Διαγραφή παλιών accounts

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Θα κρατηθώ από τα λόγια του paspartoo στις τελευταίες του παραγράφους και θα πω το παρακάτω:

Αν οι κύριοι που είχαν το απερίγραπτο θράσος να τροποποιήσουν το μήνυμα του φίλτατου paspartoo είχαν μπει στον κόπο να δουν το βιντεάκι που είχα προτείνει σε άλλο post (Nintendo Oldschool Revolution:http://www.ifilm.com/ifilmdetail/2686716?htv=12) και δε νόμιζαν ότι είναι μια προπαγάνδα υπέρ της "Big N" εκ μέρους μου, τότε ίσως έβλεπαν ποιος είναι τελικά ο πραγματικός εχθρός...

Επίσης, έχω να διευκρινίσω κάποια πράγματα σχετικά με τις απόψεις μου για την Atari...

Προφανώς, ο σεβαστός κατά τ'άλλα Maddog, παρερμήνευσε (ή μάλλον θέλησε να παρερμηνεύσει για να στρέψει τον paspartoo εναντίον μου...) μια φράση μου για την Atari:

"Χωρίς εμάς κύριοι, ο χρόνος για τα video games θα είχε σταματήσει στο Atari 2600!!!!"

Σε καμία περίπτωση δεν είχα την πρόθεση να μιλήσω περιφρονητικά για το λατρευτό μου Atari 2600 και αν αυτό καταλάβατε, λυπάμαι πολύ, αλλά σφάλατε... Το μηχάνημα αυτό ήταν που με έκανε να μπω δυναμικά στον χώρο των video games πριν καλά-καλά πάω στο σχολείο. (έστω κι αν η πρώτη μου επαφή ήταν ελαφρώς παλιότερα με το Space Invaders σε ένα...πλοίο(!) και με μια "κονσόλα" αγνώστων στοιχείων με διάφορες παραλλαγές του PONG που επίσης είχε φέρει ο ίδιος θείος μου στο σπίτι... Είπαμε, η ηλικία μου δε συμβαδίζει σε καμία περίπτωση με την εμπειρία μου στα games...). Θυμάμαι, ακόμα και όταν άρχισα να πηγαίνω στο σχολείο, περίμενα πώς και πώς πότε θα γυρίσω σπίτι να φάω, για να κατέβω μετά στον θείο μου (έμενε στον κάτω όροφο) και να πρήξω τον ξάδερφό μου να "παίξουμε Ατάρι" (ο οποίος μπορεί να μου έριχνε καμιά 15αριά χρόνια, αλλά άλλο που δεν ήθελε να με ξεσκίζει στο Pele's Soccer...). Καταλαβαίνετε φυσικά την χαρά μου όταν κάποια στιγμή μου το δάνεισε ο θείος μου για μερικούς μήνες...

Δεν είναι τυχαίο ότι από τις 5 κονσόλες που είχα ποτέ μου, οι 2 ήταν της Atari (2600, Jaguar) και οι άλλες 2 της Nintendo (NES, DS). Όσο για αυτήν που περισσεύει (PS2), εντάξει, μπορείτε να πείτε ό,τι πούλησα την ψυχή μου στον διάολο (αν κι αυτό θα ταίριαζε μάλλον αν έπαιρνα Xbox...), αλλά πιστέψτε με, αν κι έχω πάνω από 60-70 παιχνίδια (η συντριπτική πλειονότητα των οποίων είναι review codes από το περιοδικό), δε νιώθω κανένα συναισθηματικό δέσιμο μαζί της και τη βλέπω αποκλειστικά ως εργαλείο, ασχέτως αν έχω δεθεί με μερικά από τα παιχνίδια της (Shadow of the Colossus, ICO, Burnout κ.λπ.)... Για να καταλάβετε τι εννοώ, μπορεί π.χ. να δεθώ συναισθηματικά με κάποια κινηματογραφική ταινία, αλλά δε θα νιώσω ταυτόχρονα κάτι για το DVD player ή την τηλεόρασή μου... Έτσι βλέπω και το PS2... Αντίθετα, μπορεί να έχω στην κατοχή μου το DS κάτι λιγότερο από μήνα, όμως το νιώθω πολύ πιο "δικό μου"... έχει πάνω του τη μαγεία της Nintendo και όσοι την ξέρουν μπροούν να καταλάβουν τι εννοώ...(ρε συ xalia, τι κάνεις; Ακόμα δεν το'χεις πάρει; Περιμένω να παίξουμε Mario Kart σε Wi-Fi!!!)

Αυτό πάντως που θέλω να πω, για να μην ξεφεύγω από το θέμα, είναι πως αν η Nintendo έχει κερδίσει το μεγαλύτερο κομμάτι της καρδιάς μου, το υπόλοιπο ανήκει δικαιωματικά και χωρίς ενδοιασμούς στην Atari! (και φυσικά αναφέρομαι στην πραγματική Atari, όχι στο όνομα που χρησιμοποιεί σήμερα η Infogrames επειδή το... αγόρασε!!!)

Υ.Γ: Και για να προλάβω πιθανώς κακόβουλους, ελπίζω να φαίνεται ότι όσα λέω παραπάνω τα εννοώ απόλυτα και πως δεν το κάνω με χιουμοριστική διάθεση για να κερδίσω την εύνοια του paspartoo... :evil: (εκτός ίσως από τη φράση με "τους κυρίους με το απερίγραπτο θράσος", για να μη μου παρεξηγηθείτε... Τι να κάνουμε, στην αρχή το ξεκίνησα για να συνεχίσω το χιουμοριστικό πόλεμο, αλλά στην πορεία μου βγήκε περισσότερο σε... κατάθεση ψυχής!)
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Επειδή το παρασοβάρεψες εσύ...
paspartoo έγραψε:Η Nintendo εχει παμπολες φορες απασχολησει τα μεσα με τις ανεκδιηγητες αποψεις της για το videogaming - αλλες τοσες ομως εχει κανει απιστευτο μπαμ με τα παιχνιδια που παρουσιαζει. Ειναι η μονη εξαλλου εταιρεια παιχνιδιων που τιμωρηθηκε με 150.000.000 ευρω (αν θυμαμαι καλα) για μονοπωλιακη σταση απο την Ευρωπαικη Ενωση.
Αυτό ακριβώς θα έπρεπε να σας προβληματίζει, ο τρόπος που μεταχειρίστηκε η Nintendo καταναλωτές και αντιπάλους developers (ΟΧΙ ΜΟΝΟ -ούτε καν κυρίως- την Sega!) έχει αφήσει εποχή για την προκλητικότητα του και φυσικό επόμενο ήταν να τιμωρηθεί. Η κόντρα με την Sega ξεκίνησε ΑΚΡΙΒΩΣ από το γεγονός ότι ήταν η μόνη που είχε το "θράσος" να βγει και να χτυπήσει στα ίσια την Nintendo την εποχή που είχε το 90% της αγοράς με το NES. Χωρίς την Sega, δεν θα είχε καν μπει στον κόπο να βγάλει το SNES σύντομα, αφού σας τα έπαιρνε ακόμα κανονικά και με τον νόμο με το αρχαίο hardware της.
paspartoo έγραψε:Είναι όμως και η μονη που βρισκεται ακομα στην αγορα των home consoles – σε πεισμα των SONY και Μ$ - και προσπαθει να υπερασπισει τα προιοντα της. Η αγαπημενη σας SEGA εχει προ πολλου βγει εκτος μαχης – και καλο θα ηταν να αναφερθειτε και σε αυτό το θεμα.
Η SEGA χαθηκε γιατι επαιξε με εγωπαθεια το παιχνιδι της αγορας – το ιδιο επαθε και η Atari παλιοτερα. Ναι, το εκανε και η Nintendo αυτό, αλλα είναι ακομα εδώ. Σας χαλαει πολύ ? Ε παρτε ένα XBOX360 και καθαρισατε.
Εκτός που η Nintendo παίζει πλέον το τελευταίο της χαρτί με το Revolution μετά την τεράστια (lol) επιτυχία του Gamecube, θα σου θυμίσω ότι ΕΙΔΙΚΑ η Sony με το πείσμα της μπήκε στο παιχνίδι κατόπιν της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ προσβολής που υπέστη από την Nintendo στο θέμα του CD drive του SNES. Επειδή μάλλον η μνήμη φυραίνει (ή είναι εκλεκτική) θα θυμίσω σε όλους εσας τους fanboiz ότι η Nintendo έβαλε την Sony να ανακοινώσει σε κάποια E3 το SNES CD και ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ βγήκε και ανακοίνωσε ότι διαλύει την συνεργασία με την Sony, εκθέτοντας την ανεπανόρθωτα. Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι το comeback της Sony ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακό...και η νέα εποχή του corporate gaming είναι τελικά αποτέλεσμα της αλαζονείας της Nintendo, ακόμα και αν θέλετε να το ξεχάσετε.
paspartoo έγραψε:Δεν σας αρεσαν τα οσα ειπε ο Olorin για τα αναλογικα χειριστηρια και τα shoulder pads ? ψεμματα είναι ?
Αν και πάλι δεν δρούσε η εκλεκτική μνήμη, θα θυμόσουν ότι η Sega έχει πολύ περισσότερες πρωτοποριακές κινήσεις να παρουσιάσει:
-πρώτο laserdisc game (Astron Belt)
-πρώτο 3D game (Subroc 3D)
-επανακαθορισμός επιπέδου απεικόνισης των racing games (Hang On/OutRun)
-πρώτο 3D fighter (Virtua Fighter-το μοναδικό arcade game που εκτίθεται μόνιμα στο μουσείο επιστημών Smithsonian)
-πρώτο cabinet με δυνατότητα περιστροφής 360 μοιρών (R360 hardware)
-πρώτη κονσόλα με backwards compatibility (Genesis με Powerbase converter)
-πρώτο handheld που να μετατρέπεται σε τηλεόραση (GameGear με TV tuner) -αλλά βέβαια και η Nintendo είχε εκείνο τον καταπληκτικό εκτυπωτή που μετατρέπει το Gameboy σε τυπογραφείο- :P
-πρώτη κονσόλα με out of the box online ικανότητες (Dreamcast), 2 και βάλε χρόνια νωρίτερα από τα XBox Live κλπ. Όσο για το Gamecube, τα μόνα online παιχνίδια που έχει μέχρι σήμερα είναι τα Phantasy Star series της Sega!
-πρώτο memory card με οθόνη και δυνατότητες stand alone gaming (Dreamcast VMU)
-πρώτο παιχνίδι με αναγνώριση φωνής και διάλογο με artificial intelligence (Seaman)
Αυτά νομίζω ότι είναι αρκετά προς το παρόν...
paspartoo έγραψε: Μηπως ο αγαπημενος μας emulator (ΜΑΜΕ) δεν εχει εξομοιωσει παιχνιδια της SEGA ? δεν εχει κυνηγηθει από αυτην ? δεν είναι παρανομο να εχεις iso της SEGA αν δεν εχει το πρωτοτυπο hardware ? Μονο για την Nintendo ισχυει αυτό ?
Τώρα πας να συγκρίνεις την μέρα με την νύχτα. Εγώ είμαι χρόνια στον χώρο και δεν θυμάμαι ΚΑΜΜΙΑ άλλη εταιρία να έχει κυνηγήσει με τόση λύσσα όσο η Nintendo το emulation (μακράν δεύτερη έρχεται η Sony)
Φυσικά και είναι παράνομο να έχεις ISO οποιουδήποτε, αλλά δεν άκουσα ΠΟΤΕ για κανένα site που να το έκλεισε η Sega ούτε να κυνηγήθηκε ποτέ το ΜΑΜΕ από αυτήν όπως υποστηρίζεις.

Αυτά προς το παρόν γιατί βαρέθηκα... :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

….και όμως Γιατρε μου δεν το σοβαρεψα τοσο. :wink:

Οι παραγραφοι 1 και 2 ηταν καθαρο αστειο.(δεν τις σχολιασες όμως)
Η 3 ηταν αναφορα σε καποια πραγματα που ειπωθηκαν εδώ και η 4 μαλλον παραπονο εκφραζει.

Ας δουμε όμως τι μου γραφεις.

Η κόντρα με την Sega ξεκίνησε ΑΚΡΙΒΩΣ από το γεγονός ότι ήταν η μόνη που είχε το "θράσος" να βγει και να χτυπήσει στα ίσια την Nintendo την εποχή που είχε το 90% της αγοράς με το NES.

Δεν είναι «θρασος» το να μπαινεις σε μια αγορα που δεν την ξερεις (home consoles) είναι μια καλη ευκαιρια για κερδος. Και λογικο είναι να σου την πεσουν οι Κραταιοι της αγορας – για εταιρειες μιλαμε.

Εκτός που η Nintendo παίζει πλέον το τελευταίο της χαρτί με το Revolution μετά την τεράστια (lol) επιτυχία του Gamecube

Ισως και να είναι ετσι – μιλας όμως για μια εταιρεια που υπαρχει από το 1899 – και στο συγκεκριμενο χωρο από το 1960. Εχουμε 2006 και δεν βλεπω πουθενα καμια κονσολα της SEGA να την κοντραρει – και δεν με ευχαριστει αυτό καθολου, σοβαρα.

θα σου θυμίσω ότι ΕΙΔΙΚΑ η Sony με το πείσμα της μπήκε στο παιχνίδι κατόπιν της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ προσβολής που υπέστη από την Nintendo στο θέμα του CD drive του SNES. Επειδή μάλλον η μνήμη φυραίνει (ή είναι εκλεκτική) θα θυμίσω σε όλους εσας τους fanboiz ότι η Nintendo έβαλε την Sony να ανακοινώσει σε κάποια E3 το SNES CD και ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ βγήκε και ανακοίνωσε ότι διαλύει την συνεργασία με την Sony, εκθέτοντας την ανεπανόρθωτα. Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι το comeback της Sony ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακό...και η νέα εποχή του corporate gaming είναι τελικά αποτέλεσμα της αλαζονείας της Nintendo, ακόμα και αν θέλετε να το ξεχάσετε.

Ειλικρινα δεν το θυμαμαι ετσι το περιστατικο. Υπαρχει παντα και η άλλη αποψη – που στο συγκεκριμενο θεμα αναφερει ότι η SONY την εφερε μια χαρα στη Nintendo προς οφελος της SEGA στην αρχη – αλλα της ιδιας της SONY στη συνεχεια. Η ιστορια αυτή υπαρχει σε πολλα σημεια στο net. Αν δωσεις στο google το Nintendo history θα διαβασεις πολλα ενδιαφεροντα για όλα αυτα.

-επανακαθορισμός επιπέδου απεικόνισης των racing games (Hang On/OutRun)
-πρώτο 3D fighter (Virtua Fighter-το μοναδικό arcade game που εκτίθεται μόνιμα στο μουσείο επιστημών Smithsonian)
-πρώτο cabinet με δυνατότητα περιστροφής 360 μοιρών (R360 hardware)



Μα αυτος είναι και ο κυριος χωρος της SEGA (coinops) αν δεν ειχε εκει καποια πρωτεια – τοτε τι ?

-πρώτο handheld που να μετατρέπεται σε τηλεόραση (GameGear με TV tuner) -αλλά βέβαια και η Nintendo είχε εκείνο τον καταπληκτικό εκτυπωτή που μετατρέπει το Gameboy σε τυπογραφείο-

Πολύ σωστο αυτό – αλλα να προσθεσω ότι το πρωτο handheld ηταν ιδεα της Nintendo και ότι αυτό το «τυπογραφειο» μια χαρα τα παει στην αγορα ακομα και σημερα.

-πρώτη κονσόλα με out of the box online ικανότητες (Dreamcast), 2 και βάλε χρόνια νωρίτερα από τα XBox Live κλπ. Όσο για το Gamecube, τα μόνα online παιχνίδια που έχει μέχρι σήμερα είναι τα Phantasy Star series της Sega!
-πρώτο memory card με οθόνη και δυνατότητες stand alone gaming (Dreamcast VMU)


Dreamcast Rulez !!! και ευχαριστω – επι την ευκαιρια και δημοσια – μου που το αγορασες. Είναι η καλυτερη κονσολα που ειχα ποτε και και δεν χορταινω παιχνιδι μαζι της.


Η αληθεια είναι ότι και εγω βαριεμαι αυτή την και καλα ανεπισημη κοντρα.
Επαναλαμβανω ότι καλο θα ηταν να στηριξουμε της παραδοσιακες εταιρειες του χωρου (φυσικα και την SEGA αν ξαναμπει στο παιχνιδι) παρα να αγοραζουμε χωρις οικτο τα «νικηφορα» προιοντα των SONY/M$.

Το πρωινο που η Coleco η Atari η SEGA η NEC θα ξαναμπουν στο παιχνιδι θα είναι το καλυτερο μου.


:D
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Bleh! Αυτά τα μακροσκελή despicable σχόλια μου τη δίνουν στα νεύρα... ΑΣΕ που μου θυμίζετε κάτι γερόντια που κάθονται στο καφενείο την βλέπουν τη δουλειά "και καλά" κόντρα για να περνά η ώρα... :D :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση