Wii πρό τών πυλών

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

xalia έγραψε:Τα παιχνίδια του cube έχουν ήδη region lock!
Εννοω στο Wii τα παιχνιδια του GameCube θα διατηρουν το region lock.Δηλαδη πχ το PAL Resi4 θα παιζει μονο σε ευρωπαικο Wii και πχ το γιαπωνεζικο Mario του Nes θα παιζει μονο σε γιαπωνεζικο Wii...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Το ζητημα που θετει ο "ψηλος" ειναι σοβαροτατο. Αν υπαρξει region lock στα native παιχνιδια του Wii αλλα και σε αυτα του cube που θα ειναι συμβατα αλλα και στη virtual console τοτε το καλο μας το wii εχει αυξημενες πιθανοτητες να παει απατο και θα καταληξουμε (παλι) μονο εμεις και εμεις (ελαα bro ???) να παιζουμε με softmod.

Το project wii βασιζεται πολυ και στο γεγονος οτι θα προσφερει απιστευτη προσβαση σε παιχνιδια - αν το region lock ειναι ολοκληρωτικο χανεται ενα μεγαλο αβανταζ . Ελπιζω να μην συμβει... :(
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Εγώ πάλι bro το βλέπω εντελώς διαφορετικά! Τόσα χρόνια με τα region lock δεν επιβιώσαμε?? σιγά τα προβλήματα που είχαμε!!! βγήκαν ανακοινώσεις ότι θα είναι region free και κάναμε όλοι τούμπες!! λες και παίρνουμε παιχνίδια από usa η είμαστε NY – Athens all the time...
στη τελική ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

paspartoo έγραψε:θα καταληξουμε (παλι) μονο εμεις και εμεις (ελαα bro ???)
χεχεχε, κάτι τέτοιο είπε και ένας πωλητής για το Cube στον xalia και εμένα όταν ψωνίζαμε μαζί τις (γνωστές από το άλλο topic) άδειες θήκες παιχνιδιών για Gamecube, αναφερόμενος στο αν ξέρει και άλλους (εκτός από τον xalia) που να ασχολούνται με Gamecube. Προφανώς εσύ με το softmod είσαι stealth πελάτης της Nimbimbo. :whistle:
On topic τώρα, για τα κανονικά παιχνίδια θα εκπλαγώ αν δεν υπάρχει region lock. Αν πάντως το region lock φτάσει και στα παιχνίδια της Virtual Console θα είναι μέγιστο καραγκιοζιλίκι. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Region lock μάλλον θα υπάρχει, λίγο δύσκολο να γίνει αλλοιώς.

Αλλά εδώ μιλάμε για μα εταιρεία που θα πουλάει νέα κονσόλα από την πρώτη στιγμή με κέρδος εδώ θα κολλώσει;

Μακάρι να μην υπάρχει, αλλά στην αντίθετη δεν τρέχει και τίποτε το σοβαρό.

Όσο για τα downloadable games, όντως θα είναι το λιγότερο γελοίο η ύπαρξη region lock.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Maddog έγραψε:ΦΑΝΜΠΟΙΖ (όλοι σας...)

Να τι θα κάνω εγώ αντί για όλες τις σαχλαμάρες που κάθεστε και γράφετε:

Όταν βγουν όλα αυτά τα super duper next gen hardware που θα ψήνουν και καφέ, θα δώσω τα 250 ευρώ που κάνει το φτηνότερο της γκάμας και θα αγοράσω τα εξής, μια και θα είναι πλέον retro/on the way out: XBox (100) + PS2 (100) + Gamecube (50). Μετά με τα 70 ευρώ που θα κάνει κάθε νέο "next gen" παιχνίδι, θα αγοράζω 7 από τα παλιότερα αυθεντικά σε προσφορά ή used. Στο κόστος 3 νέων παιχνιδιών θα έχω καμμιά 20ρια από τα καλύτερα παιχνίδια της κάθε προηγούμενης κονσόλας, οπότε μάλλον καλύπτω τις gaming ανάγκες μου για την επόμενη πενταετία. Το συνολικό κόστος του κόλπου θα είναι μάλλον λιγότερο από ότι ζητάει η Sony για την νέα της μ@λ@κί@ και σαν gaming value θα είναι ΠΟΛΥ ανώτερο!
Kthnxbye fanboiz :P

Keep it retro!
"Ζωντανεύω" ξανά το παρόν thread για να σας ενημερώσω ότι η αποστολή εξετελέσθη! 8)
Με την βοήθεια του γνωστού Sony fanboy (j/k) ambu_dare απέκτησα και το PS2 που ήταν το τελευταίο που έλειπε... :)

Ο λογαριασμός:
XBox: 100 ευρώ
Gamecube: 70 ευρώ
PS2: 110 ευρώ

Όλα ολοκαίνουργια σφραγισμένα, κανένα μεταχειρισμένο.
Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες στο software, αλλά ακολουθεί κατά γράμμα ότι έγραψα στο παλιό μήνυμα.
Βγήκε τελικά 30 ευρώ περισσότερο από τα 250 ευρώ του Wii που ήταν ο στόχος (όχι ότι προσπάθησα φανατικά να βρω την καλύτερη δυνατή τιμή, ειδικά στο Cube), αλλά δεδομένου ότι στα 110 του PS2 πήρα μαζί δεύτερο χειριστήριο και memcard, υποθέτω ότι πάλι εντός προδιαγραφών είμαστε. (αλήθεια, πόσο κοστίζει ένα χειριστήριο Wii; )
Οπότε τελικά αγοράστηκαν όλα τα last gen consoles στο κόστος ενός "new gen" μηχανήματος ή αν το δούμε εναλλακτικά, όλα τα last gen consoles μαζί με μπόλικα εξαιρετικά παιχνίδια και κάμποσα αξεσουάρ αρκετά φτηνότερα από ένα PS3.


Keep it "retro"-συμφέρει!
:wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Είμαι ένοχος... ναι το ομολογώ :oops:

Όμως είχε αρχίσει να κυλάει ο καιρός και το project έμενε στάσιμο, οπότε είπα να "βοηθήσω" λιγάκι... :D

Καιρός λοιπόν για το επόμενο project φίλτατε MD.

Υ.Γ.1: μου άρεσε πολύ, εκτός του ότι τελικά επαληθεύτηκες πλήρως σε αυτό που είπες και έβαλες στόχο, ότι έκλεισες το όλο project με ένα ανέκδοτο:

[quote=MD]Οπότε τελικά αγοράστηκαν όλα τα last gen consoles στο κόστος ενός "new gen" μηχανήματος[/quote]
μούχαχαχαχα new gen / next gen...
μούχαχαχαχα, αφού οι μισές κονσόλες (1,5?) ή τέσπα όλες, τα ίδια γραφικά (και καλύτερα ίσως) έχουν με "την μία νέα" κονσόλα των 250 ευρώ.

Y.Γ.2: Εγώ ωστόσο παραμένω σε αυτούς που δεν έχουν ούτε μία από τις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς... 8)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

My congrats doc....:clap:
Και εις ανωτερα....
Keep it "retro"-συμφέρει! :wink:
Ολα τα λεφτα ο επίλογος σου.Δεν εχεις καθολου αδικο....
Απλα χρειαζεται να βρισκεις το σωστο timing της καθε κονσολας και να χτυπας οταν πρεπει....

Μακρια απο next gen!!!!Τι σοι retro τυπαδες ειμαστε.... :wink:
Ενα pc εχουμε για τετοια πραματα και εχουν κανει καταληψει οι roms σε αυτο... :lol: :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Αν και είναι λίγο off-topic τα posts του Γιατρού, τον συγχωρούμε λόγω παλαιότητας...

Γιατρέ, με γεια και θύμισέ μου το άλλο Σάββατο στο me(a)ting να σου προτείνω μια λίστα με exclusive αριστουργήματα του PS2...

Για GC φαντάζομαι θα σε έχει ενημερώσει προ πολλού ο xalia, ενώ για Xbox μπορείς να ρωτήσεις...εε... ξέρω γω... τον Bill Gates!!! :P
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Maddog έγραψε:(αλήθεια, πόσο κοστίζει ένα χειριστήριο Wii; )
35-40ε πόντους χούφτομα :shock: :x μόνο το wiimote, το υπόλοιπο κάνει και αυτό κάμποσα :arrow:

---edit
45e --> play.com :shock:
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

40 + 20 από fnac...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Ρε παίδες εγώ μάλλον άργησα να πάρω PS2. Στο Πλαίσιο δεν έχει πια σκέτη την κονσόλα, αλλά μόνο πακέτο με το God of War.

Που να πάω να πάρω μια σκέτη, χωρίς games , σε καλή τιμή;
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Δεν ειναι ασχημη η τιμη του μαζι με το God of war 149 €!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=939137

καθοτι:

Σκρουτζαρα για PS2 και το μονο κανονικο μαγαζι που μπορεις να το βρεις ειναι το e-shop (139 €)αν σε ενδιαφερει παρε κανενα τηλ. Στουρναρη για διαθεσιμοτητα

http://www.skroutz.gr/products/list?key ... +2&page=11

και οπως πιθανον θα ειδες στο λινκ μετα ειναι η Microland με 145 €.
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Να δω επισης ποσες φορες πρεπει να γραψουμε οτι το new generation gaming δεν ειναι μονο τα γραφικα - αλλα και ο τροπος που παιζεις. Συνεχιστε να πατατε τα κουμπακια..... 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Εεεεε!Το θες και συ το βιντεακι σου!

http://www.break.com/index/wii_sex_toy.html

Αυτο για τον τροπος που παιζει κανεις.Τελικα καλα ειναι και τα κουμπακια! :lol:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Απάντηση