Max Drive pro : Game Cube revolution!

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Στο ebay βγαίνουν αρκετά cube special edition, όπως το λευκό σε πολύ καλές τιμές.... μπαίνουν τα μεταφορικά όμως στη μέση και οι τιμές γίνονται φυσιολογικές! Από την άλλη δε ξέρω αν έχει μείνει game cube στην Αθήνα. Όλα αυτά για καινούρια cube πάντα, σε μτχ βρίσκεις σε ότι τιμή θέλεις και στα ελληνικά site δημοπρασιών....
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια γιατί άλλαξαν πολλά γύρω από το soft mod του game cube!

ΤΕΡΜΑ ΤΟ MAX DRIVE PRO!!! όσοι τυχεροί τα πρόλαβαν δεν υπάρχουν άλλα στην αγορά πάει καταστραφήκαμε! Που είναι η κατάνα να κάνω χαρακίρι τώρα!

Υπάρχει λύση και το κόστος εξακολουθεί να είναι χαμηλό και πάντα μιλάμε για soft mod!

Το ζητούμενο πάντα είναι να τρέξουμε το GCOS στο gamecube το οποίο και κατεβάζουμε από το net και πρέπει κάπως να μπει στο cube!

Χρειαζόμαστε μία memory sd card για gamecube! Βγάζει και η nintendo αλλά και η gecko σε ξεφτίλα τιμή των 15$, δε πάει χαμένη γιατί μας δίνει και extra δυνατότητες όπως να τρέχουμε emulators από τη κάρτα χωρίς να καίμε dvd...
θα χρειαστούμε και μία mini sd card, όλο και κάπου θα υπάρχει σε κάνα κινητό πχ αλλιώς αγοράζουμε μία φτηνή (υπάρχουν και ακριβές?)
και ένα card reader που λίγο πολύ όλοι έχουμε....

έτσι περνάμε τον sdloader στη mini sd card μαζί με το gcos και μπαίνει στη memory sd card του cube, αυτά με απλά λόγια....

τώρα θέλουμε ένα action raplay που θα μας επιτρέψει να τρέξουμε το gcos!

To sum up πριν τι κάναμε
το gcos στο max drive pro, το cd του max drive στο cube τρέχουμε το gcos και παίζουμε
τώρα
το gcos μαζί με sd loader στην sd memory card, το cd του action replay στο cube τρέχουμε το gcos και παίζουμε

έχω παραγγείλει και memory sd card της gecko και action replay, τα περιμένω και θα γράψω αποτελέσματα :)

λεπτομέρειες για τον sd loader το gcos και οτιδήποτε σας φαίνεται άγνωστο ρωτάτε και απαντώ ;)

είδες paspartoo? Βρήκα τη λύση bro!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Δηλαδή κάθε φορά που έτρεχες κάποιο iso έπρεπε να βάλεις το gcos στο max drive, για να δουλέψει?
Τώρα πρέπει να έχεις το action replay και μια sd card κάθε φορά που θες να κάνεις κάτι αντίστοιχο?
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Η κάρτα max drive pro όπως και η sd memory card λειτουργούν σαν κάρτες μνήμης για τη κονσόλα. Είναι μόνιμα στο cube και απλά έχουν ένα αρχείο παραπάνω, το GCOS.dol. Από εκεί και πέρα όλα τα παιχνίδια που παίζεις αποθηκεύουν κανονικά στην ίδια κάρτα τα saves. Χρησιμοποιούμε τις συγκεκριμένες κάρτες γιατί είναι οι μόνες που συνδέονται με pc.

Για να το τρέξεις τώρα το GCOS βάζεις η το cd max drive pro, η το cd action replay που σου δίνει τη δυνατότητα να τρέξεις εκτελέσιμα αρχεία, τα dol δηλαδή. Το ότι τρέχεις dol δε σημαίνει ότι τρέχεις μόνο το GCOS, αλλά και emulators, media players, linux ακόμα και παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει σε τέτοια μορφή, κάπου πήρε το μάτι μου το rick dangerous!

Δε πιστεύω ότι το action replay χρειάζεται συστάσεις! Όλοι εδώ θα το έχουν χρησιμοποιείσει σε κάποια του μορφή...

GCOS: GameCubeOperatingSystem: τρέχεις backups, τρέχεις original από άλλο region, συνδέει το cube στο pc (broadband adaptor – lan) και κάτι άλλο θα κάνει που δεν έχω δοκιμάσει...

είδα μια συζήτηση στο max console για μετατροπή του gcos.dol σε bin που σημαίνει ότι θα τρέχει αυτόματα... και αν σου κάτσει???
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

χτες ο emu_kid (ο dev του GCOS) ανακοίνωσε νέα έκδοση του GCOS με τα παρακάτω features...
Some features:
- Fast boot - Hold Y to Boot Multigame/ISO/Original/Backup
- Boot .iso/.gcm straight from DVD-R
- New Drivecode - One less spinup
- Auto Modchip detection
- New GUI
- FTPd
- Improved Disc Ripper
- 2 Disc Games - Reload to a second game within a game
- AR Codes (Still v. buggy)

soon to come...

8) :lol:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

ο broadband adaptor :)

Εικόνα
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

To ikaruga ένιωθε μοναξιές και φώναξε το δίδυμο αδερφάκι του για παρέα...

Εικόνα
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Hey bro ημουν σιγουρος οτι θα βρεις τη λυση και βλεπω οτι εχεις πεσει με τα μουτρα στα "ενδωτερα" της καλυτερης consolας ever :twisted:


Τωρα βεβαια αυτο με τα 2 IKARUGA δεν επρεπε να το ποσταρεις.... :shock:
:


update

Ξεκινησε απο σημερα το πρωι η διαθεση του Lego Star Wars 2......may the Lego Force be with us 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Τι να πω μου ήρθαν όλα σήμερα!
2 x memory sd card gecko (δε βρήκα nintendo και οι gecko είναι 4 φορές πιο φθηνές)
1 x action replay max!

Foto δε θα σηκώσω σήμερα ως γνωστόν δεν έχω καλή ψηφιακή :( από Σάββατο...

Άνοιξα το κουτί και έπεσα στο πάτωμα!!!!
μου είχαν μέσα KAI τα 2 cd του max drive pro!!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Δε μπορεί να σε θέλει συνέχεια... δοκίμασα τη τύχη μου σήμερα με mini dvd tdk και μετά το logo της nintendo έφαγα dre χμχμχμχμ
δε πιστεύω να φταίει το drive μου ένα νέο lg, το παλιό pioner μας άφησε χρόνους... τώρα έχει μείνει να δοκιμάσω κάτι star media που είδα στο πλαίσιο και μετά... βλέπουμε!
Paspartoo όταν σε ξαναδώ θα σου δώσω το tdk να δεις τι κάνει και με τα δικά σου cube...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Τα TDK τα αγαπαει πολυ το δικο μου :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

xalia έγραψε:Δε μπορεί να σε θέλει συνέχεια... δοκίμασα τη τύχη μου σήμερα με mini dvd tdk και μετά το logo της nintendo έφαγα dre χμχμχμχμ
δε πιστεύω να φταίει το drive μου ένα νέο lg, το παλιό pioner μας άφησε χρόνους... τώρα έχει μείνει να δοκιμάσω κάτι star media που είδα στο πλαίσιο και μετά... βλέπουμε!
Paspartoo όταν σε ξαναδώ θα σου δώσω το tdk να δεις τι κάνει και με τα δικά σου cube...
Tόσο γρήγορα χάλασε το παλιό drive? Πόσο καιρό έχεις το cube?
Στο καινούριο mediamarkt στο Δελτα Φαλήρου, έχει μια σχετικά μεγάλη ποικιλία σε mini dvd-r σε καλές τιμές, αλλά δεν ξέρω αν θα το διαβάζει το cube.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Για το παλιο drive του pc του , λεει ο xalia - το cube δεν εχει παθει ουτε γρατζουνια (χτυπα ξυλο)

:lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Το dvd-r στο pc τα έφτυσε μετά από δύο χρόνια!!!
βρέθηκαν και mini dvd από πολύ γνωστή αλυσίδα και σε πολύ χαμηλή τιμή, αλλά δεν έχω κάνει ακόμα όλες τις απαραίτητες δοκιμές γι αυτό και δεν έχω αναφέρει κάτι.
Έτσι καταλήγουμε σε ένα mod που το μόνο που θέλει είναι ένα cube και ένα action raplay max evo OR max drive pro = 150 και βγάλε :)
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Περίεργα πράγματα στο κόσμο των mini dvd-r
έχουμε και λέμε...
στο κουτί γράφουν laser, το πλαίσιο τα πουλάει για media star και το DVD identifier τα αναγνωρίζει ως infosmart01
μετά από ένα googling είδα ότι η συγκεκριμένη εταιρεία Info Smart Technologies είναι υπεύθυνη για ότι μαϊμού έχει κυκλοφορήσει στο χώρο των dvd/cd media! Ωραία τα πιάσαμε τα λεφτά μας! Έχω κάψει 4 παιχνίδια και όλα παίζουν απροβλημάτιστα, αλλά επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα είπα να τα ελέγξω με nero speed. Όλα έβγαζαν λάθη (λίγα μεν) αλλά έπαιζαν κανονικά! Μόνο το lego star wars δεν έβγαλε κανένα λάθος και αυτό σταμάτησε να παίζει μετά τον έλεγχο που του έκανα. Τα υπόλοιπα 3 συνεχίζουν και παίζουν! Συμπέρασμα τα συγκεκριμένα mini dvd είναι μόνο για τα μπάζα! Paspartoo ελπίζω να μη σε πήρα στο λαιμό μου!

Σε δουλειά να βρισκόμαστε είπα να δω τι γίνεται με εκείνο το dragonball που δεν ήθελε με τίποτα να γραφτεί σε star media. Δε με ανησύχησε ιδιαίτερα γιατί ήταν πειραγμένο release άρα σκέφτηκα κάποια μαλακία θα έκανα στο group, πράγμα καθόλου σπάνιο. Και όμως σε mini tdk κάηκε κανονικά. Το έβαλα να παίξει, έτρεξε για λίγο και μου έδωσε dre...

αναρωτιέμαι τώρα σχετικά με τα tdk, λες να φταίει το drive? Έχω ακούσει ότι το gc συμπαθεί κάποια burners περισσότερα από άλλα, όμως όλα τα dvd-rw με τον ίδιο τρόπο δε γράφουν? (δε ξέρω γι αυτό ρωτάω)
anyway θα κοιτάξω μήπως βρω και κάποιο άλλο dvd-r να δω τι παίζει!
reboot
--------
Απάντηση