Flight of the Amazon Queen

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Απ ότι φαίνεται δηλαδή στο deadline θα το προλάβουμε το ''έργο'' :biggrin:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ναι, πριν πεθάνουμε από γηρατειά.
Μάλιστα έκανα ένα ακόμα βήμα, συμπλήρωσα στο αρχείο xls όλες τις φράσεις στα Ελληνικά και έχω ξεκινήσει να τις συμπληρώνω και στα Αγγλικά.
Τα ονόματα των αρχείων θα με δυσκολέψουν καθώς βρίσκονται με διαφορετική σειρά (όχι αλφαβητικά) και θα χρειαστεί να τα ακούσω για να τα ταξινομήσω (είναι σχεδόν 4000).

EDIT:
Έχω συμπληρώσει και τις φράσεις στα Αγγλικά και έχω βρει και διορθώσει δύο τυπογραφικά λάθη. Δοκιμαστικά, ταξινόμησα τα αρχεία ήχου του πρώτου αρχείου διαλόγου και μου πήρε περίπου 15'.

EDIT:
Έχω πια ξεχωρίσει τα αρχεία ήχου στα 33 εκ των 73 αρχείων διαλόγων.
Είναι ακόμα αρκετή δουλειά, αλλά είναι και θέμα χρόνου.
Επειδή αρκετές φράσεις υπάρχουν εις διπλούν ή τριπλούν κάποιες φορές, σκέφτομαι να τις ξεχωρίσω ώστε να γλιτώσουν δουλειά οι ηθοποιοί.
Και με την ευκαιρία να πω ότι ο πρωταγωνιστής πήρε τα απαραίτητα αρχεία και πιθανότατα ξεκίνησε τις ηχογραφήσεις :-)
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αυτές τις μέρες υπήρξε επιπλέον πρόοδος και έχω τελειώσει με τα 45 αρχεία πια.
Έχει γίνει και η πρώτη συνεννόηση με την ηθοποιό μας, η οποία μου είπε ότι μέχρι στιγμής έχουμε 6 πραγματικούς ηθοποιούς!
Παράλληλα, ετοίμασα και έστειλα στον Saulot τα απαραίτητα αρχεία για τον κακό επιστήμονα Φρανκ Αϊρονστάιν. Αν θυμάμαι καλά, έχει να ηχογραφήσει 163 φράσεις.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αποφάσισα να κάνω τη φωνή του γορίλλα, όταν μιλάει σαν άνθρωπος.
Είναι μόνο 65 φράσεις, αλλά μου αρκεί και μικρός ρόλος.
Αν χρειαστεί, μπορώ να κάνω και τις υπόλοιπες 45 φράσεις του γορίλλα, όταν λέει τα "Ριιικ! ΟΥΠ! ουουουπ, σούνγκα! ΣΟΥΝΓΚΑ!!!".
Σε τέσσερις μέρες ξεκινάνε την ηχογράφηση οι έξι (μέχρι στιγμής) πραγματικοί ηθοποιοί και μάλλον είναι καιρός όποιος ενδιαφέρεται, να διαλέξει ποιον χαρακτήρα θέλει, ώστε να ξεκινήσει.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ θα στοκάρω μπανάνες για να μπεις καλύτερα στο πετσί του καινούριου σου ρόλου. :P :P :P

Κανά ρόλο γκρινιάρη γέρου (σαν αυτούς στα muppets) έχει; Θα μου ταίριαζε γάντι! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ναι, έχει!
Είναι δύο τύποι φυλακισμένοι στο μπουντρούμι των Αμαζόνων, οι οποίοι πιάστηκαν επίτηδες. Δείχνουν γέροι αν και τριαντάρηδες, επειδή βρίσκονται εκεί για τρεις μέρες, να κάνουν τα καταναγκαστικά έργα που μόνο οι άντρες έχουν τα εργαλεία για να κάνουν, και οι Αμαζόνες τους χρειάζονται ("να βγάζουν τα σκουπίδια", "να κουρεύουν το γκαζόν", κ.α. - και καλά).
Ο ένας (που προτείνω εγώ), ο Bertrand Smith, έχει και κούκλα κουκλοθέατρου στο χέρι του "επειδή οι νύχτες στη ζούγκλα μπορεί να είναι πολύ μοναχικές". Τσακώνεται με τον άλλον που τη θέλει, ενώ αυτός θέλει να τη χαρίσει στον Τζο (που δεν τη θέλει και τσακώνονται και μεταξύ τους).
Από τους καλύτερους ρόλους, απλά για να είναι πιο αυθεντική η ηχογράφηση, καλύτερα να γίνει ύστερα από εξαντλητικό σεξ.
Πρέπει να έχει γύρω στις 80-90 φράσεις...
Εικόνα
(Amiga screenshot)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vag την 12 Μάιος 2008 23:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Θέλω κι εγώωωω... :oops:

Από ό,τι βλέπω πάει να εξελιχθεί στο επίσημο project του mame.gr, οπότε δεν θα μπορούσα να λείψω...

Άσε που όπως βλέπω, με τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχει, θα έχω μπόλικο χρόνο στη διάθεσή μου... :P :lol:
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Olorin έγραψε:Άσε που όπως βλέπω, με τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχει, θα έχω μπόλικο χρόνο στη διάθεσή μου... :P :lol:
Θα παίρνεις άνετα τον ρόλο του γέρου μέχρι να έρθει η ώρα της ηχογράφησης.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αν το ξέρεις το παιχνίδι, διάλεξε ρόλο, αφού άρχισαν να δίνονται (είναι πολλοί οι χαρακτήρες πάντως).
Την Παρασκευή ξεκινάνε οι 6 πραγματικοί ηθοποιοί και μπορεί να βρεθούν κι άλλοι.
Τώρα για τον χρόνο, τί να πω. Η ηχογράφηση μπορεί να ξεκινήσει και γίνεται ανεξάρτητα για κάθε ρόλο. Λογικά οι πρώτοι χαρακτήρες θα ετοιμαστούν σύντομα, ενώ κάποιοι άλλοι θα αργήσουν. Προφανώς ο paspartoo θα λιώσει, έχοντας πάνω από 3000 φράσεις και μάλλον θα μας καθυστερήσει. Όπως και νά 'χει, προτείνω όποιος μπορεί, να ξεκινήσει.
Τεχνικές δυσκολίες δεν υπάρχουν πια και όσα αρχεία ετοιμάζονται, θα τα βάζω στο παιχνίδι.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Maddog έγραψε:Θα παίρνεις άνετα τον ρόλο του γέρου μέχρι να έρθει η ώρα της ηχογράφησης.
Χα χα χα :lol:
Πάντως η ηχογράφηση άρχισε.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

θέλω να πιστεύω ότι θα ανέβει και κάνα demo να πάρουμε αυτί...
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Demo με ελληνικό ήχο;
Αυτό είναι δύσκολο για δύο λόγους:
1. Τα demo μέχρι τώρα δίνονται μόνο σε όσους θα κάνουν κάποιον χαρακτήρα.
2. Μέχρι να ολοκληρωθούν όλοι οι χαρακτήρες, θα είναι γελοίο ο ένας να μιλάει Αγγλικά και ο άλλος Ελληνικά.
Θα μπορούσα ίσως να δείξω κάποιο απόσπασμα σε video με κάνα δυο χαρακτήρες να μιλάνε στα Ελληνικά.

Πάντως τώρα που αναγκαστικά ξαναβλέπω τις φράσεις μία προς μία, έχω πετύχει δυο-τρεις ακόμα που θέλουν διόρθωση (πράγμα καλό).
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Τώρα που τα ξαναδιαβάζω (αναγκαστικά), δε μπορώ να μη μοιραστώ μερικές αστείες φράσεις...
Ο Τζο Κινγκ έγραψε:Δε βαριέσαι ποτέ που ζεις στη ζούγκλα;
Η Μαριλένα έγραψε:Όχι.
Ο Δημήτριος κι εγώ είχαμε συνηθίσει να ζούμε στο Άργος,
αλλά μας κούρασε η ζωή της μεγαλούπολης.
Αυτό το μέρος εδώ είναι αλλιώς, ήσυχο.
Ο Τζο Κινγκ έγραψε:Δεν είχα ιδέα ότι το Άργος ήταν τόσο κοσμοπολίτικο μέρος!
Η Μαριλένα έγραψε:Σε σχέση με αυτό εδώ, είναι...
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Vag έγραψε:1. Τα demo μέχρι τώρα δίνονται μόνο σε όσους θα κάνουν κάποιον χαρακτήρα.
xalia, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι υπονοεί ο Vag...
Διάλεξε τον χαρακτήρα που θα κάνεις!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

π@ π@ π@ κάνει η πάπια...
reboot
--------
Απάντηση