RealSpectrum and Real Spectrum

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

RealSpectrum and Real Spectrum

Δημοσίευση από GeoAnas »

Μόλις παρέλαβα έναν Spectrum + boxed and mint.
Συνέδεσα τo καλωδιάκι EAR στην έξοδο της κάρτας ήχου και μέσα από τον realspectrum emulator προσπάθησα να μεταφέρω το game (tape transfer pc>>zx).
Π@π@λ@ !
:evil:
Έτρεξα το utility tzx2wav (DOS) και μετέτρεψα το TZX σε WAV.
Ξανά ίδια σύνδεση, τρέξιμο του Media Player και το παιχνίδι μετεφέρθη άψογα στον speccy ! :lol:
Υπάρχει κάποιο utility, ώστε να μην χρειάζεται η παραπάνω μετατροπή σε wav ? :roll:

Any suggestions welcome !
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Θεωρητικά ο RealSpectrum επιτρέπει το απευθείας playback των .tzx/.tap/.csw σε πραγματικό hardware.
Tape Transfer
This function lets you transfer the tape files used by PC emulators back to the cassette recorder for use with a real Spectrum. RealSpectrum plays TZX, TAP and CSW files through the soundcard's output, so all you have to do is connect the tape recorder (or directly the EAR socket of the Spectrum) to the line-out or speaker-out jack of the board. The tape playing requires a very little CPU power, so it can be successfully used also on the slowest processors (66+ MHz) regardless of the speed at which RealSpectrum globally runs.
When the Tape Transfer utility is activated, use the fileselector to select the tape file to transfer; if you start the function with CTRL-ENTER instead of ENTER, the tape previousely loaded into the emulator with F7 will be used (if present). During playback you can press 'P' to pause/unpause and ESC to exit immediately. RealSpectrum shows some information about the transfer process, such as the remaining time, the completion status and the usual loading stripes :-)
For playback, RealSpectrum uses the same sampling frequency as during normal emulation. We recommend to use a sampling rate of 44 KHz for the maximum realiability, especially for turbo tapes.
You can also record the sound into a WAV file to play it with external programs, just activate the sound recorder (ALT-F11) before using the tape transfer.
Ένα σενάριο που μπορώ να σκεφτώ εφόσον ακολούθησες πιστά τα παραπάνω, είναι να είχες enabled το flashloading/fastloading για τα .tzx και επομένως τα δεδομένα να στάλθηκαν με ρυθμό που ο πραγματικός Spectrum δεν θα πρόφταινε ποτέ να καταχωρίσει. Το δεύτερο είναι να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα του emulator με την κάρτα ήχου σου.
Μια -ίσως καλή- troubleshooting ιδέα είναι να συνδέσεις ένα ζευγάρι ακουστικά από walkman στην έξοδο της κάρτας ήχου και να δεις αν ακούς το χαριτωμένο alltime classic ήχο που έκανε ο Spectrum όταν φόρτωνε, αναλαμβάνοντας εσύ τον ρόλο του μηχανήματος! Αν ακούσεις κάποιους ήχους, πιθανώς φταίει το fastload. Αν δεν ακούγεται απολύτως τίποτα, θα ενοχοποιούσα την κάρτα ήχου και το compatibility. Δυστυχώς δεν έχω προσπαθήσει ποτέ κάτι παρόμοιο και δεν μπορώ να είμαι πιο ακριβής, πέρα από τις παραπάνω θεωρίες.
Δοκίμασε και πες μας αποτελέσματα! :)

PS: με γειά ο Spectrum (0wNz!) :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Δοκίμασε:
ZXTAPE

Googlisimo:
http://www.worldofspectrum.org/soundload.html (EMULATOR BACK TO REAL SPECTRUM)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Απλα μια σκεψη

κάρτα ήχου =????
============================================
Ξεφτερης mode on

ΜΗΠΩΣ
Θεωρητικα, αν η καρτα ηχου ειναι pci ,η οποια σε dos τρεχει σε καποιο SoundBlaster software emulation mode (legacy device)- το οποιο δεν ειναι και οτι λειτουργικοτερο- ,και ισως τοτε δεν αναπαραγει σωστα το audio output του RealSpectrum εξομοιωτη .

Ενω σε windows περιβαλλον ,η ιδια καρτα αναπαραγει σωστα το Wav .


Ξεφτερης mode off
=============================================
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Σας ευχαριστώ όλους από βάθος καρδίας !
Η κάρτα ήχου είναι η Sounblaster Live σε PCI.
Τα fastload ήταν απενεργοποιημένα και ο ήχος ήταν ο χαρακτηριστικός του φορτώματος.
Any way βρήκα από το world of spectrum ένα προγραμματάκι το TAP2WAV που κάνει τη διαδικασία της μετατροπής πανεύκολη (drag and drop).
Καίω κι ένα (ή 2,3....) DVD(s) με τα γαιδουροαρχεία WAV και η δουλειά γίνεται τέλεια...απλά η μετατροπή θα μου πάρει κάποιο χρόνο... :roll:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μια "χαζή" ιδέα...δοκίμασε αν λειτουργεί με mp3 το πράγμα!!!
Αν το "αυτί" του Spectrum δεν απαιτεί συχνότητες που ο αλγόριθμος του mp3 κόβει (δεν νομίζω...), τα "γαιδουροαρχεία" θα μειωθούν σε μέγεθος κατά 90% :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Πριν λίγο καιρό διάβασα για το FLAC Codec, ο οποίος υποτίθεται ότι δεν κόβει τίποτε σε ποιότητα από αρχεία ήχουν που συμπιέζονται με αυτόν, αλλά ωστόσο μειώνει τον όγκο δεδομένων στο 1/3 σε σχέση με τα ασυμπίεστα WAV. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά μπορεί να είναι χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Pyjamarama »

Sorry για το βαμπιριστικο resurection του θεματος αλλα αυτη τη δημοσιευση
http://www.worldofspectrum.org/forums/s ... hp?t=13076
εν ολιγοις λεει οτι ο Spectrum δεχεται ως βελτιστο ψηφιακο format τα 128 Kbps mp3 mono.To raw uncompressed 'ντατο' το απποριπτει.
Εγω ετοιμαζομαι να τρεξω τα mp3 (που εφτιαξα απο TZX) μεσω XBOX Media Center και απο το Headphone του ενισχυτη μου να ταισω το ear του Spectrum+ μου.Ξεχασα να αγορασω 3,5 jacks και τωρα εχω φαει το σπιτι να βρω που μπορει να εχω τιποτα ξεχασμενα...
Θα σας ενημερωσω για τις προοδους...
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

μεσω XBOX Media Center
:P :P :P

(λες και δεν μπορουσε να το κανει στο pc....)


Παντως το θεμα ειναι σοβαρο και περιμενουμε νεα απο την προσπαθεια σου :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Pyjamarama »

Θελω τα φωτα σας
Ενω απο deck το κατεφερα..απο mp3->xbox->ενισχυτη δεν τα καταφερα..
Λες και το headphone του deck εχει πολυ πιο δυνατο σημα απο αυτο του ενισχυτη...
Ισχυει κατι τετοιο?

Kυρ Paspartoo το xbox,o spectrum και ο ενισχυτης ειναι διπλα-διπλα.To PC ειναι μακρια... ;)
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Πάντως τα wavs φορτώνουν τέλεια.Άλλαξα και μεμβράνη στον Speccy μου (brand new) και έχει γίνει του κουτιού ! :lol:
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

...σειρά έχει ο TI99/4A ! Θα ασχοληθώ με το θέμα ξανά όταν τελειώσω με την μετατροπή των .st και .msa σε real disks για τον Atari Falcon μου !
Μέχρι τώρα το πράγμα πάει τέλεια.Ήδη έκαψα και το πρώτο μου CD με τα best για Atari Falcon ! Όποιος ενδιαφέρεται pm !
(Ίσως τρέχουν στον Aranym...δεν έχω δοκιμάσει ακόμα)

My Falcon log:
Αφού χειρούργησα και πέταξα έξω τον νεκρό εσωτερικό IDE HD Conner, συνέδεσα σωστά (!) έναν εξωτερικό σκληρό SCSI II NEC 730MB,άλλαξα το κα(ι)μένο εσωτερικό ηχειάκι με ένα καινούργιο...τώρα περιμένω το SCSI II CD ROM της Plextor, 14 MB Ram και έναν 68882 fpu.
Atari Falcon is Alive and kicking Again ! :lol:

PM. Πως μου αρέσει να ανασταίνω τα πεθαμένα ! Τι δράκουλας θα ήμουν άλωστε ! :twisted:
Απάντηση