Got an original arcade cabinet! ...but noob!!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Got an original arcade cabinet! ...but noob!!

Δημοσίευση από PEFKOS »

Καλημέρα,

παρακολουθώντας από απλό ενδιαφέρον τα διάφορα custom-cabinet projects που υπάρχουν στο δίκτυο, ζήτησα από κάτι γνωστούς μήπως μπορούν να μου βρουν ένα μεταχειρισμένο/χαλασμένο cab... Το αποτέλεσμα, στο σαλόνι μου:

Εικόνα

Φυσικά, ξέρω πολύ λίγα πράγματα γύρω από cabs. Απ'όσο μπόρεσα να καταλάβω, ο τυπάς που το είχε του είχε βάλει 2-3 jamma boards για φρουτάκια (!!!) και η εναλλαγή γινόταν με συνδυασμό τηλεχειριστηρίου και μαγνητικού διακόπτη. Έχει ξηλώσει το τηλεκοντρολ (πιθανολογώ και μερικά ρελέ) και το αποτέλεσμα είναι μία χαοτική καλωδίωση... Τα μετασχηματιστής, PSU, οθόνη, ηχεία, controls μάλλον δουλεύουν, αλλά δεν μπορώ να δοκιμάσω το ένα board που έχει μέσα λόγω του χάους των καλωδίων..... α, και το coin-control ίσως δουλεύει (ένα sticker πάνω του γράφει για 20 GR-drachmas!)

Όπως καταλαβαίνεται, το original cab είναι άλλο πράγμα.... οπότε, έχω το εξής μεγάλο δίλημμα:
- Το σενιάρω και βρίσκω και μερικά ακόμα jamma boards για ποικιλία και, στο καπάκι, βάζω ένα PC με mame με κάποια λύση (PC-to-jamma) τύπου ultimarc.
- Ή, αλλάζω το monitor, ηχεία, κλπ και βάζω το PC, δηλαδή απλά κρατάω το κουτί του cab και τα controls.

Το 1ο έχει το θετικό ότι είναι ORIGINAL arcade, με την αρχική αίσθηση της οθόνης, ενώ με το 2ο θα μπορώ να χρησιμοποιώ το cab και για άλλη χρήση, πχ, για άλλα παιχνίδια ή για μικρό web-browsing ή mp3 juke-box, λόγω του καλύτερου PC monitor.
Απόψεις?

Επίσης, υπάρχει τρόπος να συνδέσω ένα jamma board σε pc-monitor?

Τέλος, αν μπορεί κανένας καλός σαμαρείτης να με εξυπηρετήσει στην Αθήνα, θέλω να δοκιμάσω το board που έχω να δω αν πραγματικά είναι ok...

Αν λέω βλακείες, have mercy on the noob!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Κατ' αρχάς:
ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ
Έπειτα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Θα πρότεινα να κρατήσεις το Jamma (εγώ δεν το έκανα και το έχω μετανιώσει). Με ένα adapter μπορείς να έχεις όλα τα buttons του PC που θα παίξει το ρόλο του ΜΑΜΕ machine και στο καπάκι να μπορείς να παίζεις και real boards. Πολύ καλό tutorial θα βρείς εδώ όσο για βοήθεια, πολύ θα ήθελα να βοηθήσω αλλά βρίσκομαι αρκετά νοτιότερα (Καλαμάτα). Καλή επιτυχία και για ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε! :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν ξέρω πως κλωνοποιήθηκε έτσι αυτή η θ. ενότητα. :?
Βρίσκω το ίδιο topic και στο Computer Emulation και στο ΜΑΜΕ forum, με απαντήσεις από Whacker στο ένα και Geoanas στο άλλο.
Να η απάντηση του Geoanas στο Computer Emulation (το θέμα εκεί κλειδώθηκε για αποφυγή περισσότερων μπερδεμάτων και επειδή δεν ανήκει έτσι κι αλλιώς εκεί)
GeoAnas έγραψε:Το αν θα βάλεις μέσα στο cab , PC ή Jamma είναι καθαρά δική σου επιλογή.Από ότι βλέπω το cab είναι generic , έτσι μπορείς να το μετατρέψεις σε ΜΑΜΕ cab χωρίς να φοβηθείς μήπως χαλάσεις artwork κτλ.
Μπορείς να βγάλεις video σήμα από jamma σε PC monitor αλλά θα χρειστείς ιδιαίτερο εξοπλισμό (μια μικρή καρτούλα που κάνει τη δουλειά της μετατροπής)...ένα μικρό ψαξιματάκι στο google.... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

Whacker έγραψε:Κατ' αρχάς:
ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ
Χιχιχι!!! :D Το ξέρω! Είναι πολύ καλό... ειδικά τα controls είναι τέλεια! Ο τυπάς που μου το έδωσε μου είπε ότι έχει και μερικά control panel, όποτε ίσως καταφέρω να προσθέσω μερικά original buttons ακόμα...
Whacker έγραψε:Έπειτα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Θα πρότεινα να κρατήσεις το Jamma (εγώ δεν το έκανα και το έχω μετανιώσει). Με ένα adapter μπορείς να έχεις όλα τα buttons του PC που θα παίξει το ρόλο του ΜΑΜΕ machine και στο καπάκι να μπορείς να παίζεις και real boards. Πολύ καλό tutorial θα βρείς εδώ όσο για βοήθεια, πολύ θα ήθελα να βοηθήσω αλλά βρίσκομαι αρκετά νοτιότερα (Καλαμάτα).
Το βασικό δίλημμα είναι στο monitor....
Whacker έγραψε:Καλή επιτυχία και για ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε! :wink:
Thanks παίδες!
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

Maddog έγραψε:Δεν ξέρω πως κλωνοποιήθηκε έτσι αυτή η θ. ενότητα. :?
Βρίσκω το ίδιο topic και στο Computer Emulation και στο ΜΑΜΕ forum, με απαντήσεις από Whacker στο ένα και Geoanas στο άλλο.
Να η απάντηση του Geoanas στο Computer Emulation (το θέμα εκεί κλειδώθηκε για αποφυγή περισσότερων μπερδεμάτων και επειδή δεν ανήκει έτσι κι αλλιώς εκεί)
Λάθος forum.... και είπα να το ξανα-postάρω εδώ........ sorry, ένα παλιότερο post με μπέρδεψε...

Ακολουθεί η απάντηση στον GeoAnas....
GeoAnas έγραψε:Το αν θα βάλεις μέσα στο cab , PC ή Jamma είναι καθαρά δική σου επιλογή.Από ότι βλέπω το cab είναι generic , έτσι μπορείς να το μετατρέψεις σε ΜΑΜΕ cab χωρίς να φοβηθείς μήπως χαλάσεις artwork κτλ.
Μια ζωή σε τέτοια έπαιζα..... αυτά μου ξυπνάνε αναμνήσεις!!
GeoAnas έγραψε:Μπορείς να βγάλεις video σήμα από jamma σε PC monitor αλλά θα χρειστείς ιδιαίτερο εξοπλισμό (μια μικρή καρτούλα που κάνει τη δουλειά της μετατροπής)...ένα μικρό ψαξιματάκι στο google.... :wink:
Δεν το έψαξα εκτενώς, αλλά από τα μερικά links που κοίταξα οι περισσότεροι μιλούσαν για το ανάποδο, VGA->ArcadeMonitor. Αν είχες κάποιο link, καλοδεχούμενο!!
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

Maddog έγραψε:Δεν ξέρω πως κλωνοποιήθηκε έτσι αυτή η θ. ενότητα. :?
Βρίσκω το ίδιο topic και στο Computer Emulation και στο ΜΑΜΕ forum, με απαντήσεις από Whacker στο ένα και Geoanas στο άλλο.
Από όσο είδα και σε παλιότερα posts, έχει προταθεί η δημιουργία ενός forum σε κάποιο άλλο section για το όλο θέμα γύρω από cabinets.
http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=146

Συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση.... το cabinet-building/modding δεν ανήκει ούτε στο mame forum, αλλά μιας και το mame είναι core-στοιχείο για οποιοδήποτε cabinet, νομίζω ότι του πρέπει ένα forum στο mame.gr
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

... ορίστε και μία πρόχειρη φωτό του εσωτερικού ........

Εικόνα

Φαίνονται οι 3 (!!!) jamma connectors (η μία έχει το PCB στην αριστερή πλευρά...). Επίσης αριστερά φαίνονται και οι δεκάδες καλωδίων που απλά δεν είναι συνδεδεμένα πουθενά....

Τέλος, μέσα στις πατέντες που είχε κάνει ο τυπάς, συμπεριλαμβάνονται (ότι έχω δει/καταλάβει προς το παρόν):
- τρύπα μπροστά πάνω από το κουτί των κερμάτων για validator χαρτονομίσμάτων
- 2 "έξτρα" jamma connectors για froutakiaPCBs
- ρελέδες για τα 3 jamma
- διακόπτης με τηλεκοντρόλ για τους ρελέδες, για να γυρνάει από froutakiaPCB στο παιχνίδι
- μαγνητικός διακόπτης, σε στυλ αυτών που έχουν οι συναγερμοί σπιτιών στις χαραμάδες στις πόρτες που όταν απομακρύνονται ο ένας οπλισμό από τον άλλο ενεργοποιούνται, ο ένας από τους οποίους έχει τοποθετηθεί σε ρηχό σκαμένο σημείο στο μπροστινό μέρος του cabinet και το άλλο το είχε ο καταστηματάρχης για να επαναφέρει ενεργό το froutakiaPCB (το τηλεκοντρόλ είναι ανασφαλές για αυτό...)
- ένας μικρός μαύρος διακόπτης κρυμμένος στο πίσω μέρος του cabinet, τα "ίχνη" (καλώδια) του οποίου χάνονται μέσα στον οχετό της καλωδίωσης (όχι, δεν είναι ο διακόπτης on-off, ο οποίος είναι εμφανέστατος και κλασικός του είδους και λειτουργεί μια χαρά!!)
- με ένα χοντρό κομμάτι χαρτί έχει μπλοκάρει το coin-door εσωτερικά (δεν έχω καταλάβει γιατί...) και χρειάζεται "εγχείρηση" από την οποία ίσως να μην επιβιώσει :)
- έξτρα μετρητές κερμάτων, για κάθε PCB μάλλον...

Χαοτική η κατάσταση....

και σαν να μην έφτανε αυτό, διαπίστωσα ότι ένας πυκνωτής αποχαιρέτισε τον ένα οπλισμό του και τον άφησε μοναχό επάνω στο PCB.... :evil:

Βούλωτσααααααααααααααααααα!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εμ... ναί... :roll:

Με δυό λόγια:
1. Κράτα το πιο καλό Jamma για αρχή και ΚΟΨΕ ότι περισσεύει.
2. Άρχισε να "μετράς" και να αντικαθιστάς τις "απώλειες" (βλ. λ.:πυκνωτής)

...θα τα καταφέρεις, κουράγιο!!! :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

Προς μεγάλη μου χαρα, σήμερα έκανα και 2η παραλαβή!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D

Εικόνα

(Φυσικά, το έβαλα στο υπόγειο [φαίνεται ο καυστήρας στο background] γιατί η μάνα μου με απείλησε ότι θα αρχίσει να τα πετάει ένα-ένα από το μπαλκόνι...)

Με μία πολύ γρήγορη ματιά, νομίζω ότι ΚΑΙ αυτό είναι τροποποιημένο για φρουτάκια.... Όμως, δεν του έχουν ξηλώσει πολλά από τα "εξτρα" ηλεκτρονικά μέρη όπως στο άλλο, οπότε ίσως παίξει όταν το δοκιμάσω.... who knows....

Ζήτωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Άντε, με γειές! :D
Προσοχή στην φαμίλια πάντως, είναι επικίνδυνη (-οι) για όλα τα retro stuff.
Στο λέω εξ ιδίας (πικρής) πείρας... :evil:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ROFL! Εγώ τους έχω εκπαιδεύσει αλλά έχοντας ΤΡΙΑ (3) cabs so far, δεν έχω χώρο για 4ο... :cry: Δε βαριέσαι, άμα μεγαλώσω θα πάω σε ένα μεγάααααααλο σπίτι με χιλιάααααααδες δωμάτια και θα τα ΓΕΜΙΣΩ με ηλεκτρονικά! :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

Whacker έγραψε: Δε βαριέσαι, άμα μεγαλώσω θα πάω σε ένα μεγάααααααλο σπίτι με χιλιάααααααδες δωμάτια και θα τα ΓΕΜΙΣΩ με ηλεκτρονικά! :lol:
Έχω ήδη αρχίσει να προετοιμάζω την κοπέλα που με ανέχεται τον τελευταίο καιρό, just in case συγκατοικήσουμε κάποια στιγμή........ :D θέλω οπωσδήποτε cab και foosball !!! Χεχεχεχε!!!!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Μην ξεχνάμε και τα υπόλοιπα "απαραίτητα" για easy living...

Εικόνα

και

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μπιλιάρδο πάνω σε παρκέ... Για φαντάσου να πας να κάνεις κανένα piquet και να φοράς σκαρπίνι... :lol: :lol: :lol: :lol: ΖΖΖΖΒΒΒΒΒΒΒΒΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ποιο παρκέ? Μάρμαρο είναι εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι Ιωαννίνων... :wink:

μάρμαρα 1
μάρμαρα 2

Bεβαίως - βεβαίως το σκαρπίνι μία από τα ίδια το βλέπω...
...χώρια μην κάνεις καμία "καμπάνα" και βρεθεί καμία μπάλα να "χοροπηδάει" πάνω στο μάρμαρο... :wall::moil:
Εικόνα
Απάντηση