TOSEC CD dumping project-exposed!

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Άντε να τα χιλιάσεις !!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Congrats κουμπάρε! (δεν ήξερα πως έχεις κάνει και 5 "despicable" Macintosh dumps!) :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τα Mac δεν τα έχω κάνει εγώ mate!
Εγώ κάνω Saturn, SegaCD, CD32, 3DO, CDi, NeoGeo CD. :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

keep dumping!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Τα Mac δεν τα έχω κάνει εγώ mate!
Εγώ κάνω Saturn, SegaCD, CD32, 3DO, CDi, NeoGeo CD. :wink:
ΕΙΠΑ και γω!!!! :P
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Να ευχαριστήσω δημόσια και τον φίλο και μέλος του forum disknoir που μου δάνεισε σήμερα ένα σπάνιο αυθεντικό Saturn παιχνίδι για dumping! Και μάλιστα δεν δέχτηκε κανένα αντάλλαγμα σε roms, παρόλο που προσπάθησα να τον δωροδοκήσω! Α, ναι, είναι και καλή παρέα για καφέ...
Thanks mate! :D

ΥΓ: κάθε άλλη προσφορά δανεισμού αυθεντικών παιχνιδιών για τους σκοπούς του project δεκτή μετά χαράς! Αφιλοκερδώς είναι καλό γιατί ήδη έχω πληρώσει τα κέρατα μου, αλλά αν κάποιος θέλει και κανά μικρό ανταλλαγματάκι για τον κόπο του, το διαπραγματευόμαστε...ΨΩΝΙΣΤΕ ΡΕ ΚΑΝΑ ΦΤΗΝΟ ΣΤΟ EBAY, για την Ελλάδα ρε γαμώτο! :wink:
Αν και δεν μπορεί, όλο και κάποιο θα έχετε ορισμένοι στο σπίτι αν ψαχτείτε καλά. :mrgreen:
Τέλος, αν κάποιος προτιμάει αντί να δανείσει να κάνει τις διαδικασίες μόνος του μπορώ να βοηθήσω. Το μόνο που χρειάζεστε είναι πρόσβαση στο IRC και μάλλον δεν θα έβλαπτε και μια ADSL (αν και υπάρχει workaround και γιαυτό)
Thank you. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Maddog έγραψε:
ΨΩΝΙΣΤΕ ΡΕ ΚΑΝΑ ΦΤΗΝΟ ΣΤΟ EBAY,
Που τα βρηκες και σε ποια κονσολα τα σπανια που σου λειπουν,να τα παρω εγω και να στα δωσω.... :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
disknoir
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005 12:29

Δημοσίευση από disknoir »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,maddog, με κάνεις και κοκκινίζω :D !Συνέχισε την καλή δουλειά!
Χαιρετισμούς επίσης και στο φίλο ambu.
Now playing: Dreamfall:The Longest Journey
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Χαιρετισμούς και σε σένα...

Και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ το αβατάρ σου.
Τώρα πια όλα ξεκαθαρίζουν στο μυαλό μου. :wink:

Συνέχισε την καλή δουλειά φίλε Maddog.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:Να ευχαριστήσω δημόσια και τον φίλο και μέλος του forum disknoir που μου δάνεισε σήμερα ένα σπάνιο αυθεντικό Saturn παιχνίδι για dumping! Και μάλιστα δεν δέχτηκε κανένα αντάλλαγμα σε roms, παρόλο που προσπάθησα να τον δωροδοκήσω! Α, ναι, είναι και καλή παρέα για καφέ...
Thanks mate! :D
Αν δεν σε πειράζει, μπορείς να μας πείς ποιο game είναι?
CD για dumping μπορώ να σου δώσω, αλλά για PC, τα οποία όμως δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

theoritikos: Iron Man/X-O Manowar In Heavy Metal είναι το παιχνίδι.

Το PC μέρος του TOSEC είναι on hold γιατί ο μ@λ@κ@ς που είναι υπεύθυνος αρνείται να βάλει επιπλέον παιχνίδια μέσα χωρίς σημαντικό λόγο. Κανένας άλλος από όσους έχουν δικαιοδοσία να κάνουν update τα dats δεν θέλει να αναλάβει, είτε λόγω όγκου δουλειάς που απαιτείται είτε για να μην τα σπάσουνε μεταξύ τους τα μεγάλα κεφάλια. Τι να κάνουμε, αυτά τα scene policies θα μας φάνε στο τέλος! :roll:
Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω ένα rebel dat που θα είναι για PC games με τις μεθόδους του TOSEC και έχω ήδη βρει αρκετούς υποστηρικτές εντός του project. Απλώς αν γίνει δεν θα λέγεται TOSEC PC...will let you know αν συμβεί τελικά το μοιραίο. :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:theoritikos: Iron Man/X-O Manowar In Heavy Metal είναι το παιχνίδι.
Δεν το ήξερα πως είναι σπάνιο αυτό το game! Θυμάμαι πριν απο πολλά χρόνια που το έβλεπα στα μαγαζία.
Απο saturn το μόνο παιχνίδι που μπορώ να δώσω είναι το quake, αλλα μάλλον θα έχει γίνει dump.
Maddog έγραψε: Το PC μέρος του TOSEC είναι on hold γιατί ο μ@λ@κ@ς που είναι υπεύθυνος αρνείται να βάλει επιπλέον παιχνίδια μέσα χωρίς σημαντικό λόγο. Κανένας άλλος από όσους έχουν δικαιοδοσία να κάνουν update τα dats δεν θέλει να αναλάβει, είτε λόγω όγκου δουλειάς που απαιτείται είτε για να μην τα σπάσουνε μεταξύ τους τα μεγάλα κεφάλια. Τι να κάνουμε, αυτά τα scene policies θα μας φάνε στο τέλος! :roll:
Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω ένα rebel dat που θα είναι για PC games με τις μεθόδους του TOSEC και έχω ήδη βρει αρκετούς υποστηρικτές εντός του project. Απλώς αν γίνει δεν θα λέγεται TOSEC PC...will let you know αν συμβεί τελικά το μοιραίο. :wink:
Χμμ, έχω την εντύπωση πως θα του στείλαν κανένα απειλιτικό γράμμα απο οργανισμό κατά της πειρατείας και θα φοβάται μήπως πληρώσει κανα τσουχτερό πρόστημο.
Τέλοσπάντον, αν βρω κάποιο άλλο παιχνίδι που σε ενδιαφέρει θα σε ενημερώσω.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ακριβώς, το έβλεπες μεν στα μαγαζιά αλλά δεν το πολυαγόρασε ο κόσμος...τώρα είναι αρκετά δυσεύρετο! :wink:
Το Quake το έχω και εγώ και έχει ήδη γίνει verified. Καλού-κακού ρίξε μια ματιά στο ringcode μπας και έχεις κανένα διαφορετικό revision. Το υπάρχον έχει κωδικό MK-81066P-02018 A 12345. Μπορείς να κοιτάξεις στο εσωτερικό δακτύλιο του CD σου για να δεις τι κωδικό έχεις. Στην απίθανη περίπτωση που είναι διαφορετικός το θέλω πάραυτα! :)

Σχετικά με το θέμα που έθιξες, κανένας οργανισμός κατά της πειρατείας δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα αν απλώς δημοσιεύεις dats και δεν μοιράζεις τα αντίστοιχα αρχεία. Το να βρεις και να δημοσιεύσεις το CRC/MD5 ενός οποιουδήποτε αρχείου (ακόμα και copyrighted) είναι απολύτως νόμιμο και καλύπτεται από τους κανονισμούς περί fair use, αρκεί να μην δίνεις το ίδιο το αρχείο! Ούτε ο dumper έχει πρόβλημα να κάνει το αντίγραφο για να βρει τα CRC γιατί απλώς κάνεις ένα νόμιμο αντίγραφο του πρωτοτύπου σου! Δεν είναι καν υποχρεωτικός κανόνας στο project να δώσεις το ίδιο το αρχείο σε άλλους για τον απλούστατο λόγο ότι οποιοδήποτε αυθεντικό με ίδιο ringcode θα δώσει τα ίδια CRC οπότε και μπορεί όποιος θέλει να το κυκλοφορήσει βασιζόμενος στο δικό του πρωτότυπο CD και τα datfiles του TOSEC. Αν πχ το δικό σου Quake έχει το ringcode που γράφω πιο πάνω, μπορείς να δημιουργήσεις και εσύ τα ίδια ακριβώς iso/wav αρχεία αν ακολουθήσεις την ίδια μέθοδο dumping. Το αν θα τα κυκλοφορήσεις μετά στο internet είναι καθαρά δική σου υπόθεση και δεν επηρεάζει νομικά το project. ;)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:Το υπάρχον έχει κωδικό MK-81066P-02018 A 12345.
Αυτό τον κωδικό έχει και το δικό μου, οπότε δεν θα σου χρειαστεί.
Κάποιο φίλοι μου έχουν ακόμα παιχνίδια saturn. Θα μιλήσω μαζί τους, και θα σε ενημερώσω.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
disknoir
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005 12:29

Δημοσίευση από disknoir »

Λογικό δεν είναι το παιχνίδι να είναι σπάνιο?Ποιος άλλος θα αγόραζε παιχνίδι βαθμολογημένο με 5.2? :roll:
Now playing: Dreamfall:The Longest Journey
Απάντηση