MAME32 EXTRAS: UPDATE THE EASY WAY

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Και επειδή είναι όντως πολύ αυστηρό και θα το εισπράξετε το ban μικροί leechers, προσεκτικά το download speed... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

α ρε ελλαδάρα με τις ADSL, θα seedarw μέχρι να πεθάνω και δε πιάνω ratio 1 πΟΤΕ!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

ambu_dare έγραψε:

Εγώ επιμένω στο www.mamechannel.it
απο κολοφαρδια βρεθηκε το site αυτο, εψαχνα να βρω καποια αλλα emulators,το κακο με δαυτο ειναι οτι αμμα το κατεβασεις με απλο internet explorer,σου κανει καποια λεπτα για να κατεβει, ενω αμμα το κατεβασεις με extension απο το firefox, υπαρχει περιπτωση να σου κοψει την συνδεση

μου ετυχε αυτη η περιπτωση το μεσημερι..το ειχα στα 5/5...και την ωρα του κατεβασματος μου εγραψε stand buy(καπως ετσι)!!!!!!!!!!!
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

xalia έγραψε:α ρε ελλαδάρα με τις ADSL, θα seedarw μέχρι να πεθάνω και δε πιάνω ratio 1 πΟΤΕ!
Λόγω Α(symetric)DSL, μόνο η telepassport νομίζω παρέχει SDSL προγράμματα βεβαίως πρέπει και ο πΟΤΕ να έχει κάνει την πρόβλεψη ότι κάποιοι ρε φίλε θέλουν και κάτι παραπάνω από ψάρια στην γραμμή τους...

Πληροφορίες: Εικόνα
Πληκτρολογήστε τον αριθμό τηλεφώνου σας για να δείτε εάν είστε από τους τυχερούς http://www.telepassport.gr/form.asp?_step=1
Εγώ ρε γ....ω ΔΕΝ ανήκω σε αυτούς - ούτε σπίτι ούτε γραφείο.

Aν κατεβάζεις με τις τριπλάσιες ταχύτητες από ότι ανεβάζεις τότε πρέπει να αφιερώνεις χρόνο μόνο στο ανέβασμα (και να μην σπαταλας bandwith στο να κατεβάζεις άχρηστα πράγματα έτσι για τον χαβαλέ) σταματα τις τσοντες εχεις γυναικα πια

(σε όποιον το διαβάζει αυτό, γράφτηκε φίλε το 2006 Ω ΝΑΙ! και δεν θέλεις να ξέρεις πόσα ζητούν για όλα αυτά. Τεσπα, τον καιρό εκείνο στην Ιουδέα, γεννήθηκε ... ουπς, ελπίζω τώρα που διαβάζεις το Post να έχουν περάσει λίγα χρόνια και να μην ισχύουν όλα τα παραπάνω)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

xalia έγραψε:α ρε ελλαδάρα με τις ADSL, θα seedarw μέχρι να πεθάνω και δε πιάνω ratio 1 πΟΤΕ!

Useful info:
Share Ratio
From AzureusWiki

Why is my Share Ratio so important?

The Share Ratio indicator


From version 2.4.0.0 on, Azureus features a Share Ratio indicator next to the NAT and DHT indicators. It is red if your Total Share Ratio is < 0.5, yellow if it's < 0.9 and green if > 0.9. When you don't have NAT and DHT problems, it should look like this:
Εικόνα

Info about the Share Ratio


Azureus > Tools > Statistics > Transfers

There you'll find the (Share) Ratio for This Session and below the Total (Share) Ratio, as being shown on the screenshot above. You should always make sure the Total Ratio is bigger than 1, simply by seeding the torrents after the download finished. You can easily automate that by setting good Ignore Rules in the Queue options.


You should aim for a Share Ratio bigger than 1 because if you don't,

* trackers could ban you because you are leeching
* your download speed will suffer in the long run
* there will be even less Good Torrents out there if you don't
* your soul will burn in hell (this feature hasn't been confirmed yet though)


Read the Azureus FAQ
Επισκεφτήτε και την σελίδα: Εικόνα

όπως βλέπετε, το θέμα seeding / leeching ratio αρχίζει να γίνεται πιο σοβαρό με την νέα έκδοση του Azureus
(αν και στην προηγούμενη υπήρχε όμως δεν φαινόταν τόσο καθαρά - έπρεπε να ενδιαφερθείς εσύ - τώρα όμως θα ενδιαφερθείς θες δε θες)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μια πρόταση σαν εναλλακτική λύση στο Bittorent (Azuri is no1 option anyway). Λέγεται μTorrent και:

1. Δεν χρειάζεται installation (το πετάς σε ένα dir & το τρέχεις)
2. Δεν τρώει τα resources που τρώει το Azuri (NO java)
3. Είναι 138 f*cking Kb (!)
4. Είναι free
5. Μου το πρότεινε ο φίλος μου ο Badge, so kudos to him ;)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όπως σου είπα και private, το u/μ Torrent είναι εξαιρετικό πρόγραμμα για όλες εσάς τις μικρές βδέλλες (leeches)
Εγώ που είμαι πιο πολύ seed παρά leech και κάνω δικά μου releases ΠΡΕΠΕΙ να έχω τα advanced features του Azureus, τουλάχιστον μέχρι να εξελιχθεί επαρκώς το uTorrent. Ειδικά το kick/ban για τους άπληστους peers είναι must όταν είσαι μοναδικός seed-όπως συμβαίνει όταν ανεβάζεις για πρώτη φορά ένα torrent.
Οπότε εγώ θα υποστώ την Java, οι υπόλοιποι μπορείτε άνετα να το χρησιμοποιήσετε... :P
Ελπίζω σε επόμενες εκδόσεις να προσθέσουν μερικά extra features. :wink:

PS: αν δεν είχε χαλάσει το HDD πρόσφατα, θα σας είχα δώσει screen με τα δικά μου share ratios (και τώρα πάνω από 1 είναι, αλλά έχει ακόμα σχετικά λίγα GB transferred!) 8)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Όπως σου είπα και private, το u/μ Torrent είναι εξαιρετικό πρόγραμμα για όλες εσάς τις μικρές βδέλλες (leeches)
Κοίτα. Moto ζωής για μένα είναι να προσφέρω παραπάνω από αυτά που δίνω (σε ότι και αν αφορά αυτό). Οπότε ο χαρακτηρισμός "βδέλλα" δεν είναι δόκιμος... όσο για τα δικά μου torrents έχουν ratio > 3 πριν σβηστούν από το σκληρό μου (ΟΣΟ μεγάλα και αν είναι).:roll:

Όσο για το προγραμματάκι, δεν θα υποστηρίξει ποτέ plugins σαν το Azureus αλλά ήδη έχει auto-blacklist feature που εμένα προσωπικά μου κάνει τη ζωή εύκολη χωρίς να κοιτάω όλη μέρα το PC μου και χωρίς να κάνω update το blocklist manager.

Πως θα είναι τα πράγματα μετά από 2 μήνες;; Δεν ξέρω. Αλλά ελπίζω καλύτερα. Αλλιώς κάτι άλλο θα βρούμε να παίζουμε! :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

για binaries των roms που δεν μπορειτε να βρειτε,μπορειτε να τα κατεβασετε απο εδω......προσοχη δεν μπορειτε να κατεβασετε ολοκληρο zip, αλλα μονο τα αρχεια που σας λειπουν

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://REMOVED
Link removed by BraiNKilleR, Adware.ISTbar detected.
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Κάποιος θα πάει για format σύντομα με τα sites που επισκέπτεται... :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

here is a question:
στο add-pahs αντί να βάλουμε τα καινούρια αρχεία μόνο, γίνεται να βάλουμε ένα folder που να περιέχει όλα τα αρχεία, και αυτά που δεν άλλαξαν και αυτά που άλλαξαν (στην καινούρια τους μορφή), δηλαδή ουσιαστικά αυτά που θέλουμε να χομε τελικά στο target folder μας? αν ναι αλλάζει κάτι στην διαδικασία?

χμμμ...
Crypton-R-
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005 15:33

Δημοσίευση από Crypton-R- »

Εγω που δεν εχω καθόλου artworks,samples κλπ που μπορώ να βρώ?
Δοκίμασα να τα βάλω έτσι όπως τα γράφετε εδώ αλλά τίποτα...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Για όλα τα extras υπάρχουν δύο λύσεις:

1.
Μέσω πακέτων torrents από το full.pleasuredome.org.uk, αφού μάλιστα είναι FREE, δηλαδή δεν επηρεάζει το ratio προς τα κάτω, μόνο προς τα πάνω. Χρειάζεσαι να ανοίξεις έναν λογαριασμό (δωρεάν), και να κατεβάσεις ένα από τα προτεινόμενα προγράμματα (clients) διαχείρισης torrent αρχείων:
www.utorrent.com
http://azureus.sourceforge.net/ (προτείνω την έκδοση 2.5)

2.
Για μικρά πακέτα και http download, λίγο ταλαιπωρία μεν αλλά εάν σου λείπει ένα αρχείο είναι μία γρήγορη λύση, από τους γείτονες: www.mamechannel.it
Crypton-R-
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005 15:33

Δημοσίευση από Crypton-R- »

OK, τα κατέβασα, thanx.
Τωρα υπάρχει ένα πρόβλημα γιατί κατέβασα την 0,116u2, κάθε φορά που ανοίγω ενα παιχνίδι, γράφει στην αρχή decrypting,decoding και μετα βγάζει να γράψω ok για να συνεχίσω, και το πατάω και δεν κάνει τίποτα, ούτε escape πατιέται, ούτε τπτ..
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Νομίζω η 116u1 και u2 είχαν πρόβλημα με την υποστήριξη πληκτρολογίου και ίσως φταίει αυτό.
Κατέβασε την 0.116 αν θέλεις την τελευταία stable ή την 0.116u3 για την εντελώς τελευταία beta, από όσο ξέρω το συγκεκριμένο πρόβλημα λύθηκε.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση