ΝULLDC το αντίπαλος δέος του Chankast ??

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΝULLDC το αντίπαλος δέος του Chankast ??

Δημοσίευση από Nemo »

NullDc ένας εξομοιωτής που θα ταράξει τα νερά στα λιμνάζοντα νερά της εξομοίωσης του Dreamcast.

Δημιουργοί του


o Zezu ,γνωστός από την συμμετοχή του στο never released Dc emulator ICarus -τα φτερά του αποδείχτηκαν το ίδιο εύθραστα με αυτά του Θρυ λλικου εμπνευστή του ονόματος του-.


και ο
drk||Raziel η Raziel γνωστός ,
απο τον Basicboy έναν gameboy εξομοιωτή
http://basicboy.emulation.gr/

και λιγότερο γνωστός από τον DC4Ever
http://www.greekcoders.gr/showprog.php?progid=209
έναν εξομοιωτή του Dreamcast σε πρώιμο στάδιο.
(αυτό δεν τον εμποδιζε να τρέχει 2 Demos).

A ναι είναι και πατριωτάκι...........


1)Τι γνωρίζουμε μέχρι τώρα για την πρόοδο του emu
θα υποστηρίζει video / sound / input & gdrom plugins

Μέχρι τώρα έχουμε δει screenshots
Sword of the Beserk, Soul Fighter,Toy Commander, Tony Hawk Pro Skater 2, Head Hunter, Gauntlet Legends,Dead or Alive 2LE (playable) αλλά
και menu screenshots των Dreamsnes και Tomb Raider Chronickles

λέγεται οτι υπάρχει πρόβλημα στην εξομοίωση του ήχου (κληρονομιά
του ΙCarus???)
2)ποια θα είναι τα requirements

Aρκετά ψηλά μια και δώθηκε προταιραιότητα από τους δημιουργούς στην compatibility και όχι στην ταχύτητα εξομοίωσης.
Υπολογίστε έναν Amd 3000+ με μια 6600gt για Full Speed.


3)θα υπάρχει έκδοση για linux
Οχι ....

4)Θα είναι open source,
Οχι επίσης...

5)Πότε θα μπορέσουμε να του κανουμε ένα test drive ?
Οταν το αποφασίσουν οι δημοιουργοί του , (ή -ω μη γέννοιτο- διαρρεύσει??)

6)Πιθανότητα για beta testing έστω ?
Μπορείτε να αποτανθείτε στον Raziel επενδύοντας στα πατριωτικά του
αισθήματα .....


Για περισσότερα =>

εδώ

εδώ screenshots

εδώ
&
εδώ


Υ.Γ.
Εντωμεταξύ έχετε το νου σας για τους

DCemu PL

και
Dustcream

[/url]
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Ειναι εδώ και ΔΕΝ είναι πρωταπριλιάτικο αστείο ....

`Εκδοση με Setup

Extract and Run `Εκδοση

Tα - dcboot.bin (Βios/το σε άλλους εξομοιωτές dcbios.bin) και το dcflash.bin- τα βάζετε στο υποκατάλογο Data.



Εικόνα
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δοκίμασε κανείς επιτυχώς την extract & run εκδοχή;
Όταν την τρέξω μου βγαίνει μήνυμα λάθους των Windows: "Windows can not find nullDC_100b1.exe"
Δοκίμασα να του αλλάξω filename για να ελέγξω αν τυχόν είναι κανένα hardcoded μήνυμα-φάρσα, αλλά ότι filename και να βάλω παίρνω το ίδιο μήνυμα: "Windows can not find (filename).exe". :shock:

Μέχρι νεοτέρας (ή μέχρι να μου πει κάποιος τι συμβαίνει...) θα μείνω με τον Chankast.
:?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Maddog η μόνη διαφορά που είδα ανάμεσα στο πακέτο με το setup και το πακέτο extract & run είναι το αρχείο "d3dx9_30.dll" που υπάρχει στο πρώτο.
Δοκίμασε να αντιγράψεις λοιπόν αυτό το αρχείο απο C:\WINDOWS\system32\ και κάνε μια προσπάθεια ακόμα.
Υποθέτω ότι το DirectX v9.0c που έχεις εγκατεστημένο είναι από το πακέτο Δεκεμβρίου 2006 όπως ζητάει το πρόγραμμα ή νεότερο...

[edit]
Μπα... μετά την απεγκατάσταση του πρώτου πάλι το πακέτο extract & run δεν δουλεύει.
Από το readme.txt
7. Known Problems and Possible Solutions
----------------------------------------

- If the VisualC++ 2005 SP1 runtime is missing you may get the 'This application has failed to start because the
application configuration is incorrect. Reinstalling the application may fix this problem..' message.Just download
the setup package , it includes all the runtimes needed.
[/edit]
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Χμμμ, με τρώει η περιέργεια να δω πως τα πάει αυτός ο emu, αλλά αυτή την στιγμή είμαι μακριά απο το pc μου...
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο του NullDC είναι η (undocumented) υποστήριξη του στο .gdi format. Είναι κάτι παρόμοιο με το bin/cue, αλλά αφορά σε απευθείας rip από GD-ROM.
Αυτή την στιγμή σε συνεργασία με γνωστό dumper της σκηνής ψάχνουμε σοβαρά το θέμα για να δούμε κατά πόσον είναι εφικτό να δημιουργηθούν 100% σωστά (χωρίς ανάγκη για hacking και χωρίς να αφαιρούνται κομμάτια) DC images χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο format.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ενδιαφέρον θέμα τώρα που η Sega αποφάσισε να κλείσει οριστικά το service center του DC... :?
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

:!: Κύριοι...
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι έχουμε πολύ σημαντικές εξελίξεις στο θέμα του GD-ROM dumping σε .gdi format!
Ένα προσωπικό μου όνειρο αρκετών ετών έγινε πραγματικότητα! :D :D :D :D

Μπορούμε πλέον να κάνουμε verified GD-ROM dumps (ΚΑΙ τα audio tracks!) με την βοήθεια ενός νέου custom tool που ανάπτυχθηκε από μέλος της ομάδας και του Broadband Adapter.
To verification γίνεται με τους standard κανόνες του TOSEC. 2 dumps από 2 διαφορετικά άτομα και από 2 διαφορετικά δισκάκια πρέπει να έχουν ακριβώς τα ίδια checksums σε όλα τα tracks, κάτι που δεν ήταν εφικτό πριν.

Για την ιστορία σας αναφέρω τα πρώτα 9 GD-ROM που έγιναν 100% verified και μπήκαν ήδη στα TOSEC dats. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα τα δείτε να κυκλοφορούν ελεύθερα online... ;)
Capcom vs. SNK (USA)
Carrier (PAL)
ChuChu Rocket! (PAL)
F1 World Grand Prix (PAL)
Fatal Fury-Mark of the Wolves (USA)
Grandia II (PAL)
Nomad Soul, The (PAL)
Sega Rally 2 (PAL)
Street Fighter Alpha 3 (PAL)
Δεν λειτουργούν όλα στον emulator φυσικά, αλλά πχ το Grandia II φαίνεται να λειτουργεί άριστα, κάτι πολύ σημαντικό δεδομένου ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε "σφαχτεί" αρκετά για να χωρέσει σε CD-R. Ελπίζω σε επόμενες εκδόσεις του emulator να δούμε βελτίωση σε κάποια προφανή bugs (πχ όλα τα GD-ROM dumps προσπαθούν να παίξουν CD audio αρχίζοντας από το sector 0 και όχι από το πραγματικό sector όπου βρίσκεται το track) και να έχουμε ακόμα περισσότερα παιχνίδια fully working. Εμείς συνεχίζουμε τα dumps έτσι και αλλιώς και σύντομα θα δείτε πολύ περισσότερα verifies... :D

Επίσης υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι κάποια LiteOn DVDs μπορούν να διαβάσουν με αρκετή αξιοπιστία ολόκληρο το GD-ROM και -τουλάχιστον στα data tracks- να δώσουν πολύ εως πάρα πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα. Το θέμα αυτό διερευνάται ακόμα, σαν μια πιθανώς φτηνότερη λύση για όποιον θέλει να διαβάσει GD-ROM έστω και χωρίς δυνατότητα 100% verify, καθότι ο Broadband Adapter είναι πανάκριβος και σπάνιος (ενδεικτικά, αγόρασα τον δικό μου 132$ και θεωρώ ότι τον πήρα φτηνά!)

ΥΓ: Nemo, μήπως έχεις email ή άλλο contact του Raziel; Πιθανολογώ ότι θα ενδιαφέρεται να κάνει δοκιμές με τα συγκεκριμένα dumps για τον emulator...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Maddog έγραψε:Επίσης υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις ότι κάποια LiteOn DVDs μπορούν να διαβάσουν με αρκετή αξιοπιστία ολόκληρο το GD-ROM και -τουλάχιστον στα data tracks- να δώσουν πολύ εως πάρα πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα. Το θέμα αυτό διερευνάται ακόμα, σαν μια πιθανώς φτηνότερη λύση για όποιον θέλει να διαβάσει GD-ROM έστω και χωρίς δυνατότητα 100% verify, καθότι ο Broadband Adapter είναι πανάκριβος και σπάνιος (ενδεικτικά, αγόρασα τον δικό μου 132$ και θεωρώ ότι τον πήρα φτηνά!)
Τί ακριβώς εννοείς με αυτό, καθώς κυκλοφορούν κάνα δύο LiteOn DVDs ανεξέλεγκτα στο σπίτι και δεν ήξερα που μπορεί να φανεί χρήσιμο ειδικά το ένα εξ αυτών...???
(που το έχω; που το έχω; δεν πιστεύω να είναι αυτό που έβαλα στο PC του αδελφού μου; Μπα DVD-RW του έβαλα είμαι σίγουρος... είμαι;;; που βόσκει... μπρου να κιτς κιτς, που είσαι βρε; :D)

Τα συγχαρητήρια τα είπαμε; Δεν τα είπαμε...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
φίλε μου good work.
Άντε και εις ανώτερα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Πραγματικα υπεροχα νεα!Εδω και λιγες μερες αρχισαν ηδη να ξεφυτρωνουν στο UG!
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε: ΥΓ: Nemo, μήπως έχεις email ή άλλο contact του Raziel; Πιθανολογώ ότι θα ενδιαφέρεται να κάνει δοκιμές με τα συγκεκριμένα dumps για τον emulator...

stef_mp@yahoo.gr ????

http://www.persistentrealities.com/phpB ... 0a6f965f0b
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

ambu: το LiteOn (δεν είμαι σίγουρος ποιό μοντέλο είναι, πάντως πρόκειται για DVD-RW εκτός αν δεν κατάλαβα καθόλου καλά) φαίνεται να μπορεί να διαβάσει ίδια δεδομένα με το BBA στο data track του GD-ROM, απλώς για κάποιον λόγο σταματάει ελάχιστα πριν από το τέλος. Δοκιμές με audio tracks δεν έχουν γίνει από όσο ξέρω. Δεν νομίζω ότι η τεχνική θα χρησιμέψει για verified dumps, αλλά ποτέ μην πεις ποτέ...
Έτσι κι αλλιώς το μέχρι τώρα "αξίωμα" έλεγε ότι κανένα drive δεν μπορεί να κάνει επαρκή δουλειά με κανένα τρόπο και εδώ έχουμε ένα LiteOn που έστω με λίγο χακάρισμα στο τέλος βγάζει τα ίδια CRC με την BBA μέθοδο. Στην χειρότερη θα μπορεί να γίνει ο BBA των "φτωχών" ελπίζω. :)

TallMan: αυτά του UG δεν είναι δικά μας και δεν είναι verified dumps. Από ότι είδα, μερικά CRC ταιριάζουν με τα δικά μας, μερικά όχι. Λογικά το TOSEC set θα σκάσει μύτη κάποια στιγμή στο Pleasuredome πάντως.

Nemo: thanks, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί του. Ήξερα ότι θα ήσουν ο κατάλληλος άνθρωπος για την δουλειά! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Και πάλι respect doc!!!!!!!

Για άλη μια φορά ζωγράφισες!!!!!!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

δε φτάνουν οι δίσκοι!!!
:yahoo: απίστευτος doc!!!
reboot
--------
drk||Raziel
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 15:58

Δημοσίευση από drk||Raziel »

Θα ήθελα να σημιώσω οτι τα dump δεν είναι πλήρη αμα δεν ειναι 2352(RAW) και για τα data tracks ή άμα δεν έχουν subchannel :)

ΥΓ: Γειά σας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drk||Raziel την 28 Απρ 2007 16:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση