shetika me history kai mameinfo

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

shetika me history kai mameinfo

Δημοσίευση από pepinos »

eho tin ekdosi mame32v 0.85u2

borei kapoios na mou pei pou ta vazo ta arheia afta, kai pos boro na ta energopoiiso?

thanks
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τα βάζεις ασυμπίεστα παρέα με το ΜΑΜΕ32.ΕΧΕ, στο ίδιο directory. Αν υπάρχουν τα σωστά αρχεία εκεί (δηλαδή history.dat και mameinfo.dat), ενεργοποιούνται αυτόματα και θα εμφανίζονται δεξιά, εκεί που βγάζει και το screenshot του παιχνιδιού. Βεβαιώσου επίσης οτί στο menu "Options"->"Interface options" του ΜΑΜΕ32 η κατώτερη επιλογή στην αριστερή στήλη "Show history on Tab" δεν είναι στο "none", εγώ προτιμώ να το έχω στο "αll".
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

thanks Maddog για την απαντηση

τωρα υπαρχει ενα αλλο προβλημα

οταν παω file------properties-------miscellaneous---enable game cheats

υποτιθεται οτι ολα τα παιχνιδια εχουν cheats χωριν να κανω τιποτα χειροκινητα

αλλα η αληθεια ειναι πικρη

οταν πας να βαλεις τα παιχνιδια γινεται το εξεις κουφο

καταρχην ΔΕΝ ενεργοποιητε το cheats αυτοματα οπως παλια(δες απο πανω), και πρεπει χειροκινητα να κανεις αυτη τη βαβουρα

και δευτερον

το ιδιο ισχυει και για τα χειριστηρια

εφοσον και αυτα απο την αρχη τα εχεις κανει enabled επρεπε να παιζεις το καθε παιχνιδι εχωντας την εντολη ενεργοποιημενη απο την αρχη

οποτε δυστυχως πρεπει να ενεργοποιεις στο καθε παιχνιδι Ο ΙΔΙΟΣ τα cheats και τα χειριστηρια

προφανος ειναι καποιο bug

αλλα για δεστο και εσυ?

η τι αλλο φταει και δεν γινονται enabled τα cheats και τα χειριστηρια?και πρεπει να τα ενεργοποιεις ο ιδιος σε καθε παιχνιδι?

thanks
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

πραγματι, ειδα κι εγω οτι στην τελευταια εκδοση(86) δεν εμανιζεται το cheat στο tab.
Aλλα δε καταλαβαινω γιατι οπωσδηποτε πρεπει να χρησιμοποιησεις το 85.
(καποιος εδω μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιουμε την τελευταια καθε φορα εκδοση..οριστε, να τα αποτελεσματα...)


υγ για το joystic δεν ειδα να υπαρχει προβλημα. Ελιπιζω να ξερεις πως να το εγκαταστησεις(στο mame) e?...
:D

υγ2
Μια αλλη σοβαρη παρενεργεια ειναι οτι αν χρησιμοποιησεις νεα εκδοση, θα χασεις τα σκορ σου!
(Αν δε καταλαβες τι ειπα, θα σου εξηγησω στο επομενο)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

αχ annie του χιονιααααααααααααααα
χμ

για το cheat file........ωραια......εχει bug

οσο αφορα για το χειριστηριο, το εκανες check, αφου εκανες audit all games, η πατησες απλα f5 για refresh?

υ㨨επειδη ως συνηθως βαριεμε να κανω install την καθε εκδοση του mame........ειπα ας βαλω αυτην εδω που εχω και ετοιμη στην επιφανεια εργασιας...και βλεπουμε :lol: :lol: :lol: :lol:

οσο αφορα το score............. ναναι καλα η pugsy με τις μαγκιες της :lol: :lol: :lol:

by the way

η τελετη ληξης δεν σας φανηκε σε ολους ενα απλο λαικο πανηγυρακι που μονο η αρκουδα και τα νταουλια μας ελειπαν? 8) 8) 8) 8)
annie
BANNED
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 22 Αύγ 2004 02:27
Τοποθεσία: Γη

Δημοσίευση από annie »

Eμενα ειπες για το χειριστηριο?? Εγω ειπα οτι το χειρ/ιο ειναι οk, eσυ ειπες οτι εχει προβλημα.
Οσο για την τελετη ληξης, αυτη ηταν τελετη πληξης :wink:

Τωρα για το mame, φυσικα δεν ειναι εξυπνο να κανεις instal καθε φορα τη νεα εκδοση, να εχεις ασυμβατοτητες, να χανεις τα σκορς σου.
Το σωστο ειναι, να ενημερωνεσαι για τις τυχον αλλαγες, και εφοσον σε ενδιαφερουν να προχωρας αναλογα.
Ποια ειναι η pugsy? Eσυ καταλαβες τι ειπα για τα hi scores?
Ποια ειναι τα καλυτερα σου?(θελω και σκορς)
:D
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ??
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Cheats - ClrMamePro

Δημοσίευση από tasoulhs »

Άντε να παίξω και εγώ λιγάκι…
Pugsy’s MAME Cheat Page ( http://cheat.retrogames.com ). Μη μου πεις annie ότι εσύ τα cheat που χρησιμοποιείς τα έφτιαξες μόνη σου. Όχι ότι είναι δύσκολο απλά δεν πιστεύω ότι ξέρεις να ανοίγεις τα αρχεία βοήθειας που συνοδεύουν το mame.

Αν έχετε πρόβλημα με τις roms σας τότε είναι καιρός να μάθετε να χρησιμοποιείτε το ClrMamePro ( http://www.clrmame.com ). Το πρόγραμμα έχει πολύ καλογραμμένα αρχεία βοήθειας αλλά σε περίπτωση που χρειαστείτε επιπλέον βοήθεια στο site http://www.mameworld.net/easyemu/clrmameguide.htm θα βρείτε έναν οδηγό ακόμα. Datfiles θα βρείτε στη σελίδα http://www.logiqx.com .

1ο Post για σήμερα αλλά θα κάνω και μερικά ακόμα. Έχω να αφιερώσω ένα δυο τραγουδάκια στη μασκότ! :lol:
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

τα χειριστηρια μπαινουν αυτοματα σε ολα τα παιχνιδια?

γιατι σε εμενα στο ame32v0.86u1 μπαινουν μονο εαν τα ενεργοποιησω

τι στην οργη γινεται εδω?

καποιο bug ισχυει...στα σιγουρα

αλλιως τι τρεχει? :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Pepino από το official site του MAME32:
Support has been re-added for custom controller solutions, no analogue mapping yet though.
Είναι γεγονός πως υπάρχει πρόβλημα με τα input ports μετά τις αλλαγές του Aaron. Ακόμα το 'δουλεύει' το θέμα απ' όσο ξέρω και κάποια στιγμή θα κάνει τα πράγματα όπως ήταν. Πάντως για το GreekMame εγώ χρησιμοποίησα κώδικα από το 0.72 γι'αυτό ακριβώς το λόγο.

Υπομονή... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τα cheats λειτουργούν κανονικά στο ΜΑΜΕ32 0.86.
Η διαδικασία ενεργοποίησης είναι η εξής:
Βάζουμε το αρχείο cheat.dat στο ίδιο directory με το ΜΑΜΕ32.ΕΧΕ.
Από το μενού "options"->"default game options"->tab "miscellaneous" ενεργοποιούμε το "enable game cheats"
Ξεκινάμε το παιχνίδι που χρειαζόμαστε "ντόπα" :wink:
Πατώντας ΤΑΒ βγαίνει το game menu, στο οποίο υπάρχει πλέον και η επιλογή "cheat". Με ENTER πάνω της μπαίνουμε στο cheat menu και εκεί ξαναπατάμε ENTER πάνω στην πρώτη επιλογή "Enable/disable a cheat", από όπου και διαλέγουμε το cheat που θέλουμε.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Maddog

τα cheats(οπως και το χειριστηριο) οπως μου ειπες μπαινουν χειροκινητα

το προβλημα ειναι οτι δεν μπαινουν αυτοματα(δηλαδη την ρυθμιση να την κανεις στην αρχη)

μαλλον στο μαμε 0.87 θα διορθωθει το bug αυτο
Απάντηση