IKARUGA

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Άντε paspsrtoo να φτιάξεις το game cune να παίξεις και ikrauga να μας πεις αν είναι η όχι ίδιο!!!
Πως φαινεται ο ανθρωπος που μολις εχει ξυπνησει :lol: :lol: :lol:


Οπως τα ειπε ο φιλος ambu - respect στο Γιατρο :!: :!: :!: :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Xalia έγραψε:Άντε paspsrtoo να φτιάξεις το game cune να παίξεις και ikrauga να μας πεις αν είναι η όχι ίδιο!!!
paspartoo έγραψε:Πως φαινεται ο ανθρωπος που μολις εχει ξυπνησει :lol: :lol: :lol:
... πρωινός σήμερα ο Xalia... σηκώθηκε αξημέρωτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Ε τι να κάνω, το ένα χέρι στο ds lite το άλλο στο keyboard μου ξέφυγε κάτι... και σηκώθηκα με ξυπνητήρι! Το είχα βάλει νωρίς νωρίς 12:15!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

35 MB!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

.....και να σκεφτείς ότι κάποιοι υπολογίζουν ότι ένα παιχνίδι σε blue-ray θα είναι 30 GIGA!!!! ...... και δεν θα φτάνει στο παραμικρό το Ikaruga.

Τελικά μάλλον έτσι πρέπει να είναι.... Αγοράζεις τα μηχανήματα που θέλεις και μέχρι εκεί. Δεν ξεπερνιούνται ποτέ......

...... και να σκεφτείς ότι έπρεπε να βγει ένα Oblivion στο PC για να νοιώσω και πάλι κάποια πώρωση με σύγχρονο παιχνίδι.

DREAMCAST FTW!!!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Πες τα Pooky :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Άσχετα με το ps3 θα αργήσουμε να δούμε παιχνίδια σε blue-ray. Σιγά μη κυκλοφορήσει το ps3 αμέσως blue-ray παιχνίδια, θα παίξει όπως έκανε και με το ps2.
Το δυνατό σημείο του ikaruga ούτε τα γραφικά είναι ούτε ο ήχος, το gameplay είναι. Αυτό που είχαν κάποτε τα παιχνίδια και κόλλαγες με τις ώρες, που ούτε με τη ram μετριέται ούτε με τις παρανοϊκές αναλύσεις οθόνης.
Βέβαια κάποιες εταιρείες που αγαπάνε το gaming πάνε να το γυρίσουν ξανά εκεί λανσάροντας touch screens και χειριστήρια από το μέλλον... ονόματα δε λέμε...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

theoritikos έγραψε:Σκέψου πως 25 mb είναι αρκετά για να σε πορώσουν...
Μιας και θα πάρω και εγώ ενα dreamcast απο Σεπτέβριο και μετά, να αγοράσω μια κανονική memory ή ενα vmu?
Επίσης το utopia boot disc παίζει τα imports σωστά? Είχα διαβάσει το retro gamer πως δεν παίζει στα 60hz όσα παιχνίδια είναι για αυτή την ανάλυση.
Όλες οι επίσημες κάρτες μνήμης είναι VMU (με LCD οθόνη). Μπορείς φυσικά να πάρεις κάποια 3rd party, αλλά με τις τιμές που έχουν δεν αξίζει τον κόπο-κάπου 10$ με ταχυδρομικά θα πάει μια επίσημη.
To Utopia boot CD δεν είναι και πολύ κατάλληλο για imports, απλώς έχει το καλό ότι είναι δωρεάν και ευρέως διαθέσιμο. Είναι συμβατό περίπου με το 60-70% των imports και αυτά μόνο στα 50 Hz. Η λύση στο πρόβλημα σου είναι το Codebreaker ή το DC-X, μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί import (και έχω σχεδόν όλα όσα αξίζει τον κόπο να έχεις!) που να μην boot-αρει. Και στα 60 Hz φυσικά! :D
Αν τελικά αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με αυθεντικά imports (ωραίο sport αλλά αρκετά ακριβό...), θα σε προμηθεύσω με αντίτυπο :wink:

Xalia: αν και το μήνυμα σου χαλάει το κλίμα, δεν θα το σβήσω...προς το παρόν! :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Έκανα μερικά σχόλια για το gameplay που είναι και το δυνατό σημείο του ikaruga! Η τελευταία γραμμή ίσος χαλάει το κλίμα...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Ναι φίλε xalia, είπες την μαγική λέξη:

GAMEPLAY

Αυτό είναι το A και το Ω της όλης υπόθεσης, ούτε οι διπλές και τετραπλές κάρτες γραφικών ούτε οι παρανοϊκές αναλύσεις, ούτε τα ατελείωτα giga της ram, ούτε τίποτε δεν παίζουν ρόλο....

Γι'αυτό το λόγο το δικό μου μηχάνημα είναι τίγκα στους emulators (εκτός από C64 και Amstrad CPC), και γι'αυτό το λόγο προσωπικά παίζω σαν τρελλός παιχνιδάκια της Amiga και του ZX-Spectrum όπως τα έπαιζα και πριν από 22 και βάλε χρόνια!!!!!! Γι'αυτό το λόγο έχουμε καεί με τα παλιά παιχνίδια και γι'αυτό το λόγο κάποιοι γυρίζουν πάλι πίσω στις ρίζες τους, όπως θα δούμε, να'μαστε καλά, τα ερχόμενα Χριστούγενα.......
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Βεβαίως το gameplay, είναι ίσως το Α και Ω ενός παιχνιδιού, όταν συνδυάζεται και με μία πρωτότυπη ιδέα. Αλλά και τα γραφικά σε συνδυασμό με την μουσική και τον ήχο, μόνο να "ανεβάσουν" ένα παιχνίδι βοηθούν. Ίσως μάλιστα κάποια καλά παιχνίδια εάν δεν είχαν και εξίσου καλά γραφικά/ήχο ίσως να μην έπιαναν στην αγορά.

Ένα ΚΑΚΟ παιχνίδι, όσο και να το στολίσεις στο τέλος πατάτα θα είναι και δεν θα ασχοληθεί κανείς παραπάνω μαζί του.
Ένα ΚΑΛΟ από μόνο του παιχνίδι με την προσθήκη εξαίσιων γραφικών και ήχου μόνο άπιαστο μπορεί να γίνει - "ζωντανό" παράδειγμα το Ikaruga.

Άποψη μου, ότι την σήμερον ημέρα, όλα χρειάζονται (ξεκινώντας από την υπόθεση - περνάμε στο playabillity - έπειτα την μεταφορά στο μέσο διανθίζοντας τα προηγούμενα με καλά γραφικά και ήχο). Δεν έχει νόημα να κάνουμε υπερ-κονσόλες και υπερ-υπολογιστές εάν είναι να παίζουμε μόνο pac-man ή Tetris (my fav.).

Σίγουρα είμαι οπαδός των παλιών παιχνιδιών όπως και ο pooky αλλά, επειδή τα προλάβαμε και τα ζήσαμε άρα είναι κομμάτι του εαυτού μας. Βεβαίως και για την εποχή τους έκαναν ότι μπορούσαν για να εξαντλήσουν τις δυνατότητες των τότε μηχανημάτων σε εικόνα και ήχο, αλλά και εκείνη την εποχή έβγαιναν πατάτες.
Από την άλλη, σε καμία περίπτωση δεν θα είχα την απαίτηση κάποιο νέο παιδί που δεν τον άγγιξε αυτή η εποχή των παλιών καλών (πρωτόγονων κατά τα λοιπά για τα σημερινά πρότυπα) υπολογιστών/κονσολών/παιχνιδιών, να έχει κόλλημα με αυτά. (βεβαίως υπάρχουν και οι λαμπρές εξαιρέσεις όπως ο αγαπητός xalia...)

Εν κατακλείδη:
ΘΕΛΩ και την πρωτότυπη ιδέα και το gameplay και τα γραφικά και τον ήχο... σαν χρήστες και καταναλωτές ΠΡΕΠΕΙ να τα ζητάμε όλα.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu_dare την 13 Ιούλ 2006 12:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ambu έγραψε:
Εν κατακλείδη:
ΘΕΛΩ και την πρωτότυπη ιδέα και το gameplay και τα γραφικά και τον ήχο... σαν χρήστες και καταναλωτές ΠΡΕΠΕΙ να τα ζητάμε όλα.
Λιγο απο διαφημιση της ΤΙΜ μου φερνει...... :mrgreen: :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

:shout: :shout: :shout:
Πηγα να ξεσκονισω και εγω το dreamcast μου,(σε αχρηστεια κατι χρονια...... :oops: )
και μου κανει την εξης μαγκια:
1.Με το που το ανοιγω,μενει αναμενο για 6-8 δευτ.και μετα σβηνει.... :?
2.Αν το κλεισω τελειως και το ξαναανοιξω,δεν ανοιγει καθολου.... :?
3.Αν το βγαλω απο την πριζα και το ξαναβαλω,τοτε μου ξανακανει τα ιδια με το 1. :dwarf:

Το πηγα σε εναν τοπικο μαστορα που ασχολειται με τετοια και μαλλον ειναι το καλωδιο μου ειπε.......
Εγω προσωπικα νομιζω οτι μαλλον τα εφτυσε,οποτε παω για αλλο.....
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ψάξε στο Google για "Dreamcast reset problem"!
Υπάρχει ένα γνωστό πρόβλημα με τα pins του τροφοδοτικού που κάποιες φορές χάνουν την επαφή τους και είναι πανεύκολο να το φτιάξεις αν δεις τις σχετικές φωτογραφίες ή οδηγίες. Μπορεί και να γλυτώσεις την αντικατάσταση της κονσόλας...
Υποθέτω πάντα ότι το ανεμιστηράκι του ακούγεται να λειτουργεί.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Maddog έγραψε:Ψάξε στο Google για "Dreamcast reset problem"!
Υπάρχει ένα γνωστό πρόβλημα με τα pins του τροφοδοτικού που κάποιες φορές χάνουν την επαφή τους και είναι πανεύκολο να το φτιάξεις αν δεις τις σχετικές φωτογραφίες ή οδηγίες. Μπορεί και να γλυτώσεις την αντικατάσταση της κονσόλας...
Υποθέτω πάντα ότι το ανεμιστηράκι του ακούγεται να λειτουργεί.
To πρόβλημα σου είναι αυτό όπως το περιγράφει o maddog. Σε αυτό το link http://www.mmmonkey.co.uk/console/sega/dc-reset.htm θα βρείς οδηγό βήμα πρός βήμα για το πως θα το φτιάξεις.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Αφού βαρέθηκα να παίζω την κόπια του ikaruga στο gc αποφάσισα και σήμερα το αγόρασα γνήσιο από το ebay. Τώρα στο περίμενε...
reboot
--------
Απάντηση