Radiant Silvergun working στο ΜΑΜΕ

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:Paspartoo: Υπάρχει, αλλά όλοι εσείς οι Nintendo boiz δεν το έχετε καν πάρει χαμπάρι αυτό και παίζετε μονίμως Mario και Zelda :roll:
Σωστός (άντε και κανένα Pokemon)
:lol:
Maddog έγραψε:PS: για όποιον απορεί, ο Geoanas δωροδοκήθηκε! :lol:
Εδώ οι μισοί δωροδοκούν τους άλλους μισούς και τούμπαλην, έτσι με αυτή την ρουτίνα, γυρίζει η γη. :lol:
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Ψιτ! Λίγα για τα POKEMON! Ακόμα ψάχνω και ούτε τα μισά δεν έχω.



Καλές Γιορτές και Καλή Χρονιά σε όλους.

[size=0]Καλά Χριστούγεννα δεν πρόλαβα να σας ευχηθώ, ήμουν πίσω από τον ήλιο![/size]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Εγώ που παίζω harvest moon τώρα και έχω μόνο 3 κότες, δε βγαίνω!!! και ακόμα τα φυτρώσουν τα χμχμχμ δε θυμάμαι τι έχω φυτέψει! Δύσκολο είναι τελικά...
maddog για τα Ikaruga κ Zero Gunner 2 σε τι εκδόσεις να τα κατεβάσω? J/U/E ??
παίζουν σε emu η θα μείνω με τη χαρά?
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτά είναι για Dreamcast.
Δεν έχω ιδέα αν παίζουν σε emulator, έτσι και αλλιώς you can't do justice to them αν τα δεις σε emulator-είναι ανεπαρκής.
Σε emulator καμμία κονσόλα μετά το 1995 δεν έχει νόημα να την δεις (εκτός από το PSX, που και αυτό σχετικό είναι-πάντως Saturn/N64/Dreamcast δεν το συζητώ καν)
Nothing like the real thing!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Paspartoo: Υπάρχει, αλλά όλοι εσείς οι Nintendo boiz δεν το έχετε καν πάρει χαμπάρι αυτό και παίζετε μονίμως Mario και Zelda :roll:

Xalia: περιμένω το top 10 σου! :)

PS: για όποιον απορεί, ο Geoanas δωροδοκήθηκε! :lol:
ΔΕΝ απορούμε! Πάνε και έρχονται τα courier!!!!!!!! :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Οκ έχασα τη μπάλα, μία saturn μία dreamcast, ποιο game παίζει που...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Radiant Silvergun: Saturn ONLY
Ikaruga: Dreamcast και Gamecube
Zero Gunner 2: Dreamcast ONLY (εκτός αν κάνω σοβαρό λάθος!)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Zero Gunner 2: Dreamcast ONLY (εκτός αν κάνω σοβαρό λάθος!)
Δεν κάνεις. Προσπάθησα να βρω άλλο version με googl-ισμα αλλά δεν κατόρθωσα... :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Maddog έγραψε:Σε emulator καμμία κονσόλα μετά το 1995 δεν έχει νόημα να την δεις (εκτός από το PSX, που και αυτό σχετικό είναι-πάντως Saturn/N64/Dreamcast δεν το συζητώ καν)
Το Ν64 μου φαίνεται ότι παίζει καλά, χωρίς να έχω εμπειρία από την αληθινή κονσόλα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη απόδοση. Και ο ίδιος ο emulator δείχνει πλήρη απόδοση έχοντας συνέχεια 50 ή 60 fps ανάλογα τηνν έκδοση του game . Και μάλιστα παίζει και σε αναλύσεις άπιαστες για κονσόλες.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Με compatibility της τάξης του 70% για τον καλύτερο διαθέσιμο emulator N64, εγώ δεν το ονομάζω "καλά". Ίσως να πρέπει να πεις ότι παίζει καλά, όσα θέλουν να λειτουργήσουν. Για να μην συζητήσουμε καν το θέμα του controller το οποίο φυσικά ισχύει ακόμα και για το PSX αν δεν έχεις adaptor για να συνδέσεις το αυθεντικό gamepad. :?
Για εμένα "καλός" emulator είναι κάποιος σαν πχ κάποιους Mega Drive/NES/Spectrum κλπ emulators που παίζουν χωρίς κανένα glitch το 95%+ των διαθέσιμων τίτλων.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Το "real thing" είναι ΠΑΝΤΑ μια κλάση ανώτερο από ένα "καλό" emulator. Το θέμα της ύπαρξης των emulators είναι το preservation -και κανένα άλλο- κατά τη γνώμη μου. Τώρα για κάποιους αυτό μπορεί να μην είναι αρκετό, αλλά σκεφτείτε σε 10 ή 20 χρόνια από τώρα όταν (ενδεχομένως) ψάχνετε για *WORKING* Ν64 ή DC για τη συλλογή σας...

...ίσως να μην υπάρχει άλλη επιλογή... :?
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Κουμπάρε, για να το θέσω στα Γερμανικά μια και τα έχω ακόμα πρόσφατα, αυτά που λες είναι Poytsen Blauen!
Πιό πιθανό είναι να βρω working console σε 20 χρόνια, παρά PC που να είναι compatible με προγράμματα 32 (ή και 64?) bit. Εδώ υπήρχε πχ ο (εξαιρετικός) NeoGeo CD emulator για DOS, ο οποίος δούλευε με Win98 μια χαρά. Άντε τρέχτονα σε XP τώρα και αν λειτουργήσει, εμένα σφύρα μου! Οι υπόλοιποι, που λειτουργούν σε XP είναι σαφώς χειρότεροι σε compatibility, δυστυχώς...
Και αυτό είναι ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο παράδειγμα. Αν βασιστώ ότι όλοι οι emulators θα γίνονται update ανάλογα με τις ορέξεις που έχουν οι κατασκευαστές λειτουργικών (hi Bill...) και hardware, μάλλον θα μείνω με την όρεξη. Ειδικά με τις αλλαγές που είναι just around the corner-το τίμημα της ανοιχτής αρχιτεκτονικής των computers...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Αναγνωρίζω την τσαντίλα σου που γύρισες από τα σαλέ και από τα σκι στα (ξε)σκί αλλά η άποψή μου είναι εμπεριστατωμένη και αυταπόδεικτη.
Πιό πιθανό είναι να βρω working console σε 20 χρόνια, παρά PC που να είναι compatible με προγράμματα 32 (ή και 64?) bit. Εδώ υπήρχε πχ ο (εξαιρετικός) NeoGeo CD emulator για DOS, ο οποίος δούλευε με Win98 μια χαρά.
Απλό - κρατάς το PCάκι που σκεπτόσουν να πετάξεις για αυτό το σκοπό...:wink:
Άντε τρέχτονα σε XP τώρα και αν λειτουργήσει, εμένα σφύρα μου! Οι υπόλοιποι, που λειτουργούν σε XP είναι σαφώς χειρότεροι σε compatibility, δυστυχώς...
Υπάρχουν όμως... όσο για το *real hardware* σε ΤΙ τιμή θα το βρεις δεν μου είπες... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Whacker έγραψε:Αναγνωρίζω την τσαντίλα σου που γύρισες από τα σαλέ και από τα σκι στα (ξε)σκί αλλά η άποψή μου είναι εμπεριστατωμένη και αυταπόδεικτη.
Ξε-σκι είχε και εκεί, thank you very much :mrgreen:
Whacker έγραψε:Απλό - κρατάς το PCάκι που σκεπτόσουν να πετάξεις για αυτό το σκοπό...:wink:
Ένα PC 20 ετών έχει ακριβώς ίδια πιθανότητα με μια κονσόλα 20 ετών να λειτουργεί σωστά, ίσως και μικρότερη λόγω της μεγαλύτερης πολυπλοκότητας/περισσότερων κινητών τμημάτων. :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε: Ξε-σκι είχε και εκεί, thank you very much :mrgreen:
Γίνεσαι αισχρός... (αλλά δεν πειράζει):wink:
Maddog έγραψε: Ένα PC 20 ετών έχει ακριβώς ίδια πιθανότητα με μια κονσόλα 20 ετών να λειτουργεί σωστά, ίσως και μικρότερη λόγω της μεγαλύτερης πολυπλοκότητας/περισσότερων κινητών τμημάτων. :P


OXI αν στο έχει φτιάξει ο Whacker(TM)
:body-builder2:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση