτινοπίστολο και θα σας κάνουμε με τα καρβουνάκια, θα εξαϋλώσω τα κοφτερά δοντάκια σας.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Από την άλλη σε μία κονσόλα εάν χαλάσει κάτι σε αυτά τα 20 χρόνια δύσκολα θα βρεις ανταλακτικό, ενώ στους υπολογιστές δεν τρέχει τίποτα, ακριβώς για τον λόγω ότι έχουν πολλά κινητά μέρη/μέλη.
Αν χαλάσει το λέιζερ σε ένα PS(n) πόσα χρειάζεται για να φτιάξει???
Ενώ στα PC έχουμε στίβες από παλιά CD-rom Drives, χώρια που έχεις μία μεγάλη πιθανότητα να παίζει και το πιο καινούργιο.

Σου κάηκε το chip γραφικών ή ήχου στην κονσόλα??? την έκατσες. Στο PC αλλάζεις μία καρτούλα (θεωρητικά) και όλα πάνε μία χαρά.

Από την άλλη:
Έχεις το πιο καινούργιο PC. Βάζεις ένα σκληρό δίσκο extra και βάζεις τα win98 άντε και DOS 6.2 (αν αυτά είναι συμβατά με αυτό που θέλεις) και είσαι έτοιμος (είσαι? αλήθεια - καιρό έχω να το δοκιμάσω αυτό. Ω ναι ακόμα έχω τις αυθεντικές δισκέττες με το DOS 6.2 για τα win3.1 και win95 ωστόσο δεν νομίζω).

Όλα βέβαια στην θεωρία είναι καλά στην πράξη όμως?
Αλλά από την άλλη όλα τα προβλήματα πρώτα λύνονται στην θεωρία και μετά στην πράξη.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

GeoAnas έγραψε:Εκτός των άλλων....άλλη αίσθηση να γυαλίζεις , να χαιδεύεις και να θαυμάζεις τις καμπύλες του real hardware !
:delicious: :pong:
Δεν το αμφισβητούμε αυτό - μέχρι ένα βαθμό.
(από την άλλη το να χαϊδεύεις και να θαυμάζεις τις καμπύλες του hardware και όχι κάτι άλλο είναι ύποπτο - από την άλλη μάλλον έχει να κάνει με την ηλικία).
GeoAnas έγραψε:Είναι σα να συγκρίνουμε το αυθεντικό βινύλιο (με το θαυμάσιο artwork) με οποιοδήποτε mp3....
Πόσο μάλλον με τα Pictured disk βινύλια :D .
Τελικά όπως και το βινύλιο, έτσι και οι κονσόλες είναι και λίγο θέμα φετίχ.

Από την άλλη όμως και οι παλιοί υπολογιστές, σαν να ανήκουν στην ίδια κατηγορία πια.? Άλλωστε και τα mp3 μπορείς να μαζέψεις και τα artwork από τα cds / βινύλια και να τα έχεις στο ίδιο δισκάκι. :wink:
Από την άλλη κάνε μία βόλτα στον δρόμο είτε με τα πόδια - είτε με το αυτοκίνητο και κράτα να ακούς μουσική με βινύλια και όχι mp3 :lol: όλα είναι σχετικά - όλα είναι χρήσιμα.

(Ποιος αλήθεια θυμάται τις παλιές - ΜΕΓΑΛΕΣ κασέτες των αυτοκινήτων? έχει κανείς?)
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ambu τα είπες όλα... τι να προσθέσω και γώ ο πτωχός (πλην τίμιος) πειρατ... εεε... emufan? :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για να επιστρέψουμε στο αρχικό topic μετά το συνηθισμένο white noise... :roll:
Επιτέλους έκατσα και έκανα update στο ΜΑΜΕ (να αξιοποιείται ορθά ο νέος 300ρης!) και παράλληλα δοκίμασα και τις τελευταίες εξελίξεις στον STV driver. Θα συμφωνήσω με τον pepino, σε Athlon XP 3000+ το Radiant Silvergun πάει περί τα 45 fps in game (είναι playable speed, το slowdown φαίνεται εν μέρει αλλά όχι τρομερά ενοχλητικά)
Ένα παρεμφερές παιχνίδι που είμαι *σχεδόν* βέβαιος ότι δεν γνωρίζετε είναι το Soukyu Gurentai (Terra Diver) της περίφημης Raizing/8ing, το οποίο αν και τρέχει στον ίδιο driver φαίνεται να είναι κάπως ελαφρύτερο και πάει full speed 60 fps ή το πολύ-πολύ χάνει μέχρι τα 55 minimum στο δικό μου CPU. Επειδή πρόκειται για άλλο ένα εξαιρετικό shooter που είναι δημοφιλέστατο στους κύκλους των συλλεκτών Saturn games, ρίχτε του μια ματιά όσοι διαθέτετε την κατάλληλη ιπποδύναμη. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

για να μην ξεχναμε και το αλλο game... tekken 3.....αυτο σερνεται μεχρι στα 10/60(για 3 γιγα επεξεργαστη παντα μιλαμε)...αν και στον emulator zinc οπως ακουγεται παιζει εκει μια χαρα(με το καταλληλο plugin )

εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με αυτον τον emulator
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Παιδιά, δε χρειάζεται ούτε να κρατήσετε παλιό PC που να τρέχει Windows 98 και DOS 6.22, ούτε να αγοράσετε τις πραγματικές κονσόλες.
Θα έχουν βγει αρκετά καλά emulators στα οποία θα τρέχετε Windows 98 και DOS 6.22. Σε αυτά θα μπορείτε να τρέχετε τα τωρινά emulators των παιχνιδομηχανών που θέλετε!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

χαχαχα... είναι μια (σοβαρή) πιθανότητα... :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση